Smrt si říká Tutter

Smrt si říká Tutter https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/7977/bmid_smrt-si-rika-tutter-R20-7977.jpg 4 21 9

S podtitulem: Nacistický vrah ve službách StB Pátrání po osudu nacistického zločince Wernera Tuttera a jeho poválečné spolupráci s československou StB. Známý román Ladislava Mňačka "Smrt si říká Engelchen" je vzpomínkou na tragický osud moravské obce Ploština, kterou nacisté ve spolupráci s hlinkovci na konci války vypálili a většinu obyvatel surově povraždili. Skutečné pozadí této události včetně pozoruhodných osudů hlavních aktérů se snaží vystopovat tato kniha. Werner Tutter, pražský rodák a elitní nacista, velící popravám nejen v Ploštině, dožil svůj život coby vážený občan městečka Kötzting, neboť představitelé komunistického Československa upřednostnili politické a špionážní zájmy před veřejně tolik proklamovanou spravedlností. V dobře napsané knize autor v krátkých kapitolách mapuje událost z různých hledisek a odhaluje dějiny plné nepochopitelné lidské krutosti a nenávisti a na druhé straně nepochopitelných a ostudných účelových spojenectví.... celý text

jaroslav0572
24.02.2024 4 z 5

Táta mi tuhle knížku doporučoval, coby „tu echt" s pravým jménem ryzího nácka, kterého jinak známe jako Engelchena. Strašný osud nejenom Valašské Ploštiny, hrozné co se tam odehrálo. Neodpustím si jednu výtku; snaha vykreslit Tuttera jako pozdějšího chráněnce komunistů, je docela hloupá. Ano, mocnost za oceánem si vysoké šarže SS grupy schovávala, a malé ryby laskavě poslala před Norimberg. Ale Sověti tohle nepotřebovali dělat. Každopádně mrazivá knížka, dávám 85% hodnocení.

konicekbily
14.09.2022 3 z 5

Viděl jsem film, sleduji historii - včetně partyzánského odboje, včetně zapojení válečných zločinců do "pomoci" vítězům druhé světové války - ať na jedné či druhé straně železné opony díky jejich know-how bez ohledu na morálku. Knížka obsahuje mnoho informací, které jsem nevěděl, ale způsob zpracování se mi nelíbí - stejně tak mi chybí podrobnější rozbor předkládaných faktů. Průměr!

Matematicka
22.05.2022 2 z 5

Zcela souhlasím s uživatelem Tozbee.
Ráda bych se dozvěděla informace, které v knize jsou, ale zcela jinou formou. Kromě neustálého opakování vět, vracení se k už řečenému, různým zvoláním a dramatizaci mi vadilo i řazení informací. Působilo to na mě, jako kdyby si někdo "naházel vše, co se mu podařilo k tématu zjistit, na jednu hromadu", aniž by tomu dal jakýkoliv řád a pokusil se informace nějak seřadit. Od reportážní knihy přece jen něco takového očekáváte. Škoda, nevím o tom, že by se tématu chopil někdo další, kdo by ho zpracoval solidněji. Na svou minulost bychom zapomínat neměli.

MaxQ
04.11.2021 4 z 5

Zpráva o tom, že komunisti a nacisti jsou stejná pakáž, neštítící se ničeho. Není mi jasné, proč bylo tak důležité zjistit, koho Mňačko myslel tím Engelchenem. Tutterova úloha u Ploštiny a Prlova byla rozkryta celkem jasně, tak mi to přišlo jako zbytečné pátrání. Ale jinak hodnotím kladně.

Abroš
10.01.2021 5 z 5

Smrt si říká Engelchen v praxi,kde může být i mnoho jinak.Jen ti mrtví pořád zůstavají.Úsudek,ať si udělá každý sám.Dobře čtivé pro znalce tématu.

urla
13.06.2017 5 z 5

Perfektní, doporučuji všem, kteří četli Smrt si říká Engelchen, dozvíte se že vše bylo ve skutečnosti jinak.

Tozbee
22.01.2016 2 z 5

Téma výborné a je skvělé, že ho někdo zpracoval. Pokud by se něco podobného dělo dnes, myslím, že by nás to tak nepřekvapilo. Jsme naučení za vším vidět spiknutí, tajný komplot, vyšší zájem... jsme i poměrně cyničtí a nejeden by na adresu poškozených utrousil něco ve smyslu: "A co jste čekali." Ale umím si představit, že po 2. světové válce bylo pro většinu nemyslitelné, že by se stát postavil za bývalé nepřátele a rozvraceče. Nedokážu si představit, jak skličující to byl pocit pro ty, kdo se snažili domoci práva, zadostiučinění nebo alespoň odpovědí na otázky.
Způsob, jakým je kniha napsána, mě však neoslovil. Opakování vět, časté řečnické otázky, různá zvolání a poznámky na okraj, skákání v čase, zbytečná řečnická dramatizace,... To vše na mě působilo rušivě, otravně a celkový obraz jsem si paradoxně skládal mnohem obtížněji.

Inozuka
04.10.2015 3 z 5

Doslov pro všechny, kdo četli nebo viděli knihu/film Smrt si říká Engelchen od Ladislava Mňačka resp. režisérů Kadára a Klose. Navara se pokouší odpovědět na otázku, kdo byl románovým Engelchenem a rozkrýt tutlání identity válečných zločinců komunistickým režimem. Po straně faktů je to kniha opravdu dobrá, dost výrazně nabourávající lidové řčení, že: "Na každou svini se vaří voda" nebo omšelou frázi o božích mlýnech. Ono až dost těch největších zrůd v pokoji dožívá důchodu a umírá ve spánku v posteli namísto strženým vazem na šibenici. Co knihu shazuje je dost příšerná stylistika. Vše je podáváno podobným způsobem, jako bývá zvykem v populárně-naučných článcích v Blesku a pod. Asi je to způsobeno autorovou novinářskou profesí, ale mě to dost rušilo a přeskakování z tématu na téma i omílání téhož pořád dokola mě dost rozčilovalo. Nevím, proč by se celý příběh nedal vyprávět chronologiky.

Kozel
02.07.2015 3 z 5

Historie vyhlazení Ploštiny a Prlova na konci války je kdo ví proč opomíjenou kapitolou historie. A to navzdory tomu, že jsou známa jména hlavních aktérů. Luděk Navara se snaží do opomíjené kapitoly vznést trochu světla, ale bohužel mám dojem, že výsledkem této knížky jsou kromě dobře čitelného (a zcela na místě) vzteku autora pouze zásoba otázek a příliš povrchně podaných (ač přesto zarážejících) odpovědí. Abych vás nalákal: Proč velitel vyhlazovací jednotky byl kryt poválečnou komunistickou vládou? Jaktože pravá ruka (bývalého komunisty) Mečiara, Slobodník, se po rozdělení republik stala ministrem, přestože v inkriminované době byl v jednotkách SS a byl na výcvikovém táboře pod velením Tuttera?....to jsou ale jen dvě patrně nejpalčivější otázky, které jsem si vzal z odpolední četby Smrt si říká Tutter.