Smrtící vzdělání

Smrtící vzdělání
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/534698/bmid_smrtici-vzdelani-65fbe28204b2f.jpg 4 314 314

Scholomance série

Je to střední škola jako každá jiná. Akorát se tu vyučuje magie a občas jde o kejhák. Být dcerou známé čarodějky je v potměšilé loterii osudu výhra pouze zdánlivá. Galadriel Higginsová by totiž mnohem radši patřila mezi běžné šedé myšky. Proroctví praví, že se stane nejmocnější temnou čarodějkou a ničitelkou světa v jednom, což valnou většinu jejích spolužáků z kouzelnické školy vcelku přirozeně odrazuje. Nikoho nezajímá, že se sama ze všech sil snaží předurčení zlomit, jenže ani mimořádná píle a snaha najít spřízněné duše není dívce nic platná. Osamělost si už začala vybírat daň a dělá z ní snadný terč pro záludné tvory, jimiž se tento specializovaný ústav hemží. Podlé čáry, hladoví malové i další lidožravé obludy tu číhají na každém kroku. A navíc pozor na všeobecně oblíbeného dobroděje Oriona Lakea, studenta ze zazobané rodiny a ochránce slabých a nevinných! Už dvakrát Galadriel zachránil před nejhorším. Co může mít za lubem?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

A Deadly Education , 2020

Interpreti: Veronika Lazorčáková

DreamerX9
07.02.2022 3 z 5

Kniha mě vtahla uz na začátku a bylo jasné že to bude humorná jízda. Což byla. Je to vlastně jedna z těch knih, po které sáhnete když přečtete HP a chcete něco podobného rázu. Rozhodně musím autorce připsat body za originalitu, tvory i magii. Kniha je pro mladší čtenáře a postavy jsou i tak napsané jinak je s nimi zábava ačkoliv děj je spíš dobrodružné příhody kouzelnických školáků než zvraty a nečekané magické záhady.
Byla to taková oddechovka :)

Vixiene
25.01.2022 5 z 5

První díl ze série Scholomance. Hlavní hrdinka Galadriel navštěvuje čarodějnou střední školu, která ale nemá žádné vyučující - škola je učí sama, a to mnohdy poměrně brutálním způsobem. Úrazy a smrt nejsou vyjímkou a zdá se, že hlavním cílem není studium, ale přežít. Jakmile jsem viděla obálku a přečetla si anotaci, byla jsem v pasti. :-D Málokdy knihu přečtu bezprostředně po její koupi, ale toto byl přesně ten vzácný případ. Čarodějná škola, netvor na každém rohu a kouzelnické rodiny. Určitě po přečtení tohoto si mnoho lidí řekne - ajó další Harry Potter. Ale ne, kromě kouzelnické školy to k HP nemá vůbec blízko :-)

Je tam rozhodně ještě prostor pro zlepšování, magie a její zákonitosti mohly být lépe rozepsané, vysvětlené - klidně i za cenu toho, že by pár stran v knize přibylo. Občas se mohlo zdát, že děj se nikam moc neposouvá, ale vzhledem k tomu, že i přesto mě kniha držela, tak bych to nebrala jako úplné negativum. Sarkastická hlavní hrdinka trochu lezla na nervy, ale zároveň i pobavila. Možná i díky tomu se maličko (ale opravdu jen MALIČKO) nemohu ubránit přirovnání k vynikající Nikdynoci :-)

