Strážca času

Strážca času https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151249/strazca-casu-151249.jpg 4 78 23

Mitch Albom vo svojom najnovšom diele krásnej literatúry rozpráva príbeh vynálezcu prvých hodín na svete, ktorého neminie trest za pokus odmeriavať najväčší dar od boha. Musí prežiť stáročia vo väzení jaskyne a načúvať hlasom, ktoré k nemu doliehajú s jedinou prosbou – prosbou o viac dní, viac rokov. Napokon, s dušou takmer zlomenou, získa otec Čas voľnosť a s ňou aj čarovné presýpacie hodiny a poslanie: dostane šancu odčiniť dávny hriech, ak naučí dvoch ľudí na Zemi skutočnému významu času. Vracia sa do moderného sveta, posadnutého meraním času, ktoré sám tak nevinne začal, a vydáva sa na púť s dvomi nezvyčajnými spoločníkmi: mladým dievčaťom, ktoré sa chystá skoncovať so životom, a zomierajúcim boháčom, ktorý baží po večnom živote. Ak sa chce otec Čas zachrániť, musí najprv zachrániť ich dvoch. A zastaviť svet, aby uspel. Príbeh, vyrozprávaný v Albomovom typicky stručnom štýle, pripomína čitateľom, aby zvážili vlastné chápanie času a zamysleli sa, ako ho trávia a aký je v skutočnosti vzácny.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

The Time Keeper , 2010

SuperFrankie
03.09.2013 5 z 5

Pokud si však ublížíme proto, abychom způsobili bolest druhým, je to jen další volání, že chcem být milováni.

''Měla jsi před sebou spoustu dalších let,'' řekl.
''Nechtěla jsem je.''
''Ale ty roky chtěly tebe. Čas není něco, co můžeš odevzdat zpět. Hned ten příští okamžik může odpovědět na tvoji modlitbu. Pokud ho odmítneš, odmítneš nejdůležitější část budoucnosti.''
''Co je to?''
''Naděje.''

Vysvětlil, že jakmile jsme začali měřit čas, přestali jsme být spokojeni.
Člověk vždy usiloval o více minut, víc hodin, rychlejší postup, aby každý den dokázal ještě víc.
Prostá radost z žití od svítání do svítání se vytratila.

Úžasná knížka s jedinečným příběhem, který má sice, když pominu Dora, poněkud ploché postavy, ale dotkne se opravdu každého z nás. Je to příběh o čase a o tom jak špatně s ním lidé pracují. Při čtení knížky zapomenete na všední starosti a pocítíte nutkání osvobodit se od času jako takového, ale je to v dnešní době vůbec možné?

Boboking
28.08.2013 4 z 5

Albom opět nezklamal. Skvěle stavěný příběh, sice ne primárně o umírání, ale o čase, přesto smrt a čas v běhu člověka je vždy propojen.

Karcoolka2210
18.06.2013 5 z 5

"Vysvetlil mu, že len čo sme raz začali rátať každú hodinu, prišli sme o schopnosť tešiť sa z nej. Človek vždy chcel získať viac minút, viac hodín, aby rýchlejšie napredoval a vykonal viac počas každého dňa. Prostá radosť žiť od jedného východu slnka k druhému sa stratila v nenávratne. Keď odmeriavate život, nežijete ho."

"Boh má dôvod,prečo určuje začiatok a koniec našich dní."
"Aký?"
"Aby urobil každý deň vzácnym."

Uzasna kniha. Precitana za par hodin, plna krasnych myslienok. Rozprava pribeh o Dorovi, cloveku, ktory zacal odratavat cas a aky to malo vplyv na neho, jeho rodinu a cely svet. Rozprava pribeh o Sarah Limonovej, tinedzerke, ktora preziva radosti a starosti prvej lasky. Rozprava pribeh o Victorovi Delamontovi, 87-rocnom multimilionarovi, ktoremu diagnostikovali rakovinu.

Vsetkych spaja tuzba vratit ci skratit ci predlzit cas svojho zivota. Suvisia ich zivoty nejako spolu? Dokazu si nejako navzajom pomoct? Aku ulohu v nasich zivotoch hra cas? Mrhame nim alebo ho vyuzivame naplno alebo ho dokonca zneuzivame? Nuz, skuste sa zacitat do tejto knihy :)