Suchý september

Suchý september https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/228371/bmid_suchy-september-qVN-228371.jpg 3 4 4

smazenaryba
27.10.2019 4 z 5

Námetovo aj štýlovo pestrý výber reprezentujúci všetky autorove hlavné témy, to jest život na juhu a rasizmus (Wash, Suchý september), stret pôvodnej a koloniálnej kultúry (Červené lístie, Spravodlivosť) a samozrejme vojna, a to či už ako činiteľ rozvracajúci domov, alebo samotný front (Dlháni, Puklina, Kolotoč).

Ikeď niektoré poviedky sú rozprávaním s jasným dejom a posolstvom, väčšina Faulknerových poviedok vyžaduje viac, ako len chvíľku času strávenú čítaním. Jeho texty sú ako vlašské orechy. Pri čítaní skúmate ich povrch, zisťujete, že je veľmi členitý a nemá pravidelný vzor. No ak chcete preniknúť pod pevnú škrupinu, musíte sa posnažiť oveľa viac, vyvinúť námahu. Inak sa stane, že vás mnohé poviedky môžu zanechať rozčarovaných, s pocitom nepochopenia.

Občas ma napadlo, že Faulkner písal viac pre seba než pre čitateľov. A možno to tak bolo. Možno to tak má byť. To však neznamená, že k jadru jeho textov sa dopracovať nedá. Dá sa to, ale nedostanete to na podnose. A preto: Prečo pán Snopes podpálil stodolu ? Prečo slečna Minnie mlčala ? Prečo sa Elly ťahala s každým mužom, ktorý prešiel cez Jefferson ? A prečo sú všetci piloti, aj tí, čo prežili, mŕtvi ?