Soumrak dne

Soumrak dne https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47165/bmid_soumrak-dne-PBA-47165.jpg 4 672 172

Lze se celý život opájet iluzí o důstojnosti našeho úkolu? Majordomus Stevens si s ní bohatě vystačí. S buldočí zaslepeností si předsevzal sloužit svému pánovi do roztrhání těla, až tím neméně svědomitě promarnil i vlastní vyhlídky. Největší potíž je však v tom, že tento toporný lokaj není tak docela „mužem bez vlastností“. Když před zraky čtenářů bilancuje své předválečné působení na panství lorda Darlingtona, působí dojmem navýsost oddaného, předvídavého a za všech okolností delikátního sloužícího. Chybí mu nicméně to lidsky podstatné – osobitý názor, špetka hrdosti i schopnost projevit plnohodnotný cit –, a tak zasévá smutek a zkázu všude tam, kde by namísto kamenné tváře byly zapotřebí selský rozum či vlídné srdce. Ishigurův tragikomický, krutý, ale také nádherně stylově vycizelovaný příběh značně narušuje tradici ostrovního „komornického románu“, založenou zábavnými prózami Jane Austenové nebo P. G. Wodehouse. Nejslavnější kniha jednoho z nejpozoruhodnějších britských spisovatelů současnosti, jehož dílo vytrvale poukazuje na ostrovní snobismus a všeničící uzavřenost, byla roku 1989 odměněna Bookerovou cenou a patří k nejpůsobivějším psychologickým románům poslední čtvrtiny 20. století. Její stejnojmenná filmová adaptace se sirem Anthonym Hopkinsem a Emmou Thompsonovou v hlavních rolích, kterou v roce 1993 natočil režisér James Ivory, získala osm nominací na Oscara a čtyři nominace na Zlaté glóby.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Leda , Rozmluvy

The Remains of the Day , 1989

Obviously
06.09.2019 5 z 5

Nádherná kniha, u které jsem žasla nad geniálností formy, jakou byla napsána. Její příběh se mi zprvu jevil nepříliš důležitý a užívala jsem si především stylu, ale ke konci, jsem jím byla už natolik zaujatá, aby mi na posledních několika stranách zlomil srdce.

IVANA0123
06.09.2019 5 z 5

Skvělé. Jak by možná poznamenal pan Stevens, je dobré si přečíst ve volné chvíli několik stránek dobře napsané knihy.

Pan Stevens je hrdý a loajální majordom na panství Darlington. spoiler - Otázkou k zamyšlení je, kde končí hrdost a začíná pýcha a kde loajálnost začíná hraničit s posedlostí. Co vše jsme ochotní obětovat ve snaze dosáhnout něčeho vyššího a kolika chyb, které už nikdy nezměníme a kterými ublížíme sobě i ostatním, se při tom dopouštíme. A pak nezbývá než "hrdě" zvednout hlavu a tvářit se, že se nic nestalo, i když to zlomené srdce uvnitř už nikdo nespraví a to co je pryč je prostě pryč..

"Na tak vysoké úrovni, slečno Kentová, to není práce pro každého. Je sice snadné mít úžasné plány, avšak bez jistých předpokladů se majordom za určitou mez nedostane."

"..majordom, který se neustále snaží vyjadřovat "vlastní názor" na počínání svého zaměstnavatele, nevyhnutelně postrádá kvalitu, jež je v našem povolání podstatná, totiž loajalitu."
(9/19)

Babo
04.09.2019 4 z 5

Soumrak dne je moje první kniha autora.
Není to , aspoň podle mne, jednoduchá kniha k vodě.
Na druhou stranu není ani nijak náročná na čtení . Přesto je dobré se soustředit. Při čtení jsem měla pocit, že jsem se ocitla na panství Downton
Konec pro mě nebyl překvapení, celou dobu jsem měla dojem, že přesně sem se celý příběh a vlastně život vypravěče ubírá .
Vpodstatě se nejedná o nic veselého a často jsem byla na pana Stevense naštvaná .

Kamys
24.08.2019 5 z 5

Druhá kniha, kterou jsem od Ishigura přečetla. Hlavní dojem - je tak jiná než Pohřbený obr! Většinou, když čtu druhou knihu od autora, už trochu vím, co čekat, způsob psaní je v něčem podobný. Tady zůstává podobné jen to pomalé tempo vybízející k reflexi, a motiv cesty.
Stevens a jeho svět je vykreslený bravurně. Snažíte se ho pochopit, a znovu a znovu to vzdáváte, jak může někdo žít tak odosobněný život a vnímat to jako nejvyšší ctnost? Stejně tak se on snaží pochopit pohled druhých na poválečnou Británii, svého nového zaměstnavatele i to, že lidé mají emoce, a opakovaně zjišťuje, že je to pro něj příliš velké sousto. A přesto neúnavně a statečně zkoumá dál, i když v sázce je sám smysl jeho života.

