Supertajný seznam věcí

Supertajný seznam věcí https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475793/bmid_supertajny-seznam-veci-46D-475793.jpg 4 151 151

Od autora young adult bestselleru Muffin a čaj. Luka je šestnáctiletý kluk, který rád chodí na slackline, poflakuje se s kamarády a dobírá si svoje dvojče Naďu. Aspoň tomu tak bylo donedávna, než se Naďa vážně zranila na skateboardu. Teď je upoutaná na lůžko a na bráchovy blbé vtípky nemá ani trochu náladu. Luka ví, že se Naďa trápí. Kvůli zraněné ruce už nemůže hrát na klavír, který pro ni znamenal všechno. Moc rád by sestře nějak pomohl, ale pravdou je, že v poslední době se trochu odcizili. Zvlášť po tom, co začal Luka před pár lety procházet tranzicí. Jak Luku trápí výčitky, vzpomene si na hru, kterou s Naďou hráli jako malí. Sepsali si tehdy seznam věcí, kterých by rádi docílili v příštích deseti letech. Něco jako „bucket list“, tedy jeho dětinštější a praštěnější verzi. Přidali k němu i dětskou kletbu – pokud ho nesplní, něco zlého se stane. Jenže Luka se tehdy s Naďou hloupě pohádal, a tak tu kletbu na poslední chvíli změnil. Napsal tam, že se něco zlého stane Nadě. Seznam pak zakopali na zahradě a Luka by si na něj býval dávno nevzpomněl. Ve světle nedávných události si však vezme do hlavy, že Nadina nehoda je jeho vina, a rozhodne se seznam splnit. S malou pomocí několika věrných kamarádů, Daniela, Kita a jejich roztomilého štěněte Lumpa...... celý text

LaCoccinelle
31.01.2022 4 z 5

Knížka se četla sama. Příjemná oddychovka. Milé, vtipné.

fereny
26.01.2022 5 z 5

Při čtení jsem si říkala, že už to prostě není takové, jako Muffin a čaj, ale když jsem to dočetla, zjišťuji, že z toho mám stejně roztomilý pocit :) Miluju knížky, které tohle ve mně zanechají. Tuhle už z knihovničky nedám. Nikdy :P
Navíc byla příjemná změna nečíst pro jednou o love story, ale o sourozeneckém vztahu.
Díky za tuhle knihu, Theo :)

Luc.i
22.01.2022 5 z 5

Tohle bylo naprosto šílený!
Hrozně mě to bavilo, smála jsem se u toho nahlas. Bylo to absurdní, nereálné, roztomilé. Bylo to prostě skvělý.
Luca je skvělý hlavní hrdina, Dominik a jeho líbání mrtvýho bezdomovce taky skvělý. Trochu mě mrzí že jsem nečetla před tímhle Muffin a koláčky ale už se na to chystám protože chci číst o Danielovi a Kitovi.
Samozřejmě Luca se choval úplně bláznive a vůbec se nedivím že se o něj všichni báli ale stejně to bylo fakt boží.

Celkem 5/5*

tyrkysoveknihy
17.01.2022 5 z 5

4,5 ⭐

klíčová slova: YA, LGBTQ+, transgender hrdina, prázdniny, přátelství, sourozenecké vztahy, rodina, slackline, Kit & Daniel, seznam menších či větších šíleností a srandiček

Vlastně ani nevím, co jsem od Seznamu supertajných věcí čekala, ale dostala jsem přesně to, co jsem zrovna potřebovala .

Knížka mi utekla neskutečně rychle. Hlavní hrdina byl sympaťák, ale tak to už jsme vlastně tak jako věděli z Muffinu a čaje a Koláčků a spiklenců. Navíc má fakt boží koníček . Slackline mi přijde děsně cool a po vygooglení jsem fakt čuměla, co s tím lidi dokážou. Zdaleka to totiž není jen o přecházení jakéhosi popruhu ve výšce, ale taky o působivé triky .

Mimochodem, bylo skvělé zase vidět Kita a Daniela, teď už jako nejdospělejší dospěláky, s kterými je ovšem stále velká sranda. Jela bych k nim o prázdninách na převýchovu hned . I všechny postavy jsem si oblíbila ️.

A jinak teda děsně lituju, že jsem si v šesti letech taky nenapsala takovej seznam . Třeba bych u toho sem tam trpěla jako hlavní hrdina a přemýšlela, jak to udělat, ale zase by to mohla být vážně zábava. Stejná jako je v knížce .

Jednoduše to je super milý a zábavý příběh kluka, který je shodou okolností trans. Smála jsem se nahlas, culila jsem se, zaslzela si, a nni na chvilku se nenudila. Po dočtení mám takový pocit, že to bylo ještě lepší a vtipnější než předchozí autorovi knihy ze světa K & D. Pokud hledáte miloučkou a bezvadně napsanou jednohubku, u které vypnete, tak tohle by mohlo být přesně pro vás. Já si to moc užila .

