Štvrté krídlo (Limitované vydanie s oriezkou)

Štvrté krídlo (Limitované vydanie s oriezkou) https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/525753/bmid_stvrte-kridlo-limitovane-vydanie-s--65faa2c7829c0.jpg 5 777 198

Empyreum série

Dvadsaťročná Violet Sorrengailová mala vstúpiť do Pisárskeho kvadrantu a prežiť pokojný život medzi knihami a dejinami. Veliaca generálka a zhodou okolností aj jej tvrdohlavá matka ju však donútila zúčastniť sa na výbere medzi elitných dračích jazdcov. No ak ste útlejší a nižší než stovky ostatných kandidátov, smrť vám doslova dýcha na krk. Draci si totiž málokedy vyberajú "krehkých" ľudí. Tých pália na popol. Keďže drakov, čo by si vybrali Violet, je ako šafranu, väčšina kadetov by ju najradšej zniesla zo sveta, len aby zvýšili vlastné šance. Pre iných, napríklad pre mocného a nemilosrdného veliteľa krídla v Jazdeckom kvadrante Xadena Riorsona, je tŕňom v oku Violetin pôvod. Ak chce Violet prežiť, musí sa spoľahnúť na svoj dôvtip. S každým dňom je však vojna za hranicami akadémie čoraz krvavejšia, obrana kráľovstva zlyháva a počet mŕtvych narastá. Navyše sa zdá, že velitelia skrývajú hrôzostrašné tajomstvo.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Ikar (SK)

Fourth Wing , 2023

Lenka8065
24.03.2024 5 z 5

Z této knihy se budu dostávat ještě opravdu dlouho. Stala se jednou z top knihy pro rok 2024 a nasadila laťku opravdu vysoko. Těším se co nám přinese druhý díl!

Kniha se odehrává v naprosto originálním tématu draků. Moc se mi líbí vytvořený svět, který je temný, tvrdý a nedává nikomu nic zadarmo. Je zde mnoho zápletek, tajemství, které nám kniha postupně odhaluje.

Knihou nás provází mladá hrdinka Violet, která se chce stát písařkou, to se však změní, kdy je donucena jít k jezdcům. Zde probíhá dlouhý boj o život a výcvik. Kterým jí však začíná provázet mnoho nových postav. Jedním z nich je i hlavní hrdina Xaden. Ten si postupně tvoří cestu k Violet, která neví zda to je cesta za smrtí či láskou.

Tato kniha je opravdu velice dobré a kvalitní čtení. Nebojí se tématu draků, nového světa ani postav mezi kterými je od prvni chvíle vášeň. Nenechte si knihu ujít!

Za poskytnutí recenzního výtisku k recenzi mockrát děkuji @humbookblogeri #spoluprace

vandalindakova
24.03.2024 5 z 5

Já jsem si řekla, že budu kritická. Nepřečtu si recenze, a nedovolím aby mě něco ovlivnilo od toho, co doopravdy uvidím. Jak to dopadlo?
Tyhle stránky si mě omotaly kolem prstu. Naprosto a beznadějně. Jednou jedinkrát se mi stalo, že mě příběh úplně pohltil, a neHarry za to nemohl. Tenkrát to byla Addie LaRue. Nechci je k sobě přirovnávat, protože tyhle dvě knihy jsou jako den a noc. Ale ztratila jsem se v nich nadobro, časově, příběhově, emočně.
Já u knih permanentně usínám, nejsem ten člověk ,,ještějednukapitoluačtucelounoc, to ani zdaleka. A přesto jsem tady seděla o půlnoci, oči dokořán a zničená z toho dilema, že musím ráno vstát do práce, a pokračovat ve čtení. Mrzká z toho, že usnu o 5 minut později, protože jsem mohla pokračovat, ALESPOŇ KOUSEK. Zahlcená plány, kam se zašiju, protože celý den bez čtení dál přece nedám! NECHTE MĚ ŽÍT TEN PŘÍBĚH S NIMI, whatever, že bych nejspíš umřela dřív než bych vůbec nějakýho draka spatřila! Bylo mi velmi brzy jasný, že z této zkušenosti, budu mít čtecí kocovinu. Už ve 30% jsem si neuměla představit, co bych sakra měla číst dál? A proč? Chci číst jenom tohle!
Co je za mě na tomhle příběhu tak speciální? Nejsou to draci, není to boj o život, nejsou to HOT týpci, nic z toho. Je to ten styl psaní autorky! S podobným psaním jsem se asi ještě nikdy nepotkala, na pohodu sepsaný situace, které se sice otáčí, kam potřebuje, ale je to jiný. Nutí mě se to smát nahlas, šokovaně zírat, alespoň chvíli to žít s nimi. Ty hlody co to obsahuje, to je prostě moje krevní skupina. A já zbožňuju příběhy, co mě umí takhle pohltit.

