Spálená křídla

Spálená křídla https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328141/bmid_spalena-kridla-LAT-328141.png 4 324 324

Anděla Brůmová prožívá dětství za první světové války, v době bídy a hladu. Sňatkem sice unikne nenáviděné práci v továrně, ale „pozvednutí“ do vyšší třídy na malém městě ji nijak netěší. Její největší touhou je hrát divadlo, ovšem ve svém přání nenalézá oporu ani u manžela. Anděla uteče ke kočovnému divadlu. Domů se vrací nemocná a ponížená… Jak se vypořádá se svým okolím a dcerami, které kdysi zklamala? Román je rodinnou ságou zahrnující téměř celé dvacáté století a nastolující otázku, nakolik je následovat svůj sen správné a nakolik se jedná o sobectví.... celý text

Měňavka
15.07.2018 odpad!

Je mi líto, nedočetla jsem,nezaujala. Bohužel mi vadil styl, jakým to bylo vypracováno. Jinak příběh lákavý a lze doporučit.

zupri
27.06.2018 5 z 5

Za mě čtivá knížka, která o sobě nechá ještě chvilku přemýšlet. Lze Andělu soudit....?

Čičolina
15.05.2018 4 z 5

První sv. válka není moc frekventované téma v současné české literatuře. Velmi mě zaujalo trápení rodin, které se ocitly bez živitele, hlad, bída, starosti běžného dne, zoufalství a beznaděj, stud za prázdně talíře,to vše ovlivňovalo životy žen i dětí. Válka bourá zvyky, obyčele i morálku, každý dělå, co umí. A po válce se naděje mění v noční můru. Jednotliví vypravěči odkrývají svoji stopu v příběhu, čímž se děj stává působivější, protože každého prožité nějak formuje. Dívenka Anděla je statečné a spolehlivé dítě, kolik zvládla a vydržela! Lituji i slečnu Andělu, jak se stala ženou a manželkou.... pak ji zbytek románu nesnáším. Její sebestřednost, tupost nebo jen prostota?! Nepochopila demokracii, nacismus ani komunismus. Myslela jen na své hraní, šmíra nebo agitka, neviděla rozdíl, dokázala i opustit děti, dokázala nevidět potřeby druhých, ale nedokázala ani jako stařena vidět svě chyby. Nedokázala odpustit dětem lásku k židovské hospodyni, nezastyděla se, jak ji těšilo, že zmizela z jejího života, necítila zodpovědnost za pocity své nejstarší dcery......v životé sice poskočla na společenském žebříčku, ale jako osobnost spadla dolů......moc dobrá kniha!

Len2očka
12.04.2018 5 z 5

Kniha se mi četla skvéle,mám ráda rodinné ságy a tahle je zdařilá.(Chyby v rodokmenu by asi opravdu nemusely být).

1v8na
06.04.2018 3 z 5

Kniha mi přišla taková jako na houpačce. Chvíli mě bavila a chvíle ne. Měla jsem ohromný problém se do ní začíst.
Líbilo se mi, že byla psaná z pohledu několika desítek let. Měla jsem však problém s přeskakováním časových rovin a poskládat si to, jak šlo vše po sobě.

cace
23.03.2018 4 z 5

Líbilo. Představila jsem si život svojí babičky, která zažila všechna tato období. Tolik rozcestí..... Postavy byli sympatické svojí opravdovostí bez příkras. Vnímám životní zkušenost autorky a přála bych si, aby napsala další skvělou knihu.

bronulka
18.03.2018 5 z 5

Zajímavý příběh generace jedné rodiny, převážně žen a to od 1. světové války až do roku 1994.
Malé nepřesnosti jsou v rodokmenu na začátku knihy (záměna jmen, špatná datace), ale to na knize neubírá.

Marika Vanova
13.03.2018 4 z 5

Příběh Anděly Brůmové - Šťastné se mi nečetl úplně nejlíp, hlavní hrdince jsem moc nerozuměla, ano, zažila hodně krušné dětství, to nepopírám, ale tím spíš ho měla zpříjemnit svým dětem. Byla taková bez emocí, bez hřejivého tepla a objetí, to si zřejmě nechávala jen do ochotnických rolí a to byla velká škoda pro její rodinu. Přesto se těším na další autorčiny knihy.

