Špinavá práce

Černohumorná fantasy o ušlápnutém obchodníčkovi, který se stal poslem Smrti. Hrdinou je zakřiknutý starožitník Charlie Asher, submisivní trouba, s nímž jeho okolí, tedy především ženy, hladce postrkují a přesto (nebo spíš proto) ho mají docela rády. Krátce předtím, než jeho manželka zemře po porodu, uvidí Charlie vedle její postele podivného muže, jehož zřejmě nikdo jiný nevidí, brzy potom začne dostávat podivné vzkazy s neznámými jmény a čísly a lidé v jeho blízkosti začnou podezřele často umírat. Z knihy, která přijde poštou, vyplývá, že si ho kdosi zvolil, aniž se ho ptal, za jednoho z poslů Smrti, jejichž úkolem je odebírat a střežit duše zemřelých. Charlie postupně zjišťuje, že nemá na vybranou, že existuje jakýsi děsivý podzemní svět, jemuž je třeba se bránit a také, že ani jako Posel smrti nepřestává být submisivním troubou.

http://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14978/spinava-prace-RdD-14978.jpg 4.4112

A dirty job (2006)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, BB art
Počet stran:368
Překlad:Tomáš Jeník
Vazba knihy:vázaná s přebalem
ISBN:978-80-7381-150-1

Malýmedvěd

Dobré oddechové čtení a přitom je to o smrti. Navzdory cynizmu a možná právě proto vlastně mile pobavila. Teorie beta samce se mi moc líbí. Konec byl takový "přešroubovaný". Za mne 3*+

Azizi

Jedna z najlepších kníh, aké som vôbec kedy čítala! Ale to možno bude aj tým, že ja kombináciu naozaj dobrého humoru a fantasy jednoducho zbožňujem. Prvá tretina knihy mi prišla neskutočne vtipná, ďalšia viac hlboká, možno až mierne psychologicko-filozofická (zjavne výrazne ovplyvnená tým, čo sa v autorovom živote odohrávalo) a posledná tretina čistá priezračná fantasy. Humor však dominoval celej knihe, bez neho by to nešlo. Hlavný hrdina sa v priebehu knihy, aspoň podľa môjho dojmu, vcelku zásadne mení a vyvíja. V každom prípade, ako typická predstaviteľka beta samice, s ním mimoriadne sympatizujem! :D Kniha sa čítala veľmi dobre, chvíľami sa od nej vôbec nedalo odtrhnúť. Osobne k záveru mi prišla slabšia, ale to je podľa mňa skôr vec názoru. Inak príbehu ťažko niečo vyčítať. Vidno, že autor sa s románom pohral a dal si záležať na každom detaile.

elenai

Skvělá záležitost! Miluju styl psaní pana Moora a od té doby, co jsme si pořídili domů baseta, mu přezdíváme Veselín. :-D

Punkies
24.11.2016

Kniha se mi líbila, protože jsem se u ní dost nasmála (ano, opět nahlas) a tohle téma je mi blízké :) chtěla jsem dát 4 hvězdičky.. bohužel ten konec mě zklamal, proto jednu srážím.

SONP
18.04.2015

Knihu mi doporučila moje spřízněná duše, jejíž nadšená recenze je níže. Pro mě ale stupeň bizarnosti tohoto díla byla asi o 20% výš, než moje čtenářství snese. Některé pasáže mne docela bavily (zejména závěr knihy), některé byly trochu utrpením, ale to k tomu všemu patří. Nejde o čtení před spaním, do knihy je třeba pořádně se začíst - teprve pak to stojí za to. 70%

alfinha2321
16.03.2015

Ani nevím, kde jsem se k téhle knížce dostala. A ač budou jistě příznivci Pratchetta (možná i díky rozjitření citů kvůli jeho nadávnému odchodu) nesouhlasit, tahle kniha se mi líbila daleko víc, než Mort, přitom tématicky je celkem podobná. Dokonce jsem se nad některými absrudními okamžiky smála nahlas - a to se mi skutečně až tak často nestává. určitě jedna z knih, které si časem přečtu znovu.

Lenka.Vílka
22.06.2014

Kdyz to mas, tak to ukaz (nebo napis)! Dekuji za tuhle knihu, hned je mi na svete o tolik lepe...