Kniha mi byla poskytnuta v rámci jednorázové spolupráce díky Humbook blogerům.

Áňa 998
24.03.2024 5 z 5

Za recenzní výtisk k recenzi v rámci #spoluprace moc děkuji @albatrosmedia!
Čtvrté křídlo asi pro nikoho z nás není novinkou, kterou by šlo přehlédnout. Sama na knihu narážím všude a nechala jsem se strhnout davem v těšení. Měla jsem štěstí a dostal se ke mně recenzní výtisk. Byla jsem zvědavá, jestli si kniha ten povyk opravdu zaslouží!
Hned na začátku se seznamujeme s Violet, která je sice slabá, ale kvůli matce musí do kvadrantu jezdců. Její sny o zařazení do bezpečného sektoru písařů jsou ty tam. Jako čtenáři brzy zjistíme, že Violet je mezi ostatními jako pěst na oko...
Už od začátku víme, že matka Violet je vysoce postavená a ne každý ji má v lásce. Tím se rozjíždí i dějová linka, ve které poznáme historie světa, ve kterém se kniha odehrává a postupně chápeme konflikty, které se tu dějí...
Tím chci říct, že kniha není hlavně o romantice. Ta je pouze třešničkou na dortu.
Když jsem se dala do čtení, rozřazení mi malinko připomnělo Divergenci. Říkala jsem si, sakra jen to ne. Ale pak se to začalo rozjíždět. Dost otazníků k ději a to mě donutilo číst. V momentě, kdy se objevili draci už jsem byla chycená. Dejte mi tuhle bytost do knihy a jsem jasná. Přeci jen, fantasy je žánr, který mě přivedl ke čtení!
Hrozně mě bavily slovní přestřelky postav, a to jak mezi lidmi, tak i s jejich draky. I to, že spolu postavy mluvily jako normální lidi, nijak vyumělkovaně, bylo strašně fajn. Celkově je kniha velmi čtivá, ideální délka kapitol, akce, přímá řeč... Četla jsem kdykoliv to šlo, jak drak!
Při čtení jsem si říkala, wow, tohle je prostě to, co tu dlouho nebylo. Měla jsem pocity, které jsem měla snad naposledy u čtení Hunger games. Husí kůže a těšení na další stranu! Absolutně chápu nadšené ohlasy. Jediné co mi vadí je, že nemám už v ruce další díl!

versaj14
24.03.2024 5 z 5

Fantasy není úplně můj šálek kávy. Draci jsou úplně mimo můj čtenářský zájem. . A pak se ke mě dostalo Čtvrté křídlo. Chvilku kniha ležela na poličce a když jsem začala pociťovat ten hype, co knihu doprovází, řekla jsem si, že tomu dám šanci a když mě to nebude bavit, pošlu knihu dál.
A co si budem. Vtáhlo mě to a nechtělo pustit. Po dlouhé době jsem zase začala tahat knížku všude. Do tramvaje, do metra, do kavárny. Potřebovala jsem jen číst. Zamilovala se do Xadena, fandila Violet, prožívala jsem každý nečekaný zvrat a nutně se potřebuji propojit s drakem!
To šílenství kolem té knížky chápu a netrpělivě vyhlížím další díl!

NelaNováková
22.03.2024 4 z 5

Musím teda uznat, že nejsem úplně cílová skupina. Fantasy nečtu, ale i tak mě nalákaly edity a nadšené recenze po sociálních sítích.

Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla. Když jsem se do příběhu ale dostala, mega mě to začlo bavit. Hlavní hrdinku Violet jsem měla hrozně ráda, vedlejší postavy byly taky skvěl. Buď je milujete nebo nesnášíte.
Romantická linka byl samozřejmě tak dobrá, jak říkají ostatní! Ta chemie mezi nima. Boží.
Konec knihy mě hoodně šokoval a poslední stranky jsem četla dost v údivu

Já můžu určitě doporučit. Hlavně budu mluvit za lidi, u kterých fantasy není hlavní žánr. Doporučuju velice!!

