Škola dobra a zla

Škola dobra a zla https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209148/bmid_skoly-dobra-a-zla-qXj-209148.jpg 4 1043 216

Škola dobra a zla série

Sophie se celý svůj život nemohla dočkat toho, až ji unesou… Takhle začíná knížka Škola dobra a zla. Sophie pochází z města, ze kterého se pravidelně jednou za čtyři roky ztrácí dvě děti. Všeobecně se tvrdí, že je unáší tajemný školník ze Školy dobra a zla a že na té škole pak studují. Vybírá vždycky jedno nejhezčí a nejhodnější děvče (nebo chlapce) a pak jeho naprostý protiklad. Jedno dítě je předurčeno stát se kladnou pohádkovou postavou a druhé zápornou. Několik let nato, co se děti ztratí, je obyvatelé města nacházejí v ilustracích knih, které se záhadně objevují v místním knihkupectví. Všem dětem i tajemný školník nahání strach a nepřejí si, aby je unesl. Jedinou výjimkou je Sophie – ta se už nemůže dočkat, až z města odejde…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

The School for Good and Evil , 2013

Kaila146
08.11.2022 5 z 5

Miluju. Hodně jsem se nasmála a bylo to napodruhé snad ještě lepší.

Edona
08.11.2022 4 z 5

Knihu jsem si chtěla přečíst už několik let a škoda, že jsem si ji nepřečetla už kdysi. Jako mladší čtenář bych si ji jistě užila více. Každopádně i tak se mi Škola dobra a zla moc líbila. Je to rozhodně originální fantasy a zajímá mě, kam příběh bude směřovat. Takže vzhůru na druhý díl.

manteca8619
07.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Bylo, nebylo, kdesi daleko za lesem leželo takové obyčejné město. Ale zdání občas klame a tohle město zase tak obyčejné nebylo. Každé 4 roky se tady totiž ztrácejí děti. A kam se ztrácejí? No přece do pohádek. Unesené dítě se prý dostanou do Školy dobra a nebo zla a tam se z něj stane třeba princezna a bude mít jednou vlastní pohádku. Hlavní hrdinka Sofie se na svou roli princezny připravuje snad od narození a je přesvědčená že letos školník odvede ji. A aby na tohle studium nebyla sama chce sebou vzít svoji outsider kamaradku Agátu. Ale někdy se přání plní tak jak to ani nečekáme. Knížku jsem původně chtěla číst před spaním s dcerou, ale po první kapitole mi bylo jasné, že příběh je určen pro starší dívky (a klidně i kluky). Místy je to trošičku drsnější a taky se v knize řeší klasické pubertální problémy s láskou. Děj se odehrává na školní půdě, objevují se zde pohádkové postavy a kouzla, ale nečekejte žádného Harryho Pottera. Tohle je totiž škola pro budoucí krále Camelotu, Popelky ale taky pro Baby Jagy a Zlobry.

Vampucha
04.11.2022 3 z 5

(SPOILER) U této knihy jsem dlouho předlouho váhala, zda ji číst. Anotace a ohlasy mě lákaly, ale obálka na mě působila až příliš dětsky. Já mám middlegradky ráda, ale tady jsem si nějak myslela, že už to bude moc. Že ty holčičky na obálce jsou opravdu holčičky a ne takové dračice, jaké jsou pak v knize.

Nakonec vyhrála zvědavost a k rozhodnutí si knihu přečíst přispěla i ukázka z připravovaného seriálu na Netflixu. A jedno vám řeknu rovnou, v žádném případě to není čtení pro děti.

V malém městečku uprostřed divokých lesů potkáváme Sophii a Agátu. Sophie je princezna a Agáta, no ta bydlí v chatrči na hřbitově.
Jednou za čtyři roky z tohoto města nedobrovolně mizí dvě děti. Unáší je školník ze Školy dobra a zla. Další vývoj by se vám mohl zdát jasný jak facka. Prozradím jen, že obě dívky jsou opravdu uneseny a ocitají se v té hodně zvláštní škole. Celý děj knihy je pak o škole, vyučování divných předmětů a o boji dobra se zlem, až dojde na velké finále.
Od začátku mi škola přijde celkem extrémně krutá. Je to jak Harry Potter, tak od pátého dílu. Tam už to taky s tou pohádkou z prvního dílu nemělo nic společného.
Ale postavy si oblíbíte, Sophii teda asi ne, ale její spolubydlící zbožňuju. Navíc narážky na jiné pohádky jsou geniální. Kromě Agáty a Sophie jsou všechny děti z pohádkového světa, mají pohádkové rodiče. Známe čarodějnice, prince a princezny… jako v tomhle směru je to vtipné. Obě školy jsou vymyšleny s velkou nadsázkou, řekla bych. A to knihu hodně táhne.
V určité fázi mě to handrkování mezi Sophií a Agátou přestalo bavit. Vadilo mi, jak je Agátha slepá a nechá se sebou tak manipulovat. Měla své pohnutky proč to vše dělala, ale stejně jsem si furt říkala, ty si blbá ty si blbá :D :D

Další díly této série asi vynechám, konec je relativně uzavřený a více divných princezen nepotřebuji.

