Štvanec

Štvanec https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/3309/stvanec-3309.jpg 4 51 16

Waterford je anglické městečko s přísnými nepsanými zákony. Za každý prohřešek se tvrdě platí a člověk, který si dovolí být jiný, musí za to zaplatit. Tak jako Lewis Aldridge, štvaný a pronásledovaný mladík, kterého všichni odepsali a ti, co mu věří, nemají šanci přesvědčit ostatní, že se v něm mýlí. Ztratil matku a jako by ta událost nebyla sama o sobě dost trýznivá, přihlížel její nešťastné smrti. Otec mu nikdy nedal najevo lásku, nedopřál mu pocítit, že je pro něj důležitý. Odjakživa se však líbil Kit. Chápala jeho vzdor proti strnulému světu maloměstské společnosti a chtěla mu z celého srdce pomoci. Trvalo mu dlouho, než si uvědomil, že podobný cit prožíval i on k ní. Kdo ví, jestli se jim podaří k sobě znovu najít cestu, protože Lewis krátce po návratu z vězení obdrží povolávací rozkaz. Strhující příběh nabízí portrét viny a vykoupení; činí tak zcela novým a fascinujícím stylem, jenž připomíná romány Iana McEwana. Autorka dokáže zachytit ty nejniternější pocity hlavních hrdinů a podívat se na stejnou věc či událost z různých úhlů pohledu. Kniha se brzy po svém vydání setkala s velkým ohlasem u čtenářů a dlouhé měsíce se držela na čele žebříčku nejprodávanějších knih.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Víkend

The Outcast , 2008

Danago
16.02.2023 3 z 5

Bolestný příběh, ale pro mě tento román asi nebyl to , co bych vyhledávala. Pro jednou, ale může být i toto.

MilaJ
26.12.2021 5 z 5

Knihu jsem četla před nekolika roky, ale pořád ve mně rezonuje její silný příběh. Je plná bolesti a smutku, které priští ze všech stran. Ale zároveň si uvědomujete, že život nemůže být jen veselý. Hlavní hrdina nezapadá do maloměstské společnosti, ve které vyrůstá a proto je zlomený a nešťastný. Za mne plný počet hvězdiček.

intelektuálka
27.11.2018 4 z 5

Náhodný výběr - spisovatelka, kterou neznám...

A rozhněvaný mladý chlapec Lewis - bouřící se proti měšťácké společnosti...

Po smrti matky zůstává sám - otec mu nerozumí a on se bojí té tmy v sobě...

Obraz anglického městečka kreslí autorka kriticky:

skrytý alkoholismus, násilí v rodině, sebepoškozování a vzpoura...

a v neděli na mši snaha vytvořit šťastnou a spokojenou rodinu...

Tam se právě obrátí vzpoura Lewise - proti pseudomorálce a pokrytectví...

Smutný obraz - ale možná v závěru cesta k úniku ?

a

janasim
10.10.2016 4 z 5

Při četbě této knihy se mé emoce poněkud častěji střídaly.Nedokážu přesně vysvětlit proč,ale v některých místech se mi kniha velmi špatně četla,nedokázala jsem se přes ně jen tak lehce dostat,ale jiné části mě naopak k sobě přitahovaly a já prostě musela vědět jak to bude dál. To, co mi ale opravdu vadilo,byly věty, ktere,
myslim,by v reálném životě mladík hrdinova věku nepoužil. A pak taky mi k tomuto příběhu moc neseděla obálka knihy.

hrechaniuk
26.06.2016 5 z 5

Nádherný, ale zároveň nesmírně smutný příběh. Hlavní postavy Lewis a Kit už od dětství "nezapadají" do maloměstské společnosti, postrádají rodičovskou lásku a celkově mají problémové životy. V knize se řeší spousta různých témat: předsudky, alkoholismus, domácí násilí, absence rodičovské lásky a důvěry... I když příběh provází pochmurná atmosféra, ke konci jen přece začíná svítat naděje na lepší život obou hrdinů. 5*