Prokrastinuji
20.03.2024 4 z 5

Čtvrté křídlo bych se nebála označit za knihu roku 2023. Snad každý, kdo miluje knihy, a pohybuje se na Instagramu nebo Tiktoku o ní už slyšel. Ke mně se dostaly hlavně pozitivní názory, a tak byla moje očekávání spíš vyšší.

Začátek nebyl špatný, ale chybělo tomu větší kouzlo. Svět mě zaujal, postava Violet mi byla sympatická, ale její love interesti mě nechávali chladnou. Potencionální milostný trojúhelník, kde se opakuje určitý vzorec z jiných knih. Xaden je taková vykrádačka Rhyse. Bohužel, když se autorka dostala do bodu “a teď je dám dohromady, jejich interakce pro mě byly křečovité, a ne úplně šťastně zvolené. Tu chemii jsem prostě nefeelovala.

Co musím vyzdvihnout jsou ale vedlejší postavy - Violetiny sourozenci, a přátelé. No a samozřejmě draci - ti jsou na téhle knížce to úplně nejlepší. Když došlo k rozřazování draků a jezdců, příběh mě strhl. Co se týká vzdělání, jakýkoliv student tady může kdykoliv umřít nebo být zavražděn, a nikdo ani nemrkne.

Osobně jsem z knihy nadšená. Označila bych to spíše jako NA.
Co se týká intimností, dala bych tomu dvě papričky.

MaláKnihomolka
20.03.2024 5 z 5

„Ztratí-li drak svého jezdce, je to tragédie.
Přijde-li jezdec o svého draka, nepřežije.

Myslím, že Čtvrté křídlo vám úplně představovat nemusím, jelikož tahle kniha minula málokoho a to teprve bude oficiálně vycházet 28.3. Já bych však ráda poděkovala @knihkupectvi_luxor za reading copy.
Prosím, neočekávejte od toho Hru o trůny apod., je to romantasy. Jsou tu draci, které jsem si zamilovala a přála si být taky jezdcem, ale zároveň i dost silná romantická linka.

Měla jsem opravdu velká očekávání, jež se mi naplnila, možná ještě víc než jsem doufala. Já jednoduše takovéhle knihy můžu a krásně se mi trefila do vkusu. Ano, nějaké nelogičnosti se najdou, to klidně přiznám, ale celkově mě Čtvrté křídlo bavilo, takže jsem ochotná je autorce odpustit.
Od začátku do konce jsem se nenudila, pořád se něco dělo. Emoce, pocity, napětí jak tohle vše dopadne.. no a konec mě samozřejmě nalákal na další díl Iron Flame, který bych si nejradši přečetla v aj. Uvidím zda to zkusím.
Autorka se nebála jít rovnou na věc, zasadit do svého příběhu i násilí, aby ukázala, že to v akademii není procházka růžovou zahradou. Zároveň nechybí sexuální scény, humor, sarkasmus.. jednoduše jsem se často i pobavila. Konec příběhu byl postupně docela předvídatelný, ale i tak jsem měla na krajíčku (ačkoliv jsem si to i trochu vyspoilerovala fanarty).

Osobně se nedivím, že tohle dílo má takový hype. Rebecca Yarros využila to, co čtenář chce a funguje a já na tom nevidím nic špatného, jelikož mi to takhle sedlo. Nechtěla jsem tu rozebírat postavy nebo draky, ať vám něco nevyspoileruju. Sama jsem se všem zmínkám o Čtvrtém křídlu, až do přečtení, vyhýbala. Každopádně chemie tu fungovala na jedničku.

dam.si.knihu
19.03.2024 5 z 5

Kniha, která v zahraničí sklízí neuvěřitelné úspěchy. Příběh, který v Česku vyjde 28.3.2023 a má obrovskou propagaci. Čtvrté křídlo má na GD téměř 1 milion 400 tisíc hodnocení a 4,6 hvězdičky. Takže už jen to může poukázat na to, že to za to asi bude stát a ten hype nebude jen tak.

