Spočítej hvězdy

Spočítej hvězdy https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225850/mid_spocitej-hvezdy-UuB-225850.png 4 425 113

Kniha světoznámé americké autorky, jejíž mnohonásobně vyznamenaný román Dárce se dočkal také filmové podoby, zavede čtenáře do Dánska v době druhé světové války. Dvě kamarádky Annemarie a Ellen si zatím válku nijak neuvědomují, pociťují ji snad jen v tom, že už se v obchodech nedá koupit tolik věcí, zvláště jejich oblíbených sladkostí. Válečné hrůzy však náhle a brutálně vtrhnou do jejich života, když Němci začnou v okupovaném Dánsku pronásledovat Židy. Ellen je totiž Židovka a ocitá se v ohrožení života. Annemariini rodiče se rozhodnou malou kamarádku své dcery zachránit...... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Argo

Number the Stars , 1989

Lena78537
29.10.2020 5 z 5

Krásná kniha o přátelství a lidství v nelehké době. Doporučuji!

gustavo-woltman
16.10.2020

Úplně jsem tento titul od autorky přehlédl, jaká škoda. Její styl psaní mi hrozně moc sedí a líbí se mi, jak na mě příběhy působí, na jednu stranu pohádky, na druhou filozoficky. Rozhodně řadím na seznam knih, co si chci přečíst.
Gustavo Woltmann

Šárušš
09.10.2020 5 z 5

Od Lois jsem četla už dvě knihy a moc se mi líbí její styl psaní. Přiznám se k této knize jsem se dostala jen díky ČV a jsem ráda. Nevěděla jsem, že spisovatelka napsala knihu i o tomto tématu. Kniha vám přiblíží dobu války a německé okupace takovým lehkým způsobem, není vám z toho fyzicky zle, ale přesto z toho mrazí.

certik003
02.10.2020 5 z 5

Přestože je knížka určená dětem, myslím, že ji ocení i dospělí. Čtivou formou popisuje, jak válka zasáhne do života civilistů. Moc se mi líbilo, jak Annemarie, přestože má strach, kvůli kamarádce sebere veškerou odvahu, aby jí a její rodině pomohla. Knížka vlastně učí děti, že hrdina může být každý z nich. Jediné co bych autorce vytkla je to, že dostatečně nevyužila možost popsat represe vůči Židům, tak jak je to třeba v knížce Transport za věčnost. Napsat, že Němci nemají Židy rádi a posílají je pryč a proto je Dánové musí zachraňovat, dětem, kteří o tomto období třeba nic neví, mi prostě přijde málo.

jeníček
07.09.2020 5 z 5

Nádherný příběh nejen pro mladší čtenáře. Knihu jsem přečetla jedním dechem, zvláště si cením pravdivého základu, který dospívajícím i dospělým představí poutavým způsobem historická fakta.

barbb8k
06.09.2020 5 z 5

Krásná "pohádka" pro mladší, která sleduje průběh druhé světové války.

Od děje jsem se nemohla odtrhnout, protože jsem neustále potřebovala vědět, jak se problém, o kterém kniha pojednává, vyvine.

Během čtení mi bylo tak nějak zvláštně smutno z toho, že se něco takového v minulosti normálně dělo a neustále jsem měla husí kůži.

Hrdinka mi byla velice sympatická. Ta její odvaha byla často až neuvěřitelná, protože kdo by se v jedenácti letech postavil vojákovi čelem a začal na něj křičet.

Tuto knihu jsem už jednou četla a to ve čtvrté třídě a zamilovala se do ní. Před pár dny jsem se na ni podívala a začala jsem přemýšlet o tom, jestli jsem hlavní myšlenku správně pochopila, a tak jsem se pustila do čtení.
Po dočtení jsem si uvědomila, že tato knížka asi není úplně určena pro tak malé děti.
4,5/5⭐

MahtielNencon
08.08.2020 3 z 5

Odporúčam kľudne aj mladším čitateľom.

Mášenka31
29.07.2020 5 z 5

Ač mluví o zásadních a nepříjemných událostech, jedná se o milou knížku, která jednoduše ukazuje historické událostí týkající se Dánských Židů. Knížka je autentická, má velký morální přesah a troufám si říct, že má obrovskou edukativní hodnotu pro děti. I tak si tenhle kraťoučký klenot zaslouží pozornost všech.

Baroneska
26.06.2020 5 z 5

Půjčila jsem ji synovi, nakonec jsem ji i sama přečetla a nemohla se odtrhnout. Poutavou formou zpracované náročné téma.

OsolenéKnihy
01.05.2020 5 z 5

Za mě skvěle zpracovaná kniha, která sleduje průběh druhé světové války v Dánsku, už jen to prostředí mě na tom velice překvapilo a v pár stránkách jsem dostala úžasný příběh. Nejvíce mě potěšil autorčin doslov, připadalo mi to jako krásné uzavření příběhu.

janina66
27.02.2020 5 z 5

Sice je tato kratší kniha určená dětem a mládeži, ale i na mě velice zapůsobila. Je velice čtivá, citlivá a napínavá. Odvaha dánského odboje a kapitánů rybářských lodí, když pomáhali tisícům židů dostat se do svobodného Švédska. Samozřejmě takových odbojů bylo plno po celé Evropě. Oceňuji odvahu všech těchto lidí.

