Slušná jízda

Slušná jízda https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284550/bmid_slusna-jizda-VCU-284550.jpg 4 89 20

Irvine Welsh vrací na scénu jednu ze svých nejznámějších a nejmilovanějších postav – Terryho „Juice“ Lawsona, který se poprvé objevil v románu Lepidlo. SLUŠNOU JÍZDOU se autor vrací do Edinburghu, dějiště mnoha jeho románů. Terry je mnoho mužů v jednom: je prvotřídní děvkař, dealer drog, příležitostný pornoherec i taxikář. Při společné jízdě v jeho taxíku ulicemi Edinburghu potkáme spoustu podivuhodných postav, z nichž každá představí své vlastní „jedinečné“ vlohy. Vyhraje svůj zápas s hurikánem? Podaří se mu využít „krásy“ Jinty Magdalen, aby dostal jejího přiblblého milence Wee Jontyho z vězení? Povede se mu odhalit skutečné úmysly bezohledného amerického obchodníka a hvězdy televizní reality show Ronalda Checkera? A především, bude Terry schopen překonat depku, když ho strašná událost připraví o jeho sexuální mužnost? Nebo mu nadšení pro golf bude stačit jako náhražka sexu? – SLUŠNÁ jízda? Už ten název moc nesedí, co? Takže připoutat prosím a připravte se na NEZAPOMENUTELNOU jízdu!... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Omega

A Decent Ride , 2015

Kačkalka
28.07.2023 4 z 5

Je to moje první knížka od tohoto autora... Nejprve jsem se nemohla začíst a chvilkama jsem si říkala, co to je za blbost ..ale knihu jsem neodložila a jsem ráda, že jsem si ji přečetla...je to oddechovka a to já jednou za čas potřebuji...Není to kniha, kterou bych měla potřebu si znovu přečíst, ale 4 * si zaslouží.

eva3992
09.10.2022 3 z 5

Příběh Terryho „Šťávy“ Lawsona, muže, který je závislý na ženách, všechno zná, všude byl a všem dokáže poradit. Je to týpek, kterého jen tak něco nerozhází, dokud ho nepotká něco, s čím si nemůže poradit.

Slušná jízda mi už nějakou dobu ležela doma v knihovničce a teď přišel její čas. Chyběla mi kniha do čtenářské výzvy od Databáze knih, kdy je autor starší o 22 let než já, nečekaně na ní tedy přišla řada.

Jelikož film Trainspotting, který právě vznikl na motivy knihy Irvina Welshe, jsem viděla v mém mládí několikrát a rozhodně je to film, který mě zasáhl, tak trošku jsem tušila, že tahle kniha žádnou „slušnou“ jízdou nebude. A nemýlila jsem se.

Je to příběh plný drog, sexu, sprostých výrazů, ale na druhou stranu je to příběh, který má hlavu a patu. Zajímavá nečekaná zápletka i překvapivé odhalení. Bylo to vtipné a čtivé. Ale věřím, že na někoho by těch nechuťáren v knize mohlo být až moc.

Někdy mi text připadal jen jako proud slov, který se nedá zastavit. Vůbec nevím, jak jsem to vlastně všechno pobrala, ale jako celek musím říct, že to nebyla špatná knížka. Rozhodně není pro každého. Pro mě to bylo zajímavé čtenářské zpestření.

maja8148
14.08.2022 3 z 5

Já vám ani nevim, co si o tom vlastně myslet. V té knize bylo sice vše (moře sexu (dobrovolný i méně dobrovolný, homo i hetero, placený i neplacený, dokonce i natáčený, pedofilie, nekrofilie i starej dobrej incest), drogy, alkohol, peníze, zlodějničina, krev, pot, slzy, oheň, hurikán, pohřby, výbuchy, golf, přátelství, rodina (ok, toto je diskutabilní) a dokonce i láska! A ke všemu se to celkem dobře četlo.