Já jsem nesmírně vděčná, že jsem si příběh mohla přečíst s předstihem a ano, stálo to za to. Dostala jsem snad ještě více, než jsem očekávala. Rebecca Yarros si pro své čtenáře připravila neuvěřitelně čtivý, skvělý, napínavý a originální příběh, který Vás bude bavit od začátku do konce. Budete součástí příběhu, který Vám v hlavě poběží jako film a všechny ty emoce a pocity hlavních hrdinů budete prožívat s nimi.

V příběhu nejsou žádné zdlouhavé popisy, jež by čtenáře nebavily, či nudily. Autorka jde prostě rovnou k věci, což opravdu oceňuji.
Je to brutální, nelítostné, a nechybí tomu ani perfektní sexuální napětí a romantická linka, která má výtečnou jiskru, kterou já ve fantasy příbězích vyhledávám.

Byť byl pro mě závěr knihy docela předvídatelný a občas bych snesla více rozvedené dialogy, tak to nemění nic na tom, že to bylo skvělé a já se nemohu dočkat dalšího dílu, už teď jsou to muka. Tiše jsem záviděla ve Španělsku všem, kteří si v knihkupectví mohou kupovat další díl.

A obrovské poděkování patří @humbook_blogeri , kteří mi poskytli knihu k recenzi! MILUJU! #spoluprace

PosPol
14.03.2024 3 z 5

(SPOILER) "Nakonec se z těch, kteří jsou nám nejbližší, nějakým způsobem stanou naši nepřátelé, ať už dobře míněnou láskou, lhostejností, anebo tím, že žijeme dost dlouho na to, abychom se pro ně stali zápornými postavami..."

Tuto knihu netřeba představovat, bourá celosvětové žebříčky. Zaslouží si ale takový hype kolem? NE! Za mě rozhodně ne...

Violet se chce stát písařkou, ale její despotická matka ji donutí přihlásit se ke kvadrantu jezdců draků. Ti jsou nadmíru krutí a nemilosrdně spálí na popel každého, kdo se jim bude zdát slabý, nebo křehký. Vivian je obojí, přesto dokáže zvítězit tam, kde zkušenější a lepší selhávají.

První polovina knihy mě neskutečně bavila. Svižný příběh hned od první stránky, nemilosrdné prostředí dračí akademie, násilí, podlé zrady a v kontrastu s tím nečekaná přátelství. Jenže pak převážila romantická linka a tím pro mě Čtvrté křídlo začalo ztrácet půvab a kouzlo.

Nadále číst jen na vlastní nebezpečí, obsahuje nějaký ten SPOILER!

Mělo to být enemies to lovers. Jenže žádnou nenávist jsem necítila, jen neustálé "spalující" a "žhavé" pohledy. Violet je fyzicky slabá, malá a má nějaké blíže nespecifikované tělesné omezení, ale i přesto dostane toho největšího draka a k němu ještě naprosto vzácného zlatého draka? Když celá jezdecká akademie je o tom, že se draci nespojují s nikým slabým? Důvodem má být duševní síla Violet, ale tu jsem tedy příliš nezaznamenala.

Další co nechápu je, že když mají sex draci, jezdci jsou tak nadrbraní, že by se vrhli i na hastroše na poli. Chybí vysvětlení, proč to tak vůbec je? Přišlo mi to dost úchylné. Draci jsou popsaní krásně, detaily fungování celé akademie a okolního světa ale dost chybí. Violet se má také stát nejsilnější postavou knihy, ale kvůli své fyzické indispozici se ani neudrží na svém drakovi. Dostane jako jediná sedlo. Ale proč sakra ostatní musí létat na tvrdých šupinách, když by mohli mít funkční sedlo, které by je v boji zvýhodnilo?

Poslední výtkou jsou sexuální scény. Věty typ: "Udělej se pro mě", nebo: "Cítím se uvnitř tebe tak dobře" jsou nejvíce antisexy, už chyběla jen mušlička a jeskyňka. Druhá polovina knihy se motá kolem chci ho/on mě nechce, nechci ho/on mě chce. Nezachránila to ani poslední věta knihy, protože něco podobného jsem čekala. Kniha není YA, ale spíše NA nebo Adult, takže bych očekávala trošku úroveň.

Ve výsledku kniha určitě není špatná a stojí za přečtení, už jen kvůli drakům. Kdybych je ale odstranila, zbyde jen průměrná kniha, o které si za měsíc nebudu pamatovat vůbec nic. Hodnotím 3/5* a děkuji Humbook za poskytnutí knihy.

spencer
11.03.2024 5 z 5

Ke knihám, které doprovází obrovský hype většinou přistupuju s opatrností. Proto mě velice překvapilo, když Čtvrté křídlo dostálo svých slibů a já se od něj nemohla, až do samotného konce, odpoutat.