Dejte mi prosím další díl! :D

Tajedna
18.01.2022 5 z 5

Co na to říct, Novik mi asi neskutečně sedne. I když jsem měla pocit, že příběh místy nikam nevede a z velké části jsme v hlavě hlavní hrdinky, vůbec mi to nevadilo! Svět (nebo spíš škola) mě zaujal tak strašně moc, že bych o tom, jak funguje, mohla číst donekonečna.
El mi přišla skvěle propracovaná a chápala jsem, proč se chová, jak se chová (což se tak často nestává) a díky jejímu sarkastickému postoji k životu jsem se i párkrát zasmála. Jediné, co mi vadilo, že byla na Oriona konstantě ošklivá, i když už později neměla důvod. Ale to je jen taková drobnost.
Oriona jsem ze začátku neměla ani trošku ráda (myslím, že to byl záměr autorky - naprosto jsem se s tímhle do El vžila), ale ve finále se stal mojí moc oblíbenou postavou. Takovej andílek, kterýho prostě musíte mít rádi (i kdybyste mu občas chtěli pořádně nafackovat).
Jak už jsem zmínila, příběh, který by nějak začal a skončil tu asi nehledejte. Jedná se spíš o to, jak se studenti vypořádávají s brutální školou a k tomu všemu nerovným systémem, kdy jedni mají všechno téměř zadarmo a druzí musí pracovat do sedření kůže. Vlastně pořád přesně nevím, kam tahle série vede - asi k absolvování školy?
Nemůžu se dočkat, až si přečtu další díly a zjistím, co se z toho vyklube.
A to nejlepší nakonec - sama škola. Je vidět, že autorka měla promyšlený každý detail a já hltala všechny informace o téhle zvrácené škole, jak funguje, proč funguje atd.
A pak mě dostal ten konec! Přemýšlím, že nebudu čekat na překlad a rovnou si pořídím originál!

jitka_dankova
15.01.2022 5 z 5

Velmi osvěžující čtení a netradiční příběh, který stojí za to. První díl trilogie Scholomance se mi fakt pěkně dostal pod kůži. Hlavní hrdinka je jízlivá, protivná, sarkastická a absolutně neromantická a vztahům odolná outsiderka s pevnými zásadami a názory. A popisuje svoje přežívání na netradiční škole, která se ustavičně snaží své studenty zabít. Ach ty situace a vtipné momenty a trefné poznámky! Zamilovala jsem si to. Ona má takovou sílu a možnosti je tam všechny pozabíjet a odhodlaně s touto svojí vlastností bojuje. Je to až k nevíře. A ještě to sarkasticky komentuje. O to půvabnější je její cesta, na které potkává přátele a navazuje první opravdové vztahy ve svém životě. Těším se, co ji čeká dál. Trochu složitější pro mne bylo vyznat se v té politice enkláv, možná si knížku budu muset přečíst ještě jednou, abych to lépe pobrala.

Dragita
12.01.2022 5 z 5

Skvělé, svižné, styl vyprávění mě hned strhl a velmi jsem si oblíbila hlavní hrdinku a postupně i další postavy :)

Red-haired
06.01.2022 4 z 5

Už dlouho jsem nečetla fantasy knihu, do jejíhož světa bych se ponořila tak, že bych měla problém ho opustit. Tady se to po delší době stalo a čtecí kocovina je nyní opravdu obrovská, a já nutně potřebuji pokračování!

Co je na knize úplně nejlepší, je hlavní hrdinka. Sarkastická, vtipná, hrdá a zásadová outsiderka, od které se lidi drží raději dál, aniž by cokoli udělala. Je smířená se svým osudem, ale také rozhodnutá bojovat až do konce i s tím málem, co má. Jak o Galandriel prohlásila jiná postava v knize – když ji člověk vidí, má pocit, že začne pršet. Galandriel má totiž ke vší své smůle, tak jako všichni čarodějové, nadání. Jenže v jejím případě je to nadání, od kterého se chce za každou cenu držet co nejdál, a to i přesto, že ji to ztěžuje život.

Orion působí jako dost naivní a jednoduchý hrdina, ale mám takové tušení, že toho v něm bude mnohem víc, jen je potřeba si počkat na další díl.

Celý fantastický svět je možná dost komplikovaný, ale naprosto úžasný. A tak i když si v žádném případě nezapamatuji všechny druhy malefikárií, jsou pro příběh skvělým zpestřením.

Jediným negativem je, že v jednu chvíli kniha ztratila tempo a měla jsem pocit, že se děj vleče, příběh naštěstí nakonec opět nabral spád.

Hodnotím 4,5*/5*, ale k dokonalosti chybělo málo.

