Sníh nebo popel

Sníh nebo popel https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/339123/bmid_snih-nebo-popel-xzT-339123.jpg 4 713 176

Sníh nebo popel série

Dívka se zlomeným srdcem a nelítostná bojovnice. Před šestnácti lety bylo zničeno Zimní království a jeho území dobylo Jaro. Pobili královskou rodinu a obyvatele uvěznili. A v tu chvíli vyprchala ze Zimy všechna magie… Nyní je jedinou nadějí tohoto království osm přeživších, kterým se podařilo utéct a kteří čekají na svou příležitost. Chtějí získat zpět své království a magii. Meira je jednou z nich. Celý život prožila jako uprchlík, nepoznala své rodiče a generál Zimy ji vychoval jako válečnici. Avšak i jako nelítostná bojovnice se zamilovala… A zamilovala se do nepravého, do budoucího krále Zimy Mathera. I se zlomeným srdcem je ale rozhodnutá udělat cokoli, aby její království získalo svobodu. Když uprchlíci zjistí, kde je ukrytý magický medailon patřící bývalé královně, Meira se ho pokusí získat. A vstoupí do světa boje o moc, temné magie, ale i dvorských intrik a velkých plesů, v němž jednoho dne zjistí, že její osud nikdy nebyl v jejích vlastních rukou.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Snow like Ashes , 2015

Silmarien
27.10.2018 3 z 5

Mala som čitateľský blok, tak som si vytiahla niečo, o čom si myslela, že bude jednoduché, ľahké a rýchlo čitateľné, nech už to bude originálne a dobré alebo nie.

Ocitla som sa na zabudnutých planinách fantasy sveta, kde prežíva posledných osem z kráľovstva Zimy. Zimy, ktorej ukradli mágiu, zavraždili kráľovnú, odvliekli všetkých do otroctva, kde živoria v pracovných táboroch a pracujú pre slávu Jari - kráľovstva, kde vládne krutý vládca. Dvadsaťpäť ich ušlo tú noc, keď padla Zima. Z nich ich ostalo osem. Medzi nimi syn kráľovnej. Syn, ktorý nemôže byť dedičom mágie, ale môže zabezpečiť dedičku, ktorá mágiu Zimy ovládnuť môže - ak nájdu obe polovice medailónu a spoja ho. Lenže k tomu je cesta dlhá a oni už šestnásť rokov tápajú v tme... až kým... a o tom je celý ten príbeh.

Dokázala som dejovú líniu sledovať celkom dopredu, pre mňa bola pomerne predvídateľná (až na pár menších detailov), ale vôbec mi to nevadilo.
Niekoho by mohol rušiť prítomný čas a prvá osoba, mne sa to naopak páčilo, sledovať dej priamo z pohľadu Meiry bolo zaujímavé.
Samotný štýl bol čitateľný a kniha mi ubehla veľmi rýchlo, bola by to klasická fantasy jednohubka, keby som mala čas prečítať ju naraz (čo som nemala, ale aj tak to bolo príjemné). Knižka má pokračovanie, ja si ho určite prečítam.

janyska13
21.10.2018 4 z 5

Kniha se mi líbila, originální námět, který mne bavil do poslední stránky, zjištění na konci jsem nečekala..

Tohru-
16.10.2018 3 z 5

Ja vám neviem, voči tejto knihe som bola už od začiatku podozrievavá, keďže YA fantasy veľmi nemusím, nakoniec som sa však na to dala. Nebolo to úplne zlé, niečo tomu však chýbalo a vadilo mi, že celá podstata je úplne rovnaká ako v Tróne zo skla (s tou sériou sa to však nedá ani porovnávať). Nápad s kráľovstvami bol celkom zaujímavý, štýl písania ma však niečím vyrušoval, opisy mám väčšinou rada, no tu nijak nepomáhali. Nech tam bolo hocikoľko opisov, jednoducho som si to celé nevedela v hlave predstaviť. Čo sa týka hlavnej hrdinky a jej románikov, nebol mi sympatický ani jeden z nápadníkov a táto stránka mi prišla v knihe zbytočná. Aj napriek tomu ma to však do príbehu vcelku vtiahlo a som zvedavá, ako to skončí + Sira som si veľmi obľúbila. Slabší priemer.

