Krv prvorodených

Krv prvorodených https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195780/bmid_krv-prvorodenych-NQS-195780.jpg 4 790 790

Tento prípad zavedie Steina, Barbariča a Jaroša do rudolfínskej Prahy. Kto vraždí prvorodené deti významných katolíckych hodnostárov? Je to židovské či protestantské sprisahanie? Súvisí to nejako s duševnou chorobou Rudolfa II. a snahami zvrhnúť ho z trónu? Kam až siahajú krvavé stopy, po ktorých sa trojica vyšetrovateľov pustí?... celý text

Detektivky, krimi Literatura slovenská Historické romány
Vydáno: , Slovart (SK)

Krv prvorodených , 2014

3nitka
26.10.2016 5 z 5

Stein, Barbarič, Jaroš, Praha, výborná zápletka. Prečítané za jeden večer. Čítam v češtine, je to lepšie.

borknagar
08.10.2016 4 z 5

Lepší než první příběh ze života pánů Steina a Barbariče. Uvěřitelná zápletka, vykreslení Prahy zábavné, mučení inspirující. Postupné odkrývání minulosti hlavních postav zajímavé. Více netřeba dodávat, Juraj toho napsal již požehnaně a zklamal málokdy. Díky Argu a historické detektivce stoupl v popularitě a dostal se do povědomí i lidem, kteří neholdují fantasy žánru. A to je dobře, zaslouží si to......

Dani3
19.09.2016 5 z 5

Skvělá historická detektivka plná akce, napětí i vtipu.
Vyšetřování vražd prvorozených zavádí Barbariče, Steina a Jaroše do rudolfínské Prahy. Autor nás provede pražskými uličkami a seznámí nás s politickou situací tehdejší doby i pražskou vrchností.
Druhý díl se mi líbil o trochu víc než ten první, těším se na další pokračování.

Bohemians
18.09.2016 5 z 5

Troufám si říct, že pro mě dosavadně nejlepší série historických detektivek! Vřele doporučuji, vyprávění a popisy nemají chybu. Velice oceňuji i prostředí blízkých krajů, ve kterých se děj odehrává - Praha, Bratislava, apod.

Vlastním celou sérii a hodlám sbírku rozšiřovat.

ritz
08.08.2016 4 z 5

Moje první setkání s autorem, ale určitě ne poslední, knížka se mi moc líbila.

Sentinel
03.08.2016 5 z 5

Stejně jako Mrtvý na Pekelném vrchu i tuto knihu jsem si vychutnal ve slovenštině. Moc hezky a čtivě psaná historická detektivka s celkem nečekaným koncem. Líbilo se mi a užil jsem si to. Doporučuji.

zork
05.07.2016 4 z 5

Veľmi dobre, no mám pocit že prvý diel bol trošku lepší. Uvidíme ako na tom bude tretí diel.

Selinute
30.05.2016 5 z 5

Bylo to zábavné, vtipné i napínavé. Jo, docela to šlo.... i když ve štiavnických horách se mi líbilo asi víc... (viz. první díl série)

irefir
26.05.2016 3 z 5

Pro mě velmi pěkná kniha, odpočinková a příjemná. Nejsem až tak moc odborník na historii, abych mohla posoudit autentičnost. Beru to prostě jako příběh a ten se mi líbil.

ivulka15
13.05.2016 4 z 5

Suprová historická detektivka.Moc se mi líbilo,že byl děj zasazený do Rudolfinské Prahy.

sackettboy
07.03.2016 5 z 5

Autor napísal zaujímavý a skvelý napínavý historicko-detektívny príbeh s rýchlym spadom a jemným humorom. Aj keď sa mi páčil aj prvý diel, čosi mi v ňom predsa len chýbalo, ale toto pokračovanie Steina a Barbariča, pričom nezabúdajme na kaprála Jaroša, proste nemalo chybu. Autor zasadil dej do doby plnej predsudkov, akou Rudolfínska Praha zaiste bola, takže komentár michala1425 považujem za úsmevný a hlúpy. Knihu môžem len doporučiť a teším sa až sa mi do rúk dostane tretie pokračovanie.

zuzana2599
16.02.2016 5 z 5

Skvělá, čtivá, napínavá, historická detektivka. Již se těším na 3. díl s Barbaričem, Steinem i kaprálem Jarošem. A protože mám velmi ráda slovenské autory, tak dávám plný počet hvězdiček, určitě si to zaslouží.

michal1425
28.01.2016 odpad!

Opravdu hloupá, hloupá, hloupá kniha která se chce za ka každou cenu zavděčit, což se jí ale zoufale nedaří a působí to dost vlezle. Opravdu už jsem se dlouho nesetkal s takovou mírou předsudků a přizdisráčství v jednom svazku. Dobrá věc na této knize je, že má vcelku spád a nějakou zápletku za což by zasloužila alespoň dvě hvězdy, bohužel jí ale musím dát 0% abych vyvážil zmanipulované masy.

