Šťastný muž

Šťastný muž https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/123595/bmid_stastny-muz-QQA-123595.jpg 4 104 16

Osamělý stavitel mostů Akseli Jaatinen přichází do vesnice ve středním Finsku, aby zde vedl stavbu nového mostu přes řeku s povzbudivým názvem Smrtná. Most se mu postavit podaří, ale jinak se mu ve vesnici nedaří vůbec nic. S výjimkou dvou žen si všechny znepřátelí: starostu (protože se nechce zapojit do korupčních her), hasiče (protože mu svede nevěstu), faráře (protože se koupe nahý v řece), učitele (protože mu svede manželku)... Jaatinen se ale vzbouří a postupně se mu podaří nejen ovládnout celou vesnici, ale také vybudovat šťastnou rodinu - dokonce se dvěma ženami. Ve vážnější rovině je kniha o tom, že lidé mají právo být jiní, než od nich očekává její okolí, a zaujme i přímočarým mužským pohledem na svět, který je v současné literatuře ojedinělý. Čtenáři v knize ovšem najdou všechno, co si oblíbili v předchozích Paasilinnových knihách: humorné příhody jako vystřižené z grotesky, lehký a čtivý styl na pomezí skutečnosti a fantazie, odvahu a povzbuzení.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Hejkal

Onnellinen mies , 1976

pepa4081
09.10.2021 5 z 5

Skvělá knížka. Některé praktiky, které používal šťastlivec, se mi sice nelíbí, ovšem jemu jsem je odpustil. V rámci skvělé pomsty, jsem mu prostě fandil. Výborně jsem se pobavil a určitě doporučuji.
Velmi uspokojivé.

karolina0346
22.02.2019 4 z 5

Zajímavý vývoj příběhu. Humor perfektní.

MOu598
02.08.2017 4 z 5

Četla jsem v červenci 2013. Podle mých poznámek:
Sice bláznivé, ale pravdivé. V extrémech - to takto funguje.
Dobře se čte. Oddychovka.
Překvapuje mne, že autor tuto knihu napsal již v r. 1976, bylo mu 34 let.

pajaroh
22.07.2016 3 z 5

Oddechové čtení plné severského naivismu, které neurazí, ale nezanechá výraznou stopu.

mot33
27.04.2016 5 z 5

Tak že bychom taky začali podnikat v betonu.

Devil-Ivet
13.03.2016 3 z 5

Kolem a kolem působivá kniha se zajímavým příběhem, ale ze všech jedenácti knih, co jsem zatím četla, mě bavila nejméně. Z tohoto důvodu dávám jen tři hvězdičky, neboť tomu stále něco chybí.

3nitka
18.02.2016 3 z 5

Zvláštny príbeh, oplatí sa prečítať. Nie je až taký vtipný, skôr pripomína realitu. V niečom.

pif69
13.03.2015 5 z 5

Paasilinna je PAN spisovatel . Na první pohled pouze humoristická knížka , po zamyšlení nese něco více nežli jen legraci . Pěkné čtení .

ponrepo
10.10.2014 5 z 5

Jako vždy, Paasilinna mě nezklamal. Ráda jsem četla i odborný popis stavění mostu, ve spojení s laskavým humorem je to oddychová četba a spousta legrace.

mysce
28.05.2014 4 z 5

Tento zdánlivě jednoduchý, vtipně a neobvykle podaný příběh stavitele Jaatinena mě okouzlil, nesmírně jsem mu fandila v jeho boji proti maloměšťáctví, který vedl beze všech skrupulí a přitom s velikým citem. Skvělé čtení!

DejnaDee
25.02.2014 4 z 5

Opět krásné počteníčko. Knížka se hezky četla, mělo to spád. Vždy když vezmu do ruky knihy tohoto autora je to balzám na duši.

Prateri
05.12.2013 4 z 5

Vtipně vyprávěný příběh muže, který k dosažení svých cílů zdolává jednu překážku za druhou. Někdy se mi jeho jednání zdálo i nepoctivé, ale ono to tak vlastně chodí i v životě.
Taky mě dost ničila ta finská jména - Jaatinen a Jaminki - než jsem si zvykla, který je který.

Makrela Liška
29.10.2013 4 z 5

Jak již zaznělo, velmi pěkná oddechovka, která nezklame Paasilinnovým typickým humorem

Delen
07.10.2013 4 z 5

Paasilina je můj oblíbený autor, příběh se mi líbil, ale... jiné jeho knížky se mi líbili přece jen víc... Přesto doporučuju, stojí za přečtwní

rose
30.01.2013 4 z 5

Řekla bych, že od tohoto autora jsem četla lepší knížky. Ale i tak to byl skvělý relax a výlet do absurdního světa, kde je možné všechno. Inženýr Jaatinen je vpravdě akční hrdina a i když je to v podstatě lump a darebák, nelze mu nedržet palce.

RADOST
01.07.2012 5 z 5

Lehké a veselé čtení o celkem vážných věcech. Ukázka, jak bojovat proti lidské malosti způsobem 100 x nic umoří i osly. Mám ráda tohoto autora, doporučuji k přečtení.