Spálená křídla

Spálená křídla https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328141/bmid_spalena-kridla-LAT-328141.png 4 324 324

Anděla Brůmová prožívá dětství za první světové války, v době bídy a hladu. Sňatkem sice unikne nenáviděné práci v továrně, ale „pozvednutí“ do vyšší třídy na malém městě ji nijak netěší. Její největší touhou je hrát divadlo, ovšem ve svém přání nenalézá oporu ani u manžela. Anděla uteče ke kočovnému divadlu. Domů se vrací nemocná a ponížená… Jak se vypořádá se svým okolím a dcerami, které kdysi zklamala? Román je rodinnou ságou zahrnující téměř celé dvacáté století a nastolující otázku, nakolik je následovat svůj sen správné a nakolik se jedná o sobectví.... celý text

Jajina564
04.04.2022 2 z 5

Dočetla jsem, ale kniha mě moc neoslovila a vracet se k ní určitě nebudu...

zimolka
26.03.2022 5 z 5

Anděla mě někdy hoodně rozčilovala svým přístupem k dětem,ale jinak je to nádherně napsaný příběh.

Drahuš
10.02.2022 3 z 5

Tak nevím, moc jsem hlavní hrdince nefandila, nebyla to zrovna kladná postava, příběh dobrý, no, co víc napsat, asi tak ...

JaLenka
31.01.2022 3 z 5

Vlastně moc nevím, co napsat, jsem z knihy rozpačitá stejně jako z postav…

marcela3562
26.01.2022 4 z 5

První kniha od této autorky, moc se mi líbila

zdenaR
23.12.2021 4 z 5

Anděla opravdu nebyla jednoznačně kladnou postavou.
Kvůli svým představám a přáním odbývala rodinu a ne vždy se chovala správně.
Trochu mě rušilo přeskakování časových rovin, určitě to ubralo na kvalitě celé knihy.
Pozor na předložený rodokmen - záměna jmen a špatně uvedená data. Obdobné chyby jsou i uvnitř románu.

JaKa1974
02.11.2021 5 z 5

Krásná kniha, autorce se podařilo do jedné knihy dát celý život jedné ženy a její rodiny. Knihu jsem četla v každé volné chvíli a hltala stránku po stránce. Prostě nádherné, zajímavé, čtivé. Výborný byl ten rodokmen na začátku knihy. Pomohl orientovat se v osobách příběhu.

Kate72
11.10.2021 4 z 5

Knížka mě mile překvapila, docela dobře se četla. Moje první seznámeni s autorkou a naprostá spokojenost.

veronika5179
25.08.2021 4 z 5

Málokdy se mi stává, aby se mi hlavní postava od začátku příjemná a milá, na konci proměnila v opak.
Tuším záměr autorky a asi vím, co knihou chtěla říct. Odsoudit je vždy snadné, o pochopení se snaží málokdo. Přesto mi hlavní hrdinka sympatická na konci už nebyla. Nejlépe se četly návraty do období 1. světové války a je škoda, že nerozvinula téma hrdinčiny matky, která si na lékaře taky dělala zálusk (možná proto svatba dopadla, jak dopadla...?)
Dialogy někdy šustily papírem, v běžném životě spolu lidé opravdu nemluví tak, jak tomu bylo často v knize. I přes výtky šlo ale o zajímavě napsaný příběh, který si budu určitě pamatovat.

Dandy1
31.05.2021 1 z 5

Půjdu proti proudu a dovolím si říct, že kniha je nudná, postavy nesympatické a zápletka nijaká. Nevím proč tak autory v poslední době baví psát stylem skoků v čase. Snad proto, že jinak by řada čtenářů knihu v půlce opustila.

sonkovaj
08.05.2021 5 z 5

Tak tato knížka se mi moc líbila. Bylo to mé první setkání s autorkou a jsem nadšená a těším se moc na její další knížky, které už na mě čekají. Příběh Andělky mě moc bavil, četlo se to samo, s takovou lehkostí, pořád měla kniha spád a napětí. Nechci vůbec srovnávat s Šikmým kostelem, jen trošku to období vyprávění, ale rozhodně by si dílo zasloužilo o něco větší reklamu, alespoň z 50 procent, jako měl Kostel.
Prolínání do současnosti bylo pěkné oživení děje, příběh Nely jsem hltala, připomínalo mi to můj vlastní a oživila si svoje zážitky z Londýna a z Anglie.
Konec možná trošičku předčasný, chtělo to malinko víc dovyprávět, ale i tak překvapivý.
Doporučuji všem, kteří jako já milují rodinné ságy a literaturu faktu.
Nemám důvod nedat plný počet hvězdiček.

