Svedectvo o živote v KĽDR

Svedectvo o živote v KĽDR https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487390/bmid_svedectvo-o-zivote-v-kldr-HGY-487390.jpg 5 3066 3066

Dianie v Severnej Kórei pozorne sledujú médiá a politici na celom svete, napriek tomu sa k nám z tejto krajiny dostáva len veľmi obmedzené a cenzurované množstvo informácií. Kniha koreanistky Niny Špitálníkovej, ktorá prináša sedem rozhovorov so severokórejskými utečencami, preto predstavuje mimoriadne cenný a unikátny príspevok k poznaniu jedného z najtuhších autokratických režimov na svete. Ako funguje severokórejská indoktrinácia? Čo pre tamojšie obyvateľstvo predstavuje trojica zbožštěných vodcov? Aký je rozdiel medzi životom na dedine a v meste? Na tieto a mnohé ďalšie otázky nájdete odpoveď v strhujúcich výpovediach siedmich silných osobností, ktoré sa rozhodli riskovať vlastný život, utiecť z KĽDR - a spoznať slobodu. Nina Špitálníková (* 1987) vyštudovala kóreanistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej, teraz študuje odbor orálnej histórie – súčasné dejiny na Fakulte humanitných štúdií Univerzity Karlovej. Ako prvá žena zo Západu absolvovala stáž na Kim Il-s?ngovej univerzite v Pchj?ngjangu a svoje zážitky pretavila do knihy Medzi dvoma Kimami (2017). V roku 2021 bola kniha Svedectvo o živote v KĽDR vyznamenaná cenou Magnesia Litera.... celý text

Metcheque
15.02.2021 5 z 5

Autorka se - jak sama přiznává - poučila a při rozhovorech hned z voleje netahá z uprchlíků souřadnice koncentračních táborů ani počty jaderných hlavic a rozhovory jsou vedeny opravdu profesionálně. Máte-li pocit, že jste o KLDR přečetli již dost, kniha Niny Špitálníkové vás přesvědčí, že tomu tak není. Kvóta na použití WC či razítko pro cestování meziměstským vlakem patří mezi ještě ty méně šokující WTF momenty.

teryy95
14.02.2021 5 z 5

Top strop

TheKaciZ
12.02.2021 5 z 5

Silné rozhovory s ľuďmi, čo ušli z tak hrozného režimu. Na knihu som sa tešila, práve vďaka prednáške autorky pred pár rokmi. Autorka nesklamala, pýtala sa vecne, do hĺbky a primerane drzo. Veľa histórie a reálií je vysvetlených aj v poznámkach pod čiarou. Odporúčam každému kto sa zaujíma o KĽDR.

barbora3888
11.02.2021 5 z 5

Poprvé jsem se o tuto knihu začala zajímat, když jsem viděla tu nádhernou obálku od Myokard. Ninu Špitálníkovou jsem zaregistrovala už dříve, když vyšla její dřívější kniha Mezi dvěma Kimy, do které jsem se tenkrát ale nepouštěla, protože jsem si říkala, že to není čtení zrovna pro mě. Když jsem ale viděla tu obrovskou vlnu pozitivních ohlasů právě na knihu Svědectví o životě v KLDR, nedalo mi to. Moc jsem nevěděla, co od knihy očekávat, protože o KLDR jsem před přečtením knihy věděla jen nějaké povrchové informace a nikdy jsem neměla potřebu zjišťovat si o ní něco více. Proto mě velmi překvapilo, jak moc mě kniha pohltila.

První příběh bývalé severokorejské profesorky jsem četla se zatajeným dechem a na konci jsem celý její příběh dost obrečela. Knihu jsem musela odložit a pokračovat s ní zase další den. Takhle jsem to dělala s každým rozhovorem. Kdyby to nebylo tak silné téma, tak bych knihu určitě přečetla celou za jeden večer. Tak moc mě zajímal každý další osud, ale zároveň to bylo mnohdy tak bolestné čtení, že jsem nemohla jinak. Musela jsem zkrátka každý rozhovor, každý osud rozdýchávat a nechat si chvilku, abych o tom mohla přemýšlet.