Sixtinka144
04.01.2022 5 z 5

Poslední kniha roku 2021 nemohla být lepší. Četla jsem ji v rámci knižní štafety, takže jsem věděla, že si to užiju, i když jsem neměla tušení, o čem příběh je. Ze začátku jsem byla velice skeptická, bála jsem se, že to bude Harry Potter v holčičí verzi, kterého nikdo nebude moct porazit. Naštěstí, čím déle jsem četla, tím víc jsem si užívala originalitu knihy, protože tento svět je opravdu samé překvapení (asi to teda není pro slabé povahy, protože to je dost drsné). Čte se to velmi dobře, i když sem tam něco autorka nevysvětlí úplně do detailu (doufám, že to v dalším díle napraví). Hlavni hrdinku jsem si celkem oblíbila, i když mě dost vytáčela jejím chováním. Jsem zvědavá, kam to bude celé autorka stáčet, ale zatím je to opravdu pecka. Poslední věta mě akorát namotivovala na další díl. Možná je to tím, že jsem příběh četla mezi zkouškovým obdobím, takže jsem k ní moc milá a dost přehlížím chyby, ale za mě určitě ano :D

vandalindakova
21.12.2021 4 z 5

Při čtení této knihy jsem měla stejný pocit, jako když jsem tenkrát dočetla poprvé celého Harryho Pottera. Byla jsem nešťastná, že to skončilo, a chtěla jsem číst něco podobného. A v knihovně mi našli knihu o všemožných příšerkách. Bylo to sice úplně mimo mísu, ale četlo se to asi stejně jako Smrtící vzdělání teď.
I tady máme velké množství breberek, které se vás snaží ve škole zabít, a vy se prostě snažíte přežít a zároveň se naučit co nejvíce kouzel, aby jste se dostali ze školy v pravou chvíli ven. Ten svět mi přišel vystavěný dobře, všechno to dávalo hlavu a patu, mělo to zajímavý systém a originální provedení.
Ani s postavami jsem neměla žádný extra problém. Byla tu dobře vykreslená hierarchie mezi nimi. Informace čtenář sbírá po střípcích.
Ale jeden velký problém jsem s knihou tedy měla. Je to škoda, ale ten příběh mě prostě neuměl udržet u sebe. Já to často odkládala, přistihla jsem se, že se u toho nudím, nenutilo mě to číst dál, a možná proto jsem to četla fakt děsně dlouho. A navíc to mělo strašně moc dlouhý kapitoly, což zrovna nepomáhalo.

hanpari
11.12.2021 4 z 5

V dnešní době stačí, aby autorka uměla psát. To zaručí, aby dostala 4 hvězdy, protože konkurence, se kterou se musí potýkat, neumí ani to.
Začátek dobrý, ale pak začíná autorka kulhat na obě nohy.

Není to ani Harry Potter, ani Overlord od Kugane Maruyami.

janca6129
30.10.2021 4 z 5

Smrtící vzdělání obsahuje min. jedno "převrácené klišé", a to je neobvyklá kouzelnická škola. Scholomancie je bez učitelů, vyučuje studenty sama a ukrývá v sobě magické příšery, které ty slabší jedince prostě a jednoduše požírají. Nad sarkastickými poznámkami hlavní hrdinky jsem se bavila od začátku do konce, i když jsem občas nedokázala pochopit její jednání.

Zpočátku jsem měla problém pochopit jednotlivé magické postupy, dlouze jsem nad nimi uvažovala, nicméně se nedá upřít fakt, že čtení téhle zvláštní knížky plné divných kouzel, sarkasmu a pubertálních vyrůstků "občas na facku" mimo jiné poskytuje prostor pro vlastní představivost.

Občas mi vadily příliš dlouhé a mnohdy pro mě zbytečné popisy ve chvílích, kdy se hrdinka podílela na nějaké akci, kterých naštěstí bylo pomerne dost. Všude na El vyskakovaly zvláštní a originální příšery, na(ne)štěstí jí neustále stal za zadkem Orion, trošku trubkovitý hrdina celé školy. Vývoj jejich vztahu byl úsměvný, i když ne příliš nepředvídatelný. Na druhou stranu konečné vyústění připomínalo takové to trapné základkovské "já s tebou chci chodit, jen když se mnou chceš chodit ty", to mě trochu rozladilo.

