Superman: Rudá hvězda

Superman: Rudá hvězda https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/123932/bmid_superman-ruda-hvezda-a6t-123932.jpg 4 159 36

Tento komiks je svěžím vyprávěním z paranoidních dob studené války. V srdci Sovětského svazu přistává vesmírná loď přivážející na palubě maličké dítě. Chlapec je vychován v zemědělském družstvu, vyroste z něj symbol všeho sovětského lidu, v padesátých letech vstoupí ve známost jako Superman a celý svět změní takřka k nepoznání... Jenže se ocitá na druhé straně barikády než Batman, Lex Luthor a mnozí jiní staří známí. Nadšeně přijatý příběh z pera scénáristy Marka Millara a výtvarníků Davea Johnsona a Kiliana Plunketta nyní poprvé vychází ve zvětšeném vázaném formátu. Kniha obsahuje i rozsáhlou galerii skic od Johnsona, Plunketta a Alexe Rosse.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , BB art

Superman: Red Son: The Deluxe Edition , 2009

lassse
30.08.2018 5 z 5

Tahle kniha nemá chybu! Nejdřív jsem k soudruhu Supermanovi, soudružce Wonder Woman a disidentovi Batmanovi přistupoval s despektem, ale pak mě příběh naprosto pohltil.

Schredel
16.08.2018 5 z 5

10/10
Impozantní

fvalek
20.07.2018 5 z 5

Komiks jsem měl vyhlédnutý déle a konečně se mi ho podařilo sehnat. Budu se prakticky opakovat, kniha je úžasně zpracovaná, kvalitně a doopravdy luxusně. Kresba je úžasná, vážná a dospělá, zároveň ale klasicky superhrdinská. Děj je časový průřez, který v sobě kombinuje mnoho prvků DC světa v novém podání. Velká sonda do alternativních dějin a sociologie. Líbilo se mi, že Superman si ačkoliv naprosto jiné výchově, prostředí a chodu světa zachoval své mravní ideály, které jak autor správně naznačil, mohou být s každou politikou pojaté jinak, ačkoliv jsou ve výsledku stejné. Amerika je nejdřív ta správná, zatímco Sovětský svaz špatný, ale postupně se situace otočí a USA je přesně v tom nepříjemném propagandistickém rozkladu, jak to v historii bylo se SSSR. Supermanovy ideály a srdce jsou věčné, Lois sice neměla šanci, ale pořád to bylo cítit. Ve finále mě hrozně překvapilo zpracování samotného Kryptonu a i "původ Supermana a Kryptonu", doopravdy je to jeden z nejlepších komiksů.

RaggamuffinSVK
17.10.2017 4 z 5

Na Rudú hvězdu som si robil zálusk hádam päť rokov, od kedy som prvýkrát videl obal a prečítal si, o čom príbeh vlastne je. Keď sa mi konečne dostal do rúk, absolútne ma odrovnalo spracovanie knihy a hlavne jej obal. K samotnému deju nemám výhrady, až na jeho koniec. Respektíve celá tretia časť mi prišla akoby iná, písaná narýchlo, nech sa to už ukončí, pričom si myslím, že sa z toho dalo vyťažiť viac. Kresba je veľmi pekná a za dizajn známych superhrdinov odetých v alternatívnych kostýmoch si jednoznačne zaslúži veľké plus. Zaujímavá je aj kritika celej studenej vojny a prístupu USA, kedy označia za nepriateľa všetko, čo na sebe nemá pásy a hviezdičky (nie že by druhá strana nebola rovnaká).

Lenka.Vílka
30.07.2017 5 z 5

Je to pták! Je to letadlo! Je to Lojza ze zemědělského družstva! Na tenhle komiks jsem se moc těšila. Takhle rozklepaná jsem ještě nikdy z pošty nedorazila. Špatně jsem pochopila obsah, tak jsem myslela, že Batman bude amík, ne rusák, ale i tak to bylo zajímavý rozdělení sil (a cenu za čepici roku dostává...Batman!). Nejlepší na tomhle komiksu je fakt, že Superman je prostě takovej jakej je, ať by spadnul kamkoliv. On to vždy myslí tak dobře, ale občas jsou věci ve výsledku akorát horší. Proto se mi líbil konec, když mu dojde, že... (přečtěte si to sami), to bylo epic. Rozhodně děkuji za odkazové spojovací body. Bez jejich znalosti to taky dává smyl, ale se znalostí se čtení stává ještě návykovější. A ta hlubší myšlenka příběhu je taky dobrou pointou.

