Stanovište 1

Stanovište 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481975/bmid_stanoviste-1-FoB-481975.jpg 4 134 134

Stanoviště / Stanovište série

Po krátkej a krutej občianskej vojne, v ktorej sa siahlo aj po zakázaných zbraniach, zostal z Ruska len zlomok jeho pôvodnej veľkosti. Hlavné mesto krajiny sa medzitým vrátilo k tomu, čo jeho vládcovia považujú za zlatý vek – k cárskemu impériu. Nefunguje internet ani žiadne elektronické médiá a Rusko je opäť monarchiou, ktorej vládne Imperátor, syn zakladateľa nového rodu. Hranicu „Moskovskej ríše“ teraz tvorí rieka Volga znečistená rádioaktívnym spadom. Vedie cez ňu jediný most, ktorý stráži stanovište Jaroslavľ. Na moste zahalenom jedovatou hmlou však nie je čo chrániť. Roky z druhej strany rieky nikto neprišiel a nikoho to na opačný breh ani neťahá. Až na sedemnásťročného Jegora, nevlastného syna veliteľa základne, ktorý odmieta reči svojej matky o akomsi abstraktnom zle striehnucom tam vonku. Jegor chce spoznať svet, no zdá sa, že ten si nájde cestu k nim. Jednej noci sa z jedovatého oparu niečo predsa len vynorí... Autor série o moskovskom metre sa v Stanovišti naposledy vracia do svojho jedinečného postapokalyptického sveta a rozohráva príbeh o hriechu a jeho odčinení, o zodpovednosti a ľudskej bezohľadnosti.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Ikar (SK)

Пост. Эпизод 1 (Post. Epizod 1) , 2019

Rawen616
08.05.2023 3 z 5

Čte se to dobře. Glukhovskému to postapo sedí a ruské prostředí se k tomu hodí(protože většinou nemá k postapu daleko). Navíc příběh se celkem táhne a hraje spíš na atmosféru stanoviště a tajemnost světa, což dokáže udržet pozornost a napětí díky vršení záhad. Jen na konci, který je poměrně akční, zůstává stále dost otázek. Jsem zvědavý na druhý díl. Zatím je to takový lepší průměr. Metro 2033 zatím stále vede.

jan0223
06.05.2023 2 z 5

Těšil jsem se na styl metra, ale byl jsem zklamán. Celá kniha je jen o řešení mezilidských vztahů, blabolení o víře a pubertální chování nevlastniho syna velitele stanice. Celé to začalo být zajímavé až na konci a to už člověk stejně přelétl možná trochu z povinnosti. Tohle tedy zabil. A přitom to nabízí tolik možností. Rozhodně u mě jednou a dost.

Luccinda
23.04.2023 3 z 5

Dmitry Glukhovsky už několikrát dokázal, že postapokalyptické světy jsou jeho parketa. Jeho vize budoucnosti mě neskutečně baví, jsou děsivé, ale zároveň působí velmi realisticky. V tomto ohledu mě hodně bavila jeho trilogie Metro, která se odehrávala v moskevském metru po skončení jaderné války. To, jak autor dokázal popsat jednotlivé stanice a život lidí v metru, bylo prostě užasné!

První díl duologie Stanoviště je oproti Metru větší oddechovka. Příběh není příliš komplikovaný, autor se spíše než na zápletku soustředil na seznamování se s obyvateli základny v Jaroslavli, která stojí na břehu řeky Volhy. Nad tou se vznáší jedovatý mrak a nikdo neví, kdo nebo co se nachází na druhé straně. Trochu akce přináší až samotný závěr, který byl pro mě absolutně nečekaný a dost mě nalákal na pokračování, které by mělo vyjít už letos na podzim.

