Spočítej hvězdy

Spočítej hvězdy https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225850/mid_spocitej-hvezdy-UuB-225850.png 4 425 113

Kniha světoznámé americké autorky, jejíž mnohonásobně vyznamenaný román Dárce se dočkal také filmové podoby, zavede čtenáře do Dánska v době druhé světové války. Dvě kamarádky Annemarie a Ellen si zatím válku nijak neuvědomují, pociťují ji snad jen v tom, že už se v obchodech nedá koupit tolik věcí, zvláště jejich oblíbených sladkostí. Válečné hrůzy však náhle a brutálně vtrhnou do jejich života, když Němci začnou v okupovaném Dánsku pronásledovat Židy. Ellen je totiž Židovka a ocitá se v ohrožení života. Annemariini rodiče se rozhodnou malou kamarádku své dcery zachránit...... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Argo

Number the Stars , 1989

bibi.r
14.08.2015 4 z 5

Nový pohled na události týkající se 2. světové války. Stále to ho víme ještě zatraceně málo, abychom pochopili.

bookshelf
21.07.2015 5 z 5

Na jedné straně je informace, že Spočítej hvězdy je dětská knížka, jejíž styl psaní tomu také odpovídá. Na druhou stranu se jedná o příběh, ze kterého jsem měla husí kůži a musím jej zařadit mezi nejlepší knihy, které jsem v letošním roce četla.

Kniha je plná dětské upřímnosti a dospěláckého tajnůstkaření, které v některých případech také nemusí být na škodu. Zvlášť, když jde o knihu s tematikou holokaustu. Podstatné historické momenty jsou podle pravdy, což mě překvapilo, protože se toho obyčejně o událostech v Dánsku během 2. světové války moc nedoslechnu. Tato kniha vypráví přímo o důsledcích holokaustu, na dánské Židy i na jejich okolí, které je brání stejně jako brání svého krále i celé Dánsko.

Tato kniha vyšla až dlouho po originále a za tu dobu si tu mohla získat obrovskou pozornost. Vždyť v Americe se z ní stala klasika a žáci středních škol ji mají v povinné četbě. A ačkoli je kniha určena hlavně dětem, myslím, že více si z ní více odnesou právě dospělí.

alwaysbelieve
16.06.2015 4 z 5

Moc hezká knížka, ale pro mě moc dětsky psaná. :)

Poky135
26.05.2015

Hodně se mi líbila knížka. Jen mě trochu vadí, že je krátký příběh. :)

Ditules
13.05.2015 4 z 5

Dánsko. 40. léta 20. století. Malá Annemarie si už dobře uvědomuje hrůzy války. Společně s rodiči, malou sestřičkou a sousedy, kteří mají tu smůlu, že jsou Židé, zažívá nebezpečné dobrodružství, při kterém jde všem o život......Rodina, přátelství, odvaha.
Příběh je velice čtivý. Jediný nedostatek je příliš málo stránek. :)

Lumine
10.05.2015 4 z 5

Krásný a možná až moc krátký příběh.
Celý příběh se mi doopravdy líbil a možná i o kousek víc než Dárce. Asi to bude tím, že mě otázka Židů za druhé světová zajímá a vábí.
Příběh o přátelství, odvaze a odhodlání. :3

Jediná hvězdička dolů je za krátký příběh. Ano, některé příběhy nepotřebují moc slov, ale vzhledem k tomu, že rodinu i postavy si autorka vymyslela, tak mohla autorka potenciál knihy doopravdy rozvést a dát mu křídla.

magnolia
27.04.2015 5 z 5

Moc pěkná kniha - napínavá a zajímavá, dceři (14) se hodně líbila.

Pett
26.04.2015 5 z 5

Orwellovsky laděný Dárce se mi líbil o píď víc, ale i tohle vyprávění se četlo samo a zpříjemnilo mi cestování vlakem... opět krásný příběh, tentokrát zaměřený opravdu spíše na dětské čtenáře... s citem vykreslený dětský svět ve stínu všudypřítomného strachu... a ten plíživý strach sedl i na mou maličkost, kdykoli u nich někdo zabouchal na dveře... tolik jsem jim přála šťastný konec...

Nielada
19.04.2015 5 z 5

Tuto knihu jsem zařadila mezi své "knihy poklady". U jejího čtení mi bylo tak hezky, jako když se setkáte s nesmírně milým a zajímavým člověkem. Posloucháte jeho vyprávění, přejete si, aby stále pokračoval a zároveň, aby to neskončilo. Je to taková novodobá pohádka - hodný dánský král Christian v zemi pohádek jiného Christiana jako symbol odvahy a svobody v době okupace německými vojsky. Přála bych si, aby naše země v době okupace zažila to samé a také se tak postavila na stranu Židů. Lituji dvou věcí: za prvé - že se to, jak se Dánové postavili zlu, nestalo již dávno součástí našich školních osnov - jako vzor statečnosti. Za druhé - s upřímnou lítostí jsem zjistila, že ačkoliv kniha u nás vyšla až v roce 2014 jako novinka, v Americe vyšla již v roce 1989!!! Vždyť já jsem ji mohla číst jako malá holka! Vždyť jsem tím pádem přišla o kus krásného dětsví! Ach jo! :-)

Adris
13.04.2015 5 z 5

Příběh podaný z pohledu desetileté dívky na druhou světovou válku. Není ani tak drsný jak by mohl být, spíše je tam cítit ten strach a odvaha dánského lidu. Autorka čerpala z faktů, ač jsou postavy vymyšlené, skutečnosti, které se v knize stanou jsou pravdivé. Tuto knihu bych doporučila starším dětem i dospělým.

Pivísek
06.04.2015 4 z 5

Opravdu hezký a zajímavý příběh... V našich končinách známe příběhy židů z Čech nebo z Polska, ale dále za hranice nad tím přemýšlí málokdo... Ano, i v Dánsku se děly hrůzy a je dobře, že se o tom vypráví příběhy. A je dobře, že se tyto příběhy vypráví i dětem, aby nebraly život jako samozřejmost...

Mon12
04.04.2015 5 z 5

Zajímavý a čtivý příběh dvou kamarádek, které se musí vypořádat s válkou a s pronásledováním Židů. Doporučuji i mladším dětem. Musím sem dát citaci konce knížky, který mi naprosto sedl, a je takovým shrnutím celého příběhu:

" Po tomhle daru - daru lidské slušnosti - nepochybně dodnes lační všechny země. A já doufám, že tenhle dánský příběh nám připomene, že je možné takhle žít."

vakkets
27.03.2015 4 z 5

Kniha určená spíše dětem, velmi hezky se čte, příběh poměrně neznámý, fajn knížka!