Spoza čarovného prútika: Magické dospievanie filmového čarodejníka

Spoza čarovného prútika: Magické dospievanie filmového čarodejníka https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/525346/bmid_spoza-carovneho-prutika-magicke-dos-653fc9644bd31.jpg 5 1509 1509

Ohlásili prestávku a Gambon vyčaroval zo svojej brady cigaretu. Nás dvoch bolo často vídať pred skladom, v ktorom stála Astronomická veža, ako si užívame „závan čerstvého vzduchu“, ako sme tomu hovorili. Okolo nás pobehovali maliari, štukatéri, tesári a elektrikári a medzi nimi sme ja a Dumbledore poťahovali z cigariet. Dospievanie Toma Feltona od nakrúcania filmu Piadimužíci po úlohu čarodejníka rozhodne nemožno označiť za obyčajné. Vo svetle reflektorov sa ocitol už ako dvanásťročný, keď získal kultovú rolu Draca Malfoya vo filmoch o Harrym Potterovi. Tom prvý raz úprimne a s humorom jemu vlastným opisuje, aké to bolo vyrastať na plátne a byť súčasťou čarodejníckeho sveta. Hovorí o zlomovom bode vo svojom živote, o filmovom zákulisí a priateľoch, ktorých počas desiatich rokov získal, ako aj o kladoch a záporoch slávy a života po skončení nakrúcania potteroviek. Pripravte sa na stretnutie so skutočným čarodejníkom.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Umění
Vydáno: , Ikar (SK)

Beyond the Wand: The Magic and Mayhem of Growing Up a Wizard , 2022

kristie
28.12.2022 5 z 5

Z knihy jsem popravdě měla trochu obavy. Nebyla jsem nikdy fanoušek ani Toma a ani Draca. Také mě přirozeně napadla otázka: Není to jen další způsob jak vyždímat HP značku? A ne, není.
Tom Felton je nejen skvělý herec, ale má dar vyprávět a vyprávět poutavě. Nesnaží se být za každou cenu vtipný, ale přesto vtipný je. Skvělé byly kapitoly z jeho raného dětství před HP, stejně tak kapitoly z let natáčení HP. Zejména ty části, kde se dozvídáme víc o jednotlivých hercích a štábu. A samozřejmě nechybí i "historky z natáčení". Kniha je zakončena životem Toma po Harrym. O této "kapitole" jeho života jsem neměla nejmenší tušení a obdivuji s jakým nadhledem a sebereflexí šel s vlastní kůží na trh.

Co mě bohužel na knize vadí, je překlad a korektura. To, že podle mě kachna kdáká a slepice kvoká ponechme stranou. (Dle jazykové příručky může kachna i káchat - resp. je to myslivecký slang, ale existuje to. Tak budiž toto překladatelce zapomenuto.) Co mě ale štvalo o dost víc, byl místy nelogický slovosled. Překladatelka jakoby někdy jen vzala anglickou větu a doslovně ji přeložila do češtiny. Přechylování ženských příjmení mě taky rušilo (Helen McCroryová, Helen Bonham Carterová, Emma Watsonová...). Tak trochu jsem si myslela, že obzvlášť u takto známých jmen jsme už od tohoto pitomého zvyku upustili. Nicméně to je můj pohled a někdo to může vidět jinak. Co ovšem nechápu a co mě na téměř poslední stránce knihy opravdu zarazilo a vlastně i zamrzelo bylo toto: "...chlapec, který žil v komoře pod schody." Já chápu, že překladatelka nemusí být nutně fanoušek, ale bylo by fajn se u některých takto ikonických slovních obratů držet původního překladu.

No a korektura tu bohužel taky nebyla nijak zářná. Mimo špatný slovosled některých vět, je v knize i dost překlepů, někdy chybí celé slovo, jindy je v jedné větě zase dvakrát. Mrzí mě to. Ne že by se to nedalo číst, ale dost to ruší zážitek z jinak skvěle napsané knihy. Jsem poměrně tolerantní, chápu že vydávání knih je drahé, času málo a většinu chyb přejdu, obzvlášť když se jedná o nějaký thriller či detektivku. Ale myslím si, že konkrétně tato kniha zasloužila o dost víc péče.

