Spoza čarovného prútika: Magické dospievanie filmového čarodejníka

Spoza čarovného prútika: Magické dospievanie filmového čarodejníka https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/525346/bmid_spoza-carovneho-prutika-magicke-dos-653fc9644bd31.jpg 5 1510 1510

Ohlásili prestávku a Gambon vyčaroval zo svojej brady cigaretu. Nás dvoch bolo často vídať pred skladom, v ktorom stála Astronomická veža, ako si užívame „závan čerstvého vzduchu“, ako sme tomu hovorili. Okolo nás pobehovali maliari, štukatéri, tesári a elektrikári a medzi nimi sme ja a Dumbledore poťahovali z cigariet. Dospievanie Toma Feltona od nakrúcania filmu Piadimužíci po úlohu čarodejníka rozhodne nemožno označiť za obyčajné. Vo svetle reflektorov sa ocitol už ako dvanásťročný, keď získal kultovú rolu Draca Malfoya vo filmoch o Harrym Potterovi. Tom prvý raz úprimne a s humorom jemu vlastným opisuje, aké to bolo vyrastať na plátne a byť súčasťou čarodejníckeho sveta. Hovorí o zlomovom bode vo svojom živote, o filmovom zákulisí a priateľoch, ktorých počas desiatich rokov získal, ako aj o kladoch a záporoch slávy a života po skončení nakrúcania potteroviek. Pripravte sa na stretnutie so skutočným čarodejníkom.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Umění
Vydáno: , Ikar (SK)

Beyond the Wand: The Magic and Mayhem of Growing Up a Wizard , 2022

kytarka
04.01.2023 5 z 5

Je to již hodně dávno co jsem očekávala každý nový díl HP. Jakmile jsem se dozvěděla o této knize ihned jsem si ji šla koupit, chtěla jsem se opět přiblížit k HP a zajímaly mne zákulisní drby. Draca jsem teda v lásce neměla a musím se přiznat, že jsem ani nevěděla pravé jméno herce. Pro mě to byl vždy Draco. Tom nás v této knize provede svým životem, tím jak ho HP ovlivnil, jak vše vnímal a jak mu navždy změnil život. Já jsem hltala stránku za stránkou. Kniha je to neskutečně čtivá a já jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

ikvok
04.01.2023 5 z 5

Velice příjemné čtení. Zajímavé a pokorné vyprávění o soukromém i veřejném životě. Ráda si přečtu znova.

milito999
03.01.2023 5 z 5

Nečekala jsem, že kniha bude tak zábavná, čtivá a zároveň plná pokory.

Nejprve se seznamujeme s Tomovým dětstvím, jeho třemi staršími bratry, kteří ho dost ovlivnili a zážitky z dětství jako takové. Poté jsou bravurně popsány první herecké krůčky z filmu Pidilidi nebo Anna a král než dojde na první díl Harryho Pottera. A dál už neprozradím.

Kniha mě opravdu chytla a nejde mi ji odložit. Často mám během čtení nekontrolovatelné záchvaty smíchu. Tom je rozený vypravěč, avšak s velkou dávkou slušnosti a laskavosti i po tom, co se z něj stala dětská hvězda.
Doporučuji ráda všem. Nejen fanouškům Harryho Pottera.

andulka1406
03.01.2023 5 z 5

Nejsem nějaký fanoušek biografií, většinou mě to nebaví. Tom ale umí naprosto skvěle a poutavě psát. Je tady taky mnoho zákulisních informací z Harryho Pottera. Tom se s námi tak nějak podělí o celý svůj život - o dobré i ty špatné momenty. Doporučuji, a to hlavně fanouškům série Harry Potter.

ElizPetrova
03.01.2023 5 z 5

Není potřeba cokoli dodávat, chvála na tuto knihu je lpěna právem. Srdcová záležitost. Tom umí psát neskutečně poutavě. Vyprávění jsem si nesmírně užila.

Knihomolka2009
03.01.2023 5 z 5

Tohle je stoprocentně jedna z nejlepších knih roku 2022. Tom Felton se tady s námi podělil o zážitky z natáčení a svého soukromého života. Zároveň nás seznámil i s několika herci a svěřil se, jaké zkušenosti od nich získal. Za mě se to dobře četlo a líbilo se mi obohacení knihy o fotky. Občas jsem se zasmála u nějakých scén, které Tom Felton podal opravdu skvěle a takhle to šlo většinu knihy. Na konci už to je spíše takové na zamyšlení, což ale bylo velmi naučné. Mrzí mě, že o této knize je napsáno,,Doplňková publikace k Harrymu Potterovi", protože za mě je toto ( ač Toma Feltona známe skoro všichni asi jako Draca Malfoye ) samostatné dílo, kdy tam nejčastěji Harry Potter byl zmíněň proto, že měl v životě Toma Feltona velkou roli a strávil u natáčení většinu svých let, když byl ještě mladý kluk. Knihu tedy moc doporučuji přečíst.