Akce totiž začíná už na první stránce a nekončí ani s tou poslední, která nám přináší zajímavé vyústění událostí. Pokud nemáte rádi zdlouhavé fantasy příběhy, kde více než polovinu knihy zabere budování světa, jste na správném místě, neboť tady vás nic takového nečeká. Velmi snadno vklouznete do děje a budete napínavě sledovat, jak se vše vyvine pro Violet - hlavní hrdinku, kterou matka pošle na velmi nebezpečnou, v jejím případě až smrtelnou cestu, na jejímž konci se z ní má stát dračí jezdkyně. Není to však snadné, neboť ne každý z uchazečů se dožije chvíle, kdy si osedlá vlastního draka. A už vůbec ne dívky s křehkými kostmi jako je ona. Od prvního momentu, kdy potká Xandera je vám jasné, že tato nenávist nejspíš přeroste v něco naprosto opačného. Ovšem, jak k tomu dojde, a co za nebezpečí na ni vlastně čeká se budete muset už dozvědět sami.

Přestože má Čtvrté křídlo všechny stereotypy new adult fantasy sérií (dívku, jež má teprve objevit svůj potenciál, nebezpečí a především všemi oblíbené "enemies to lovers"), vše dohromady funguje a přináší velmi zábavné čtení.

Za sebe tedy můžu titul vřele doporučit. Nečekala jsem, že si jej tak zalíbím a máte-li rádi draky a chcete si zkusit přečíst zase o trochu jiném tématu, rozhodně mu dejte šanci.

Za poskytnutí knihy k recenzi moc děkuji @humbook a #humbookblogeri

mnohoknih
09.03.2024 4 z 5

Důležité je, nedat na ten hype kolem a nemít očekávání, pak se to dá hodnotit jako dobrý příběh. Od začátku jsem měla dojem, že tohle už jsem někde četla. A ten pocit po celou dobu čtení nezmizel, jen pod náporem akcí zeslábl. A taky draci! Těm člověk prostě odpustí všechno. Jsou jako obvykle chytří, sarkastičtí, plní emocí a občas i vtipní. Kdo ovšem není ani trochu vtipný, je hlavní hrdinka Violet. To je tedy neskutečný fakan, tatínkova holčička. Naprosto nechápu, proč zrovna ona je středobod děje. Její charakter je více než proměnlivý, slušně řečeno. To její kamarádka Rhiannon, to je taková klidná síla. Aha, tak právě jsem si odpověděla. S Rhiannon by nebylo tolik akcí a pravděpodobně by děj nebyl tak napínavý. A Xaden? Já to fakt nechápu. Nepřístupný, namachrovaný velitel a sotva se objeví zrovna Violet, je z něj koťátko. Tak snad autorka ví, co dělá. Určitě ví, co dělá. Čtení je to opravdu napínavé, zábavné a hodně, hodně čtivé. Pokud se vám nebude líbit ta lidská svoloč, tak draci to určitě zachrání. A ten konec? Ať čekáte cokoliv, tak tohle určitě ne, pokud nejste Sherlock.

Tereza.Fait
07.03.2024 5 z 5

Kdo cte fantasy, proste tu uvidi nejaky veci, ktery uz byli nekde napsany ALE! Tohle je naprosto skvela knizka! Dlouho jsem necetla nic, co by jelo uz od druhy stranky. Zadny mega slozity a dlouhy popisy, hodne dialogu, laska, pratelstvi i tragedie. Ctu v originale a za me: Moje srdce je ted s Violence!

adela9782
07.03.2024 5 z 5

Naprosto famózní, poutavé, smyslné prostě nutně potřebuji další díl!
Má to děj, spád a ten konec ? Páni

Red-haired
03.03.2024 5 z 5

Tohle je naprosto předvídatelná fantasy s vibem Divergence, obohacená o Draky a další nadpřirozené bytosti i hate to love romantiku. Chytne vás ovšem od první stránky a je to přesně ten druh knihy, který s hrdiny naplno prožíváte, rozčilujete se, zamilováváte, smutníte a vždy chcete ještě víc! Autorčin styl psaní je poutavý a má skvělý smysl pro humor, ať už jde o rozpravy mezi Violet a Xadenem nebo i se samotnými draky. Dlouho jsem neměla v nějaké knize tolik lepíků.