JanulaM
25.01.2020 4 z 5

Kniha je určena pro děti a tomu odpovídá její délka i styl vyprávění. V porovnání s pozdějším a známějším románem Dárce, který byl i zfilmován, je příběh, vyprávěný malou Annemarie, jednodušší a přirozeně i dětsky naivní. Přesto se čte dobře, má spád i napětí.

triatlet
02.01.2020 5 z 5

Po dánském autorovi zůstávám v dánském prostředí.
Americká autorka vytvořila příběh, který citlivě zachycuje téma holokaustu. I když je samotný příběh fiktivní, čtenář si dovede představit neutěšenou dobu.
Obdivuji, jak autorka dokázala pracovat s motivem běhu. Měření běžeckých sil na ulici v úvodní kapitole (Proč utíkáte?) nabývá význam ve 13. kapitole (Běž! Běž co nejrychleji!).
Další z motivů, které autorka dokonale využila, je vztah Dánů ke králi Christianovi X. nebo pohádka o Červené karkulce.
Líbilo se mi vylíčení města a venkova.
V doslovu autorka vysvětluje, čím se inspirovala.

ČV 2020 - 7. Kniha o holokaustu
Líbilo se mi vyobrazení města a venkova.

Pišta2010
08.12.2019 5 z 5

Tato kniha se mi moc líbila, protože byla dojemná a dobrodružná.

leonarda525
28.09.2019 5 z 5

Žánrem knihy je historický román pro děti. Děj se odehrává v nacisty okupované Kodani za druhé světové války. Hlavní postava, desetiletá Annemarie Johansenová důsledky války příliš nepociťuje, dokud nacisté nezačnou vyhledávat a následně deportovat Židy do pracovních nebo koncentračních táborů. Její dobrá kamarádka Ellen Rosenová je totiž židovského původu. Annemariini stateční rodiče se rozhodnou Ellen a její rodiče zachránit před nemilosrdným osudem, i když při tom budou muset riskovat i svůj život.
Annemarie Johansenová je desetiletá dívka, která se narodila před začátkem druhé světové války a žije se svými rodiči a mladší sestrou Kirsti v Kodani, hlavním městě Dánska. Je vysoké štíhlé postavy, má modré oči a světle plavé vlasy. Její nejlepší kamarádkou je Ellen Rosenová, se kterou chodí do stejné třídy ve škole. Annemarie má ráda zábavu, je přátelská, energická a soutěživá.
Líbilo se mi, že autorka napsala knihu podle opravdových událostí, jak sama řekla: “Annemarie Johansenová je výplod mé fantazie, ale vznikla na základě příběhů, které mi vyprávěla moje kamarádka Annelise Plattová, která vyrůstala v době nacistické okupace v Kodani”. Kniha je psaná velmi čtivě a srozumitelně, protože je určena především pro děti, ale rozhodně stojí za přečtení i pro dospělé. V knize je dobře popsán život lidí za války. Celkově ji hodnotím pozitivně a doporučuji k přečtení.

helusa2
13.09.2019 5 z 5

Skvěle napsaný příběh o vážných věcech, se skutečnou historickou výpovědní hodnotou - přesně tak, aby to mohly děti, pro které je kniha psána, pochopit. Přitom psaný čtivě a napínavě. Musím koupit do školní knihovny ;-)

Janadvorackova
02.09.2019 4 z 5

O tom, "jak se židovská rodina dostala do bezpečí."
Hlavní hrdinka je desetiletá holka, která má stejně starou kamarádku, jejíž rodinu a pár dalších lidí je nutné dostat z Dánska do Švédska.
Trochu dobrodružné, vhodné i pro děti, které by na takovém příkladu příběhu z války asi pochopily, "jak to tehdy probíhalo."
Zmíněn je odboj, zastavování na ulicích, kontroly doma, chování vojáků, strach lidí, nedostatek jídla - potřebný základ pro pochopení i pro ty menší.

Krátké, jasné, stručné.
Na základě skutečných událostí, i když hlavní hrdinka je vymyšlená.
Klidně se to mohlo stát.

TerezaJágrová
01.09.2019 4 z 5

Kniha se dobře četla a je o závažném tématu, ale znám knihy s touto tématikou, které mě nadchly více.

Isew
29.08.2019 3 z 5

Je znát, že Dánsko nebylo přímým sousedem Německa a vojáci wermachtu se tam chovali přece jen trochu jinak, než například v naší zemi. To, že se Dánům podařilo skoro všechny dánské židy dostat do neutrálního Švédska jsem nevěděla. Velmi oceňuji koordinovaný odboj, který Němce a jejich psy, i s pomocí látky v kapesníku, oblafl. I to, že Švédsko nabídlo potřebným svou pomoc a například se podílelo i na již zmíněné těkavé látce. Velmi zajímavý pohled na válku z jiného úhlu pohledu.

Broukodrak
16.08.2019 3 z 5

Je to o tom že dánská rodina chrání židovskou rodinu před nacistama. Je tam vidět jak byl ten svět jiný, například nebylo máslo a kůže na boty. Nevěděla jsem jestli to je pravda, ale maminka mi řekla, že to pravda je. Když někdo někomu vypráví o tom ději, tak to vypadá, že to bude napínavé a dobrodružné, ale moc mě to nezaujalo, ani nevím proč. Jedna z mála věcí, která mě zaujala, bylo o tom, že Peter z odboje věděl, že nacisté hledají židy pomocí stopařských psů, a doktoři pro něj vynalezli látku, kterou je napuštěný kapesník, zavoní stopařskému psovi, pes k látce přičichne a přijde o čich, takže nemůže vyčmuchat jediného žida.