O celá staletí později, po tisíci různých výkladech tohoto setkání, sepíše jeden slavný básník příběh z alternativního světa, v němž se s Lois Luthorovou staneme milenci. To vyprávění vyhraje Pulitzerovu cenu a stane se nejprodávanější fikcí všech dob.

hanocri
27.04.2016 5 z 5

Mé hodnocení je bezpochyby ovlivněno tím, že se jedná o první komiks, který jsem v dospělosti přečetl (Pifa, Kačera Donalda a další skvosty z dětství ani nepočítám :-)). Nicméně Millar velmi příjemně překvapil alternativním pohledem na příběh Supermana. Jak říká popisek - namísto USA vyrůstal Superman v SSSR. Millar, pokud si dobře vzpomínám, ze Supermana vytvořil sice dobrosmýšlejícího, ale v podstatě autoritářského hrdinu, jehož autoritářský charakter spočívá v tom, že se snaží všem pomáhat do té míry, až jsou lidé svým způsobem nesvobodní. Supermanovy schopnosti se s pobytem na planetě Zemi umocňují, až se z něj nakonec stane bytost, která se stává omnipotentní, všudypřítomnou, nesmrtelnou, milosrdnou jen ne vševědoucí (i když Supermanův intelekt je samozřejmě mnohem větší než u běžných smrtelníků).
Komiksům příliš neholduji pro jejich perpetualitu, tj. preferuji uzavřené příběhy (v komiksové podobě tedy grafické novely), což v Millarův počin je.

Asdas
28.03.2016 4 z 5

Jediná vec ,ktorá mi kazila dojem boli tie akčné sekvencie v tretej časti ,inak je to pecka . PS : Ten koniec s poslednými panelmi mohol byť iný ,veď viete ..:)

jaroslaf2941
15.12.2015 3 z 5

Nápad vynikající, zpracování horší. Kdyby se tohoto příběhu ujal takový Garth Ennis, umím si představit, že by to dopadlo o hodně lépe. Značně přeceňovaná kniha.

Kapis
18.11.2015 3 z 5

No, hmm....není to špatné, ale čekal jsem teda mnohem více. Myslím, že potenciál tohoto originálního nápadu nebyl využit ani z 30%. Orwellovská atmosféra v tom není bohužel ani za mák - i když tu byly obrovské možnosti jak ji rozprostřít nad sovětským impériem - ale to by se musel děj nebo aspoň některá z jeho linek odehrávat z pohledu obyčejného občana. Těžko popisovat děsivou totalitu a kompletní špiclování veškerých aspektů lidského konání (což vidíme, v rámci boje proti "terrorismu", čím dál dokonaleji den za dnem zavádět ve "svobodné" Americe a postupně v celém světě) z pohledu vládnoucí gatnitury, která tato opatření aplikuje. Naopak čtenář získává dojem, že tak to je správně a že to je v jeho zájmu. Takže na Orwella zapomeňme, Superman je sice sovět, ale někde vzadu v duši a genomu je to přece jenom správnej amík, takže panuje spravedlivě, bez represí a válek a i když všechno slyší a vidí, lidé se mají jak prasata v žitě a na nic si nestěžují. Nakonec to Amerika samosebou všechno zachrání a vykutí, protože tak to přece je, je paradigmaticky jasné, kdo je hodný, kdo špatný a tak to i docela očekávaně dopadne. Kniha má klesající tendenci a i když Millar si asi cosi nastudoval, zpod americké pokličky se nedostal, tak sovětská WW používá jednotky v mílích apod. O tom, že se naše mateřská hvězda změní v Rudého obra víme už teď, pokud Luther vyřešil "všechny problémy", asi by toto přední mozky řešili kapku dřív, no nic, pro mne je to velké rozladění, i když samo o sobě bez těch PR keců by to asi mohlo fungovat, to je tak, když je člověk na něco natěšený......marné

Wheelcrusher
18.10.2015 5 z 5

Jediný co mi na tomhle ve všech ohledech dokonalym a úžasně vtipnym komiksu vadí (spíš vyloženě štve) jsou dvě závěrečný stránky! Snad správně chápu ironii začarovanýho kruhu, ale kdyby z toho Millar vytřískal spíš odkaz na tradičního USA-Supíka, bylo by to lepší:) Takže trochu zahořklá rudá hvězdička na kočkopsím dortu, každopádně 5 zdejších si jeho kurážný ukuchtění ve výsledku rozhodně vyslouží, drazí soudruzi.

