Špandavské deníky

Špandavské deníky https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/255895/mid_spandavske-deniky-255895.jpg 4 13 3

Vězeňský deník někdejšího ministra zbrojní výroby třetí říše a Hitlerova oblíbeného architekta.

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Grada

Spandauer Tagebücher

prof.chrobak
16.10.2019 5 z 5

I když obsahem knihy je doba, kterou Speer trávil ve Špandavském vězení (začátek knihy byl sepsán ještě v cele v Norimberku, do Špandavy byl přemístěn až o něco později), obsahuje také hodně materiálu o jeho roli ve Třetí říši a jeho vztahu s Adolfem Hitlerem.
Jeho biografie má kompaktnější formu, tato kniha je spíše útržkovitější, jak už deníky bývají. Odráží momentální nálady, deprese, úvahy, kterými dlouholetý vězeň v průběhu doby procházel. Kniha je opravdu zajímavá a po právu se stala bestsellerem. Speer nejspíš nebyl a nikdy ani nebude dějinami uznávaný architekt, ale jako spisovatel se osvědčil skvěle.

Lenka4
27.03.2017 4 z 5

Vypovídací hodnota deníku je značná. Pohled do psychologie muže odsouzeného k mnohaletému vězení a líčení pro mne překvapivých poměrů ve Špandavě přinášejí hodně námětů k přemýšlení. Například jaký má smysl individuální trest za kolektivní válečné zločiny?

beanstk
16.12.2015 5 z 5

Fascinující čtení. Nic méně a nic více než chronologický popis dvaceti let věznění po Norimberku. Denní vězeňské mikroudálosti se tu mísí s intimními vzpomínkami na deset let mezi nacistickou elitou. Speer je postava zajímavá sama o sobě, tyto zápisky umožňují velmi plastický vhled do jeho mysli. Mnohem otevřenější, než jeho autobiografická kniha... A na poměry Grady konečně i dobrý překlad...

nacismus vězení, věznice 40.-50. léta 20. století

Albert Speer