Ovšem i když tam bylo všechno, tak tam něco chybělo. A to něco bych nazvala dějem. Jako ano, něco málo se tam děje, ale ty (dejme tomu) dvě dějové linky jsou takové nemastné neslané. U jedné jsem měla pocit, že nám někdo pořádně nesdělil začátek a hlavně nás ošidil o konec a u té druhé... no tam se ani nedá o dějové lince mluvit, když hrdina celou dobu jen se všema vyj3bává a poté na chvilku musí přestat, ale vlastně ani nevím v čem by to mělo být důležité, kromě toho, že on je zoufalí a chvilku, je menší čůr4k než obvykle.

zbožňuju_knihy
07.05.2022 4 z 5

Kdo by neznal legendární Trainspotting? Když jsem v antikvariátu viděla Slušnou jízdu, byla to pro mne jasná volba :-). Nicméně, když jsem doma knihu otevřela a zkoušela se začíst, byla jsem otrávená, znechucená a kniha letěla na pár let do kouta mé knihovny.
Nevím, co se změnilo, ale nedávno jsem si jí ve své knihovničce všimla a dostala chuť na něco odpočinkového a přisprostlého. Kniha dostala pro mne nějaký takový spád až v druhé polovině nebo jsem si možná zvykla na její styl a kolem a kolem se mi vlastně docela líbila. Ty části Jinty + Jonty byly místy .. minimálně překvapivé .. Polepšený Terry se mi líbil více a pak přišel ten konec :-D.. No, nechci spoilerovat.
Kniha je to sprostá, plná kokeše, lasiček, sexu, jízdě v taxálu a najdeme tam i nějaký ten golf. Trochu jsem se začala bát, abych po dočtení neměla "zlepšený" i svůj slovník. Jestli Vám to něco přinese, nevím.. Je to ztráta času? Svým způsobem určitě. A přečetla bych si něco dalšího od autora? Jo, určo, jo, jo, jo!

Pítrs85
04.05.2022 3 z 5

V porovnání se Slušnou jízdou je Porno nebo kultovní Trainspotting jak čtení pro děcka (no, skoro). Irvine Welsh nám nabízí další příběh člověka z jeho panoptika vedeném Rentonem nebo Begbiem, tentokráte postavu známou z románu Porno, Terry "Šťáva" Lawsona. A jak jsem se při prvních stranách obával, že tihle lidé, tahle spodina, patří do let devadesátých, resp., že tohle všechno je už prostě historie, co do světa smartphonů, facebooků nebo "Me Too" nepatří, tak mě naštěstí další stránky vyvedly v omyl- protože Slušná jízda (co je všechno možné, jen ne slušná) do tohoto světa patří! Patří do něj možná o to víc. A hlavně Welsh zase baví, baví tím svým nihilistickým ("sezvednutýmprostředníčkem") způsobem, kdy se vysmívá nejen těmhle ztroskotancům, ale i těm, co jim vládnou. Tenhle "Trainspotting" svět má pořád co nabídnout.

lukas9656
21.10.2021 4 z 5

Odpočinková četba u krásně chlípné, sprosté a rozmáchle bonvivánské knihy. Přestalo mě to trochu bavit v půlce, ale neustálo přitahoval jazyk, který je vpravdě welshovský. Překlad je absolutně skvělý, těším se na to v originále, vyložená učebnice slangové angličtiny.

Daduna
28.04.2021 5 z 5

Jako vždy Irvine Welsh nezklamal. Konec mě hodně překvapil, ale v tom nejlepším slova smyslu! Prostě slušná jízda.

Hanka44
26.02.2021 4 z 5

Je to podivný, ale je to dobrý!

Honey19
28.12.2020 3 z 5

To byla tedy slušná jízda:). Kniha docela čtivá, ale asi nejslabší od tohoto autora.

Peršanka
08.12.2020 1 z 5

Nemůžu, prostě nemůžu číst skvělé knihy v blbém překladu.

poulet
15.04.2020 3 z 5

Jestli si chcete vyloženě odpočinout u nereálnýho, sprostýho, ale čtivýho a místy vtipnýho příběhu s maximem sexu, tak je to knížka pro vás. V opačným případě ztráta času o 500 stranách.

IYv
23.03.2020 5 z 5

tak jo...tohle mě vůbec neurazilo, Terry zrovna tak dobrej, jako ostatní Heráci. Na Spuda nemá, ale bavil mě. Jo, hodně, to určo jo, určo!