Mohla bych mít pár výhrad k nelogickým politickým rozhodnutím, nebo fungování samotné akademie, ale popravdě se mi vůbec nechce tu knihu kritizovat. Má pár malých much, ale skoro si jich nevšimnete, až vás příběh vtáhne.

Shrnuto podtrženo: Xaden je rozhodně můj nový fiktivní manžel, Violet je úžasně badass na to, jak špatnou měla výchozí pozici a miluju sarkastické draky!

Hodnotím 5/5* a s radostí oznamuji, že pokud se knihy taky nemůžete dočkat, je rozhodně na co se těšit, ten hype není jen tak. A teď už honem prosím i ten další díl!!!

alexvera
02.03.2024 4 z 5

Mix Eragona, Hunger Games a Divergence který pobláznil svět..

Nemyslím to zle, tyhle série mám ráda ..jen mi to v tomhle mixu (zdravím Fourth Wing) nepřišlo až tak oslnivé že bych si z toho "sedla na zadek".
Jo, je to čtivé. Zábavné. Napínavé. Ale proboha, co je to za trend- ona je křehká chudinka, co se po tom co na ni sáhne chlap promění v sexuální bohyni a on je prvně zmetek a po tom co na něj ta daná holka sáhne změní v hodného chlapce? Prosím prosím, můžou zmetci zůstat zmetky?
Líbili se mi draci a to že svým jezdcům "lezou do hlavy", že jsou tak obrovští, zlatí a tajemní. Prostředí akademie i některé postavy jsou suprově popsány. Podle zahraničních recenzí jsem čekala víc lechtivých scén..
A konec, ten konec .. chvilku jsem měla sto chutí mrštit knihu na druhý konec místnosti. Na druhou stranu jsem zvědavá, jak si s touhle změnou prostředí autorka poradila v Iron Flamu.

lena.o.knihach
01.03.2024 5 z 5

Za reading copy v rámci #spoluprace mockrát děkuji @albatrosmedia

Po Dvorech a Skleněném trůnu jsem si říkala, jestli někdy přijde nějaká série, která by se knihám od SJM vyrovnala. Ze které budu mimo, budu chtít sbírat spešl vydání a merch. No a už je tady.

Violet jsem po dočtení zařadila k mým top ženským postavám a nebojím se jí postavit hned vedle Aelin. Mladší dcera kruté generálky Sorrengailové je skvělá hlavní hrdinka. Už od první strany jsem měla pocit, jako bych ji dávno znala a fandila jí.

Víte, kdo se vyrovná hot vílákům? Sexy jezdec na drakovi. Doteď jste si mysleli, že stačí křídla na zádech a magie, že? Omyl! Když se k týpkovi přidá ještě nebezpečný drak, je to úplně jiná liga. Těšte se na nového bad boye, kterého si zamilujete!

Samozřejmě nesmím zapomenout na dominantu celého příběhu a tou jsou draci. Velmi nebezpeční tvorové, kteří si neberou s nikým servítky a někteří z nich dokonce oplývají i smyslem pro humor.

Je to čtivé? Ano! Je to předvídatelné? Určitě. Ale já se do té knihy totálně zamilovala. A to až tak moc, že už plánuji rereading v angličtině a poté se vrhnu na druhý díl.

