Studená válka

Studená válka https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55671/studena-valka-55671.jpg 5 37 10

Jak se z válečných spojenců tak rychle po roce 1945 stali nepřátelé na život a na smrt, kteří rozdělili svět na dva nesmiřitelné a po zuby ozbrojené tábory? A jak to všechno najednou skončilo? Teprve dnes, když je studená válka už patnáct let minulostí, můžeme začít hledat přesvědčivý a nezaujatý pohled na ni. V napínavé knize John Lewis Gaddis vysvětluje nejen co se stalo, ale i jak se to stalo: Proč Sovětský svaz brutálně potlačil povstání ve Východním Německu, Maďarsku a Československu, jak se Kennedy a Chruščov postavili navzájem proti sobě ve věci kubánské krize, proč Nixon a Mao Ce-tung usilovali o obezřetné sblížení, a co si nakonec mysleli o své vlastní činnosti Jan Pavel II., Ronald Reagan, Margaret Thatcherová a Michail Gorbačov. Faktografická hodnota díla je stejně vysoká jako vypravěčské umění, odhaluje, jak vysocí političtí představitelé od vrcholu a obyčejní lidé zdola společně zvrátili směr dějin a vybojovali jedno z největších vítězství lidského ducha v dějinách. ... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Slovart (ČR)

The Cold War , 2005

Cortegos
03.09.2023 5 z 5

Skvělé, poutavé, přehledné, srozumitelné, výborně přeložené. Maximálně doporučuji. Kniha je velice přínosná.

MartinvonHau
22.06.2022 5 z 5

Výborná kniha a především základní vhled do Studené války. Vhled, který je nutný, aby člověk pochopil souvislosti. Takže zcela logicky chybí detaily a rozhodně se zde nedočtete například o aférách jako byly Irán-Contras a podobně. Ale získáte solidní kostru, na kterou ty detaily pak můžete nabalovat. Doporučuji všem, které zajímá nedávná minulost.

Auto999
14.02.2022 4 z 5

Shrnutí studené války z pohledu amerického profesora politických dějin. Není úplně dokonalé, ale nejdůležitější okamžiky studené války jsou v knize zachyceny. Hlavně všechny politické události té doby.

KejmlP
23.10.2020 5 z 5

Výborná kniha, která splňuje přesně to, co autor slibuje v úvodu. Tedy že nejde o nějakou průlomovou studii, ale že se pokusí výstižně a v kontextu shrnout to, co je nutné znát pro studium studené války. To se mu víc než podařilo. Kniha je prosta nějakého přehršle datumů a pojmů, v kterých by se běžný poučený čtenář neorientoval. zato ale velmi výstižně pojmenovává hlavní témata jednotlivých epoch, a vystihuje to, co je nejvíc ovlivňovalo.
Samozřejmě, řada věcí je jen naznačena, a pro hlubší studium bude nutné sáhnout po další literatuře - nejde ostatně o encyklopedii.
Co se objektivity týče, je fakt, že sympatie autora k západnímu pohledu jsou jasně patrné, leč nijak významně to nezasahuje do líčení událostí. Nicméně americký původ se promítá do toho, jak v některých částech poměrně dlouze a dle mého soudu zbytečně rozvádí například Wilsonův přínos pro svět, což je jistě záslužné, ale prostor tomu věnovaný je poněkud disproporční, a zároveň to patří k nejnudnějším částem knihy.
Celkově knihu doporučuji. Především studentům na počátek kurzu poválečných dějin, pro hlubší studium pak počítám, že bude nutné doplnit konkrétní tématickou literaturu. A pokud by čtenář chtěl sáhnout po širší systéze, doporučuji dvoudílné dílo karla Durmana "Popely ještě žhavé".

SimiIv
11.01.2020 5 z 5

Kniha, která se mi dostala do rukou díky studiu historie. Je velmi čtivá a srozumitelná. Pojednává o studené válce od začátku až do konce. Líbila se mi především charakteristika aktérů obou stran "střetu" ale také jejich uvažování a myšlení během tohoto dlouhého období. Kniha je přínosná a určitě ji doporučuji. ;)

bulat
25.02.2019 5 z 5

Kniha je stručná ale mimoriadne hutná. Na 200 stranách nájde čitateľ všetko dôležité a súčasne nie je zahltený množstvom detailov. Takže nemám čo by som autorovi vytkol- do knihy zaradil všetko potrebné a miera slovného balastu je minimálna. Na pár riadkoch dokázal napríklad výstižne /a dakedy i vtipne/ charakterizovať jednotlivých aktérov a politikov studenej vojny. Neveľký rozsah však neznamená, že by absentovala analýza a príčinné súvislosti. Veľmi sa mi páčil dakedy až lakonický štýl tejto knihy- vďaka tomu je mimoriadne čtivá. Ako úvod do problematiky možno knihu rozhodne doporučiť, ale myslím že nebude nudiť ani človeka znalého veci.

blueskin
17.02.2018

knihu jsem četl v originále, nemůžu tudíž hodnotit toto vydání. považuju ale gaddisovu práci za zcela zásadní a přitom velmi čtivé pojednání o studené válce.

Dandulka
14.06.2017 5 z 5

Studená válka od začátku až do konce. Kniha obsahuje i mnoho zajímavých mapek. Opět musím podotknout, že by se mi tato kniha do ruky nikdy nedostala, pokud bych nestudovala svou milovanou historii.

Navaya
07.11.2014 5 z 5

Dobře čtivá a zajímavá kniha pro zájemce o historii, ale i pro ty, kteří o tomto období příliš nevědí a chtějí získat základní informace. Vše je postupně a pečlivě osvětleno, naleznete zde krásné propojování souvislostí a udávání důvodů těch i oněch činů obou stran. Pro větší nahlédnutí do problematiky ale kniha asi příliš nápomocná nebude, uvádí spíše hlavní důvody Studené války a její průběh, ale některé události příliš dopodrobna neprobírá. Nicméně ale určitě dobře poslouží i čtenářům, kteří o tématu něco vědí a chtějí své znalosti prohloubit.

Drolreich
30.01.2014 5 z 5

Pro ty, co by se chtěli zajímat o dějiny Studené války je to dobrý úvod do problematiky. V knize najdeme vše podstatné, na své si přijdou i ti, kdož nějaké základní ponětí mají. Český překlad je střízlivý a nebál bych se ho označit za jeden z těch kvalitnějších. Samozřejmě pro hlubší studium bude třeba sáhnout po jiných monografiích, případně po těch, které se věnují konkrétním problémům. Nemůžu než doporučit.

studená válka

Autorovy knížky