Svamburger
12.12.2019 3 z 5

Byl jsem zvědavý, kdo vlastně stojí za dnes již legendárním Trainspottingem (samozřejmě tím myslím ten skvělý film, knihu jsem nečetl). A tak jsem zkusil tuhle novější knihu. Mám z toho rozporuplné pocity. Občas zmatek, nýmand jeden vedle druhého. Na styl psaní jsem si musel zvyknout a občas se mi ten styl i silně protivil. Na druhou stranu mě to obohatilo slovně. Psát se dá opravdu jednoduše, zbrkle a s hrubkami. Jo, učo jo, jo, jo, určo. Takže až opět narazím na další feťácký eskapády od Irvina Welshe, nebudu se bránit, ale úplně v rauši z toho asi nebudu. Jo,jo, určo, jo!

ClariceL.
22.07.2019 3 z 5

Tak tedy pro mě to tentokrát byla moc rychlá jízda. Terry, jak se na první stránce rozjede, tak se řítí tím svým životem neskutečným tempem. Toho slangu je tam dost, trošku bych ubrala. Líbila se mi linka Jinty - Jonty. Jinak klasika, samé prasečinky, noční život, řešení neřešitelného a spousta zvláštních týpků. I když jsem se vymotala ze všech zapeklitých situací, něco mi tam chybělo.

MíšaS.
22.06.2019 4 z 5

To byla slušná jízda :D
Odebírám jednu hvězdu, přišlo mi, že kniha začíná ke konci ztrácet dech a spisovatel se nás snaží nahnat ke konci zbytečně rychle.

Ctenar1202
09.06.2019 5 z 5

Skvele, skvele a zase skvele!!

Obvykle ctu historicke romany a nebo autobiografie a thrillery. Takze tohle bylo uplne mimo. Presto perfektni kniha. Zpocatku me zarazil pocet sprostych slov, ale po docteni uznavam, ze bez nich by to neslo.

misa.love
12.06.2018 5 z 5

Skladam poklonu prekladateli, musel to byt opravdu prekladatelsky orisek a zvladl to VYBORNE! Kniha je velmi ctiva, nemuzu se od ni odtrhnout.

gubesh
11.03.2018 4 z 5

Podle mě je to knížka, kterou buď po první kapitole přestanete znechucení číst, nebo ji dočtete s vědomím, že vám vlastně protagonista románu Terry Šťáva alias edinburghský děvkař, taxikář, dealer drog a pornoherec bude chybět a to i přes pochybnosti a pobouření, které on i knížka, hlavně na začátku, vzbuzují.
Autor velice naturalisticky a bez skrupulí popisuje životy prostých obyvatel okrajových oblastí Edinburghu, do kterých je vtipně zapleten ,,Americký snob a boháč'' a jedna z hlavních postav místní pošuk s ,,velkou kládou''.
Celé je to hlavně o bourání tabu, která v naší zjevně detabuizované společnosti ještě jsou, hlavně v oblasti sexu. Nechybí narážky na palčivá témata, sužující Skotsko v poslední době, hlavně narážky na protikuřácké zákony, které mě velmi pobavili.
Knížku doporučuji, pobaví, je čtivá, člověk si u ní odpočine, ale chápu, že každý na takové čtení nemusí mít žaludek a pokud se mu taková společnost principiélně příčí, ať to pak radši tedy nekupuje.

icewind
20.02.2018 5 z 5

Si tak ček řekne si něco přečtu jo, určo přečtu, určo jo, něco vo lasičkách, určo, to jo, vo lasičkách a von tam laskavej Terry, jo určo jo, laskavej, to von určo je laskavej, Terry, takový nóbl čtení to je, to jo, to je, určo, určo je, vo lasičkách a vo vztazích, to ček potřebuje, určo, určo jo a to je dobrý, to je, to určo je....jako rolka s hranatým párkem, jo určo, určo jo, s hranatým, jo jo jo jo, určo jo....

Ivuska.09
23.09.2017

Tahle kniha je všechno, jenom ne slušná. Název tedy opravdu není vůbec výstižný. Věděla jsem, že to nebude nijak inteligentní čtení, ale těch drog, sexu, porna a sprostých slov na mě bylo trochu moc.

Skotsko skotská literatura Edinburgh

Irvine Welsh