Spodní patro války

Spodní patro války https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470166/bmid_spodni-patro-valky-nemecke-tajne-sl-hIb-470166.jpg 4 2 2

Německé tajné služby v zákulisí hitlerovských agresí. „Válka je pokračováním politiky jinými prostředky. A začíná okamžikem, kdy padne rozhodnutí o záměru. Vše další se rovná lépe či hůře skrytým přípravám,“ svěřil se ve svých pamětech pruský generál a vojenský teoretik Carl von Clausewitz. Podlehl choleře v roce 1831, ale i o více než sto let později, v čase hitlerovské „třetí říše“, měla jeho slova své oprávnění. Vzdálena realitě je romantizující představa, že tajná fronta, jíž se mezi některými zasvěcenci říkalo spodní patro války, rozhodovala v době příprav na agresi a potom i přímo za války jako takové o všem podstatném, co se událo. Stejně nepravdivý by však byl i názor, že toto zákulisní, skryté a v mnohém dodnes nezmapované a asi i nezmapovatelné dění zůstalo zcela bez vlivu na vývoj událostí.... celý text

vlkcz
30.11.2021 3 z 5

Nevím, témata určitě zajímavá, dá se to číst klidně jako detektivka, ale vůbec mi nesedl styl. Strohá fakta prokládaná rekonstrukcemi událostí z pohledu různých účastníků, přičemž se ta svědectví mnohdy dost podstatně liší, takže k jednoznačným závěrům dojít nelze. Navíc často s dost promíchanou chronologií vyprávění, což na přehlednosti nepřidá.
Určitě bych knihu úplně nezatratil, ale asi jsem čekal víc. Takže asi je chyba na mé straně.

Pavelpi
28.09.2021 4 z 5

Docela dobře vystižená doba a prostředí tajných služeb. Četlo se to dobře až na některé události, kdy se mi zdálo, že to autor moc rozvádí. Ale jinak je to velmi slušně napsáno, jako vždy od autora knihy.