Španěl na vesnici

Španěl na vesnici https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/256254/mid_spanel-na-vesnici-Cd2-256254.jpg 4 42 6

Texty a ilustrace Johna Lennona vděčí za svou popularitu jménu svého autora. Písání (1964) i Španěla na vesnici (1965) napsal a vydal ještě v době první fáze "beatlemánie". Absurdní krátké texty a básničky jsou postaveny především na vynalézavé hře s jazykem (slovním významem a legračními novotvary) a popírání obvyklých forem, dějů a spádu příběhů, což však není v britské literární tradici nijak cizí.... celý text

Poezie
Vydáno: , Argo

Sova15
15.01.2024 4 z 5

Byla jsem zvědavá na knížku od Johna Lennona. Pobavila jsem se, ale našla i hlubší myšlenky.

ozzak
06.06.2023 5 z 5

Moc pěkné krátké texty od legendy Johna Lennona kde si hraje s jazykem doplněné o jeho krásně maluvky. Nejvíc se mne líbili Sněhurka a několik trpaslíků vadnej nazubek carovrana nebo kouzelný pes a úplně úžasná kráva narodniho zdraví. Ale i ostatní jsou pěkně. Rád se ke knize budu vracet. Doporučuji všem co mají rádi Johna Lennona nebo hrátky s jazykem.

Ravalynn
20.02.2021 5 z 5

Tahle knížečka, nevšední už svým formátem, je krásná ukázka hraní si s jazykem..
Ale ruku na srdce, velké uznání si zaslouží i Jiří Popel, který to zvládl tak bravurně přeložit (a využít krásy našeho jazyka).
Asi nesedne každému, ale pro mne je to srdeční záležitost už spoustu let.

meluzena
30.05.2018 4 z 5

Další nálož ptákovin a slovního humoru, ač kvality poněkud kolísavé - kresbičky jsou roztomile potrhlé, některé texty jsou nevýrazné, některé prostě jen ujeté, básně mne nechytly vůbec. Zato několik příběhů jsou vyložené perly (myslím, že i sousedi museli slyšet, jak se řehtám) - ty nastavily laťku tak vysoko, že knížce musím dát aspoň 4 hvězdy.

„Ježíš El Pifko byl cizozemec a byl si toho dobře vědma. (...) Začal prackovat na zemanově ostatku. (...) Ježíš si jako dobrý katolík setřel slinu z tváře a nastavil jí druhou rub -, ale slučebná už byla dávno tam tam a zanechala ho na holičích. ‚Jednou zajde příliš do dálky a já se na ni vykuckám,‘ řekl Ježíš svému oblíbenému hřebelcovi. Samozřetelně že oř neodpověděl, protože, jak sami dobře víte, komoňové neumí mluvit, natož aby se bavili s nějakým špinavým uťápnutým zbabělým fašounským katolickým španělským parchantem, kterému ke všemu táhne z huby česnek. Ježíš a Křečovka si to nicvíce brzy vyzahradili a opět je skolila vzájemná láska, která neznala hraničních pásem.“
---
„Všichni pracovali jako dolníci v diamantovém hore, který byl vesmírně výsostný.“
---
„Právě jsme obědnali, když Šelak Homeless obtržil telekilogram. Nic k tomu necekl, ale zjehně mu to vrtělo hlavou, protěže stál zamyšleně před kořícím hrbem, slabě se zajíkal a občas smrkl na správu v ruce. Náhled a bez varovaní se na mě osočil s tajemným luskem v otčích. (...) ‚Hádejte se, Westerne, kdopak uprchl z vědění?‘ V hlávce se mi okamžitě omítl sezam všech odsouzněnců, kterým se v poslední podobě podařilo usrknout z kontrabasy.“
---
„Můj přítel zíval na Whitneyho s podivným výkazem ve své dychtivé tvárnici. (...) Tohle nebyl Šelak Homeless, jakého jsem zval, napadlo mě, a rozpačitě jsem sledoval náhlou směnu v chovu svého starého přítele.
Mary Atkinsová se šlechtila v zrcadle (...) Dokončila své přelíčení a pevně si přilapila zubry k poschodí.“
---
„Cesta příjemně ubírala a Sydness a Mary ukazovali řadičovi toxíku různé hysterické namátky, jako napřípad Buckinhunský palec, Sněhovnu mordů nebo stříhání stáží. Zvlášť zajíkavou pomádkou byla socha Erotomana na návěstí Poccadilli.“
---
„ ‚Jack Rozprašovač,‘ řekl Šelak Homeless, když pobuřoval svoji lelku, ‚není jen vrácený zaviják, ale i sextuální maniok nejhrubší zrnitosti.‘ “
---
„...a když se vzpamatoval, vyprávěl mi hysterku, kterou si dodnes nepamatuju.“

Beatris
02.04.2014 4 z 5

Jak krásně a nápaditě si někteří lidé dokáží vyhrát s jazykem a textu dodat na zajímavosti. . .

MaláAnčí
05.03.2013 5 z 5

Stejně šáhlá a bláznivá jako předešlá Johnova kniha (Písání). Nejlepší na této knize je, stejně jako na první to, že v ní jsou obsaženy výborné Lennonovy karikatury, k nim přidělené povídky a celkově je kniha směsicí veškeré Lennonovy práce (hudbu už si pustíte sami). Moje nejoblíbenější básnička je Vypasenej papoušek. Tu žeru. :-D

John Lennon
britská, 1940 - 1980
1996  75%Písání
1994  71%Nanebepění
2012  82%Dopisy Johna Lennona
2015  84%Španěl na vesnici
2018  90%Imagine

Kniha Španěl na vesnici je v