Stratení v horách

Stratení v horách https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/512803/bmid_strateni-v-horach-640ecc8b5c595.jpg 3 6 3

Záhadné prípady a paranormálne javy v Tatrách na Babej hore. Varovanie! Otvorenie tejto knihy a nebezpečný výstup do hôr majú jedno spoločné: Oboje podnikáte na vlastné riziko. Na jej stránkach vykonáte vzrušujúcu, často až desivú výpravu za temnými tajomstvami Tatier a Babej hory. Pred vašimi očami ožijú bizarné, dodnes nevyriešené zločiny a tragédie, zlovestné prízraky, nečakané nešťastia, strašidelné zjavenia a príbehy, ktoré je lepšie nerozprávať. Svedectvá očitých svedkov paranormálnych javov, ako aj hrozivé legendy zarámované do atraktívnej, ale nebezpečnej scenérie snehom pokrytých štítov, kde okrem riedkeho vzduchu, zradného terénu a nevyspytateľného počasia číhajú na návštevníkov hrozby, ktoré ani nepatria do nášho sveta. Pokiaľ sa začítate do týchto stránok, váš pohľad na hory už nikdy nebude takým, akým bol predtým.... celý text

Povídky Literatura slovenská Záhady
Vydáno: , Naše vojsko

Stratégií v horách , 2023

lusila
12.01.2024 4 z 5

Vysoké Tatry mám rada, no mám pred nimi rešpekt. Veľakrát sme tam trávili dovolenky, aj s dcérou. Táto kniha však viac patrí do kategórie fakty ako poviedky, či beletria. Na začiatku je podrobný opis a zoznam stratených, zmiznutých, či ľudí, ktorí v horách zahynuli. Neskôr sa v texte nachádzajú aj rozprávania konkrétnych osôb, výpisy zo záznamov, legendy, či výsledky prieskumov. Od dôb minulých až po súčastnosť/posledný prípad z roku 2021/. Na ufo, či iné podivnosti neverím, preto som túto časť čítala s rezervou. Aj v minulosti ľudia pripisovali zvláštnu moc úkazom ako blesk, či zatmenie slnka, preto si myslím, že tieto záhady sú skôr dodnes neprebádané javy a možno v budúcnosti budeme onich vedieť viac.

Dada077
09.05.2023 3 z 5

Pri čítaní popisov na prebale knihy som sa najskôr obávala takých haluzín, aké publikuje Karika, na moje zhrozenie sa v prvej tretine autori knihy ešte aj neustále odvolávajú na Karikovu Priepasť. Ale nakoniec a na svoju záchranu si dielo uchovalo tvár literatúry faktu. Ako čisté zoradenie skutkov s následkom smrti, či nezvestnosti , mnohokrát nevysvetliteľnej, mi prišla kniha dobrá. Čitateľná, zaujímavá, obsahuje aj veľa internetových odkazov na stránky publikácií, či novinových článkov, týkajúcich sa tej ktorej udalosti.
Napriek všetkému dávam len tri hviezdičky. Kvalita obsahu u mňa utrpela najmä venovaním väčšej pozornosti starším, alebo úplne starým prípadom, ale tým z novodobej histórie takmer nie. Práca horských záchranárov, slovenských, aj tých poľských je tak nejako zatlačená v úzadí. Knihe by veľmi pomohlo aspoň zopár fotografií zmienených lokácií.
Mysteriózne na mňa pôsobí jedine tlačový škriatok, ktorý vyčíňa v knihe od prvých strán až po tie posledné. A ešte aj tu, na DK .... Originální název: Stratégií v horách,2023 ?? (viď. vyššie)
Konečne vyšla kniha, ktorá dáva svetu na vedomie, že hoci sme zanedbateľná krajinka na mape sveta, naše veľhory tak nepôsobia a už sa tým dalo oklamať priveľa ľudí a ohrozilo a naďalej ohrozuje svoje životy, ako aj životy obetavých záchranárov. Škoda, že táto kniha nebola spracovaná dôkladnejšie, precíznejšie, s väčším nasadením a s lepším výsledkom.

moničina
21.03.2023 3 z 5

Veľmi som sa tešila na tú knihu, keďže milujem tému ako záhadné úmrtia a zmiznutia v horách. Ale výsledok je rozpačitý. Prvá časť knihy bola fajn, bol to taký stručný prehľad nevyriešených prípadov počas takmer 200 rokoch, ale namiesto nudných ďalších dvoch kapitol mohli byť jednotlivé prípady podrobnejšie rozoberané. Len napr. o záhade okolo prípadu sudcu Kasznica je dosť prístupných informácii napr. aj na webe. Alebo mediálne známa smrť pri Batizovskom plese alebo zmiznutie nad Vyšnými Hágmi boli v knihe vyslovene len narýchlo odbavené. Takto to celé vyznelo skôr encyklopedicky. Je to škoda, preškoda, konečne sa niekto chytil toho, aby spracoval túto tému a známe i neznáme prípady do knihy a výsledok vyšiel nanivoč. A celé mi to vyznelo akoby neusporiadane, prípady boli uvedené len kusovo bez nejakého aj možného prepojenia.