Sudetský dům: Jaro - léto 1945

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503859/bmid_sudetsky-dum-FHu-503859.jpg 5 1121 1121

Sudetský dům série

Je léto 1945, krátce po válce. Mnohé české rodiny míří do Sudet, aby zde zabraly domy po odcházejících Němcích. Jiří a Marie Smolíkovi, společně se synem Františkem, dorazí s celým svým skromným majetkem do podhorské vsi Glasendorf. Tady úřaduje krutý a cynický národní správce a člen rudé gardy Vojtěch Tomeček. Svým žoviálním a podlézavým způsobem nabízí rodině krásný sudetský dům. Dům Smolíkovi okamžitě nadchne, má jen jeden nedostatek. Dosud v něm žije původní německá rodina, která čeká na odsun. Všichni se tak musejí načas naučit žít ve společné domácnosti. Jedni, kteří jsou zde novými pány, ale musejí trpět staré obyvatele domu. A druzí, kteří zde žili celý život, ale teď jsou tu vlastně cizí. A v pozadí toho všeho se objevují staré křivdy a rány, které způsobila válka...... celý text

Thamilka
03.09.2023 5 z 5

Pěkně napsaná kniha, četla jsem ji jedním dechem, nemohla jsem se odtrhnout. Líbí se mi ten pohled po druhé světové válce, vždy vše často končí, že válka skončila a všichni byli šťastní, tady je vidět, že přišel nový teror.

Evaho73
30.08.2023 5 z 5

Sudetský dům je pozoruhodný literárny počin. Hoci autor deklaruje, že ide o fiktívny príbeh, dosť vierohodne sa mu podarilo zachytiť spoločenskú atmosféru a mentalitu ľudí počas druhej svetovej vojny a tesne po nej.
Nebojácne sa pustil do takej kontroverznej témy, akou je odsun sudetských Nemcov.
Nastoľuje sa tu otázka či je kolektívna vina dostatočným ospravedlnením za skutky páchané na obyvateľoch nemeckej národnosti tesne po skončení druhej sv. vojny. Dejiny ukázali, že ľudia sú rovnakí na jednej alebo druhej strane, ale okolností, v tomto prípade vojna, z nich na oboch stranách urobila monštrá, ktoré sa v záujme veci neštítili ničoho ani siahať na ľudské životy.

Monnyska
27.08.2023 5 z 5

Je mi tak smutno... Velmi hluboká knížka, plná strastí, pomsty, smutku, beznaděje a přitom přátelství, lásky, pomoci, boje proti zlu... Já jim tak moc fandila, všem, ale jak už tak člověk ví, život nám dává překážky a nikdy to nedopadne tak, jak doufáme...

ivousekk
27.08.2023 4 z 5

Dobre to bylo. Zajimave, napinave, malo predvidatelne, docela intenzivni. Jen styl psani mi prisel lehce kostrbaty. Ale pribeh samotny to hodne prevazil. Jsem zvedava na pokracovani.

bigben
24.08.2023 2 z 5

Po všech recenzích jsem byla na knížku natěšená, zajímavý námět...soužití dvou rodin..od začátku knihy je dopředu všechno dané..vztah mladých, zlý předseda výboru, Rusové znásilňují, Američani jsou ti hodní...za mě zklamání, ale mám i druhý díl, tak se nechám překvapit

Susan94
23.08.2023 3 z 5

Velmi jsem se na tuto knihu těšila. Odsun Němců je jedno velké, kontroverzní téma. Bohužel autorovo zpracování se mi moc nelíbilo. Nebylo to nic, co vás hned vtáhne do děje, čekala jsem to lépe a do hloubky zpracované. Samotné mi i přišlo, že autor neví jak to celé uchopit...Škoda...

julifox3
23.08.2023 2 z 5

Velmi jsem se na knihu těšila, ale následovalo velké zklamání. Krásný a atraktivní námět, ale bohužel až příliš předvídatelný děj a postavy postrádající jakoukoli psychologii, autor klouže po povrchu. Chvílemi jsem měla pocit, že čtu naivní slohovou práci, která by navíc potřebovala korekci. Jako oddechová literatura budiž, ale po přečtení ve mně z příběhu nic nezůstává.

michaela0810
23.08.2023 4 z 5

Moc dobře se čte. Svižně psané. Koho zajímá téma Sudetských Němců v ČR a Sudet, doporučuji.

Ivetaa
22.08.2023 4 z 5

Jednu hvězdičku ubírám za hodně hrubých chyb. Kniha mi přijde trochu jako taková slátanina více příběhů z více míst a všechno je to spojeno do jedné fiktivní vesnice. Na druhou stranu není moc knih s podobnou tematikou. Mám koupený druhý díl - nedalo mi to...