Za tyto chyby nicméně nemůže Tom Felton, ale nakladatelství. Takže mé hodnocení zůstává nadšené a rozhodně jsem knihu nečetla naposledy. Jen si ji pravděpodobně pořídím ještě jednou v originále.

Makythka
27.12.2022 5 z 5

Myslím, že to bude jedna z nejprodávanějších knih roku 2022. Každý potterhead ji určitě našel pod stromečkem!
Kniha je neskutečně čtivě napsaná, je to jako byste s ním seděli nad šálkem čaje, zkrátka Angličan.
Líbila se mi celá! Kapitoly o vztazích s jednotlivými hereckými kolegy, tajemství, jak to probíhá za kamerou... Celou dobu jsem čekala na jeho život po HP a kapitoly nezklamaly. Tak upřímně vypovězené pocity a jeho cesta. Poselství, které vypovídá. Je krásné, jak se Tom otevřel a ukázal, že zůstal normálním klukem z hrabství Surrey.

aAp
27.12.2022 5 z 5

Tak ta se povedla :) čtivá, upřímná, vtipná i dojemná...

spencer
26.12.2022 5 z 5

Jsem velkým fanouškem memoárů a tento rozhodně patří k těm lepším.
Tom je skvělým vypravěčem, který se nebojí být upřímný a vtipný zároveň. Vyprávění obsahuje plno vzpomínek na jeho dětství. Nejenže se dozvíte, jak se k herectví dostal, ale taktéž vám zprostředkuje plno informací týkající se této branže. Kapitoly jsou přínosně pojmenované a mimoto obsahují zážitky z dob natáčení Harryho Pottera. V těchto částech se též rozpovídal o vztazích k jednotlivým hercům, které jistě ocení nejeden fanoušek. Čeho si osobně vážím nejvíc, jsou pasáže věnující se duševnímu zdraví a jeho vztahu k alkoholu. Neměla jsem o této části jeho života nejmenší tušení a určitě nebylo jednoduché se s tím svěřit.

Moc se mi líbí poselství této knihy dokazující, že každá životní lekce je k něčemu dobrá. Pokud máte Toma Feltona rádi, pak je tento memoár pro vás přímo povinností!

kalinkacz
25.12.2022 4 z 5

Svět Harry Pottera miluje snad skoro každý!
Co se příběh uzavřel využívám jakékoli možnosti se do tohoto nezapomenutelného světa vrátit.
S kouzelnickou hůlkou je memoár Toma Feltona, Draca Malfoye… Byla jsem překvapená čtivostí knihy, tím, jak se Tom dostal k herectví i jeho vztahem k HP na začátku. Opravdu výborná kniha, díky které Draca uvidíte v úplně jiném světle.
Budete překvapení, dojatí a nezapomenete. Pro fanouška HP nutnost!

Killerka
25.12.2022 5 z 5

Po hodně dlouhé době je mi líto, že jsem knihu dočetla...
Úžasná! To se nedá říct jinak. Hrozně jsem se nesmála :D chvílemi jsme musela odběhnout k filmu, abych se na to podívala (třeba na Snape s pláštěm :D)

A knihu doporučuji všemi deseti všem!

jadunka
22.12.2022 5 z 5

Schopnost Toma Feltona napsat tak skvělou knihu mi vyrazila dech. Boží. Totálně. Od začátku do konce. Celá knížka je jako pohlazení po duši, vtipná a zároveň napsaná s absolutní pokorou. Četla jsem první recenze a tušila jsem, že se mám na co těšit, ale i tak to předčilo veškerá má očekávání.

Ajinka126
16.12.2022 5 z 5

Dobrá biogragická kniha se vždy pozná podle toho, jestli mám jako čtenář příjemný pocit, že autora znám. A jo! Tady to rozhodně platí. Skvěle sepsané, Tom má překvapivý dar slova a vyprávění. To umocňuje tu představu o tom, jak krásnou osobnost má.

Doporučuji tak nejvíc, jak můžu! Skvostné.

Cassidy.L
15.12.2022 5 z 5

Jedna z mála autobiografií, na které jsem se neskutečně těšila. Kniha byla čtivá, velmi upřímná a předmluva Emmy dojemná. Velmi si vážím upřímnosti, kterou Tom v knize použil a popsal nám i nelehké situace svého života a přiblížil své soukromí.