Pavouček2
12.03.2018 5 z 5

Výborná kniha!!

IvcaIvet
10.03.2018 5 z 5

Skvělá kniha!!.. něco jiného než je čtenář asi zvyklý.. zde není prioritou láska k muži nebo rodině,ale touha a sen, který nebyl nikdy stoprocentně naplněn..zde je také vidět co války způsobily a hlavně jak rodiče dokážou ovlivnit výchovou a svým jednáním k dětem mnohem víc než si sami uvědomují..

cérka
20.01.2018 4 z 5

Zpočátku mi vadilo skákání v čase, s čímž se ovšem potýkám v poslední době často, spousta autorů píše podobně. Anděla určitě není jednoznačně kladnou nebo zápornou postavou. Dětství neměla vůbec jednoduché. Vyrůstat za 1. světové války, vyrovnat se ze všemi traumaty, mimimum pochopení či zastání. To na vás musí zanechat stopy. Přesto ji nemůžu dost dobře pochopit. Jak může žena opustit své děti! Ach životě, proč jedna má vše, krásu, štěstí, nadání a přesto si toho neváží...
Trochu mě mrzí, že nebylo dáno více prostoru i 2. světové válce.
Má první kniha od paní Kubíkové a určitě né poslední. Doporučuji.

Knižní střípky
11.01.2018 5 z 5

Tato kniha byla výborná. Bez zbytečného patosu zde byly popsány klíčové momenty minulého století. Hlavní postavou zde byla Anděla, kterou jsme potkali na začátku knihy coby malé dítko, na konci knihy to byla 85-letá stará dáma. Při čtení musím přiznat, že mi Anděla vůbec nepřirostla k srdci, nemám ji ráda ani po dočtení. Ale to vůbec nevadí. I v životě nejsou jen kladní hrdinové, tak proč je za každou cenu cpát do knih. Otázkou zůstává, jak moc Andělu ovlivnilo její válečné dětství, kdy strádala jak duševně, tak hlavně fyzicky, a proto možná v budoucnu byla taková,jaká byla. Byla jsem ráda za pohled do obyčejných rodin během války, kdy živitelé šli bojovat a doma zůstaly jen ženy, děti a starci. Obzvlášť popis běžného života během první světové války byl pro mě velmi silným zážitkem.

veverka@ořech
05.11.2017 5 z 5

Krásně a čtivě napsaná rodinná sága, která bez příkras a patosu popisuje život v 1. polovině 20. století.
Zpočátku mě vadilo skákání v čase, prolínání minulosti a přítomnosti (rok 1994), ale velmi rychle jsem si na to zvykla a zjistila, že to má své opodstatnění. Všichni hrdinové jsou zobrazeni plasticky.
Hlavní postava Anděla není jednoznačně kladnou hrdinkou, což je podle mě dobře, neboť každý má své klady i zápory a každý za své chyby platí.
Osudy rodiny jsou popisovány realisticky, dovedu si představit, že nějaká taková rodina žila a inspirovala autorku k sepsání tohoto románu.
Jedinou vadou na kráse jsou drobné chyby v rodokmenu a pak i jedna v textu. Štěpán Šťastný je jednou zmiňován jako Jan Šťastný.

