Stallo

Stallo https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166117/stallo-166117.jpg 3 193 59

Stallo série

Stallo je napínavý román, který lze těžko zařadit do nějakého žánru. Obdivuhodně napsaná kniha o trollech, démonech v nás a o vztazích s našimi dětmi, přírodou a zvířaty. Rok 1977, Národní park Sarek v Laponsku. Fotograf, který se specializuje na focení divokých zvířat, vyfotí ze svého malého letadla zvláštní snímek medvěda uhánějícího přes močály, jemuž sedí na zádech podivné stvoření podobné dítěti, avšak chlupaté a s dlouhým ocasem. Vypadá jako malá opička, ale opice to není. Není to ani člověk, ani zvíře. Fotograf tvrdí, že zachytil trolla. Léto roku 1978. Z chaty v dalarnských lesích ve Švédsku beze stopy zmizí malý chlapec. Jeho matka tvrdí, že ho unesl obr. Hoch není nikdy nalezen. Rok 2004. Susso vytvoří webovou stránku věnovanou kryptozoologii. Zabývá se hledáním bytostí, jejichž existence dosud nebyla prokázána, jako jsou Yetti, Lochneská příšera nebo Velká noha. Nejvíce ji však zajímají trollové. Tuto posedlost zdědila po svém dědovi, známém fotografovi divoké přírody. Jednou Susso zatelefonuje stará žena a oznámí jí, že před svým domem zpozorovala malé podivné stvoření, které sledovalo ji i jejího čtyřletého vnuka. Susso popadne fotopast a okamžitě se za stařenou rozjede. Začíná děsivá výprava do neznáma…... celý text

Svářeč
05.07.2014 5 z 5

Nic lepšího jsem už dlouho nečetl. Opravdu. Naprosto dokonalý mix severské detektivky, hororu a fantasy. Příběh mě naprosto pohltil, přečetl jsem to jedním dechem, až mi ani nepřišlo, že to má přes pětset stran. Od začátku navíc sledujeme dvě dějové linie, které se docela svižně střídají, takže se to fakt čte úplně samo a musím říct, že už dlouho jsem u knihy nebyl v takovém napětí, jak to asi skončí, co autor vymyslí, jak se ty dvě zcela nesouvisející linie nakonec protnou. Marně přemýšlím co vytknout. Snad jen, že ze začátku přecijen chvíli trvá, než se do toho dostanete, ale jak vás tahle kniha jednou chytí, už vás nepustí. A jedna ze závěrečných point je přecijen docela průhledná, skutečná Sevedova identita je vcelku jasná už od začátku. Ale to jsou maličkosti, kvůli nimž nehodlám snižovat hodnocení. Jinak je ta kniha opravdu dokonalá.

medvídě
09.06.2014 5 z 5

Dlouho jsem uvažovala, jestli si knihu vůbec přečíst, když jsem tu četla i slabé až záporné hodnocení. Příběh se zdál ze začátku zdlouhavý, ale pak mě to vtáhlo. Něco takového jsem ani neočekávala a jsem velmi ráda, že jsem na hodnocení nedala a knihu si přečetla. Příběh vážně stál za to, a mohu jen doporučit. :-) Takže všichni ti, co váháte, dejte jí šanci.

ondreej
26.05.2014 4 z 5

Teda musim rict, ze k dokonalosti tomu opravdu chybelo malo, jen ta jedna posledni hvezdicka :] . Namet byl vcelku originalni, vylozene neco takoveho, ci podobneho jsem asi jeste moc necetl, severska mytologie o trollech a trollich narodech, zasazena do soucasnosti, to proste nemelo chybu, bylo to opravdu napinave, az tedy na hodne rozvlacny a pozvolny zacatek, dostavajici se do obratek jen velmi pomalu, ale poslednich asi 200 stranek bylo opravdu jednim dechem. Co me opravdu potesilo byla vykreslena atmosfera deje, jeho protkanost s dobou az kolem tisice let, zahadnost vetsiny postav a jejich konani, a zahadnost trollu a skritku vsech druhu. ukonceni knihy lehce nahrava I treba k moznemu pokracovani, ktere bych si urcite nenechal ujit :]

Gaara1
25.05.2014 4 z 5

Taková hororová pohádka pro dospělé, kde umírají lidé,kde se vyskytují skřítkové a trollové. Originální nápad a napínavý děj, který mě zaujal a já můžu s čistým svědomím dát 4 hvězdy.

yoshimii
20.05.2014 1 z 5

Jedna hvězdička za úvodní napínavou kapitolu.

