Slovensko vo fotografii Karola Plicku

Slovensko vo fotografii Karola Plicku https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164821/slovensko-vo-fotogra-164821.jpg 5 12 2

Fotopublikace - 224 fotografií, úvodní slovo Laco Novomeský. 3. vydání.

Literatura naučná Obrazové publikace Umění
Vydáno: , Matica slovenská

Slovensko vo fotografii Karola Plicku

Corso
24.05.2021 5 z 5

Ked vam poviem, ze tuto knihu som zachranil pred vyhodenim do zberu, tak nebudete chciet verit. Bez papieroveho prebalu ale inak skoro necitanu. Ako je to mozne? Jednoducho. Pamatate si fenomen podnikovych kniznic? Viac asi netreba pisat. Kniznice pre pracovnikov svojej doby skoro kazdeho podniku, v ramci rezie a ROH udrziavanych. Mali ste jednu "kulturnu referentku" a ta viedla evidenciu, pozicky zamestnancom. Pozicanych knih bolo do roka mozno 5. Ak sa nejednalo napr o odbornu literaturu. Police zakonice museli obsahovat Leninove spisy. Ale nasli sa osvietene osoby ktore aspon nakupovali taketo klenoty. A napr aj verneovky, detektivky, zelenu kniznicu, Dumasa. U nas sa pred rokmi likvidovala kniznica, treba priestory pre dalsi archiv alebo kancelarie. Nikomu knihy nevadia kym sa nestahuje alebo netreba porobit kancelariu pre nove PR oddelenie. Knihy sa v kosoch od bananov odnasali a ja som pri tom nebol. Az na koniec som dobehol a cmajzol aspon Plicku a par scifi, detektivok. Toto je barbarstvo aj na dnesnu dobu. Lebo neda sa zobrat knihy a aspon ich zaviezt do nejakeho domova dochodcov, do kniznice. Naco si pridavat starosti. Jebneme to vsetko do zberu spolu so starymi sanonmi a skartovanymi tlacivami z kanclu. A prejdes antiky a taketo knihy idu po 50 euro a nezozenies ich. Neda sa opytat obeznikom ludi ze nema niekto zaujem? Lebo to by trvalo kym sa dakto vyjadri a my budeme cakat? Chapes, knihy niekde lezia 30 rokov. Zrazu uz nie je cas. Paradoxne som ani nevedel ze nejake knihy zo zabudnutej kniznice este niekde su. By som im to tam vynosil riadne ani by nevedeli. Holt aspon daco.
Inac, kniha je fotograficka, ved Plicka. Je to kult. Nadherne fotky tlacene v tej dobe najlepsou reprodukcnou technikou. Ked sa robili reprinty, uz zavanaju takou tou modernou .... neviem to nazvat. Uz len pre to si zasluzi opatrneho majitela.

scareface
13.03.2013 5 z 5

Nádherná obrazová kniha, fotografie zaznamenané nielen s profesionalitou, ale hlavne s láskou a citom pre krásu. Pán Plicka bol génius, klobúk dolu pán fotograf...