Spálená křídla

Spálená křídla https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328141/bmid_spalena-kridla-LAT-328141.png 4 324 324

Anděla Brůmová prožívá dětství za první světové války, v době bídy a hladu. Sňatkem sice unikne nenáviděné práci v továrně, ale „pozvednutí“ do vyšší třídy na malém městě ji nijak netěší. Její největší touhou je hrát divadlo, ovšem ve svém přání nenalézá oporu ani u manžela. Anděla uteče ke kočovnému divadlu. Domů se vrací nemocná a ponížená… Jak se vypořádá se svým okolím a dcerami, které kdysi zklamala? Román je rodinnou ságou zahrnující téměř celé dvacáté století a nastolující otázku, nakolik je následovat svůj sen správné a nakolik se jedná o sobectví.... celý text

zdehan
10.01.2021 5 z 5

Moc pěkná kniha až mě mrzí že už jsem ji dočetla.

ErikaJ
05.01.2021 5 z 5

Anděla měla těžké dětství, což asi negativně ovlivnilo její povahu. Je zahleděná hlavně do sebe, nepociťuje lítost s ostatními, neumí dávat najevo lásku, stále myslí jen na své zájmy, které upřednostňuje nad rodinou. Nicméně její životní příběh je velmi zajívamý od samého začátku, a kdyby měla knížka o dalších 400 stran víc, vůbec bych se nezlobila. Velmi povedená kniha!!

sabca
27.12.2020 5 z 5

Příběh Anděli se četl moc dobře. Prožíváme s ní první i druhou světovou válku a končíme koncem dvacátého století. Je to opravdu rozsáhlá rodinná sága. Taky mi líto, že kniha skončila. Klidně bych četla dále o osudu člen její rodiny.

jarmila6295
27.09.2020 5 z 5

Pro mne velmi příjemná kniha..., úplně mě mrzí, že jsem jí již dočetla.., četla bych pořád dál a dál...

Jirinamac
22.09.2020 5 z 5

Mám ráda rodinné ságy a tato knížka se mi četla moc dobře. Příběh začína rokem 1906 svatbou Anděliných rodičů a končí r.1994. Vypravěčkou je pětaosmdesátiletá Anděla Šťastná, která v životě vždy šťastná nebyla. Často byla sobecká, neohlížela se na druhé kolem sebe, ale chtěla jít za svou touhou hrát divadlo, ale její touha zůstávala nenaplněná. Děti měla mladá a nezralá na roli matky. Líbí se mi, že hlavní postava není kladná hrdinka, jak to bývá ve většině knížek

ADE138
20.09.2020 4 z 5

Čtivě napsaný román. Na osudu Anděly a její rodiny autorka popisuje dějiny 20. století. Nejvíce mě bavily a zaujaly popisy života během první světové války.

28401
18.09.2020 5 z 5

Zajímavé..
Příjemné čtení.

BobaKozu
07.09.2020 4 z 5

Kniha se mi velmi dobře četla, jen některé situace a skutečnosti se mi nezdály příliš reálné. Např. Anděla a její vztah k dětem (mladším sourozencům) v dětství a její vztah k dětem v dospělosti. Lidé se podlě mě takhle rapidně nemění.

kaja77
26.08.2020 5 z 5

Kniha mně velmi zaujala. Anděla to měla v životě vážně složité, její nezáviděníhodné dětství z ni udělalo osobu jakou byla... každopádně příběh Anděliny rodiny byl velmi zajímavý, skvělá exkurze událostmi 20.stoleti. moc se mi líbily i ty, některými recenzenty kritizované, skoky v čase

Kája95
13.08.2020 5 z 5

Knížka je výborná,konečně něco jiného,setkáváme se s hlavní hrdinkou, která není,jako většina hlavních hrdinek, úžasná, milá,objetavá .... Právě naopak je to sobec,co myslí jen na sebe upřednostňuje své zájmy nad rodinu a dělá vždy jen to co se hodí jí.
Už její reakce na smrt dítěte, po pohřbu nepociťuje žádný velký žal,jen ji zajímá, že se nebude hrát divadlo, kde měla mít hlavní roli.

VladkaBU
30.07.2020 5 z 5

... trochu trvalo, než jsem se začetla a příběh mě začal bavit. Byť to byl čtivý příběh, přesto mě Anděla moc nebavila, ani v minulosti ani v současnosti. Víc jí zajímal svůj svět než její dcery, a tak jsem jí i tu Hedu v domácnosti schvalovala.

bábuška
01.07.2020 5 z 5

Krásně a čtivě napsaná kniha, hodně mi připomíná moje dětství, ovšem prožité až za druhé světové války. Jenom je mi líto dcerek ,ke kterým Anděla necítila tolik lásky, které dětská dušička potřebuje. Ta se dostavila až u poslední dcery Marty, pravděpodobně kdy už Anděla dozrála býti matkou. U té také prožívá své poslední roky a vzpomíná na prošlý čas. Také mě bylo v první části knihy zajímavé čtení o osudu její maminky Marie, která měla hodně krušný život. Kniha byla hodně čtivá, jeden večer jsem četla dlouho, druhý den ráno jsem dočetla. Vzpomínkové knihy mám ráda, zvlášť když jsou psané srdcem.