Alena_S
02.05.2014 3 z 5

Kniha má nadějnou, originální zápletku a je napínavá - teoreticky. V jejím vychutnání mi celou dobu bránila nepochopitelnost (nebo jde prostě jen o plochost?) veškerých postav až na výjimky, do kterých se nejde vžít, ať se snažím, jak chci.

keri.H
18.04.2014 5 z 5

Úžasná kniha. :) Hltala jsem ji od začátku do konce a ke konci jsem už vůbec nechtěla od knihy odejít a říkala jsem si, že už to dočtu, že už to dám. Moc se mi líbil autorův námět. Bylo to zase něco jiného, než na co jsem u knih zvyklá. Sice ten popis ze začátku mohl být kratší a autor nemusel tak často přeskakovat z jednoho děje do druhého, ale i tak na mým celkovým dojmu z knihy to moc nezměnilo. :)

zoew
04.03.2014

Nedočteno. Nějak jsem se ani po 200 stránkách nedokázala začít, celý příběh mi přišel takový nijaký - zmatený, rozvleklý, navíc zasazený do nevlídné mrazivé krajiny..... zkrátka nic pro mě. Takže bez hodnocení.

evickakyticka
01.03.2014 3 z 5

Knihu jsem si přála pod stromeček. A výsledkem je, že mohu být ráda, že jsem ji tam nenašla, protože jsem zklamaná. První polovinu knihy jsem měla totální zmatek v postavách a nějak jsem postrádala více magična, pohádkovosti, akce, prostě toho, na co jsem čekala. Nakonec jsem se toho asi na posledních sto stranách dočkala, ale pozdě. Jakmile bylo po všem, posledních 30 stran jsem jen proletěla očima.

Mijagi
21.02.2014 4 z 5

Mám rád knihy, které nějakým způsobem zapracovávají mýty a báje do příběhů odehrávajících se v současnosti. Po této stránce mě nadchly nedávno Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové, Nedotknutelní Feriho Lanščeka a nyní Stallo Stepjana Spjuta. Autor posledně zmíněného románu kombinuje celkem zdařile prvky několika žánrů a v tomto pestrém literárním koktejlu oživuje prastarou legendu o severských trollech. Nečekejte k neúprosnosti vygradovanou akci, ale spíše znamenitou práci se strachem čtenářů spočívající v rafinovaném popisu. Tento postup mě na Stallu zaujal nejvíce. Naopak mi vůbec nesedly kapitoly vyprávěné z pohledu postavy Gudrun. Nevím, zda-li to byl záměr, ale v jinak jazykově bohatém díle vypadají tyto pasáže, jakoby je psal v rámci slohového úkolu průměrný žák střední školy. Naštěstí se jedná o nepatrnou část a tak převažují spíše klady knihy. Zasněžené švédské pláně jsou navíc ideální náhražkou za letošní „zimu-nezimu“ v Čechách.

Marie F.
19.02.2014 2 z 5

Thriller o nebyl a ani horor. Nepřišlo mi to ani jako detektivka. Škoda peněz a času

Moňa69
13.02.2014 2 z 5

Tolik jsem se těšila ale bohužel nic pro mě.