Trigger warnings: genderová dysfotie, deadnaming, misgendering

Za výtisk knihy k recenzi děkuji společnosti Euromedia.

sgjoli
15.01.2022 4 z 5

Ten návrat do světa s Danielem a Kitem byl strašně moc fajn, i když Danny s Kitem jsou tady "jen" vedlejší postavy a hlavní dějová linka se soustředí na úplně jinou hlavní postavu. Série Muffin a čaj se mi sice líbila o chloupek více, ale tím rozhodně nechci naznačovat, že Supertajný seznam věcí je špatná kniha. Protože není. Zvláště pokud hledáte solidně napsanou jednohubku, u které vypnete.
Opět mne nadchl autorův jazyk, který je mile poetický, ale přitom úměrně psaný pro YA publikum, na které je kniha cílena především. Zároveň některé autorovy formulace působí neotřele a jako příjemný svěží vítr, což je to, co mne na autorovi hrozně baví.
Také mne dost seděly ty postavy, které jsem si opět oblíbila, a nechala se pohltit jejich příběhem. Hlavního hrdiny mi bylo vlastně svým způsobem líto. Chápu, odkud se vzaly jeho strachy a to nutkání začít pracovat na tom seznamu (viz anotace). Výčitky holt dělají svoje, i když rozum velí třeba jinak.
Plynulý čtivý styl psaní, sympatické postavy a zápletka, která sice může působit jednoduše a nijak hluboce, ale autor nijak neklopýtá v jejím zpracování. To tady najdete. V rámci žánru se jedná o velmi příjemné čtení plynoucí na pozadí vážnějšího tématu. Tahle kniha je prostě takové to milé čtení s určitým melancholickým podtónem, který ale na sebe nestrhává pozornost. Pokud máte s autorem již dřívější zkušenosti a jeho tvorba se vám líbí (hlavně Muffin a čaj), tak tohle vás bude bavit nejspíš taky. Já jsem si to užila.

dawson321
22.12.2021 4 z 5

Moc milá knížka, která má v hlavní roli transgender postavu, ale děj se netočí kolem tohoto faktu. Líbilo se mi, jakým způsobem Luca vykonával věci se seznamu. Ale chudáci jeho rodiče, kteří si o něm museli myslet kdo ví co. Pro fanoušky Mufina a čaje ideální knížka.

Vjeerus
09.11.2021 5 z 5

Jo, tento styl knihy se mi líbí. Lehké, nenáročné, vtipné a s přesahem, který na vás nekřičí, že je to problém světa, ale dost normální věc obyčejných lidí.
Luca mi neskutečně sednul a přiznám se, že hrozně dlouho jsem měla stejný postoj jako on - vždyť to, co dělal jsou běžné "klukoviny", které jsem vyváděla i já v dětství. Pohled dospělých mě vůbec nenapadl a o to to vlastně bylo úžasnější. Děkuji za návrat do školních let :)
Příběh krásně ukazuje sourozenecké pouto a co vše jsme schopni udělat pro nám drahou osobu, i když vlastně víme, že je to blbost. Vlastně celkově jsem z knihy cítila popsané rodinné zázemí, které by, dle mého, přesně takto mělo vypadat - podpora, opora, pochopení, láska.
Přemýšlím, jestli se vůbec vyjadřovat k tomu, že je hlavní hrdina trans, ale když už jsem to načala... Beru to jako součást společnosti, a nic to nemělní na tom, že ten člověk je stále člověk. Jako ústřední téma jsem to trans v příběhu nebrala a spíš jsem byla ráda za těch pár informací, co takový člověk musí prožívat, když se trošku vymyká většinové společnosti.
No a samozřejmě náhled do života hrdinů z Muffina a Koláčků? Tak to byla taková milá třešnička na dortu.

Lenny.Wolf
09.10.2021 5 z 5

To bylo tak milý a nunu :) Poslední dobou jsem četla náročnější knihy a lehce jsem upadla do čtecí krize. Bylo osvěžující tohle slupnout v podstatě na posezení.

HrabM
06.10.2021

Knížka je dobře napsaná, ale mě nebavila. Podle mě je určená spíše pro mladší čtenáře (13 - 15 let).

JitulHa
05.10.2021 5 z 5

Kdo by nechtěl další knihu ze světa Muffina a Koláčků, že? Samozřejmě byly nějaké ty obavy, jaký ten příběh s jinými hrdiny v popředí bude, vůbec ale neměly své opodstatnění. Příběh byl jednoduše trefně vymyšlený i nosný sám o sobě. Luka a všechny jeho dobrodružné patalie - co k tomu dodat? Prostě si to přečtěte. A naši oblíbení Dani a Kit, tady pak byli vítaným zpestřením celého děje! Opravdu netuším, jaký supertajný seznam ingrediencí se autorovi opět povedlo namíchat, ale výsledná knížka snad nemůže být "úžasnoucnější". Určitě, skrytě i když velmi nepokrytě doufám, že jsme se s nimi všemi neviděli ani tentokrát naposledy! Krásný příběh o sourozeneckém poutu, dětských přáních, nalezení sebe sama, a všem co by se mohlo stát mezi tím, lego nevyjímaje.

Babouš
04.10.2021 5 z 5

Roztomilé čtení, ve kterém nevíte, komu fandit víc. Ačkoliv je to čtení zejména pro mladší čtenáře, ta trans tematika je tady tak pěkně zpracovaná, že doporučuji i nám dříve narozeným :) A Kit a Daniel tady vystupují jako poměrně důležité vedlejší postavy, to mi udělalo obrovskou radost, protože mi kluci už chyběli!

Katte192
02.10.2021 5 z 5

Dotčeno prakticky z den. Konečně knížka, která nemá jako ústřední téma duhovou postavu ale prostě ji tam má. A dokonce transgender! Woohoo děkuju! Plus je milá, vtipná - dobře asi víme jak dopadne a jak bude probíhat - ale vadí to snad? Je úžasné číst něco tak milého a zároveň důležitého. Za mě tohle Theo napsal božsky a jsem mu za to šíleně vděčná. Děkuju a obrovsky doporučuji všem. 5/5