Staré dobré kusy

Staré dobré kusy https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/8220/bmid_stare-dobre-kusy-Lx2-8220.jpg 4 17 3

Dobrodružná sci-fi povídka, zvláště vesmírné dobrodružství a space opera, prošla v padesátých a první polovině šedesátých let rychlým vývojem. Při zpětném pohledu můžete toto období označit za druhý velký věk space opery. Nyní je před vámi kniha, která obsahuje 16 skvělých povídek z této doby. Od autorů, kteří jsou velikány SF.... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Good Old Stuff , 1998

hanak_v_exilu
03.03.2024 5 z 5

Tuhle knížku jsem měl skoro dvacet let, a nedostal jsem se dál než za první povídku - ale tu jsem přečetl hned několikrát. Byla to chyba, protože ostatní jsou podobně kvalitní a některé vyloženě fascinující. 100 % Rull - povídka která působí jako něco z Krajních mezí, nebo z klasického Star Treku. Klenot sbírky. 90 % - Druhá letní noc - připadalo mi to jako kombinace Pratchettových Čarodějek s Haldemanovou Věčnou válkou. 90 % Galtonova píšťalka - chytlo mě to tak moc, že jsem od autora přečetl celou pětidílnou sérii Krišna. 100 % Nový mistr - tak trochu technologie moci, tak trochu psychologická studie, především ale obrovská porce fantazie. 70 % Ten díl slávy - spíše slabší povídka, která skončí v době, kdy by měla začít druhá kapitola dobré knihy. 100 % Poslední dny Šandakoru - fantastická povídka z umírajícího Marsu. Epická, dobrodružná, exotická a tragická. Druhý klenot sbírky. 90 % Průzkumný tým - medvědi lepší robotů, aneb kolonizace nepřátelských planet není pro slabochy. 100 % Lidé z nebe - variace na Chvalozpěv na Leibowitze. Přiznám se, že já bych takové pochopení pro náznaky civilizace neměl, a zkouškou bych tudíž neprošel. 80 % Muž v poštovní brašně - strasti navázání spolupráce s mimozemskou rasou, aneb na velikosti záleží. 90 % Kočyčky Hittonovyc matičky - drsná a svým způsobem strašlivě krutá povídka, která mě nejspíš donutí konečně přečíst další knihy autora. 80 % Svým způsobem umění - zvláštní příběh z upadajícího světa ve kterém se pěstují nezdravé mezilidské vztahy. 90 % Bůh střelného prachu - klasická povídka o cestovateli časem s užitečnými znalostmi. Ten svět se mi nechtělo opouštět. 100 % Semleyin náhrdelník - začátek románu Rocannonův svět, který se tímto posunul v mém seznamu ke čtení hodně vysoko. Třetí klenot sbírky. 90 % Měsíční souboj - boj o život na Měsíci s překvapivou zápletkou a ještě překvapivější pointou. 70 % Brány jeho tváře, lampy jeho úst - specifická povídka z alternativní planety Venuše, která svým stylem nejspíš nesedne každému. 60 % - Matka na obloze s diamanty - zmatený děj skákající od tématu k tématu ve stylu Cimrmanovy operety Proso. Těžko se čte a pochopit se nedá.

chobot
28.09.2021 5 z 5

Musím říct, že povídková tvorba není zrovna můj šálek ale tato kniha neměla chybu. Myslím, že žádná povídka není špatná a když si člověk uvědomí v jaké době byli napsány, v době bez počítačů a sítí a podobných vymožeností a přitom autoři použily takovou fantasii a představivost. Já jsem se rozhodně nenudil a i přesto, že kniha se ke mě dostala více méně náhodou mohu jen vřele doporučit.

Atuin
02.11.2012 5 z 5

K téhle povídkové řadě nelze říct zhola nic špatného, prostě vynikající tvorba,ani u jedné povídky jsem se necítila ošizeně,každý mi dá jistě za pravdu když řeknu je to prostě pěkně našlapané.