Knihomolka544
21.08.2023 3 z 5

(SPOILER) U knih Stepana Javurka mam trochu pocit, jako bych cetla nejaky naivni romanek cervene knihovny a to je skoda. Tema a namet (ceska a nemecka rodina spolu nejakou dobu musi bydlet v jednom dome) jsou totiz skvele a kniha je ctiva a poutava. Jen to zjednodusene podani postav a nekterych situaci kazi vysledny dojem. Prikladem: Frantisek ma byt dobrak, takze i kdyz se chova protivne, tak lidi (kteri ho nekdy ani neznaji - vid na zacatku Paula) v jeho ocich vidi dobro. To nezni moc realisticky. Nebo i to cele superrychle zamilovani Frantiska a Pauly vcetne odbourani predsudku - a to i u obou rodin. To mi prislo v tom kratkem casovem useku taky spis neuveritelne. K tomu az moc nahodilosti (treba ze americiti vojaci dorazi akorat v momentu, kdyz chce Tomecek Paulu odvest a znasilnit) a spis jednodussi styl psani. Proto 3* a i kdyz pribeh nebyl spatny, pokracovani si asi nekoupim.

Lka
20.08.2023 5 z 5

Audiokniha :
Moc hezký, čtivý , ale smutný příběh o nelehké době, kdy docházelo odsunutí německých rodin. Krásně přiblíženo, co se v té době dělo. Už se těším na pokračování.

Pengi
19.08.2023 5 z 5

Smutné čtení o smutné době. Ale velmi čtivé.

david9690
18.08.2023 5 z 5

Skvělá kniha o těžkém tématu konce 2sv, odsunu Němců z pohraničí a novém osídlování těchto krajin. Velmi čtivé a objevné. A vše založené na reálných základech skutečných historických událostí. Autorovi se podařilo skvělým způsobem své postavy a jednotlivé charaktery nebo lépe prototypy osob zasadit do prostředí horské vesnice, výborně v příběhu zpracoval spousty rozporuplných názorů a ožehavých témat - jako např. kolektivní vina (všichni Němci jsou zloduši protože rozpoutali válku X všichni Češi jsou dobří a vyhnání Němců či jakékoli páchané násilí a nespravedlnosti jsou omluvitelné), davová manipulace a fanatizmus, bezostyšně a beztrestné jednání samozvaných "obránců svobody" jako byl Tomeček...Bylo to pro mě extrémně zajímavé a poučné a díky této knize jsem pochopil spousty historických souvislostí o nichž jsem měl jen mlhavou nebo spíše žádnou představu. Velmi mi bylo líto rodiny Fuchsových ale i ostatních Němců i Čechů, kteří se stali oběťmi lidské zlovůle a teroru aniž by udělali cokoliv špatného.
Výborná kniha a po jejím přečtení jsem se hned pustil do 2 dílu. Tohle by měla být povinná četba. Zařazeno do výzvy pro 2023 - Kniha o zakázané lásce, protože vztahu Čecha Františka a Němky Pauly opravdu nepřalo vůbec nic.

kaja77
16.08.2023 5 z 5

Téma knihy tj. odsun sudetských němců a přiblížení těsně poválečné historie dnešním čtenářům bylo moc potřebné a užitečné. Člověk si na osudu jednotlivce nejvíce uvědomí co se vlastně dělo, jak moc bylo tehdy všechno divoké a jak špatné je uplatňováni kolektivní viny. Mám výhrady k pravopisu, užívání "i a y" především u příjmení Fuchsovi a Fuchsovy, Smolíkovi a Smolíkovy mě děsně tahalo za oči.

zouharov
16.08.2023 5 z 5

Autor ukazuje, jak se válečná léta podepsala na lidech, jak těžce se žilo v prvních měsících po válce, obzvlášť v Sudetech, a že nic není černobílé.
Téma mě zaujalo i proto, že rodina mého dědy se po válce přesunula do Sudet, ale brzy se vrátili zpět, protože život tam byl těžší než se mohlo na první pohled zdát.

Sova15
14.08.2023 5 z 5

Pěkně napsaná kniha. Bylo jasné, že se osudy obou rodin protnou. Trochu byly až moc čitelné typy postav - komunisté a rusiové byli ti zlí, američané hodní. (je mi to sympatické, to jo), ale bylo to trochu okaté. Příběh byl ale zajímavý a protože jsem ze sudet, tak i historicky blízký. Ráda se k autorovi vrátím.

zbožňuju_knihy
12.08.2023 5 z 5

Velice čtivé. Za 5*

marse1
11.08.2023 5 z 5

Další nádherná, ale smutná kniha od pana Javůrka. Netrpělivě čekám na druhý díl.

Martule44
09.08.2023 5 z 5

Děkuji panu Javůrkovi za přiblížení nelehké doby, ve které lidé museli žít, byť to bylo těžké a smutné čtení.
Úžasně napsané, palec nahoru.

cérka
09.08.2023 4 z 5

Trápím se trápím. V poslední době čtu o jedné lidské tragédii za druhou a už je toho na mě asi moc.
Příběh je velmi čtivý, trochu předvídatelný, ale nádherně zprostředkovává vnímání a uvažování hrdinů z obou stran. Poválečné období, kolektivní vina, spousta předsudků. Na obou stranách se stala spousta chyb, těžko soudit.
K samotnému ději:
Moc jsem fandila Paule a Františkovi, nadchly mě krásné popisy krajiny a běžného života obyčejných lidí. Zato cynický a krutý Tomeček mi celou dobu pil krev.
Zda se vrhnu na druhý díl ukáže čas :)