Celkově mě Smrtící vzdělání až na pár maličkostí velmi bavilo. Bylo to vtipné čtení, u některých Eliných poznámek jsem se dokonce nahlas rozesmála. Při představování si, jak funguje magie, jsem musela zapojit pár mozkových buněk, což je za mě jedině k plusu. Navíc je Naomi Noviková skvělou vypravěčkou a scholomancie je příjemným, byť lehce brutálním (škola, respektive její temní obyvatelé, vraždí studenty), osvěžením YA fantastiky.

Niamh15
24.10.2021 4 z 5

Knihy od Naomi Novik jsou takové... velmi příjemné. Velice dobře se čtou, mají originální zápletku i svět a sympatické postavy. Scholomancie je oproti těm předchozím o něco složitější, především promyšleností školy a kouzelnické společnosti, ale myslím, že vůbec nevadí, pokud člověk všechno nepochopí na první dobrou. Stačí číst dál a tak nějak do toho zaplout, jde to samo.

Adris
17.10.2021 3 z 5

Co se týče společnosti a postav jako takových, jde o jednoduchou četbu, ve stylu protivná, ale mocná outsiderka, přihlouplý krasavec - hrdina, elitní "sprostý holky a kluci" a klasické teen starosti jako je láska a kamarádství. Taková pohodička. Komplikovanější je však magie. Musím se přiznat, že jsem mnohdy nepochopila, a doteď nechápu, autorkou popisované magické principy, události, mechanismy. To by tak bylo na zastavení se u odstavce na hodinku, aby to moje mysl vstřebala. Když to ale necháte plynout, jako když třeba čtete v jiném jazyku a nepřekládáte každé slovo, dostanete vtipný příběh, docela akční a mnohdy velice brutální (trošku naťuklé hororové scény kontrastující se sarkastickou hrdinkou). Mentalita postav je, jak jsem psala výše, opravdu taková dětská (ve stylu: Budeš se mnou chodit? Ano-Ne), přitom ale musí zvládat neuvěřitelné situace, kdy mnoho z nich prostě něco sežere, roztrhá, spolkne a mučí zevnitř. Takže kdo rád sarkasmus, brutalitu a magii, mohl by se do této fantasy série zamilovat. Já včera četla do jedné ráno, docela mě to vtáhlo. Ale kvůli jakési nezralosti postav (nebo spíš podivným kontrastům v chování dítě-dospělý) a komplikované magii, jsem se rozhodla hodnotit jako lehký nadprůměr. (Občas jsem tam viděla záblesky HP střihlé Hunger games, ale to nevadilo.)

Aaron Lewis
16.10.2021 5 z 5

Vynikající. Nečekala jsem takový úžasný ironický humor. El nejde nemít rád, její myšlenkové pochody jsou super, ale scholomancie… tak škola byla fakt dobrá, myslela jsem si, jo, škola, co se vás snaží zabít… ehm… ehm, ale páni, fakt to bylo dobré. Strašně mě to bavilo, škoda, že to bylo krátké a nejsou tam další díly. Orion byl taky fan, vůbec tam nebyli protivný charaktery v tom smyslu, že vám jsou protivní, tak jak se chovají, žádná romantika a ťuťuňuňu, prostě paráda.

Ze začátku jem některým výrazům a vlastně, co a jak funguje moc nerozumněla, ani teď si nejsem jistá, jestli jsem všechno správně pochopila, hlavně, jak škola funguje, ty patra a jak se tam dostávají ti malové, ale co už, moc jsem nad tím prostě nepřemýšlela. Spousta fajn nápadů, jakože je skutečné to, čemu věříte. Ale ta škola byla prostě nejpeckovitější:). To v té knihovně mě úplně dostalo:). Jak se to snažilo El nejdřív zpomalit a pak zase odtud El vyhodit, haha, to bylo super vymyšlené:).