Petrasuvicka
06.02.2014 4 z 5

Že by to byl tak děsivý thriller nahánějící hrůzu a husí kůži, to fakt ne. Po prvních třiceti stránkách plných jehličnanů, stromů, mechu a kapradí, který se táhly jako nudle z nosu, začalo sněžit v současnosti o nějakých 30 let později. Děj ubíhá dál, zjišťujeme, že všechny postavy v knize jsou totálně vyšinuté a nepopiratelně divné, až se člověk musí pozastavit nad tím, jestli ve Švédsku žijou i normální lidi, a...sněží. Cestou narážíme na spoustu králíků, zajíců, veverek a jiné lesní havěti, která se chová nepřirozeně, nicméně se to člověku jeví roztomile. Stále ještě sněží. Postupuji ke konci knihy, pořád čekám, co z toho jako vyleze a sněžit ještě nepřestalo. Konec najednou přišel záhy, z ničeho nic, je podivně nijaký, za to SNĚŽENÍ neustalo! Tam určitě sněží do teď a celý to jejich město plný podivínů je nejspíš zapadaný až po komíny.
Ovšem jedno se tomu vytknout nedá. Vážně je to napsané tak, jako by to vycházelo ze skutečných případů. Nicméně záchodové zvyky, historky a vyprazdňovací návyky postav i králíků by si mohl autor fakt odpustit.

moni.ka
28.01.2014 3 z 5

Napínavé a originální. Jen tam na mě bylo trochu moc skřítků :-D.

kneslova
26.01.2014 4 z 5

Slušná kniha, pravda je, že těžko ji zařadit do nějakého žánru, pravda je, že samo téma je originální a zajímavé, za mě 4,5 hvězdiček.

kessey
05.01.2014 4 z 5

Kniha je temná a drsná, námět neotřelý a čte se jedním dechem. Ovšem úprava textu je katastrofální, při normálním tisku bez pěti vynechaných mezer na každé stránce by se vlezl na poloviční počet stránek.

bondula
23.12.2013 4 z 5

Mýty laponských Sámov zasadené do reality moderného Švédska. Veľmi zaujímavá myšlienka. Škriatkovia a trollovia z legiend vo svete internetu, GPS navigácií, moderných médií či prisťahovalcov. Veľmi krásne popísané Švédsko s jeho obrovskou diverzitou - príroda, nárečia a rôzna mentalita obyvateľov rôznych regiónov tejto veľkej krajiny.

Z literárneho hľadiska mi veľmi vadilo pravidelné, príliš časté striedanie dvoch liniek príbehu, dej dosť strácal šťavu. Povedal by som, že autor nesprávne nadávkoval napätie a tajomno, hoci práve v týchto aspektoch má téma ohromný potenciál. Tiež celkový rozsah knihy je podľa mňa prehnaný, viaceré pasáže boli vyslovene zbytočné. Zaujímavý úvod a uvedenie do problematiky, no dej sa rozbieha až v posledne tretine, prostredná časť na mňa pôsobila dosť jalovo, nadbytočne rozsiahlo.

A ako píše soukroma podo mnou, množstvo nevyužitého bieleho miesta. Celkovo (veľký) formát knihy mi vôbec nesadol. Na druhú stranu dizajn je perfektný. Môj malý syn si zvykne knihu vytiahnuť z police, pozerať na tajomné oči, svietiace v lese a filozofovať o trolloch.

Rozhodne nejde o klasický thriller, na to sa dej príliš vlečie. Popisy krajiny či náznaky akoby klasickej literatúry, ktoré autor mieša dohromady hodnotím skôr kladne. Vôbec to nie je zlá kniha, no myslím, že autor z témy nedokázal vyťažiť všetko, čo ponúkala.

soukroma
16.12.2013 2 z 5

Moc slov, moc jmen, i moc propagace Švédska, ale hlavně mooooc popsaného papíru... Při čtení jsem filtrovala, což dělám jen velice nerada, ale nedalo se jinak. Pozn.: Pokud bych hodnotila vydavatele podle jeho přístupu ke spotřebě papíru, tak by se dostal do záporných hodnot - přes 500 stran tohoto výtisku by se bohatě zvládlo na poloviční ploše paperbacku malého formátu, tak byl velký formát vázané knihy doslova "zneužit" na bílá místa...

pil
08.12.2013 4 z 5

Šílený příběh plný trollů, unesených dětí, orálního tabáku a podivně ochočených zajíců a veverek. :-) Temné, drsné. Jsou ti skandinávští autoři normální?:-)