SnowCat_5
19.05.2014

Kniha je dobře čtivá, jen mne na ní rozčilovala mírná hloupost hlavní postavy. Avšak děj má velmi zajímavý a podaný zábavnou formou.

čef
17.02.2014

Žertovat na téma smrt bylo vždy tabu. Přesto to lze a funguje to, jak nám znovu prokazuje tato kniha plná černého, lehce morbidního a duchaplného humoru. Asi to každý nedočte, racionální rozum to místy nepobere, ostatní se dobře pobaví.

mijala
12.02.2014

Černý humor perfektní a knížka měla svižný děj, tak že jedině doporučuji.

Carnifex
20.11.2013

Nádherné čtení, při obrovském přísunu endorfinu do čelisti.

ivusse
07.08.2013

Vtipně napsaná knížka, bavila jsem se.

Jibro
08.04.2013

Milá, hodně vtipná a lehce morbidní kniha o životě, smrti.... a něčím mezi tím. Popravdě, nejsem zrovna příznivec žánru, který propojuje náš reálný svět s nadpřirozenými jevy jako démoni, velké zlo povstává, vyvoleny nás musí zachránit bla bla....ale autor zaplnil příběh takovým množstvím humoru, že jsem se přinejmenším pousmál snad na každé straně a několikrát vyprskl smíchy hlavně nad dialogy mezi všemi ujetými postavami a postavičkami, které jsem si bez výjimky oblíbil. Došlo i na dojemné okamžiky a zajímavé životní teorie, na té o beta samcích asi něco bude. Charlie mi připomíná Arthura Denta nebo postavy z filmů W. Allena, vhozené do světa kanálových harpií, nadržených pekelných psů a oživlých kreatůrek, poskládaných z částí zvířecích tělíček - Tim Burton by měl radost a já vlastně taky, úplná "srdcovka" to není, ale od autora si s chutí přečtu i další knihy.

joslin
19.02.2013

Pecka! Vrele doporucuji, autoruv humor je na luxusni urovni :)

Selket
30.10.2012

Na doporučení kolegyně jsem si koupila poslední zlevněný kus, který byl v té době v knihkupectví k dostání a opravdu jsem nelitovala! Naprosto neschopný Charlie a jeho všeho schopné dítko mě naprosto uhranuli! Skvělý vysušený humor a spád.

Eneo
02.08.2012

Můj první "vtipný horor", docela dobře jsem se při ní nasmála, ostatně jako i ti, kterýmž jsem vybrané pasáže četla.

ŽabákDokvákal
02.01.2012

Kniha je ctive napsana, dej krasne ubiha a cteni me bavilo. Nejvice se mi libilo, jak se hlavni postava vyviji - z prizdisrace na muze cinu. Jen jsem cekal, ze se u knihy vice nasmeju...

Alexis
17.06.2011

Od CH.M. je kniha Špinacá práce moje srdcovka...a odvážim se říct, že i globálně je pro mně No.1!

st.me
26.02.2011

Nikdy nečtu stejnou knihu dvakrát! Tím jsem se vždycky řídila. Až do teď.

O příběhu obchodníka se smrtí jsem se jednou zmínila a podala (musím říct, že po tom co jsem ji zrovna dočetla) docela hrozný popis, kterému ale nechybělo nadšení z něj. A po čase jsem knížku dostala jako dárek.
Znovu děkuji! Myslím, že jeho hodnotu můžu úplně docenit až teď.

A teď k příběhu. Slzela jsem smíchy. Vážně. Děj je protkaný černým humorem a absurdními situacemi, u kterých se člověk smíchu prostě neubrání. Hladově jsem obracela listy, úplně mě to pohltilo.

Jediné co bych knížce mohla vytknout je to, že skončí.

Už se moc těším, až zapomenu detaily děje a já si knížku přečtu znova!
Tak moc je dobrá.

makemake
06.12.2010

Neskutečná knížka, skvělé čtivo pro cyniky a milovníky černého humoru. Děj a skvělý překlad vás nenechají vydechnout...na Vladěnino "Jáko medvěd" a na formuli "koťátko" nikdy, nikdy nezapomente! :D