Stallo

Stallo https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166117/stallo-166117.jpg 3 193 59

Stallo série

Stallo je napínavý román, který lze těžko zařadit do nějakého žánru. Obdivuhodně napsaná kniha o trollech, démonech v nás a o vztazích s našimi dětmi, přírodou a zvířaty. Rok 1977, Národní park Sarek v Laponsku. Fotograf, který se specializuje na focení divokých zvířat, vyfotí ze svého malého letadla zvláštní snímek medvěda uhánějícího přes močály, jemuž sedí na zádech podivné stvoření podobné dítěti, avšak chlupaté a s dlouhým ocasem. Vypadá jako malá opička, ale opice to není. Není to ani člověk, ani zvíře. Fotograf tvrdí, že zachytil trolla. Léto roku 1978. Z chaty v dalarnských lesích ve Švédsku beze stopy zmizí malý chlapec. Jeho matka tvrdí, že ho unesl obr. Hoch není nikdy nalezen. Rok 2004. Susso vytvoří webovou stránku věnovanou kryptozoologii. Zabývá se hledáním bytostí, jejichž existence dosud nebyla prokázána, jako jsou Yetti, Lochneská příšera nebo Velká noha. Nejvíce ji však zajímají trollové. Tuto posedlost zdědila po svém dědovi, známém fotografovi divoké přírody. Jednou Susso zatelefonuje stará žena a oznámí jí, že před svým domem zpozorovala malé podivné stvoření, které sledovalo ji i jejího čtyřletého vnuka. Susso popadne fotopast a okamžitě se za stařenou rozjede. Začíná děsivá výprava do neznáma…... celý text

Terie
07.01.2016 3 z 5

Celkem slušná kniha, zajímavé téma. Dobře se četla, ale ten konec bych příliš neocenila. Připadalo mi to takové narychlo ukončené, jako kdyby autora už nebavilo to psát, hlavně to už nějak ukončit. Dost věcí tam není dořešeno. Člověk by prostě čekal nějaké lepší zakončení. A přirovnání autora ke Stephenu Kingovi je dost přehnané.

miczoken
05.01.2016 4 z 5

Nemám ráda, když se "něco" týká dětí. Nemám ráda, když se "něco" týká malých dětí. Takže jsem první polovinu knihy četla hodně na zapřenou a pak ji na měsíc odložila. Ale když už jsem se odhodlala ji vzít znovu do ruky, musela jsem číst, dokud jsem na to viděla, pak se celý den v práci těšila, až bude zase večer a já se znovu začtu. Téma trollů a skřítků je pro mne nové, ale o to poutavější. Co se týká mého hodnocení - dávám 4 * z 5.

ZÓNA
07.12.2015 3 z 5

Celá kniha přes svoji obsáhlost mě zklamala svým závěrem. Když nad tím přemýšlím, tak vydařenějších se mi zdá prvních 400 stran, byť závěr románu začínal zpočátku velice zdařile. Nicméně, finále se mi jevilo jako vykonstruované, unáhlené a mírně naivní. Hrdinové z pátrací akce, kteří v knize zastávají nejdůležitější roli, mi ke konci knihy připadají až neskuteční, hlavně Susso.
Námět knihy je dobrý. Výsledný efekt však nikoliv. K románu by se také hodila mapa Švédska. Putování touto krajinou je značně nepřehledné a vzdálenosti až odstrašující.
Mám prostě z knihy rozporuplné pocity. A navíc na přebalu najdete informaci, že toto dílo je přirovnáváno k dílům Stephena Kinga. Tak to si nemyslím.
Miluji tlusté knihy, miluji tajemno. Obojí tato kniha má. Jen tomu něco chybí. Snad více konspirace, více emocí, láska.

Jonny
30.11.2015 4 z 5

První polovina knihy se neuvěřitelně vlekla. Ale poté dostal děj spád a můj původní postoj ke knize se z "už abych to měl dočtené" změnil na: "kéž by nikdy neskončila". Prostředí i samotní Stallové jsou pěkně popsaní. Škoda té první poloviny...

Janet11
12.11.2015 2 z 5

Na knihu jsem se moc těšila, zaujal mě neotřelý námět, ale bohužel o zpracování to určitě říct nemohu. Kniha se místy hrozně vleče, hrdinové projíždí Švédsko od ničeho k ničemu, takže jsem dočítala tak říkajíc z posledních sil čistě ze zvědavosti, jak kniha dopadne.

LordSnape
28.08.2015 1 z 5

Stallo má hodně daleko do magického realismu, jak slibují nadšené bloggerské recenze. A ještě dál má do napínavého románu. Spjut si vzal na pomoc trolly + nějaké ty laponské legendy, a stvořil nezáživnou knihu, kde je jen jedna jediná, zajímavá postava, a to Susso. Vše ostatní je tak prkenné a nudně vylíčené, že je prakticky nemožné udržet pozornost při čtení delší dobu. Knihu jsem měl v plánu dočíst až do konce, abych se přesvědčil, jestli se konečně něco začne dít, ale před posledními 70 stranami jsem to odložil, páč ani ti slibovaní trollové a démoni zde skoro nevystupují. Nýbrž jen zas a zas lidé, jejichž motivy jsou mi zkrátka záhadou a ve výsledku i dosti ukradené...

achilles
18.08.2015 2 z 5

Tato kniha mě moc nezaujala. Dočtení se stalo (nikoliv Stallo) pouze jakousi nutností. První kapitola byla fascinující, popis lesa a chlapcovi pocity parádní. Čekal jsem něco podobného,ale nic takového se mi nedostalo. A pro ty komu neříká nic název a nechtějí se zamotat do Trollů:
Stallové jsou nebezpečný čarodějný pronárod. Obrovité hrůzné bytosti, které laponští šamani malovali na své bubny. Odpudivá tupá stvoření chtivá lidského masa.