Jak píše Verrrunka níže, neobvyklý smutný příběh, velmi citlivě napsaný.

MilanCFC
15.08.2019 5 z 5

Nejprve jsem se často i zasmál, když docházelo k interakcím mezi anglickým majordomem a novým americkým vlastníkem, kde byla velmi dobře vyobrazena rozdílnost obou postav. Ale pak jsem se zcela vážnou tváří a jedním dechem četl životní příběh hlavního hrdiny a do smíchu mi rozhodně nebylo. Ač by se to nezdálo, dílo je to velice čtivé. A ten nádherný jazyk, ten jazyk.

Kverulant
11.08.2019 5 z 5

Soumrak dne je vyprávěním vysoce disciplinovaného majordoma o jeho kariéře a lidech, se kterými se během ní setkal. Síla velmi dobře napsané knihy spočívá v tom, že hlavní hrdina ve svém vyjadřování upřednostňuje profesionální přístup nad připuštěním si nějakých emocí - to, co se skutečně dělo, se dozvídáme z reakcí osob, o kterých vypráví. Zajímavá je i historická éra a připomenutí, jak to tenkrát na panstvích chodilo. Přečetl jsem téměř jedním dechem.

crazyslunicko
06.08.2019 5 z 5

Popis života majordoma, který své práci a svému pánovi obětoval celý svůj život. Nejvíc mě asi dostala scéna, kdy probíhala důležitá politická večeře a on věděl, že mu nahoře umíral otec a přesto všechno obsluhoval panstvo a nehnul ani brvou. Kniha k velkému zamyšlení. Zamyslet se nad tím, že to co nás teď naplňuje, zda nám to dává takové potěšení a zda někdy nebudeme toho litovat, že jsme své práci dali svých 100 % a nepomysleli jsme na svůj soukromý život a své štěstí. Pak na konci svých sil, kdy již nejsme tak vitální, tak zjistíme, že nemáme s kým svou penzi prožít, neboť jsme se stranili společenskému životu a vyhýbali lásce. Kniha mě velice zasáhla... Asi by jsme nikdy neměli své práci dávat svých 100 %, abychom pak někdy nelitovali toho, že jsme svému šéfovi obětovali celý svůj život a sami si neprožili nic.

Škoda toho tragického konce, kdy si člověk uvědomí, že již nejde vrátit čas a všechno už nemůže být tak jako dřív. A čím je člověk starší, tak je unavenější a dělá chyby, na které předtím upozorňoval ostatní. Pedantství se pak vrátí po čase a o to víc to mrzí...

ken-zo
05.08.2019 5 z 5

Téma k zamyšlení, skvěle napsané, krásný jazyk.

Bramborak81
03.08.2019 2 z 5

Dost jsem se s knihou natrápila. Hlavní postava mi nebyla ani trochu sympatická, jeho chování mě nejednou naštvalo. Jediné, co mohu kladně ohodnotit, je samotný závěr knihy.

laydee
17.07.2019 3 z 5

Ke knize jsem se dostala na doporučení. Nevěděla jsem co od ní čekat, četla se lehce, děj nijak závratný. Rozhodně stojí za přečtení protože minimálně ten jazykový styl vás k tomu asi donutí. Místy se nad něčím pozastavíte, zapřemýšlíte.
Rozhodně nečekejte děj jako u detektivky, spíš trochu takový smutný příběh.

OnlyFour
13.07.2019 3 z 5

Čítané kvôli výzve, a kvôli nej aj dočítane....moc som si z nej nedoniesla, buď som divná, alebo v knihách, ktoré majú nejaké ocenenie, nevidím, čo by som mala ???? taký smutný príbeh

Verrrunka
12.07.2019 4 z 5

Já vlastně ani nedokážu popsat, co na téhle knize je... Děj není kdovíjak závratný, nejsou tam žádné velké zvraty, akce, je to prostě jen poklidné vyprávění o životě, hořkosladký příběh o obětování vlastního života pro práci. Kniha je napsána hrozně citlivě, někdy se člověk pousměje, hřeje ho u srdce a někdy si až trochu posteskne, kam až může pracovní oddanost zajít. No zkrátka zajímavé a neobvyklé čtení.

