Sudetský dům: Jaro - léto 1945

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503859/bmid_sudetsky-dum-FHu-503859.jpg 5 1121 1121

Sudetský dům série

Je léto 1945, krátce po válce. Mnohé české rodiny míří do Sudet, aby zde zabraly domy po odcházejících Němcích. Jiří a Marie Smolíkovi, společně se synem Františkem, dorazí s celým svým skromným majetkem do podhorské vsi Glasendorf. Tady úřaduje krutý a cynický národní správce a člen rudé gardy Vojtěch Tomeček. Svým žoviálním a podlézavým způsobem nabízí rodině krásný sudetský dům. Dům Smolíkovi okamžitě nadchne, má jen jeden nedostatek. Dosud v něm žije původní německá rodina, která čeká na odsun. Všichni se tak musejí načas naučit žít ve společné domácnosti. Jedni, kteří jsou zde novými pány, ale musejí trpět staré obyvatele domu. A druzí, kteří zde žili celý život, ale teď jsou tu vlastně cizí. A v pozadí toho všeho se objevují staré křivdy a rány, které způsobila válka...... celý text

Dala
12.01.2023 5 z 5

Skvělá kniha o drsné době. Doporučuji všem. Už se těším na druhý díl.

Monika1717
07.01.2023 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem.

Kanimůra2
06.01.2023 4 z 5

Já jsem hned tušila, kde bude zápletka. Ach jo. Smutný a tíživý. Pro silný nervy. Ale pěkný

1alena1
04.01.2023 5 z 5

Moc se mi kniha líbila (všechny od autora jsou velmi čtivé). Poslední dobou knih s tématem sudetských problémů je několik, ale nevadí mi to, je dobré si tuto dobu připomínat. Žijeme době, která není zrovna jednoduchá, ale naši předci to měli mnohem složitější. Poutavé vyprávění, doporučuji k přečtení.

Blazule
02.01.2023 5 z 5

O příbězích jedné vesnice v pohraničí, o tom jak zlo plodí zase jen zlo, a že láska překoná i veškeré předsudky, ačkoliv nakonec není úplně naplněná. Skvělé čtení.

kasavubu
29.12.2022 5 z 5

Musím říct, že tato kniha se autorovi opravdu moc povedla. Už dlouho se mi nestalo, že bych četla až do nočních hodin. Těším se na druhý díl, který by měl vyjít v příštím roce, takže dalšího pokračování osudů rodiny Smolíkových se dočkáme. Jen škoda, že už nezjistíme, jak se vedlo i druhé, německé rodině Fuchsových.

katallinka
23.12.2022 5 z 5

Úžasná kniha, která krásně ukazuje, jak se lidé i jejich názory mohou měnit. Pro mě asi první kniha, která se zabývá odsunem Němců po druhé světové válce. Velmi mě zde bavil pohled obou strany. Moc doporučuji a těším se na další díl.

Vladek582
15.12.2022 1 z 5

Kniha je čtivá, s jednoduchou zápletkou a až naivním, téměř nadšeným vyprávěním, kde je jasně viditelné zlo v protikladu s lidským selháním v duchu dnešního "národního usmíření". Kdo hledá potvrzení dnešního paradigmatu bude nadšený. Kdo má vlastní životní zkušenosti s tehdejší dobou, bude přinejmenším zaražený. Na mě byla tato kniha až příliš zjednodušující.

oskli
15.12.2022 2 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila, ale přišlo zklamání. Asi jako když se těšíte na zmrzlinový pohár a dostanete napůl rozuštěnej nanuk. Příběh je naprosto předvídatelný, postavy bez hloubky a nějaké psychologie, nebyly pro mě uvěřitelné ani symaptické. Celé mi to připadalo takové klišoidní, chyběla mi hloubka příběhu, nějaký vnitřní rozpor, který bych u tohoto tématu čekala. Sama mám velkou část předků, kteří žili v šumavských Sudetech a byli odsunuti, tak jsem chtěla věřit, že se autor tématu ujal poctivě a šel trochu do hloubky. Bohužel nikoli. Za mě tedy byla kniha docela ztráta času.
Příběh se čte lehce, použitý jazyk je hodně jednoduchý, ale vlastně se mi to k tématu nehodilo. Těžší téma by chtělo jiné zpracování. A koraktura snad ani neproběhla. To mě iritovalo značně. Za sebe asi tohle čtení moc nedoporučuji, jsou lepší knihy, kterým věnovat čas.

amanek
14.12.2022 5 z 5

Silný příběh. Člověk si myslí, že když válka skončila, bylo už dobře. Ale jak už zde bylo psáno, nic není černobílé.

prochajda
11.12.2022 5 z 5

Kniha se mi moc dobře četla, žádné hluché místo, žádný odstavec navíc, prostě pecka. Těším se na pokračování. Byla to složitá a těžká doba, jedno barbarství vystřídalo druhé, zoufalá situace. Pitomá válka vyvolala zbytečné zlo mezi nevinnými lidmi. Člověk by měl zůstat člověkem. "Život, to je cesta, dlouhá a klikatá. A člověk se musí pořád prát za sebe, za své blízké, za věci, které má rád. Nic není takové, jak to vypadá na první pohled."