Lutzinka
08.12.2022 5 z 5

Kdo by to byl řekl, že Tom Felton umí psát? Že umí skvěle vyprávět a popsat svůj život s humorem, citem, sebereflexí, pokorou a respektem k fanouškům, kolegům, rodině...

Přiznejme si to, životopisy bývají nudné, TOHLE ale takové rozhodně není. Naopak, je to zajímavé, silné a takové, až kouzelně pravdivé.

Tom si na nic nehraje, sdílí s námi slávu, svoje pocity, neúspěchy. Vypráví střípky z natáčení a odhaluje magické drobnosti zejména ze světa chlapce, který zůstal naživu, ale i ze svého vlastního boje s mudlovskými démony.

Smekám klobouk a tleskám.

adabraz
07.12.2022 5 z 5

Úžasná knížka, která ve mě zanechala a vyvolala tolik emocí, že nevím kde začít. Přečetla jsem ji za pár hodin.
Zpracování - vtipné, věcné, zábavné. Obsah je za mě moc zajímavý a podaný takovou formou, která zaujme snad každého. Moc se mi líbila dávka sebereflexe a sebeuvědomění na konci. Velmi cením Toma za to, že neustále mluví o ostatních lidech, ne jen a pouze o sobě - jak byste to v autobiografii asi čekali :).
Miluju, miluju, miluju.

veruptackova
07.12.2022 5 z 5

Nebudeme si nic nalhávat. Zcela oprávněně mohou někteří k této knize přistupovat s jistou skepsí. Ne každý herec, který je výborný na stříbrném plátně nebo divadelních prknech, má také talent napsat skvělou knihu. Tom Felton však podle mě rozhodně patří k těm nadaným. Kapitoly jsou velmi dobře rozděleny a samotný příběh jeho života je neskutečně čtivý, takže se jako čtenář prostě nemáte šanci nudit.

Pokud bych měla napsat jedno slovo, které knihu podle mě vystihuje, je to pokora. Tom totiž příběh vypráví s až neuvěřitelnou pokorou, kterou byste možná od světoznámého herce nečekali.

Já jsem na Harry Potterovi vyrůstala a většinu mého náctiletého věku na mě konkrétně Tom koukal z několika plakátů na zdi i pod sklem psacího stolu. Má očekávání od knihy tedy byla opravdu vysoká, ale samotný výsledek je naprosto předčil. Bylo to naprosto úžasné čtení, při kterém jsem se mnohokrát zasmála a párkrát mi i ukápla slza, což u knih rozhodně nedělám běžně. Zkrátka nemám knize (snad až na pár překlepů) co vytknout.

S kouzelnickou hůlkou se jednoznačně zařadila ke klenotům v mém knihovně a já jsem si naprosto jistá, že ji přečtu několikrát znovu, abych se nejen vrátila zpět do oblíbeného světa Harryho Pottera, ale také abych si připomněla ty důležité věci v životě.

kikikrat
06.12.2022 5 z 5

Nemam co vytknout. Přišla jsem si jako když sedím někde na kávě s Tomem a on mi vypráví o svém neobyčejně obyčejném životě. Kniha je napsaná čtivě a poutavě. Dozvíte se jaký byl jako kluk nebo puberťák. Jaké bylo jeho první natáčení a samozřejmě se setkáte s lidmi z Bradavic. Nakonec je vám trochu smutno. Tom se neuvěřitelně otevře nám všem čtenářům a za to mu děkuji. Děkuji i za to, že mě vzal zpátky do Bradavic a s velkou pokorou mi vyprávěl o hercích a že mě bavil historkama z natáčení. Děkuji, že jsem ho mohla poznat.

Jenny46
06.12.2022 5 z 5

I když jsem už starší generace nedám dopustit na HP a jeho kouzelný svět, který jsem prožívala s dcerou, a potom s vnučkou...
Do knihy jsem jen nakoukla, ale je čtivá a hned vás vtáhne a nepustí. Doporučuji je to pohlazení po duši, moje srdeční záležitost .o)

Knihoholka.
02.12.2022 5 z 5

Původně jsem si myslela, že toto bude další kniha nějakeho herce, který se chce jen zviditelnit a vydělat. Nemohla jsem se víc mýlit. Tom je skvělý vypravěč, kniha mě bavila a předmluva Emmy byla dojemná. Překvapilo mě s jakou upřímností do toho Tom šel a vážím si ho za to. Biografie nečtu, ale tuhle jsem musela mít a jsem ráda, že jsem knihu nezavřela zklamaná.