Sabča92
03.10.2018 3 z 5

Od knihy jsem neměla žádné očekávání a možná i právě proto mě čtení bavilo. Kniha mi nepřišla tak špatná, jak ostatní říkali, ale žádný zázrak to zase nebyl. Jsem ráda, že jsem knihu přečetla. Rozhodně jí dávám tak 3,5* protože 3 by bylo hodně málo. Druhý díl vynechám ale třetí díl zvažuji :-)

SarahRoyalAss
02.10.2018 4 z 5

Mě to bavilo. Ne že ne.
Po přečtení recenzí jsem od knihy neměla vůbec žádná očekávání. Čekala jsem spíš, že se budu do čtení nutit a vůbec si to neužiju.
A jak mě to překvapilo!! Čtení jsem si fakt užila. Meira byla občas pěkně na pár facek a dalo mi zabrat, než jsem pochopila, jak je to se Střídavými a Ročními královstvími. Příběh byl z 50% předvídatelný, ale to mi nevadilo.
První díl mě překvapil a určitě si přečtu pokračování. :)

MagicaDeSpell
28.09.2018 4 z 5

Hlavni hrdinka na velkou facku. Mather k sezrani. Asi tomu dam sanci a koupim si i dalsi dily.

A.K.A.R.
22.09.2018 4 z 5

Knihu sníh nebo popel jsem začala číst kvůli její obálce ,ale rozhodně nelituji.Sníh nebo popel byla velmi čtivě napsaná a já jsem si ji oblíbila.Avšak ,i k ní mám ovšem své výtky a to například zdlouhavý úvod nebo neuzavřený konec.I přezevše se mi kniha líbila, pobavila jsem se s Meirou a někdy mne i zastihla nepřipravenou na akce v rychlém sledu.Tuto fantazi by si rozhodně nikdo neměl nechat ujít.

Julinka679
21.09.2018 3 z 5

Tahle kniha mohla dokázat víc, měla pro to předpoklady, mohla se stát vážně dobrou fantasy knížkou... Jenže je tu to slovo "MOHLA".
Začátek i přes to, že obsahoval hodně popisů (které mi zas až tak nevadily) byl hodně dobrý a do světa Ročních i Střídavých království jsem se vžila bez problémů. Někde uprostřed už moje nadšení začalo dost opadávat a ke konci jsem se držela jen tak tak... Což mě hodně mrzí :-/
Sara Raaschová ale umí psát, používá správná slova, dobře popisuje postavy i svět kolem nich. Problém knihy je v překombinování, Sara se (bohužel) snažila do příběhu dát všechno. Věřím, že kdyby se v knize dohromady nebili milostný trojúhelník, magie, Roční království smíchaná se Střídavými (což moc nedávalo smysl) a mnoho dalšími věcmi, které z děje vyplývají tak by se jednalo o hodně dobrý příběh. Jak se říká "V jednoduchosti je krása.", tak i tady by polovina věcí klidně mohla scházet.
Dějový zvrat mi došel už někde před prostředkem knihy a proto mě potom už moc nemělo co překvapit. Meira mi navíc ke konci už trochu lezla krkem a já si jen říkala "Proboha, co to jako děláš?!", ostatní postavy ale byly celkem fajn...
Hodně mě to mrzí protože jsem se na knihu těšila, už jen díky té obálce jsem si ji chtěla přečíst.
Hodnotím 3* - 1* za skvělou obálku a dobrý začátek, 2* za dobré vykreslení postav a okolí, 3* za celkový jazyk knihy.
Druhý díl bude muset být ale o hodně lepší než ten první abych po něm sáhla a přečetla si ho :-/ :-)

Percabethka
14.09.2018 2 z 5

Na tuhle knížku jsem se hrozně těšila - ze strany Albatrosu a Humbooku byla hrozně popularizovaná, má krásnou obálku, zajímavý námět a navíc jsem viděla několik skvělých rozhovorů se Sarou Raasch. Když jsem se do ní ale začetla, byla jsem celkem zklamaná.
Spoustu důležitých věcí jsem odhadla hned na začátku, což by zas až tak nevadilo, jenže se k tomu přidávají další faktory. Přijde mi, že se chvílemi děj neskutečně vlekl (hlavně na začátku) a bylo tam víc popisu, než by bylo třeba, v dalších částech ale popis naopak chyběl a všechno bylo popsáno hrozně jednoduše a neuceleně. Co se Meiry týče, byla mi docela sympatická, ale vadily mi ty její milosté problémky - a jak tam vzdychala nad tím, že je někdo bez košile... Achjo. No a konec mi přišel hrozně uspěchaný.
Rozhodně si ale jdu přečíst další díly, protože přes to všechno mě do sebe příběh docela vtáhl a chci vědět, co se bude dít dál. Tak snad to bude lepší :D

hasenp
09.09.2018 5 z 5

Moc pěkný příběh. I když si člověk myslí, že ví, jak vše dopadne, nepřestane se nudit. Spousta zvratů mě přímo uchvátila. Jdu se hned vrhnout na druhý díl.