i.stefany
02.05.2021 4 z 5

Anděla Šťastná Brůmová je hlavní postavou a vypravěčkou svého vlastního životního příběhu. Vzpomíná na dětství, které ovlivnilo nedostatek mateřského citu a chladná výchova matky, jež se v dospělosti promítla i do jejího vztahu ke svým vlastním dcerám. Ačkoliv sobecká a sebestředná Anděla před láskou k dcerám upřednostnila své vlastní sny a tužby, šťastná přesto nebyla. Snad pouze příjmením.

Anitram22
26.04.2021 5 z 5

Tohle byla moje první kniha od paní autorky a musím říct, že mě mile překvapila. Krátké kapitoly se četly samy, žádný dlouhý text, ve kterém se začnete ztrácet. Po přečtení knihy jsem nad osudem hlavní hrdinky dlouho přemýšlela. V některých komentářích zde od čtenářů, je Anděla často označena za sobeckou a sebestřednou. Ale pro mne bylo k zamyšlení, jak by se asi choval každý z nás, kdyby si prošel v dětstvím tím, čím hlavní hrdinka. Těžko si asi většina z nás dovede představit hlad, zimu, bídu, žebrání o jídlo, samotu... Každý máme přece své sny a touhy.
Za mne krásný příběh, napsaný tak, jaký život je. Kniha určitě stojí za přečtení.

Jen jednu výtku mám a to k rodokmenu na začátku knihy, takových chyb a nesrovnalostí oproti ději v knize.

simona g.
22.04.2021 5 z 5

Nádherná kniha i příběh. Moc hezky napsáno, četla se fajn, rozhodně doporučuju :).

Aghatte
09.04.2021 5 z 5

Přečteno na jeden zátah.
Zase jednou musím dát bod české tvorbě.
Velmi pěkná kniha, nepřikrášlena, jako život sám. Hezké i špatné chvilky tak, jak přicházejí.
Příjemné střídání minulosti a současnosti. Většinou mi to vadí, ale zde to bylo tak nějak přirozené, nerušilo to.
Akorát jsem nepochopila ten stromeček na první stránce, to byl asi apríl....? Najdi 10 rozdílů? Kvíz pro pozorné čtenáře??? Trapas.

pedobro
28.03.2021 5 z 5

Mám ráda tento styl psaní. Autorka příliš nezabíhá do historických událostí a přesto dokážete nasát atmosféru okamžiku v každém jednotlivém roce během celých 50 let.
Anděla...je až s podivem, jak nás zážitky a zkušenosti z raného dětství a mládí dokáží zformovat pro zbytek života...
Škoda, že je dočteno :-)

Lenča75
21.03.2021 5 z 5

Moc hezká knížka, velmi rychle přečtená. Dojímá mě, jak nešťastným a těžkým osudem si někteří lidé museli projit,pak se kolikrát musím i zastydět za naše všední a malicherné starosti. V každém případě ale knihu doporučuji.

reva85
09.03.2021 4 z 5

Na tuhle knihu jsem narazila náhodou a musím říct, že mě překvapila. Krásně se četla a teď lituju, že jsem jí přečetla tak rychle. Skvěle popsané osudy rodiny od 1. světové války až do současnosti. Jen mne mrzí ten zprzněný rodokmen na začátku knihy, takových chyb, to se jen tak nevidí :-)

maryska09
28.02.2021 4 z 5

Dobře napsaná kniha o historii jedné rodiny. Za mě nejzajímavější byl život Anděliny maminky, sama Anděla mi příliš k srdci nepřirostla, vadila mi její lhostejnost a přezíravost. I tak je kniha moc dorá a doporučuji jí

Lili2
25.01.2021

Silný příběh. Vydýchávám...
Zajímalo by mě, z čeho autorka čerpala, zda ze své kroniky, vyprávění jiných či vlastní fantazie nebo z každého něco.
Za zfilmovani by ten příběh stál, mohl by to být pěkný film.