Anushka1
02.01.2023 5 z 5

Jsem Potterhead a ve filmech a seriálech jsem měla vždy slabost spíše pro záporáky, protože mi připadali zajímavější. Knihu od Toma Feltona jsem si proto nemohla nechat ujít. Draco Malfoy je přesně ta postava, u které se počáteční nenávist změní v lásku. A Tom se ve knize natáčení Harryho Pottera věnuje opravdu hodně. Bylo moc milé nahlédnout trochu za oponu filmového světa se všemi jeho plusy ale i mínusy. Obzvlášť když Tom popisuje vztahy a zážitky se svými hereckými kolegy. Kniha ale není jen o HP. Tom tu úvodní část věnuje své rodině, rodičům a jeho bratrům, kteří ho během dospívání drželi při zemi. Být slavný není vždy jen výhoda. Často to sebou nese spoustu nepříjemných věcí. A nejhorší je, když si člověk uvědomí, že takhle úplně žít nechce. Poslední část knihy je věnována právě životu po HP a tomu, jak Tom ve velkém hollywoodském světě ztratil své pravé já, což vyústilo až k pobytu v léčebně a následném přenastavení svého myšlení.
Knihu bych doporučila určitě všem fanouškům čaroděje, který bydlel pod schody. Já jsem se určitě dozvěděla hodně věcí, o kterých jsem neměla ani tušení. Tom je ve svém vyprávění přirozený a upřímný. K snadnému čtení pomáhají i krátké kapitoly, které člověk slupne za chvilku. Pokud máte alespoň nějaký vztah k čarodějnickému světu, určitě nebude zklamaní.

okeey
02.01.2023 5 z 5

Od knihy jsem měla opravdu velká očekávání, ale jestli to tak můžu říct, tak jsem tak skvělé a pokorné počtení nečekala. Tom má obrovský dar slova, spoustu pasáží v knize bylo vtipných, ale našly se i části knihy, kde mi ho bylo vyloženě líto.
,,Sláva je vrtkavá dáma." Tento citát je až moc pravdivý, nic není jen černobílé.
Každý správný potterhead by si měl knihu minimálně přečíst, nejlépe vlastnit, protože něco tak lidského, pravého, vřelého jsem už dlouho nečetla.
Rozhodně doporučuji!

lisell
01.01.2023 5 z 5

Miluju svět Harryho Pottera, takže na období Vánoc neznám lepší knížku, než z prostředí Bradavic a kouzelného světa. Životopisné knížky moc nečtu, ani je nevyhledávám, ale na tuhle jsem slyšela spoustu chvály, takže jsem ji musela vyzkoušet. A rozhodně to nebyla chyba. Tom píše naprosto super a vůbec mi nepřišlo, že čtu biografii. Byla to jedním slovem paráda. Není na škodu se někdy na věci podívat i z jiného úhlu. Bylo strašně zajímavý, nahlédnout do světa malého kluka, který vyrůstal na pozadí filmového průmyslu a přesto byl schopen zachovat si svůj "mudlovský" život. Najdete pasáže vtipné, smutnější i k zamyšlení. Za mě skvělá práce Draco :)

Knihy_nad_zlato
31.12.2022 5 z 5

Nebýt toho poměrně velkýho počtu chyb a překlepů, asi bych dala knize i těch 5⭐. Jenže mě ty chyby prostě hrozně rušily.
Draco mě v HP vždycky ze všech postav bavil asi nejvíc. Takže je naprosto pochopitelný, že když vyšla autobiografie jeho představitele, prostě jsem si ji musela přečíst.
Samozřejmě jsem čekala, že to bude zajímavý - což rozhodně bylo - ale nečekala jsem, že se to bude tak dobře číst. A překvapilo mě i jak otevřený Tom Felton ve své knize je. Prostě to bylo opravdu výborný. A u konce i trochu emocionálně náročný.
Líbilo se mi, jak je kniha proložená několika fotkami.
Celkově to bylo prostě fakt dobrý čtení, a knihu bych doporučila jak fanouškům, tak ale i lidem, kteří třeba vůbec netuší, kdo to ten Tom Felton vůbec je.
4,5/5⭐

