Drsné místo

Drsné místo https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/5607/-5607.jpg 4 14 14

Spenser série

Spenser přijíždí do Hollywoodu, aby chránil Candy Sloanovou, televizní reportérku vyšetřující korupci a vydírání ve filmovém průmyslu.

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Tamtam

A Savage Place , 1981

Stanas513
05.09.2023 4 z 5

Poměrně jednoduchá detektivka o korupci, kde se hlavně mluví a dedukuje, ale bohužel, hlavní postava Candy stejně není zachráněna. Spenser jako její ochránce zklame, ale protože o všem ví, případ korupce dovede do konce, i když trochu větší silou...Je to taková jednohubka na léto.

Calypso
07.03.2023

'Do you read much, Mr. Spenser?' (Godwulfský rukopis)

Parker rád dával na odiv, že je bývalý profesor anglické literatury, název téměř každé z jeho knih odkazuje k poezii a jeho oddychové čtivo je prošpikováno velkým množstvím literárních referencí, obé se v českých překladech (těch lepších i horších) bohužel ztrácí. Zde se dočkáme meta reference už v druhé větě, kdy si detektiv v kanceláři čte biografii Edmunda Spensera. Se společenskou sebereflexí je to horší - 'politika je pro mě příliš abstraktní, žádnou nemám' - no jistě, to samo. Tentokrát se neobjevují Susan a sociopat Hawk (jeho ebonics se v překladech taky dost ztrácí), jen jedna reportérka, která našemu arogantnímu hrdinovi řekne i nemilé věci a bude ho strašit už navždy. Parker neuměl psát ženské postavy a na Spenserově vztahu k nim mi toho dost vadí, ale jsou tam i aspekty, které dokážu ocenit a obecně jsou Spenserovky prosty otevřeného nepřátelství vůči ženám (tím se mi hnusí Ed McBain a James Hadley Chase).

Jako vždy se dočkáme svižných dialogů, Parker byl opak Lovecrafta, jiného hrdého syna Nové Anglie, kromě toho, že oba byli literární snobové, kteří měli potřebu se realizovat ve snoby opovrhovaných žánrech:-)

Nakonec se dočkáme i příznivého popisu Los Angeles, byť to tak dlouho nevypadá:

'Poslední zbývající přelud, rozpadávající se torzo, jak to napsal Fitzgerald? '...poslední a největší ze všech lidských snů.' Na konci, kde už nemůžeme postupovat dál, kde sen naráží na oceán a lidské hlasy nás probudily ze sna. Los Angeles je konec, nedopalek, který odhazujeme a po němž zůstává v ústech chuť popela. Ale přes to vše je to nádherné, bodré místo.'

marek1278
05.04.2016 4 z 5

Mě se prostě Spenser líbí, jeho drzý vtip, odvaha a bystrost. Už se těším na další díly