Blaník8
11.07.2019 5 z 5

Hezký, citlivý příběh z předválečné Anglie, krásná atmosféra, skvostné dialogy z prostředí, kde se city prostě najevo nedávají...za jakékoliv situace, jakýchkoliv okolností...
Jen lehounké náznaky, co se děje pod povrchem:-)

Boby17
01.07.2019 2 z 5

OMG, OMG, tož to tedy byla neskonalá nuda! Děj 0 (slovy: nula). Tahle knížka byla pro mě jedno velké utrpení, naštěstí není moc dlouhá. Ale mám to už za sebou a mám splněnou celou Čtenářskou výzvu 2019! To je na této knížce pro mě jediné pozitivní.

natalie8531
20.06.2019 5 z 5

Po dlouhé době kniha, která mě rozplakala.
Životní příběh hlavního hrdiny, na mě osobně, působil lehce hořkosladce. Na jedné straně se jeho život může zdát promarněný. Na té druhé, je zde majordom spokojený sám se sebou ve své roli, kterou považoval za jakési poslání.
Při pozornějším čtení může čtenář najít více než jen obyčejná slova.

Finn69
09.06.2019 5 z 5

Soumrak dne byl můj první Ishiguro, a už teď vím, že rozhodně ne poslední.
Je to vlastně velmi smutný příběh o promarněných životech, který nám vypráví majordomus Stevens během své krátké cesty po Anglii. On by s tímhle hodnocením samozřejmě nikdy nesouhlasil, jaké promarněné životy, on dělal přece vždycky jen to, co důstojný majordomus dělat má. A i teď přemýšlí nikoliv o tom, co mohlo být jinak, ale smrtelně vážně uvažuje o tom, jak se naučit žertovat, aby uspokojil svého nového pána.
Jak vidíte, není to žádný Jeeves. Rozhodně se moc nenasmějete.
Napsané je to nádherně, plynule, není tam nic falešného. Hrozně mě překvapilo, jak je to anglické, od člověka s japonským jménem i původem to člověk prostě nečeká.

Cleo De Nile
07.06.2019 4 z 5

Úžasný čtenářský zážitek. Kniha je psána nádherným, vytříbeným jazykem a hrozně krásně se mi to četlo. Výjimečně jsem prvně viděla filmové zpracování, a až poté jsem sáhla po knize. Byla jsem tak obeznámena s celým vyústěním příběhu, ale paradoxně to vůbec nevadilo, alespoň jsem se mohla plně soustředit na děj a zároveň si vychutnat atmosféru, kterou tu pan autor vykreslil. Mohla jsem sledovat, jak si někdo udělá z řadového zaměstnání životní poslání.

zdencaaa
02.06.2019 5 z 5

Jedna z nejsilnějších knih, které jsem v poslední době četla, byť by se to na první pohled nezdálo. Collinsovsky laděný hlavní hrdina a zároveň vypravěč nenabízí sice prostor pro velké sympatie, ale panu spisovateli se to i tak povedlo...a to i přesto, že kniha v sobě obsahuje nejméně dva wtf momenty ve kterých vám bude ze Stevense pěkně úzko. (A má citlivá dušička to poněkud nedala, takže jsem musela knihu odložit a takzvaně rozdýchat). Avšak i přesto všechno jsou v knize náznaky, že i tento malý človíček má v sobě srdce, byť na to on a čtenář přijde až na Soumraku dne ;-)

Teckovana
23.05.2019 5 z 5

Majordomus Stevens je v podstatě samuraj zcela oddaný službě svému pánu a tomuto vyššímu cíli podřizuje i svůj osobní život. Až po smrti lorda Darlingtona si začne uvědomovat, že jeho pán nebyl dokonalý, ale že on bez něj není vůbec ničím a že svou životní šanci zřejmě nenávratně promarnil. Nostalgická, ale proklatě dobře napsaná kniha, o níž se dá dlouho přemýšlet a dá se číst stále znova.
PS: Audioverzi načetl velmi osobitým způsobem Jan Vlasák. Doporučuji obojí. :-)

PPS
16.05.2019 5 z 5

Jeden z nejpěknějších romantických příběhů bez špetky romantiky a jeden z nejlepších románů o nacizmu, vlastně bez nacistů. Takto bych krátce shrnul Soumrak dne. Dlouze bych řekl, že je to dekonstrukce anglické společnosti (kde partičky lordů jsou povolané rozhodovat za celý národ podle svých osobních mínění a komorníci obětují vše včetně vlastních emocí, aby se stali jejich dokonalými sluhy), úvaha na téma důstojnosti, parodie komornických románů (třeba P.G. Wodehouse), pomalu plynoucí, ale příjemná kniha se skvělou atmosférou a s vypravěčem, kterému musíte být připraveni nevěřit a číst mezi řádky. Bez potíží moje nejoblíbenější Ishigurova kniha.