LenkaMacak
31.12.2022 4 z 5

Dáreček k Vánocům, který mě jako velkou fanynku HP velmi potěšil. Vyprávění Toma bylo velmi zajímavé, líbila se mi jeho upřímnost. 4/5 ⭐️

Lenny33
31.12.2022 4 z 5

Rozhodně jsem od knihy dostala úplně něco jiného než jsme očekávala. Začátek knihy mě o její kvalitě vůbec nepřesvědčil. Pak jsme si na Tomův styl zvykla a čtení si užívala. Co si budeme, pasáže z natáčení HP byly nejlepší, až mi přišlo, že jich bylo nějak málo a uvítala bych je uspořádanější. Nějak to na mě působilo chaoticky a některé věty a názory se i opakovali. Konec byl překvapivý a dodává knize nový rozměr.

mstychov
31.12.2022 5 z 5

Uf. Tuto knihu budu ještě dlouho rozdýchávat. Určitě souhlasím s ostatními, kteří ji již recenzovali, že je nutnost si ji přečíst, pokud jste fanoušky Harryho Pottera (dále jen HP). Tom Felton jako Draco Malfoy v ní popisuje nejednu zajímavost z filmového světa.

Kniha začíná Tomovo životem před natáčením HP. Seznamujeme se s jeho rodinou, sourozenci ale i jeho hereckým životem před castingem do HP. Tato část knihy vás zaujme už jen tím, jak vtipně je sepsaná. Tom se nebojí udělat srandu na každičké stránce.

Dále se v knize dostáváme k natáčení HP. Autor nás seznamuje s hereckými kolegy. Popisuje, s kým si rozuměl nejvíce, koho se bál a s kým zůstal kamarádem do dnes. Popisuje rozdíly mezi natáčením jeho role a rolemi 3 hlavních postav.

Dále se v knize posouváme do fáze po HP. Tedy jaké další role dostával, jak ho život celebrity změnil. S čím bojoval a co ho překvapilo. V knize je to ke konci jako na horské dráze. Obrovský spád a vy nemůžete přestat číst. Na začátku kvůli novým informacím o herci a prostředí HP a ke konci kvůli tomu, jak to celé s hercem dopadlo a jak se mu žije v současnosti.

V knize jsem se smála, ale i mi ukápla slza. Seznamuje nás s herci, kteří již zemřeli a nejeden fanoušek HP je měl v lásce.

Miluju tuhle knihu a jsem šťastná, že jsem si ji pořídila a přečetla. Otevřela mi oči.

V knize mě mrzely akorát překlepy.

Přečti_si
30.12.2022 4 z 5

Měla jsem trochu obavu, jestli toto nebude kniha jen "pro peníze" a obsahově nic moc. Ovšem moje obava byla úplně mimo! Je to poměrně bichle, ale čte se neuvěřitelným tempem. Tom prostě umí psát - poutavě, autenticky a pokorně. Kniha nás provází prvními rolemi, životem po HP a samozřejmě a hlavně natáčeními série Horryho Pottera. Nejsem totální blázen do HP, ale kniha mě bavila a musela jsem začít dokoukávat filmy a čeká mě ještě i pár knižních dílů, co jsem nedočetla.

ka.dudk
29.12.2022 5 z 5

Myslím, že každý fanoušek knih a filmů o Harrym Potterovi by si měl přečíst i tento kousek.
Získává čestné místo v mé knihovně na potterovské poličce.
Nemusíte být fandy Draca Malfoye, aby se vás tato kniha dotkla a zůstala v paměti na hodně,hodně dlouho.
Moc se mi líbila :-)
Přečetla jsem ji jedním dechem za odpoledne :)

Baru16
29.12.2022 5 z 5

Pracuji mimojiné na brigádě v knihkupectví a také se hrdě hlásím mezi fanoušky Harryho Pottera. Když kniha dorazila do regálu, nechala mě naprosto klidnou a upřímně neholduji zpracování obálky a spíše na mě působila jako méně kvalitní literatura. Mladý kluk a životopis - má světu vůbec co říct kromě toho "hrál jsem v HP?".
Nějakým zázrakem se stalo, že jsem po ní po chvilce sáhla a nahlédla na pár prvních stránek.
Beru zpět všechno, co jsem řekla, nesuď knihu podle obalu!

