Spoušť

Spoušť https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/8786/spoust-8786.jpg 4 22 22

Román Spoušť autorské dvojice Arthura C. Clarkea a Michaela Kube-McDowella je příběhem o vztahu mezi vědou, společností a politikou. Píše se polovina jednadvacátého století a prokletí lidstva – války, terorismus, kriminalita – ze světa přes všechno úsilí nezmizely. Zdá se ale, že svítá naděje. Americkému vědci Jeffrey Hortonovi se podařilo vynalézt přístroj vytvářející tajemné pole, které v okruhu několika stovek metrů dokáže zničit veškerou munici, jež se tam nachází. Nadchází soumrak střelných zbraní. Ne každý ho však vítá. Hortonův vynález se stane trnem v oku nejen zločincům, ale i například obhájcům práva na držení zbraně a některým generálům americké armády. Mnoho lidí se také obává změny – ztráty starých jistot. Příznivcem nového vynálezu se naopak stane prezident Mark Breland, který usiluje o nápravu americké společnosti. I on je však nakonec spíše obětí nekontrolovaných událostí než jejich strůjcem. Podaří se Hortonovi a jeho kolegům vysvětlit fyzikální princip nového objevu? Dokáže americká společnost a lidstvo obecně využít vynález ke svému prospěchu, anebo nastane chaos způsobený ztrátou mocenské rovnováhy? Jsou vůbec vědecké vynálezy pro svět přínosem, anebo jen způsobují nové a nové problémy?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet , Knižní klub

The Trigger , 1999

Luigi1
18.11.2023 3 z 5

Je to smutné ale i takové eso jako je Clarke trochu upsal,určité pasáže byly nudné

JiříŠkorpík
17.11.2023 3 z 5

Tento román nemusel být vůbec sci-fi. Jeho ústředním tématem je totiž vyloženě americký spor o právu nosit zbraň. Místo sci-fi prvků, tam mohl být boj o schvalování nějaké zákona, který by vkládal do zbraní pojistku nebo tak něco. Každopádně jsem čekal něco ve stylu umíme vytvořit pole, které znehodnotí munici a sledujeme jak se bude měnit válčení. Místo toho se skutečně jedná jen o americké právo nosit zbraň. Nejcennější na tomto románu jsou dialogy zastánců práva nosit zbraň a jejich odpůrců, ty jsou velmi propracované a inspirativní.

Toffee
21.02.2017 4 z 5

Když se u nás nedávno začalo mluvit o zbraních, změně ústavního zákona, liberalizaci držení zbraní apod., vzpomněla jsem si na tuhle knížku. Už jsem ji sice před lety četla, ale chtěla jsem si ji připomenout. Možná to není Clarkova nejlepší knížka, ale je zajímavá a neskutečně aktuální. Jako obvykle Clarke klade dost znepokojivé otázky o nás, lidech, našich předsudcích o vztahu zbraní a svobody. Napřed čtenáři naservíruje úžasný objev, který dokáže lidstvo odzbrojit, dává šanci změnit náš svět v bezpečné místo bez teroristů a šílených střelců, ale vzápětí ukáže, že takový obranný prostředek může být pro teroristy ideální zbraní. Skoro to vypadá, že vzít lidem pocit moci, který jim dávají zbraně, je téměř nemožné.
Knížka je dost dlouhá a není pořád akční, ale jako sonda do myšlení a strategii politiků, vojáků, vědců nebo majitelů zbraní, rozhodně stojí za přečtení.

R.E.M.
03.01.2017 3 z 5

Zajímavé téma, místy nudné popisy. V určitých pasážích jsem se musela nutit do čtení.
Jiné kapitoly byly naopak čtivé, až dobrodružné.

Phoenix16.cz
03.01.2013 4 z 5

Politický román jsem od Clarka ještě nečetla a asi bych ho od něj ani nečekala. Po delší době jsem se rozhodla se do této velice rozsáhlé knihy pustit s očekáváním nudných rozsáhlých popisů. Rozsáhlé popisy se konaly, ale rozhodně nebyly nudné až na nepatrné výjimky. Ve Spoušti jsou rozehrány příběhy lidí patřících k názorově odlišným a protichůdným skupinám a děj je posunován prostřednictvím jejich činů a myšlenkových pochodů. Vše se točí kolem globálního odzbrojení a ze všech stran padají pro a proti argumenty. Na kterou stranu se čtenář přikloní, je jeho věc, nikdo tu není vyloženě dobrý a špatný. Já jsem si nakonec stranu nevybrala, ale to mi nesnížilo zážitek z knížky. Malou výtku, snad ani ne, spíš poznámku, mám ke konci příhěbu. Čekala jsem, že po 570 stranách na mě čeká definitivní konec a rozuzlení. Ale ono ne, autoři si vesele naběhli na další minimálně pětisetstránkovou knihu:-)

Autoři knihy

Arthur Charles Clarke