Hned po přečtení jsem si pořídila i předchozí autorčinu knihu Mezi dvěma Kimy, které shodou okolností vyšel dotisk. Tak jsem zvědavá, jestli bude stejně tak dobrá jako tato, protože za mě nemůžu jinak než 5*/5*. Pokud si chcete rozšířit obzory, přečíst si něco od české autorky, tuto knihu můžu určitě doporučit.

mikuleo
10.02.2021 5 z 5

Úžasná kniha, která představí KLDR z úplně jiné perspektivy. Životní příběhy jednotlivých obyvatel jsou opravdu silné, získáte nový pohled na tamější režim, velmi doporučuji.

sidonka
08.02.2021 4 z 5

Sedm svědectví o životě, který si nikdo z nás neumí představit, toto by měla být povinná školní četba, vyprávění o školství Severní Koreji či povinné vojenské službě, o kastách a jejich privilegiích či útrapách lidí na okraji společnosti, o věčném sledování a udavačství, jde z toho mráz po zádech

Zuzvil
06.02.2021 5 z 5

Knižní skvost, jak po stránce obsahové, tak vizuální, dokonale zpracovaná obálka knihy i její vnitřní ilustrace, předěly jednotlivých rozhovorů jasně červenou barvou (typickou pro KLDR) a citátem některého z vůdců - úžasné. Obsah byl také skvělý, 7 rozhovorů z uprchlíky různého věku, pohlaví, zaměstnání, vzdělání. Čeho si na knížce nejvíc vážím je, že neřeší propagandu jako takovou, ale snaží se přiblížit život a jejich pohled na KLDR, bez příkras, ale také bez nějakého zbytečného "urážení" vůdců, bez patosu, atd. Prostě jak je to viděno opravdu očima lidí, kteří tam žili, ale nakonec si zvolili útěk. Knížku bych doporučila opravdu každému, protože si často málo vážíme toho co máme a kde žijeme.

valinka222
04.02.2021 5 z 5

Skvěle vedené rozhovory, neodsuzující, neuvěřitelné, obdivuhodné. Doporučuji nevynechat úvod, otvírá cestu, jak na rozhovory nahlížet.

Frenkis
03.02.2021 5 z 5

Opět skvělá kniha od Niny, která vás zasvětí do života KLDR prostřednictvím lidí, kteří v této zemi reálně žili a máte tak možnost si udělat velmi objektivní názor na tento stát.

hroneczek
03.02.2021 5 z 5

7 rozhovorů, 7 různých lidí s odlišnými zkušenostmi a rozdílných sociálních vrstev, 7 pohledů na život v KLDR a důvodů k útěku. Skvělá kniha s hořkým, těžko stravitelným nádechem tvrdého života v hrozné zemi, která absolutně popírá lidskost a rovnost člověka jako takového. Knihu doporučuji čtenářům každého věku i rozpoložení, protože pak si budeme vážit země, ve které jsme se narodili my.

KuroHaru
02.02.2021 5 z 5

Nad absurditou Severní Koreje se chce člověk až smát...
...dokud si neuvědomí, že se jedná o každodenní realitu spousty lidí. Pak se mu místo smíchu chce spíše brečet. Paní Špitálníková touto knihou odvedla skvělou práci, která je mimořádným přínosem, pokud chceme nahlédnout pod pokličku této příšerné diktatury.

terinkha
02.02.2021 5 z 5

Jsem dlouhodobě propagátorka toho, abychom si nenechali zanášet hlavu nesmyslama z televize, že nepotřebujeme vědět, co se děje všude ve světě a že bychom se víc měli zaměřit na věci, které se nás dotýkají, které můžeme ovlivnit.
Zároveň si ale uvědomuju, že je nezbytně nutné, abychom měli alespoň hrubou představu o základním fungování světa, o moderní historii, o tom, jak to chodí ve světě.
A myslím si, že knihy jako je tato, nám k tomu všeobecnému přehledu poskytnou naprosto přesný vhled. Nina odvedla skvělou práci, líbila se mi rozmanitost lidí, se kterými se jí povedl udělat rozhovor a popravdě po celou dobu čtení jsem vlastně nevycházela z údivu, jak moc to mají Kimové ošetřený.
Zas a znovu musím říct - máme se dobře, jen nás pálí dobrý bydlo.
Knihy tohohle typu by měly patřit do povinné četby mladých, aby věděli, že bonbón může být pro dítě největší poklad, že natankovat plnou nádrž kdykoliv je luxus a že zatímco my se rozhodujeme, co si dneska vezmeme na sebe, jsou lidi, kteří se rozhodují, zda utečou sami nebo s rodinou.
10/10 za to, že mi tyhle knihy otevírají oči a nutí mě se zamyslet nad vlastním životem.
Děkuju, Nino.