Libris_Na_Ex
10.10.2021 5 z 5

UUU, tak tohle mě bavilo.
Prostředí školy, která učí sama a rozhodně studentům nic nedá zadarmo má skvělou podzimní atmošku.
Galadriel a Orion jsou skvělý hlavní hrdinové. Nejsou dělaní podle šablony, mají svůj příběh a charakter.
A ten konec - to bylo strašně hezké pohlazení po duši a strašně jsem to všem postavám přála.
Jen na mě autorka občas chrlila až moc informací a bylo náročné všechno vstřebat.

Remus Hroozley
08.10.2021 4 z 5

Něco mezi Nedej se a Nikdynocí. Kouzelnická škola. Trochu moc popisů cbodu školy, ale jinak sympatický Orion a Galadriel taky. Některé hlášky mě dost pobavily.

Shaxx
04.10.2021 3 z 5

Poměrně zklamání. Čekala jsem o dost víc.
Kniha by se hezky dala použít na panákovací hru, stačilo by se vždy napít ve chvíli, kdy se objeví slovo enkláva. Na jedné straně jsem ho třeba našla 6x :D Dále autorka moc nedala popisům - třeba prostředí školy, což je velká škoda. V mysli jsem teda měla jen dost neurčitou představu, jak to tam vlastně vypadá. Je to vyprávěné z pohledu první osoby, hlavní hrdinky a celé to vyznělo jak předlouhý monolog. Nějaké akce tam moc není. Kladně hodnotím překlad, který dal vzniknout originálním názvům příšer a líbí se mi i označení "mudlů" jako všedníci. Samotná hrdinka se chová tak nějak rozporuplně a občas na facku. Kde má vyznívat jako silná, nezávislá protagonistka, tam se z ní spíš stává zapšklá a nerudná, nepochopená teenagerka.
Jako závěr je samozřejmě cliffhanger, který krásně připravil půdu pro další díl.
Celé je to spíš nic, než moc, takový průměr, který promrhal potenciál :)

bookworm_val
23.09.2021 5 z 5

Nádhera. Co jsem postrádala v Horowitzově škole, toho mi Naomi Novik dopřála plnými doušky. Děkuji jí za skvělý čtenářský zážitek.

Mona-Lisa
18.09.2021 3 z 5

Třetí autorčina kniha, co mi přišla pod ruku. Předchozí dvě byly láska na první pohled. Jejich ladění do slovanského folklóru, v temném pohádkovém duchu a s vyčnívajícími ženskými hrdinkami. No prostě skvosty.
Jenže, tato novinka tentokrát z čarodějné školy šla mimo mě. A to jsem se tak snažila přijít ji na chuť, čestně.
Už od začátku na mě ale vyskakovaly samé mínusy hlava nehlava. Hlavní hrdinka- náctiletá holčina s frackoidní mluvou. Kouzelnické prostředí s milion novými pojmy, které na mě byly vrženy ze všech stran v tak rychlém sledu, že jsem si ani neužívala atmosféru knihy.
Ta ale pro mě ve výsledku neměla paradoxně žádné kouzlo.
Do tři čtvrtě knihy se pro mě nic zlomového nestalo a jen se vysvětloval chod školy, pravidla daného světa, ale z hlediska děje velké prd.
Poslední třetinu knihy jsem naštěstí začala poznávat Novik mezi řádky, začala jsem chápat hrdinku a dokonce ji fandit. A těším se na další díl !
Ale prostě a jednoduše nemůžu smazat pro mě nezáživný rozjezd, který je nejspíš adresovaný mladšímu čtenáři no.
Takže za mě čistý průměr a mrzí mě to.

Verulesa
13.09.2021 5 z 5

Dokonalý. Proti proudu stereotypům a svět, kterej je naprosto vyňuňanej. Ve fantasy je to pro mě tenhle rok zatím topka.

vladenec
09.09.2021 5 z 5

Noviková je mistryně v navození atmosféry. Ať už s ní jdete mechem pod klenbou stromů Hvozdu nebo kráčíte chodbami scholomancie a opatrně nakukujete za každý roh.
Přečteno jedním dechem. Čekání na další díl bude nekonečné.