DennisMoore
10.08.2015 5 z 5

Tak tomu říkám NÁPAD! A pokud ještě neexistuje, moc bych si přál další knihu věnovanou tomu sovětskému Batmanovi, který byl snad ještě lepší než titulní geroj. Potlesk, pane Millar, potlesk.

trudoš
23.04.2015 4 z 5

Nemůžu se zbavit dojmu, že v tomhle komiksu se Mark Millar nějak zapomněl utrhnout z řetězu. Místo megalomanských soubojů Ivana s velkým S na prsou, jenž zadupává do země kapitalisticko-imperialistické žrouty, jsem dostal lehce filozofický komiks na téma demokracie vs. komunismus - výhody a zápory. Solidní, ale nic nového pod sluncem, jen zaběhnuté myšlenky a fráze.
Přitom nápad na Rudého Supermana je boží, ovšem nepřijde mi, že by autor zcela využil nabízené možnosti. Příběh je lineární, dlouhý a bez nějakých výrazných zvratů - jasně, objeví se různí soupeři, ale jsou vždy na hlavu poraženi, aniž by měl čtenář pocit, že Supermanovi skutečně něco hrozilo (z tohoto portfolia je pak obzvláště výborný souboj s ruským anarchistou Batmanem). Závěrečná třešnička na dortu, která všechno dostane do trochu jiného světla, je báječná, a jen díky tomu si příběh jako celek u mě nakonec vylepšil renomé. Přesto se pocit absolutního nadšení nedostavil.

jh666
14.06.2014 5 z 5

První Superman, kterého jsem přečetl a hluboce se klaním. Tahle kniha není jen skvělý komiks, ale mistrovské dílo jak po stránce literární, tak po stránce výtvarné. Navíc to má jeden z nejlepších konců, jaký jsem kdy viděl.

Daxie L. Jesus
02.04.2013 5 z 5

Tohle je Rašša, jů mazafakrs! Hodný ďaďa Iosif Vissarionovič s Voloďou Vladimirovičem (Putinem, ne Leninem) se teď někde obrací v komu a tlemí se antipropagandě, co si zahrála na propagandu.

Andresito
23.10.2012 5 z 5

Mezi Spojenými státy a Sovětským svazem vrcholí závody ve zbrojení a neodvratitelně hrozí třetí světová válka, když Rusku nečekaně spadne doslova z nebe nová zbraň. Nesmrtelný muž z oceli, jehož schopnosti nadobro změní nejen průběh celého konfliktu, ale i budoucnost celého světa. Superman: Rudá hvězda je vynikající převyprávění starých známých příběhů, které se může směle řadit vedle takové klasiky, jako jsou Návrat Temného rytíře nebo Watchmen. Pokud máte rádi staré hrdiny v novém, modernějším hávu, tenhle Millarův román vás nemůže zklamat. Recenze: http://www.comixzone.cz/view/229-superman-ruda-hvezda

3DD!3
03.07.2012 5 z 5

Lahůdkové čtení. Superman, který spadl v roce 1938 někam na Ukrajinu má mnohem větší grády než ten náš starý známý. Tentokrát, nejdřívě jako Stalinova pravá ruka a následně i president Sovětského svazu, srovnává lidstvo podle svého nejlepšího vědomí a svědomí (komu se to nelíbí, tomu se vymaže mozek). Čert vem nezasahování. Vzniká tak Orwelovská reflexe, pracující na komunistickém modelu. Každý z těch tří příběhů, které kniha obsahuje, má něco do sebe jak z hlediska politického zhodnocení dob minulých (i součastných) tak z hlediska čiré nerdovské zábavy, kde staví proti sobě soudruha Supermana, Batmana s ušankou nebo fanatického pilota Green Lantherna. Luthor v Rudé hvězdě má ke klasickému záporákovi hodně daleko a v závěrečném příběhu ho nemůžete nemít rádi. Poslední stránky jsou pak mistrovským zakončením, tohohle výletu do alternativní reality. Představení v nejlepším Mooreovském stylu. Před Millarem smekám a ta kresba je pastva pro oči.

alternativní historie komiksy superhrdinové DC Comics Superman

Mark Millar