Steew
25.03.2023 4 z 5

Když čtete, Rusko v rozkladu zmenšené na Moskoviju, představíte si ráj na zemi. A právě že vůbec. Peklo na Zemi. Celkem utahaný začátek knihy postupně graduje k šílenému finále, které za mě je až ďábelské. Celá kniha má silně náboženský nádech, který mě místy dosti otravoval, ale dává to tam smysl. Hlavní hrdina je otravný, ale vlastně na 17 letého kluka, co se dá čekat, že? Dokázal bych si to představit jako takovou seriálovou minisérii. Za mě dobrý, už aby byl druhý díl v Čj.

marco026
25.12.2022 4 z 5

Príbeh sa dosť pomaly vlečie, čo je ale v tomto prípade vyhovujúce, pretože následné finále má veľmi dobrý spád. Mínusom knihy je, podľa môjho názoru, že celý dej je postavený na dosť nevýraznej hlavnej postave a aj finále sa nemusí páčiť každému, no za mňa bolo výborné.

Rassmussen
11.07.2022 2 z 5

Dvě hvězdičky uděluji pouze z úcty k autorovi... Stanoviště I. pro mě byla očekávaná novinka od oblíbeného spisovatele, která se ale záhy stala i osobním zklamáním. Čekal jsem pořádný postapo sci-fi trhák ve stylu Metra, dočkal jsem se jenom hromady hloupých a natvrdlých náboženských blábolů samozvaného šíleného kněze. Přesně o tom totiž byly celé 3/4 knihy. S aspoň nějakou akcí je čtenář konfrontován až v předposledním oddílu knihy, kdy u Stanoviště zastaví "záhadný" vlak. To už je ovšem příliš pozdě na vylepšení reputace celého příběhu a spolu s hluchým a fanatickým popem se už jen modlíte, aby to celé prostě skončilo. Navzdory znechucení si hodlám přečíst i zbývající dva díly trilogie, pokud tedy vyjdou. Opět a zas pouze z úcty k oblíbenému autorovi...

ShotgunTokugawa
03.06.2022

@OldFirehand Ten román vyšel rozdělený na dva díly i v originále. Pokud si od autora chcete přečíst nějakou novelu, tak doporučím Konec cesty. Je to také postapo a DG jej napsal během svého působení v Izraeli, když se schovával před raketami Hizballáhu.

mareksevc
22.01.2022 3 z 5

Metro bolo kvalitativne na inej urovni ale ako taka oddychovka sa to dá, slovensky preklad miestami zvlaštny trochu bijuci do očí , na pokračovanie som zvedavy

peedbook
10.01.2022 5 z 5

Dobrý námet aj prevedenie. Výborné čítanie.

OldFirehand
27.12.2021 3 z 5

Ale jo. Neurazilo. Príjemná jednohubka, chcete vedieť, čo je ďalej. Námet zaujímavý, dal by sa rozpísať obšírnejšie aj na viac. Potom by to bol román. Takto mi to prišlo ako zbytočne rozťahaná poviedka, max novelka. Alebo je to úmysel? Jeden román vydáme akože ako trilógiu? Neviem...
V zásade vhodná skladba postáv. Sem-tam drobná nelogickosť (možno zavinené prekladom), no aj jedna dosť zásadná, ktorá mi celkom pokazila zážitok z tej konkrétnej čítanej pasáže. Nebudem prezrádzať, prídete na to sami. Čitatelia Metra ihneď spoznajú Glukhovského jazyk a štýl. Dej zaujímavý. Najsilnejšou autorovou zbraňou je bez pochyby veľmi originálna a pútavá tvorba prostredia. Ďalšie diely si určite prečítam.

BFilip
13.12.2021 5 z 5

Prečítané za takmer jeden deň. Skvelé postavy, zaujímavý námet a hlavne celková atmosféra Stanovišťa, ktorú je priam "cítiť" počas celého čítania. Štýl písania by som možno trochu prirovnal k "Budúcnosti" od Glukhovského. Gradujúci dej a za mňa osobne skvelý záver prvej časti. Nemôžem sa už dočkať pokračovania. Plný počet :)