Nika.
11.12.2022 5 z 5

Nádherná, dojemná knížka.
Přečetla jsem ji doslova během chvilky. Vypráví o životě v Sudetech po válce. Životě, ve kterém se mísí osudy Čechů a Němců. Životě, kde se ukazuje, že nikdy nic není jenom černé nebo bílé.
Doporučuji přečíst.

Val
09.12.2022 5 z 5

Jaro 1945 , konec války. České rodiny míří do Sudet , aby osídlily domy po vyhnaných Němcích ... Příběh o nenávisti, touze po pomstě, ale i o lásce, přátelství a naději. Příběh o kolektivní vině a hlavně o tom , že většinou na všechno doplatí nevinní lidé, kteří chtějí jen obyčejně žít. Za mě výborná kniha .

knihovna44
07.12.2022 3 z 5

Příběh knihy připomíná složité období našich dějin. Čekala bych ale větší dramatičnost, ne takovou "idylku"...

jaste
02.12.2022 4 z 5

Nebylo to spatne, audiokniha se dobre poslouchala, pribeh hezky ubihal, ale neco mi tam chybelo. Vadi mi neuzavrenost pribehu, ktery ale bude mit pokracovani v knize Sudetsky dum 2.

rumova_kulicka
28.11.2022 4 z 5

Kniha se četla dobře, ale literárně to na pět hvězdiček nevidím. Je ale moc dobře, že se toto téma objevuje. Nikdy není nic černobílé a vždycky to odnesou jen obyčejní lidé. Velmi smutné...

A zrovna koukám, že spoustou lidí poptávaný druhý díl opravdu bude. Tak to budu napnutá, jak to s hlavními hrdiny dopadne.

Korektor by se měl polepšit, to rozhodně!

DagmarJ
23.11.2022 3 z 5

Kniha se mi moc líbila. Pocházím z Krkonoš a Sklenařice, které jsou na obrázku od nás byly asi dva kilometry, takže jsem si příběh zasadila i tam. Příběh se mi moc líbil, líbilo se mi, jak se mi, že autor žádné z rodin nestranil, k oběma byl objektivní a spravedlivě kritický. Knihu jsem přímo hltala, ale konec mě zklamal. Přišlo mi, jakoby to už autor potřeboval rychle ukončit.

zuzana5244
21.11.2022 5 z 5

O odsunu Němců víme asi všichni, ale tahle kniha se dotýká i toho co se dělo lidem v hlavě. Ano i občané Sklářů nebyli bez viny, což je i v knize několikrát zmíněno. Knihu mohl pan Javůrek natáhnout na x desítek stran čímž by ji podle mě hodně poškodil. Velmi jsem si oblíbila Františka, který zjistil, že vše není jen černobílé a také Paulu. I to, že se nekonal happy end a nechává na čtenáři jak by se mu líbilo, aby celý příběh pokračoval. V pár recenzích jsem četla i kritiku, že postavy jsou ploché. Vzhledem k tomu, že kniha popisuje pár měsíců, tak mě osobně stačilo vykreslení postav. Opravdu je to kniha, která stojí za přečtení.

Maggot.87
18.11.2022 2 z 5

Ploché fráze a obraty, takové psaní do šuplíku, ale ven bych s tím nechodil.

Pavlaj
18.11.2022 4 z 5

Na základě zkušeností své vlastní rodiny věřím, že takhle to v pohraničí opravdu vypadalo, a je moc dobře, že se o tom čím dál tím víc píše.
Napsané docela čtivě, ale přesto mi tam něco malinko chybí. Sudetský dům má zajímavý příběh a zápletku, z hlediska jazyka, charakteristik postav a popisu jejich emocí je ale spíš průměrný. Asi jsem rozmazlená Mornštajnovou nebo Katalpou, které mají svůj vlastní výrazný a zajímavý styl vyprávění. Ale ta úplně závěrečná scéna byla popsaná silně, to zas jo.