Taklamakan
09.05.2015 2 z 5

Pokud byla kniha myšlena jako literární adaptace zoufalé nudy, povedla se znamenitě.

iampatrik
04.02.2015 1 z 5

Dovolím si hodnotit, byť jsem knihu nedočetl. Pokud přečtu přes 150 stránek a stále mě kniha nedokáže vtáhnout tak ji nelze jinak hodnotit. Mrzí mě to o více, když se jedná lehce mysteriózní fantasy téma zasazené do moderní doby. Přehnané popisování všeho kolem, nezajímavé postavy a neustále plácání se na místě se sice zajímavým vtahujícím prvkem, kdy člověk čeká co a proč se tak děje, ale bohužel daný prvek autor neprodal a nezaujal.

Lenka.Vílka
03.02.2015 5 z 5

Mam rada knihy, ktere jsou necim vyjimecne. taky knihy, kde se stridaji pohledy a zpusoby vypraveni. Berou me (podle nalady) knihy, pri jejich cteni se musi premyslet. Bavi me, kdyz je forma sama o sobe tak poutava, ze autorovi odpustim i preslapy (ale tady skoro zadne nebyly!!!), kterych bych si jinak vsimala vic, kdyby knihu napsal nejaky "prumerny pisalek".

Prokousat se uvodem bylo peklo. Behem cteni tehle knihy jsem cetla i jine (bylo jich dost) a to se mi moc casto nestava. Jenze potom se neco zlomilo a druhou polovinu jsem zvladla na jeden zatah (ted toho dlouheho cteni lituju). Takze po tom pocatecnim trapeni, jsem byla odmenena dokonalou knihou. Stoji za precteni ;-)

Lablynt
28.01.2015 2 z 5

Autor si vybral skvělý nápad, ale zdá se mi, že ho špatně zpracoval. Začátek mě navnadil, nemohla jsem se dočkat, až knihu přečtu. V dalších částech knihy se snad nic nedělo. A přitom autor píše moc pěkně, jak dokázal na začátku... Kniha se vlekla, místy se mi zdály postavy trochu chaotické... Jsem hluboce zklamaná, čekala jsem mnohem víc, když knihu na obálce tak vychvalovali. Trochu jsem se rozepsala, teď to shrnu do jedné větry: Kniha stojí za prd.

Maxina
26.01.2015 1 z 5

Už dlouho jsem nečetla knihu TAK DLOUHO. A to mluví samo za sebe. Nuda. Zdlouhavé. Jedna hvězdička za neotřelé téma.

Lori_S
30.12.2014 3 z 5

Velmi slibný začátek a pár napínavých momentů v průběhu knihy zabíjí spousta zbytečné slovní vaty.

Attia
22.12.2014

Nedočetla jsem... Upřímně jsem se nedostala ani přes prolog. Možná kdybych knize věnovala víc času, pohltila by mě, ale takhle jsem se vážně nudila. Ale mám v plánu se jednou ke knize vrátit, až budu ještě starší. Stallo není pro všechny...

adorjas
14.12.2014 3 z 5

3+...pretože niekedy je fajn čítať thriller-rozprávky. Aj keď mnoho vecí v konečnom dôsledku nebolo vysvetlených, a to mi trošku kazilo čitateľský zážitok.

rasputin
06.12.2014 3 z 5

Mnoho zbytečných slov. Navzdory některým pasážím, které by se spíš hodily do nekonečných seriálů komerční televize, jsem rád, že jsem si knihu přečetl a hlavně, že jsem jí už dočetl.

kazatell
02.12.2014 4 z 5

Docela pěkné čtení tak trochu z jiného prostředí. Popisné zpracování krajiny mě vtahovalo do děje. Jedné na co jsem si až do konce nezvykl bylo, jak se po každé kapitole změnila strana vyprávění

Shinju
26.10.2014

Tuto knihu asi nedočtu, mám ji skoro dočtenou, ale vůbec ji nečtu. Knížka nemá napínavý děj je spíše nudná, autor se snaží zpestřit knihu postavami trollů a skřítků se schopnostmi brát lidem sílu.

minirock
09.10.2014 4 z 5

K nejvyššímu hodnocení hodnocení mi chybělo opravdu málo, pár připomínek by se našlo. Ze začátku to vypadalo hodně nadějně, pak ale přišla delší hluchá pasáž, kdy se toho zdánlivě moc nedělo. Poté už ale děj nabral obrátky a ty se postupně zvyšovaly až do konce. I když trošku zkrácená délka knihy by neškodila. Trochu mi vadilo, že děj je vyprávěný matkou hlavní hrdinky. A závěr je podaný jen očima kladných hrdinů, záporáci jsou hodně upozaděni, jejich jednání skoro není vysvětleno. Ale jinak hodně kvalitní čtení, skvělá atmosféra, dokonale podané švédské reálie.

Pett
27.07.2014 5 z 5

Super tísnivá a temná atmosféra....poodkrývání příběhu a pospojovávání všech souvislostí je naprosto návykové.... odnesla jsem si velký respekt k veškerým zvířátkům- nikdy nevíte co nebo kdo se v nich ukrývá... číst v létě, kdy nás chodí pravidelně "navštěvovat" veverky na chatě- sedí na plotě a koukaj... tak se asi pomátnu :) podtrženo a sečteno- mrazivé, šílené a zvráceně dokonalé....