Evule114
02.09.2018 5 z 5

Nechci tady spoilerovat jako některé z nás. Proto se přidávám k těm, kdo měl problém se prokousat začátkem, což v závěru knihy nedávalo vůbec smysl, jak mě chytla. A musím se sama sobě poprvé divit, že mi vše nedošlo už v polovině jako vždy, ale až v momentě, kdy jsem o tom četla. Sama sobě jsem se musela zasmát. Proto mě to tak bavilo, že jsem si neříkala, kdy už nastane to odhalení. Prostě super. No a přiznám se, že jsem tajně Theronovi fandila...

okeey
01.09.2018 4 z 5

,,Jakmile v tobě vyklíčí semeno strachu, nepřestane růst."
Napínavý příběh ve světě Primorie, začátek byl takový mdlý, ale pak se to rozjelo a nepřestalo mě to bavit až do konce. Když jsem se dozvěděla, že první verzi příběhu napsala autorka už v 11 letech, tak můj obdiv stoupá. Už se těším na další díly.

Padfoot
30.08.2018 3 z 5

Příběh není nijak zvlášť originální, fungování magie je dost překombinované, podnebí v královstvích podle ročních období naprosto nedává smysl a velmi inovativně tu je už zase ten připosranej milostnej trojúhelník. No to je zas dilema napínavý, žejo… Achjo. Přesto se to nečetlo tak špatně. Je to prostinké, zvrat je jasnej od půlky knížky, ale v jistých chvílích je to celkem sympaticky přímočarý. Nicméně druhý díl by musela být úplně jiná paráda, aby se úroveň série zvedla…

maja11231
30.08.2018 3 z 5

Začátek knihy mě moc nebavila ale asi v polovině knihy to začínalo být zajímavé. (Pozor SPOILER!!!!) Myslela jsem si že Meira je královna Zimy a taky se mi to potvrdilo.
Určitě si přečtu další díl a doufám že si u ní taky odpočinu

Barik05
28.08.2018 5 z 5

Určitě doporučuji, překvapivé, napínavé, super.

terka98
25.08.2018 4 z 5

Jako začátek trilogie to bylo fajn. Ze začátku mi dělal problém styl a jazyk ve kterém je příběh napsaný, ale po pár kapitolách jsem si zvykla. Také mi to nejdřív přišlo lehce klišé a předvídatelné. To se, ale naštěstí během knihy také srovnalo. A nakonec mě autorka zápletkou i překvapila.

Terr_y
15.08.2018 4 z 5

No, musím říct že ze začátku jsem si myslela, že to ani nedočtu. Za boha jsem se nemohla začíst a zvyknout si na autorčin styl psaní. Za půlkou už jsem byla ráda že jsem odolala a vydržela to dočíst! I když příběh není nic nového v tomto žánru, mě to bavilo. Mám tyto knihy ráda a nakonec hodnotím kladně. Doufám že druhý díl se bude číst lépe a že nezklame. První díl mohu ale doporučit, vydržte stojí za to :)

Local_Bunny
14.08.2018 4 z 5

Knížka mě na začátku příliš nebavila a trvalo mi se začíst, i přesto, že jsem slýchávala samé kladné recenze. Od půlky se můj názor změnil a konec vše naprosto zachránil. Bála jsem se, že kniha bude jednou z těch, které mají typicky předvídatelné zápletky, ale konec mě opravdu mile překvapil. Díky tomuto dám šanci také dalším dílům.

betule3
14.08.2018 4 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem na knížku slyšela ne zrovna pozitivní reakce, měla jsem z ní docela strach. Ale nakonec mě mile překvapila. Děj byl napínavý a krátké kapitoly mě nutily číst stále dál. Meira mi byla sympatická, i když mě někdy její rozhodnutí štvaly. Jednu hvězdičku odebírám hlavně za milostný trojúhelník, který mi tady teda vůbec nesedl.

lumiyeu
05.08.2018 3 z 5

Nad touto knihou jsem dlouho premyslela jestli ji vubec zacit cist. Respektove jestli si ji vubec nakoupit a zaradit do knihovny. Nakonec jsem se rozhodla pro kompromis a knihu jsem si precetla, jako eknihu. Na to jak je kniha propagovana a neustale na me na kazdem rphu vyskakuje reklama na jeji dalsi dily me nijak neuchvatila. Kdyz se nad tim tak zamyslim, tak napad to urcite neni spatny, ale rozhodne by chtel lepsi zpracovani. Hlavni hrdinove jsou velice tuctovy, ze jsem ani nemela potrebu si k nim vytvorit nejaky vztah. Young adult literatura je mou srdecni zalezitosti, i ldyz do teto kategorie davno nespadam, ale tato kniha pro me byla velkym zklamanim a jsem uprimne rada, ze jsem si ji ukvapene nekoupila. I ldyz obalka je velice lichotiva.

magie pro dívky roční období americké romány fantasy romány

Sara Raasch
americká, 1989
2017  74%Sníh nebo popel
2018  69%Led nebo oheň
2018  75%Rebelové vln
2018  76%Mráz nebo noc

Kniha Sníh nebo popel je v