Cejinka
28.02.2024 5 z 5

Sakra, sakra, sakra. Pořád jsem v šoku, můj mozek vypověděl službu a moje srdce asi odletělo někam na Bora Bora. Ten konec?! Ten konec rozdejchávám ještě teď a doufám, že 2. díl vyjde brzy, protože jinak sahám po AJ. Nevím jak to čekání na další díl přežiju. Je neuvěřitelné kolik emocí se mi vystřídalo u jedné jediné knihy - smála jsem se, byla naštvaná, brečela, měla břicho plné motýlků a mohla bych pokračovat dál. Je to přesně ta kniha která má hype jako prase, ale zaslouženě. Kniha mě neskutečně chytla a i když to je bichlička slupla jsem jí za 2 dny. Ano, přesně tak čtivá je. Jasný, někomu se to líbit nemusí protože co si budeme... opravdu to je plné klišé, události se dají snadno předvídat, nějakou podobnost s jinými příběhy z knihy ucítíte, ale tohle mě absolutně nevadilo. Co se týče postav, tak Violet je opravdu neskutečná hrdina. Je to přesně ta hrdinka, kterou budete milovat, protože i když jí všichni podceňují, tak ona se nedá. Je nezlomná, chytrá, vytrvalá a vždycky ze sebe dostane to nejlepší. Jelikož měla být písařkou, tak její logické a vychytralé uvažování je skvělým doplňkem její úžasné osobnosti. Xaden je prostě ten typický hot týpek kterého milujete ještě než se o něm vůbec něco dozvíte (alespoň já jo). Je záhadný, uštěpačný, vtipný, ale také velmi čestný... Jejich vztah s Violet se naprosto jiskřivý a plný neuvěřitelné chemie. Asi je předem jasné, že já tuhle romantickou linku žeru, protože hate-to-love prostě miluju ♥ Stavba světa ve kterém se příběh odehrává je opravdu dobře zpracovaná a zajímavá. No a co je úplně totálně boží, tak to spojení jezdce s drakem. Je to... já ani už nevím jaké superlativy mám vlastně používat. Prostě bylo to skvělý a MILUJU TO! Tahle kniha, tahle série se stane mou posedlostí a budu to vnucovat každému, kdo byť trochu romantasy čte!

virgo_books
25.02.2024 5 z 5

Tohle je absolutně dokonalá fantasy kniha, která vás vtáhne a nepustí.

Basgiath je akademie, na které jsou 4 kvadranty. Jeden z nich trénuje dračí jezdce, kteří musí čelit několika smrtícím zkouškám.

Samotné draky a jejich vtírání do lidských záležitostí si zaručeně oblíbíte.

V knize je taky spousta zvratů, magie, intrik a nebezpečí.

Nechybí ani úžasná romantická linka. Mezi postavami to doslova jiskří a já jsem se do nich absolutně zamilovala.

Taky je to docela emoční jízda, takže pokud jste jako já, tak si připravte kapesníky.

Knihu vám stoprocentně doporučuju. Určitě vás nesmí minout.

Navíc chválím překlad, protože některé věci nechaly jako v originále, z čehož jsem nadšená.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji AlbatrosMedia

Knihomol_ka
25.02.2024 5 z 5

Čtvrté křídlo jsem četla jak v angličtině tak ve slovenštině a teď už i v češtině. Musím uznat, že je to pěkně čtivé a poutavé.

Příběh je násilný a drsný. Dvacetiletá Violet Sorrengailová měla nastoupit do kvadrantu písařů, ale bohužel na rozkaz své matky musela nastoupit k jezdcům. Jako její sestra a bratr. Jelikož se celý život Vi připravovala na roli písařky, tak jí chybí výcvik a jde to hodně poznat. Musí na sobě hodně pracovat, aby přežila celkový výcvik a vše co jí tam čeká. Její úhlavní nepřítel je Xaden, který jí chce zabít, kvůli tomu co její matka způsobila jeho rodičům. Kvadrant jezdů je opravdu nemilosrdný a náročný. Vi musí být na pozoru, protože jí chce pořád někdo zabít. Za mě je tohle dračí senzace.

Spicy scény TOP. Humor draků ? Úžasný.
Líbí se mi propojení jezdců a draků zároveň. Je to úžasný a opravdu čtivý. Na to, že už to čtu po třetí, tak hodnocení zůstává stejný. Krásných 5 z 5 hvězd. A teď jen doufat, že další díl bude u nás brzy !

kindlova42
23.02.2024 5 z 5

Příběh jsem poslouchala jako audioknihu v originále a bylo to super. Svět skládající se z draků, magie a kadetů je zajímavý. Líbí se mi, že draci tu nejsou v postavení “mazlíčků lidí, ale jako samostatná komunita s vlastní hiearchií, pravidly a mnoha tajemstvími. Každý drak má svoji volbu a pestrou osobnost.
Hlavní postava Violet s hlavou písaře a se srdcem dračího jezdce je sympatická o to víc, protože je v tomto světe nedokonalá. A tajemný a nebezpečný Xaden asi nemusím ani zmiňovat jak moc sympatický je on :D a že kromě nabručeného draka Tairn je mojí nejoblíbenější postavou :)