Grohlinka
30.11.2022 4 z 5

Autobiografie bezne nectu, tahle se mi ale vazne libila. Tom Felton umi psat, je vtipny, skromny a inteligentni.

Mela jsem to stesti, ze jsem vyrustala s filmy Harryho Pottera a diky teto knize jsem se mohla vratit nejen do detskych let, ale pripomenout si i vlastni peripetie dospivani. Tesim se, az si znovu pustim filmy a prectu knihy.

katasokolov
30.11.2022 5 z 5

Do rukou se mi dostala kniha, jež je velice inspirativní cestou mladého člověka, který se kdysi proháněl po bradavických pozemcích na koštěti, a který zatápěl nebelvírským studentům.

Tom citlivým, vtipným, ale i vážným tónem rozpráví o své herecké kariéře, stejně jako o osobním životě a perfektně se mu daří jednotlivé aspekty vybalancovat.

Pro potterheady se jedná o úžasný vhled do zákulisí naprosto geniální série (J. K. Rowling je prostě naprostý mistr nesmrtelných příběhů). Nicméně kniha obsahuje i spousty věcí k zamyšlení na každodenní bázi našich životů. Nejlepším aspektem knihy, je připomenutí té pomyslné misky vah, kdy jeden den jste nahoře a jiný zase dole. Důležité je uvědomění si podstatných věcí v životě a také sebe sama.

Krom nahlédnutí do kouzelnického světa nám Tom předkládá také normálnost všedních dní a kniha tím dostává úplně jiný rozměr. To pomyslné kouzlo v našich životech si musíme identifikovat sami a držet se ho.

Na závěr chci pouze konstatovat toto -) ten kluk má vážně neskutečný talent, a to i v literární oblasti!
Kupte si tu knihu !

PS: Jako milovníka postavy Luciuse Malfoye, kterou ztvárnil geniální Jason Isaacs, mne velmi potěšily vzpomínky na natáčení věnované právě jemu. Ten chlap je prostě pan herec. Ano, všichni milujeme Alana Rickmana, ale kde by byl příběh bez chlápka, který nedopatřením Dobbymu věnuje ponožku ️.

TynaBehuncikova

4,5*

Půl hvězda dolů je za gramatické chyby a chyby v překladu.
Jinak bombastická jízda. Jsem potterhead, takže to pro mě bylo must-read a bylo to skvělé. Přesně takové, jaké jsem od Toma čekala. Už roky ho sleduju na instagramu a jeho charisma je nekonečné. V této knize navíc ukázal i skvělé vypravěčské schopnosti, vtip a velký kus sebe, který doteď byl tak nějak skrytý. Většina knihy je velmi příjemné oddechové pohodové čtení ze zákulisí natáčení a jeho života. Na konci se věnuje i temnějším stránkám svého života. Ten konec bych klidně rozepsala i víc, ale chápu, proč to tak neudělal. Mně se kniha líbila moc a jsem si jistá, že se k ní ještě vrátím.

dasha0306
30.11.2022 5 z 5

Nejsem takový ten ultra velký fanoušek Harry Pottera - filmy jsem viděla několikrát, ale nikdy jsem ho nečetla... Stejně jako Tom Felton :-D
Tohle je povinná četba pro veškeré nadšence byť jen filmové verze, protože pohled do zákulisí, lidský pohled z natáčení na všechny zásadní osoby/herce...
A navíc, nikdy mi nedošlo, že už vlastně Tomu Feltona znám z jiných dvou filmů ... a život po HP? Nepíše o této další kapitole nijak přehnaně rozvláčně, prostě dost na to, aby zasáhl to nejdůležitější a zanechal jistou myšlenku v nás čtenářích.
A to nejdůležitější? Tom Felton umí psát!! Tak čtivě, že jsem těch 400 stran přelouskala za cca 5 hodin, jak jsem to hltala a četlo se to lehce.

Martianus
29.11.2022 4 z 5

Perfektní - čtivé, zajímavé i informativní. A Tom je prostě sympaťák.