Soudce a jeho kat / Malér

Soudce a jeho kat / Malér https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87583/soudce-a-jeho-kat-ma-87583.jpg 4 12 3

V prvé novele staví Durrenmatt proti sobě dva zločince, z nichž méně nebezpečný se stává katem a dochází tak k exekuci na člověku, který za normálních společenských podmínek je nepostižitelný a nepotrestatelný. Hlavní postavou druhé novely je bezvýznamný zlodějíček - spekulant, který v honbě za kariérou spáchá nepřímý zločin - zaviní smrt člověka. Je tedy svým způsobem zákonem rovněž nepostižitelný. Jednoho dne se však ocitá v situaci, kdy jeho svědomí je vybičováno do krajnosti a on sám se odsuzuje k trestu smrti.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Novely
Vydáno: , Mladá fronta

Der Richter und sein Henker / Die Panne , 1957

Khamul1
22.07.2020 4 z 5

Soudce a jeho kat mě tolik nezaujal, ale špatné to nebylo. Malér naopak považuju za velmi vydařenou povídku.

Kachle
17.05.2020 4 z 5

První, známější novela Soudce a jeho kat mi jen potvrdila, že detektivky nejsou pro mne, a to ani ty od "velkých" spisovatelů. Vraha jsem odhadla celkem brzy (možná to byl záměr) a okolnosti a motivace mě nijak neohromily. Druhá novela Malér se mi líbila mnohem víc, přečteno na jeden zátah, za druhou část 4 *.

prof.chrobak
07.12.2019

„Soudce a jeho kat“ je příběh vraždy, která se zdá být vyjasněna. Ve skutečnosti pouze komisař Bärlach a čtenář znají pravdu případu. Díky důmyslnému plánu dokáže Bärlach jak odsoudit vraha Schmiedse, tak svrhnout svého celoživotního oponenta. Ale to není vítězství spravedlnosti, je to spíše odhaleno jako mýtus. Bärlach porazil Gastmanna jako ztělesnění zla svými vlastními zbraněmi, ale ne prostředky spravedlnosti.

Friedrich Dürrenmatt
švýcarská, 1921 - 1990