Tom Felton má neskutečný talent na psaní. Přes celkovou délku knihy se velice rychle čte, Tom o sobě podává kompletní výpověď upřímně a vtipně i skrze těžká témata.
V knize najdeme jak zajímavosti z natáčení HP (dokonce i pro zaryté fanoušky nějaké novinky), fotky ze soukromého archivu, tak i vyprávění o začátcích jeho kariéry, vtipné historky i výpověď o epizodách z jeho soukromého života, ve kterých se přiznává otevřeně k věcem, kterými prošel, co a jak ho zkazilo a jak se zase uzdravil. Mluví k důležitým lidem ve svém životě a dokonce i dojme. Prostě fantazie!
Kniha mě neskutečně mile překvapila a má co nabídnout, proto dávám nejvyšší hodnocení.

Četla jsem v češtině, nechválím/nekritizuji. Nakladatelství si mohlo dát větší práci s korekturou a vyvarovat se zbytečných chyb a překlepů, za to ale hodnocení nestrhnu - Tom za to nemůže.

Marfulka007
29.12.2022 5 z 5

Knihu jsem našla pod stromečkem, jak jinak :-) a zhltla jsem ji jedním dechem. Čekala jsem možná něco trochu jiného, ale dostala jsem mnohem více. Četla se krásně, je plná emocí a nádherných slov, je jemná a milá, radostná a občas smutná. Ten pocit z ní je těžké popsat. Zkrátka... musíte ji přečíst! ... (Bohužel musím souhlasit s některými predchozími příspěvky ohledně překladu, velké zklamání. Musím říct, že jsem celkem brzy začala litovat, že jsem nezvolila originál. Škoda.)

Vixiene
28.12.2022 5 z 5

Řadím se mezi ty, kdo tématiku Harryho Pottera milují. Když jsem viděla, že vyšla zrovna tato kniha, nemohla jsem si ji nechat ujít. Četla se naprosto sama a jde z ní cítit taková skromnost a pokora, že jsem se většinu z těch 400 stran jen culila od ucha k uchu, zvlášť když jsem sama sobě přiznala, že herec na mě dříve působil všelijak, jen ne tak, jak se popsal v této autobiografii. Nebudu lhát, občas mi i zvlhlo oko (občas dokonce obě :D). Herec nám povyprávěl o jeho dětství, jak se potýkal s náhlou "slávou" v tak mladém věku a jaké radosti i strasti mu život přichystal. Vyjevil nám i situace, na které zcela jistě není pyšný, a které by jiné celebrity milerády zatajovaly.

Musím říct, že mám sto chutí se podívat od začátku do konce na všechny filmy HP, jen abych si do některých scén promítla Dracovo vyprávění.

Konec Tomova vyprávění mě zahřál u srdíčka a o to víc se nyní těším i na nové Deníky Alana Rickmana, které nás čekají snad již v květnu příštího roku.

Jediná věc, kterou musím vytknout je opravdu velké množství překlepů a dokonce hrubek, které v knize jsou. Kniha korekturu neviděla ani z vlaku, jinak si nedovedu vysvětlit tu šlamastiku, která zde byla napáchána.

sebemi
28.12.2022 5 z 5

Knihu jsem dostala pod stromeček a hned se na ní vrhla a jsem uchvácená. Nazvala bych to magickým zážitkem, Tom píše tak lehce a s grácií a odhaluje ze sebe strašně moc,to jsem vůbec nečekala. Kapitoly o natáčení HP mě pohltily, nasmála jsem se a moje dušička je nasycena. Konec mě odrovnal, vůbec jsem netušila, že se s tímto potýká. Držím mu palce a jdu si pustit film, ať se pokochám jeho typickým Dracovským úšklebkem.

jjanca
28.12.2022 5 z 5

To, že bude táto kniha dobrá, som podľa recenzií tak-nejak tušila. Ale že ma to až tak chytí, som netušila. Myslela som si, že to bude kniha čisto o natáčaní Harryho Pottera, ale k môjmu prekvapeniu to nebolo tak a zistila som, že je to kniha s obrovským presahom. A už vôbec som nečakala, že ma dokáže dojať.
Tom má dar písať a pútavo rozprávať. Kniha je napísaná vtipne, s ľahkosťou a zároveň s krutou úprimnosťou, kde nám Tom odhaľuje svoju dušu. Emmin predslov a záverečné kapitoly ma dojali a knihu som dočítala s pocitom, že Toma poznám a že mi svoj príbeh rozprával pri šálke čaju. Knižka má tak vysoké hodnotenie zaslúžene.
Čítané v originále.