Mona-Lisa
01.02.2021 5 z 5

Kniha rozhovorů s lidmi, kteří prchli z KLDR.
Přiznám se, že tyto ideologické režimy v hlavní roli s vymýváním mozků a omezováním práv mě solidně dokáží nadzvednout.
A nakouknout ze své bubliny mi tyto zážitky profesorky, dělníka, převaděče, vysokoškolačky, feministky, řidiče a důchodkyně umožnily maximálně. Až jsem někdy měla chuť s knížkou šlahnout do rohu.
S každou další stránkou přicházel větší hnus až se to nabalovalo jako sněhová koule.
- život předurčený kastou do které se narodíš s žádnou vidinou změn\přilepšení
- veřejné popravy např. za znásilnění, špionáž, zpívání jihokorejských písní, krádež
- až desetiletá vojenská služba plná šikany, násilí, hladu a strachu, nováčci často páchají sebevraždy
-černý trh s dívkami, které rodiče prodávají do Číny
Taková obživlá noční můra, kterou nechceš být součástí, zažívají ji cca 23 milióny lidí a přečíst si ji je nesmírně důležité.
Ona pak ta svoboda, demokracie a jim podobné pojmy nabydou živější obrysy a člověk si váží, toho co má.
Ať už je současná situace u nás jakákoliv pořád máme světlo na konci tunelu. V KLDR ani neví, jak to světlo vypadá.

Crimble
29.01.2021 5 z 5

Bezchybná kniha ve všech ohledech. Těžko uvěřit, že se něco takového vůbec někde může dít. Není to sci-fi?

AlbionFoxyFox
23.01.2021 5 z 5

Přečteno za den. Ale v hlavě mi tahle kniha bude rezonovat ještě hodně dlouho. Popisované události a osudy asi nikdy nebudu schopna plně pochopit a můžu být jen ráda za to, v jaké době a kde jsem se narodila. Kromě obsahu knihy oceňuji i ilustrace, obálku a celkovou formu.

Lienilda
23.01.2021 5 z 5

Silná kniha... stoji za to si koupit/půjčit, přečíst a přemýšlet...

Lituji jediného, že nebyla v knize více popsána současná situace uprchlíků v Jižní Korei.

Jirkass89
19.01.2021 5 z 5

Věděl jsem, že život v KLDR nebude žádný med, ale realita předčila všechna má očekávání. U některých faktů jsem byl až v šoku. Líbilo se mi, že autorka jako formu vyprávění zvolila rozhovory a měla tam lidi napříč společností a různého věku. Možná to bude znít jako klišé, ale měli bychom si vážit, v jaké zemi žijeme. Očividně může být mnohem hůře.

NaiTenshi
19.01.2021 5 z 5

Ač to nebylo lehké čtení, kniha se mi četla jedním dechem. Během četby jsem zažila neskutečnou vděčnost za, z mého pohledu, úplně banální věci. Že můžu sedět na posteli a vůbec si tu knihu číst, že mohu poslouchat interprety z různých zemí, za spoustu věcí, které pro jsou pro Severokorejce naprostou utopií. Nejvíc mě zasáhl příběh feministky, hlavně osud jejího kamaráda z dětství, to jsem se rozbrečela. Nedávno se na Twitteru někdo ptal, která kniha mě nejvíc ovlivnila. Tahle, rozhodně tahle.

LenkaAK
19.01.2021 5 z 5

Různí lidé, různá období, různé zkušenosti a země jak ze science fiction. Kimové překonali samotného Orwella. Přeprogramovali myšlení lidí. Z každého rozhovoru vyplývají nové a další skutečnosti a já jako čtenář chci stále víc. Má mysl není schopná pochopit, že se jedná o realitu. Je to něco jako fascinace koncentračními tábory, kdy o tom čtete, víte, že to reálně existovalo, ale vaše mysl to nějak nechce přijmout. Sedm životních osudů, vybrané tak, aby pokrývaly co nejširší záběr téhle absurdní reality. Autentické rozhovory plné emocí.

Eva03
18.01.2021 5 z 5

Sedm příběhů života v absurdním světě, kde je vše pod kontrolou psychopatů. Velké díky autorce, tato kniha nemá v ČR obdoby.