Melein
09.01.2016 4 z 5

Drsný příběh. V této době bych nechtěla žít.

Joklík8
03.01.2016 4 z 5

Velmi příjemné oddechové čtení, řekl bych, že ještě mírně lepší než první díl...

mapet85
03.11.2015 5 z 5

V druhej knihe zo série historických detektívok sa ocitáme v rudolfínskej Prahe. Dvojica Stein a Barbarič sa spoločne s kaprálom Jarošom po úspechoch a odhalení páchateľa v Banskej Štiavnici vydáva po stopách vraha, ktorý vraždí prvorodené deti významných katolíkov.

Vidieť, že autor má reálie a historické súvislosti dôkladne naštudované a písanie ho baví. Zavádza nás do pražských uličiek na sklonku 16. storočia a oboznamuje nás s politickou situáciou a prostredím tak celkovo - či už s hostincami, židovskou štvrťou, domami jednotlivých hodnostárov alebo pražskou vrchnosťou. Okrem akčných pasáží je kniha obohatená aj o tie vtipnejšie spôsobené okrem iného rozdielnosťou v povahách turkobijcu a katolíka Steina a voľnomyšlienkárskeho protestanta notára Barbariča. Páčilo sa mi aj používanie archaických výrazov, ktoré len umocnili pocit dobovosti.

Takmer do konca som netušil, kto za tým všetkým stojí, samozrejme nechýbali zvraty a prekvapenia, pričom jednotlivé stopy a vypočúvania nás postupne zavedú k páchateľovi týchto zločinov. Myslím, že na naše pomery je to veľmi solídna a vydarená detektívka a na spisovateľa tohto formátu môžeme byť a aj sme právom hrdí. :-)

Knihe nemám čo vytknúť, zdala sa mi prehľadnejšia ako prvá zo série a ostáva mi len sa tešiť na tie ďalšie, udeľujem jej päť hviezd. :-)

aktijnov
31.10.2015 4 z 5

Hezká detektivka. Pěkné odpočinkové čtení.

kryspin66
14.10.2015 5 z 5

Další skvělá strhující detektivka. Skvěle napsané a úžasně čtivé. Jedno mínus ale mám - dá se vcelku brzy odhalit pachatel. Ale přesto vřele doporučuji a těším se na další pokračování.

trudoš
05.10.2015 5 z 5

Tam, kde měl Mŕtvy na Pekelnom vrchu roztříštěnou zápletku a víc připomínal dobrodružný román než historickou detektivku, tam má Krv prvorodených naprosto jasno, co je jejím cílem. Vyšetřovatelé přijíždí na místo činu, jsou jim sdělena základní fakta a nazdar - dělejte co umíte, páni mistři. Připočtete-li fakt, že se děj odehrává v průběhu dvou dnů, vykrystalizuje úžasný akční spád, který ani na chvilku neškobrtne. O to víc si cením, že autor zůstal věrný duchu a pravidlům žánru, takže protentokrát žádné tahání vraha z klobouku. Naopak, profesionální detektivní práce.
A opět nelze nezmínit cit pro stylistiku. Díky letité spisovatelské praxi při psaní dobrodružných příběhů, získal román úžasnou jazykovou patinu, která je dílem moderní i starosvětská (teď mluvím o slovenštině, netuším, jak text zní v češtině). Okouzlí květnatými slovními obraty a přitom zůstává srozumitelná čtenáři jakékoliv věkové kategorie.
Pro mě zatím nejlepší dílo Juraje Červenáka, vycizelované k dokonalosti.

jan8470
28.08.2015 5 z 5

Tak to vidíte pánové. nemusíte nám věřit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžete dělat. Opět k vám budu upřímný..."
Staří známí přijíždějí do Prahy a za nimi přichází takřka bouřka biblických rozměrů.
Ale jsou opravdu tak známí?
Druhé setkání s trojicí Stein, Barbarič a Jaroš je skvělá detektivka z rudolfínské Prahy.
Proč jsem si knihu užil?
Skvělá vícevrstevná detektivní zápletka.
Moc hezké zapojení známých historických postav do příběhu.
Barvitě vylíčená Praha rudolfínské doby.
Juraj nám zase o kousek poodhalil osobní historii hlavních protagonistů.
A taky se člověk lecos dozví o geografii rudolfínské Prahy.
Proto nemůžu jinak, než Krev prvorozených doporučit ctěné čtenářské veřejnosti,
Smekám svůj širák a s pokorou se klaním.
A staří známí se s námi (doufám ne na dlouho) loučí a za nimi se nad Prahou vznáší zkáza takřka biblických rozměrů...