maruschka
20.09.2015 3 z 5

Uf. Jedna z nejdivnějších knížek, co jsem kdy četla (a hlavně dočetla). Někde v půlce jsem byla schopná definovat větší část oné "divnosti" (kromě - opět - šíleného překladu a spousty chyb): připadalo mi to, jako by se někdo pokoušel převyprávět film (mimochodem skvělý) a bez vyzvání taky zkoušel doplnit a nějak vysvětlit pohnutky postav (což dopadlo většinou děsně). No a vtipné na tom je, že jsem se posléze dozvěděla, že takhle nějak to bylo - autorka napsala scénář k filmu a teprve pak z něj vypotila knížku. Takže - příběh mě dostal, přiznávám, že navzdory příšernému slohu, překladu a hlavně navzdory oněm šíleným pokusům o psychologické rozbory, jsem byla hodně zvědavá, jak to všechno nakonec dopadne, ale kvůli zmíněným nedostatkům to na víc než tři hvězdy bohužel není.

milamarus
03.07.2015 5 z 5

VAROVÁNÍ: Máte-li sklon vidět se v postavách, o kterých čtete, není to jednoduché čtení! Pocítíte strach, vztek a bezmoc. A možná, že knihu budete chtít zavřít, protože si budete myslet, že neexistuje ani ta nejmenší šance na zlepšení.
Udělejte to! Zavřete jí! A hned potom se dlouze dívejte na vrchní stranu obálky. Na ty dva u stromu objímající se lidi. Mě to - zvláště při výchovných praktikách Kitina otce – pomohlo a uklidňovalo.

Dočetla jsem až do konce.

ivakola
30.06.2015 4 z 5

Po přečtení knihy jsem o ní dlouze přemýšlela. Čekala jsem něco romantického, ale tato kniha je daleko hlubším vyprávěním o velkém neštěstí jednoho chlapce. Kniha je to moc pěkná, ale kdo čeká velkou lásku a romantiku bude zklamán.

norrasun
10.04.2015

Tak nevím, příběh mě nějak nevtáhl, možná trochu i vinou překladu, který mi přišel místy trochu kostrbatý. Pokud se mi dostane knížka po půl roce zas do ruky, patrně si ani nevybavím, o čem byla.