Mandlevest
22.06.2020 4 z 5

Kdo čeká rodinnou ságu ve stylu Anny Jacobs bude zklamán. Rodinné ságy se Vám v této knize dostane, ale ve zvláštním, stroze syrovém pojetí, kdy budete hledat postavy, které Vám budou alespoň trochu sympatické. Přesto má do pravdivého popsání života v nelehké době od první světové války do krutých 50. tých let blíže než ságy německé autorky. Docela hodně stran jsem si k této knize hledala cestu, ale nelituji. Jen kapitoly ze současnosti, zejména dopisy vnučky, mně nějak nesedly, rušily mě. Proto 4*, ale rozhodně zajímavý příběh.

bod
14.06.2020 4 z 5

Knížka se dobře četla i když Anděla mi sympatická nebyla vůbec, ale soudit si netroufám.Co bych si asi vyslechla já, kdybych poslouchala za dveřmi rozhovor svých dětí a vnoučat? I kdyby knížka splnila jen tento účel - sebereflexi , tak mělo význam ji číst.

1casper
07.06.2020 5 z 5

Kniha se mi četla dobře, děj měl spád.
Autorka popisovala život Anděly a víceméně i její kamarádky Hedy od jejich dětství. Když popisovala jejich prostý život na vesnici v období první světové války a po ní, bylo mi až úzko.
Sňatkem s doktorem Štastným si Anděla "polepšila", přesto byla pořád nespokojená...a znova se setkala s Hedou....
Kniha se četla sama, a i tady je ukázáno, že nikdo nikdy před ničím neuteče, všechno se v životě vrátí.
Jen ty dopisy od vnučky mi přišly navíc.
Rozhodně knihu doporučuji k přečtení.

aralka
11.02.2020 3 z 5

"Jak hmyz jenž připálí si křídla
k plamenům světla stejně letí
vychází ze samoty sídla
a lásku prosit o prokletí"

Anděla - hlavní postava knihy - věčně nespokojená s svým životem, velmi kritická vůči ostatním, chladná ke svým dětem, přestože měla ve svém životě celkem štěstí a kromě dětství prožitém za války, v životě nijak zásadně netrpěla a nestrádala. Její srdce jí táhlo k divadlu a k bohémskému životu a těmito jejími touhami trpěla celá její rodina. Nebyla schopná přijmout v tomto ohledu nějaké kompromisy, její život končí pocitem nenaplnění a promarnění, přestože byla obklopená milující rodinou.... velké množství chyb v úvodním rodokmenu i v textu knihu devalvují , ale i když bych se přes tyto chyby přenesla, tak samotný text není žádný literární skvost, za mě celkově průměrné čtení ....

Kerberos
03.01.2020 5 z 5

Kniha se velmi dobře četla,popisovala dlouhý život Anděly,která se sňatkem s doktorem Štastným dostala do lepší společnosti.Nebyla moc šťastná,cítila se nedoceněná,mrzelo ji,že nevyužívá své muzikální a herecké nadání.Škoda,že v rodokmenu jsou časové nesrovnalosti a neopostatněné změny příjmení Brůma-Brůha.

Mejsii
02.11.2019 4 z 5

Knížka mě bavila, byla napínavá, zajímavá. Líbilo se mi líčení kontrastu mezi chudými a bohatými lidmi v rámci jednoho města. Ten konec byl teda trochu přitažený za vlasy, ale celkový dojem dobrý. Doporučuju k přečtení pro ty, co je baví příběhy z průběhu 20. století.

Renatecka
17.10.2019 5 z 5

Přemýšlím, jestli jsem někdy četla knihu, ve které je mi hlavní postava tak hrozně nesympatická, Andělina povaha se mi příčila, až to pěkné nebylo. Asi ne. Rodokmen na začátku knihy byl pro mě těžce zmatečný (POZOR SPOILER!: František - dle rodokmenu úmrtí 1926 - v knize rok 1928 a stále žije - jaké překvapení :-D ). Každopádně tato kniha se mi opravdu velmi líbila, miluji rodinné ságy napříč 20. stoletím. Doporučuji.

intelektuálka
23.09.2019 4 z 5

Kousek z české historie ...

Anděla prožívá na českém venkově nelehké období obou světových válek...

"Kdy se touha po naplnění vlastních snů stává pouhou sebestředností ?
Co vše a koho může člověk obětovat ? "

Zajímavě sestavený příběh mě zaujal a připomněl mi život mých rodičů ...

Doporučím.