Šťastnou cestu, Octavie!

Šťastnou cestu, Octavie! https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40729/bmid_stastnou-cestu-octavie-aCX-40729.png 3 1 1

mial74
18.03.2022 3 z 5

Kniha popisuje cestu F. A. Elstnera a J. Fialy z Prahy po Sovětském Svazu - přes Bělorusko, Ukrajinu, Rusko do Gruzie a zpět v roce 1959, kterou absolvovali vozem Škoda Octavia.
Je psána z dnešního pohledu neuvěřitelně budovatelským stylem, až jsem ze začátku nabyl podezření, že to má být parodie na ty budovatelské knihy.
Elstnerův styl vypravování je místy nesouvislý, občas přeskočí v ději, jako by mu chyběla stránka v deníku.
Kouzlo (ne)chtěného - ve Smolensku potkali dva Rusy, kteří nás osvobozovali ve 2. světové válce - citát: "Michail Petrovič a Petr Michajlovič ještě vzpomínají na májové dny v Praze 1945; přijeli by znova, kdyby bylo třeba, jako tenkrát... Jen zavolat."
Kniha se ale dá číst také jako dokument doby a je v ní mnoho obrázků pořízených po cestě, které zachycují, co už dnes neuvidíte.

Patton
23.10.2011

Nečetl jsem to celé ale připadalo mi to jak reklama na SSSR kde je upný ráj na zemi.