Pedruska01
22.01.2015 5 z 5

Těžko se mi píše komentář, protože jsem naprosto plná emocí, které na mě křičí ze všech stran. Kdybych měla knihu charakterizovat jedním slovem, byla by to: bolest.
Lewis byl chlapec, který měl tu smůlu, že krom matky, která ho předčasně opustila, mu nikdo nevěnoval kouska citu, lásky. Naprosto jsem nechápala jeho otce, který se k němu choval jako cizinec. Není divu, že se do sebe uzavřel a pro ostatní se stal odpadlíkem a vyvrhelem. Není divu, že podnikal to, co podnikal. Byl nepochopený, nemilovaný. Nebyl zlý, jen ho ostatní tak viděli a chtěli vidět. Dělali z něj zrůdu, kterou on nebyl, ale nutili ho, aby jí byl. Nechtěli mu porozumět.
Je pravda, že některé jeho činy jsem nechápala, i když jsem se snažila. Snad holý impuls. Ten kluk byl tak "svůj", že jsem měla nutkání mu pomoci, chtít ho vyslechnout.
Ohledně rodiny Carmichaelových - matka byla sprostý slaboch, která nedokázala nic. Tamsin? Co to bylo za holku? Chovala se jako sebevědomá káča, byla miláčkem otce a ani vlastní sestru nedokázala mít ráda, i přes to, že jí nijak neohrožovala. Spíš jí topila. Otec? K němu jsem si vypěstovala hodně velkou nenávist. Byla to hyena, která by si zasloužila dostat násadou. Nespočetněkrát. Jen slaboch a ubožák dokáže nejen mlátit ženu a dceru, ale především vlastní krev nenávidět. Nenašla jsem důvod, proč tomu tak bylo a to mě štvalo.
Zajímalo by mě, co za zvláštní vztah měl otec se starší dcerou, který nám autorka neposkytla? Nepřipadalo mi to jako klasická rodičovská, otcovská láska. Upřímně, jednu dobu jsem měla dojem, že spolu spí. On by na to byl dost zvrhlý a ona by se ani nezastyděla.
A Kit? Proboha, ta chuděra měla neskutečnou smůlu. Snažila se být silná a vzdorovat, jenže vždycky prohrála. Nikde neměla zastání. A to co jí řekla vlastní matka dva dny před odjezdem do Švýcarska? To nemohla vyslovit opravdová matka. Neexistuje. Slaboch sympatizující s hyenou, protože není zbytí? Hnus.
Vztah Kit a Lewise - ačkoliv jí nebral nijak "vážně", zmátlo mě, jak v závěru knihy došel k rychlému poznání, že ji miluje. Ano, možná to v něm bylo hluboko zakořeněné, ale přeci jenom, žádná zmíňka, žádný náznak - to mi přišlo takové moc neuvěřitelné a opravdu rychlé.
Její láska k němu byla od samého začátku. Vytrvalá, neustupující. Líbilo se mi, jak se k němu chovala, jak ho bránila, protože ho viděla ve světle, které pro nikoho jiného neexistovalo. Milovala ho - k tomu není víc co dodat.
Dalo by se říci, že kniha končí vlastně šťastně. Ano, ale když se nad tím člověk zamyslí - to štěstí trvá jen několik chvil. A je pomíjivé.
Kniha se četla dobře, ale na co chci upozornit je, že tenhle příběh byl neskutečně silný. Rozvířil ve mě natolik emoce, že bude trvat dlouho, než to celé strávím. Jen tak se na to nebude moct zapomenout. Autorka nám vylíčila příběh, který je natolik reálný, možný a pravdivý, až je to k pláči. Bravo. Na jazyku mám slovo: skandální. Ano, ten příběh takový je. Je krutě skandální. Dle mého by si to měl přečíst každý. Ať vidí, jací lidé doopravdy jsou. Zlí, nepřejícní, mstiví, nelítostní, sobečtí, násilní a pomstychtiví. A rozhodně tím seznam nekončí.
Název knihy sedí dokonale.

Jarisko2
24.11.2014 5 z 5

Tahle knížka se mi natolik líbila, že mi bylo opravdu líto, když jsem ji dočetl. Ale zase jsem byl rád, že při tom všem, čím si dvojice hlavních postav prošla, přišel aspoň takový něžný příslib happy-endu :)
Jinak bych se na autorku fakt zlobil...

Titi
10.09.2014 2 z 5

Strašně depresivní kniha a ještě ke všemu se mi moc nelíbila. Násilí, sebepoškozování, alkohol, bylo toho v jedné knize nějak moc negativního.

Eremites
26.08.2014 3 z 5

Zčásti mi postavy (hlavně tedy otec Lewise) přišly poměrně hodně černobílé...Je vůbec možné, aby si člověk zachovával po mnoho let stále onu tvrdost, odstup a nezájem vůči vlastnímu dítěti? Aby nikdy v tomto svém postoji nezakolísal? Snad ano, v tom případě to musí být už taky spíše patologická osobnost.
Vcelku zajímavé a poutavé čtení.

AničkaŽ
25.05.2014 4 z 5

Trošku se to místy táhlo, jakmile však autor šel do hloubky opravdu se to hezky četlo. Knížka chtě nechtě vzbudí různé emoce a pokud jste romantici, tak konec vás tak jako tak nadchne. :)

Misha*
01.08.2013 3 z 5

Nejdřív mě knížka moc nezaujala, ale poté, co spisovatel začal víc popisovat pocity Lewise, tak mě to chytlo. Je to napínavé, místy i romantické a sladký konec

vlcatko
23.03.2012 5 z 5

Po přečtení knihy Malé války jsem si hned letěla pro tuto a nezklamala! Včera jsem knihu začala číst a dnes ji dočetla. Nemohla jsem se od ní odtrhnout! Užasně napsáno, příběh je plný napětí, očekávání.. a vyvolává plno emocí. Stala se jednou z mých velmi oblíbených knih!

rodiče zfilmováno venkovské romány domácí násilí

Sadie Jones
britská, 1967