nikola2817
10.10.2017 5 z 5

Paní Kubíková je pro mě dalším objevem roku! Tato kniha mě doslova chytla za srdce, a je to opět jedna z těch, které když člověk čte, tak si na jejich čtení doslova krade každou chvilku. Kniha svižně plynula, neměla jsem zmatky ve jménech a střídání minulosti a současnosti mi vůbec nevadilo, ba naopak. Já mám tyto rodinné ságy ráda, proto se mi moc pěkně se četla! A měla to, co já mám ráda - krátké kapitoly.
Líbilo se mi, že hlavní hrdinka Anděla nebyla kladnou postavou, protože holt i takoví lidé jsou. Dokonce mi ani nebyla nesympatická. Vedlejší postavy taktéž dostaly dostatečný prostor pro vykreslení jejich osudu, a o každém jsme se dozvěděli, co bylo potřeba. Autorka dokázala vše krásně popsat. V období 1. sv. v. mi bylo Anděly hrozně líto, jak její rodina strádala. A když byla popisována 2. sv. v., tak v té době Andělu pálilo dobré bydlo, a holt si spoustu věcí neuvědomovala. Jen při popisování válečných let, byl větší prostor dán popisu 1. sv. války. Je škoda, že 2. sv. v. byla jen nastíněna.
Knihu všem doporučuji! A ráda si přečtu další 2 knihy autorky.

1alena1
09.10.2017 5 z 5

Tato sága se mi líbila, protože popsala dobře dobu života našich rodičů či prarodičů, nic není přikrášlováno, postavy tak jak je některé tehdejší doba "ohýbala - přetvářela", dobře, že se dnes máme tak, jak se máme. Bylo mnohem hůř a moc neplatilo, že každý je svého štěstí strůjcem. Když není co do úst, tak se moc utvářet štěstí nedá. Neremcejme a snažme se.

orinka3
06.09.2017 5 z 5

Výborná knížka. Autorce se podařilo skvěle a přitom nenásilně popsat klíčové momenty dvacátého století. Bez mentorování a bez frází. Jde o životní osudy žen několika generací a různých povah. Anděla tedy andělem určitě nebyla, o to je její postava pravdivější. V každém z nás dřímá kousek sobce, každý z nás má sen a ne každý se dokáže obětovat až na dřeň. Muži se tu samozřejmě zákonitě vyskytují též, ale pouze ve vedlejších rolích. Prolínání současnosti a minulosti neruší, jen vysvětluje. Podle mého názoru si román pět hvězdiček zasluhuje, každá je podložena poctivými barvitými stránkami.

mysterygirl
12.08.2017 5 z 5

Souhlasim s predeslym komentarem..moc pekne se cte,akorat v rodokmenu nejsou vsechny deti,byť zemrele..jedno dite ano,dalsi 2 ne..Manzel od Andely dcery Marty je Josef,ne Jan..Vojta s Andulou meli Hanicku a, ne Janicku..atd..takze podle rodokmenu s neridte

knihovnička007
11.08.2017 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, mám ráda rodinné ságy. Velmi dobře se četla...
Nejvíce se mi líbilo dospívání Anděly a líčení rodinného života za 1. války. Bylo mi líto dětí, maminky i tatínka, všem se život hrozně změnil a bohužel v tom nejhorším slova smyslu :( Nedokážu si to představit, ale kniha mi aspoň přiblížila, jak tato doba musela být hrozná. Války jsou vždycky strašné a vždy to odnesou nevinní lidé.
Anděla si do dalšího života odnesla to, že už nikdy nechce žít v nedostatku a hladu, není se čemu divit.
Na druhou stranu... nikdy nepochopím, jak člověk může opustit své děti, natož tak malinké. Jako manžel bych jí tohle nikdy neodpustila. Chovala se neskutečně sobecky a strašně mne tím štvala.
Už tím, jak se chovala k Hedě... A nikdy ji nedokázala odpustit-proč? :( A co tím vlastně dokázala? :(

Čekala jsem, že bude víc rozepsán i život za 2. války, ale byl popsán jen v náznacích, což mi připadá kapku škoda.

Kniha se mi líbila, určitě ji doporučuji, moc pěkné čtení. Jen nedoporučuji řídit se rodokmenem na deskách. Neodpovídá, což mne docela zklamalo.

Díky za moc hezkou knihu! :)

Ywonek
06.08.2017 5 z 5

Úžasný rodinný příběh, který zachycuje období obou světových válek.

ritz
01.06.2017 5 z 5

Mám moc ráda rozsáhlé rodinné příběhy a ani tento mě nezklamal. Dal nahlédnout do života lidí v obou světových válkách a do dění mezi nima a po nich. Hlavní hrdinka nebyla kladná postava a už vůbec ne milující matka, ale i takové jsou na světě.