AloneJane
03.10.2022 3 z 5

Tohle bylo takové...zvláštní, celkem předvídatelné téměř do konce, který byl trochu uspěchaný...ale jako oddychovka fajn.

1evca1
03.08.2022 4 z 5

(SPOILER) Škola Dobra a Zla, tento název mě hodně nalákal. Už podle obálky knihy jsem si představila co se stane. Jedná do školy dobrá a druhá do zla. Ale pravda je, že každá má být v té druhé. Kniha mě bavila. Až na některé části které jsem chtěla přeskočit.

Čtyři hvězdy za.....Nevím nedala bych knize pět hvězd a ani nedokážu popsat proč. Knihu bych ale doporučila holkám 11-13 let

Evabooks
24.07.2022 5 z 5

Škola dobra a zla patří mezi mé nejoblíbenější knížky.
Tato kniha se mi moc líbila.
Krásný, originální fantasy příběh.
Hodnotím 10/10*
Doporučuji!

Pert
01.07.2022 5 z 5

Hodně dobrá a originální fantasy kniha. Jen jsem si vždy říkala, jestli ty labutě na obálce nejsou umístěné naopak.

Astridka
23.05.2022 2 z 5

Kniha se mi na začátku líbila, ale pak mě přestala bavit. Knihu jsem pak dočetla a zase mě začala bavit. Kniha se mi docela líbila, ale konec byl hrozně urychlený a bylo to na mě moc informací. :(

KočkomilkaJana
15.05.2022 3 z 5

Myslím si, že i ukvapený závěr celého prvního příběhu první trilogie, neodradí děti v dalším čtení. Sama, kdybych nepsala recenzi, bych po Světě bez princů okamžitě sáhla a chtěla vědět, co se s holkama stalo. I když je závěr více než výmluvný, zajímá mne, jak autor na příběh naváže. Nebudu si po dočtení nejspíše pamatovat všechna jména a všechny schopnosti postav, zůstane mi ovšem úžasný zážitek, jaký jsem naposledy měla při čtení Ságy dračích jezdců. Moc se mi líbilo, že i když jde ve Škole dobra a zla primárně o pohádku a tím pádem i o lásku, není úplně ústředním tématem. Respektive ne vždy jde o lásku romantickou. A to, podle mého názoru, by se mělo tesat do všech dětí školního věku. Spolu s tím, že o dobru či zlu nerozhoduje vzhled ale činy.

Knihy_nad_zlato
09.04.2022 3 z 5

Agáta i Sophie byly fajn. Jen fajn. Nemám je vyloženě ráda, ale ani nemůžu říct, že by mi vadily.
Prostředí bylo opravdu zajímavý. I když mě fakt štvalo, protože to, jak tam jsou některý věci nastavený bylo fakt, no prostě k naštvání. Ale bylo dobře popsaný, přesně si dokážu představit, jak to tam asi vypadá.
Zápletka byla zajímavá a originální, ale mě se prostě nelíbila. Nelíbilo se mi, co ty „opačné“ školy dělali s Agátou a Sophií. Hlavně s Agátou. Měla jsem ji ráda. Na začátku. Ale u konce, jak se změnila, jak zapadla do školy dobra, tak už ne. Mám ráda, když mají postavy nějaký vývoj, ale tady mě vyloženě zklamaly. A to jejich „přátelství“ jim fakt nežeru.
Nicméně byli to zajímavý a originální a já jsem si čtení navzdory nejedné výtce opravdu užila. Ale jsem si jistá, že kdybych to četla ještě jako malá, nebo kdyby mi to mamka kdysi četla před spaním, tak bych z toho byla podstatně víc nadšená.

Djeliska
25.03.2022 5 z 5

Kniha je hezká, pěkná a čtivá. Hezké pojetí o vzniku pohádek a krásný příběh.

karolina_kop
02.03.2022 4 z 5

Tuhle knihu jsem poprvé dostala do ruky asi pět let zpátky, kdy mi ji půjčila kamarádka. Na první dobrou mě moc nezaujala, ale když jsem dva dny zpátky bádala, jakou knihu bych si asi tak přečetla, v knihkupectví se na mě smála tahle knížka. Tak jsem ji koupila a ještě ten den se pustila do čtení.

Kniha mě vtáhla do děje, Sofie i Agáta mi hned přirostly k srdci a ačkoliv mě některá jejich rozhodnutí neskutečně štvala (takové to, kdy doufáte a žadoníte autora, aby jim vnuknul jiné nápady, ale on udělá přesně to, čeho jste se báli), nedokázala jsem je nemít ráda.

Chvílemi byla knížka trochu dlouhá a trochu nesmyslná, ale jinak jsem si tento příběh neskutečně zamilovala. Další dva díly mám objednané, tak jen čekám, až dorazí a já se budu moct znovu pustit do čtení.

hanpari
07.02.2022 4 z 5

Díky svým dětem, které člověk musí obsloužit až pod nos, jsem se dostal do dětské knihovny. Uvítal jsem to s nadšením, protože mám dojem, že v té záplavě amerických šuntů (vážně, projděte si regály!) si vedou lépe autoři pro mládež.

Jak se přihodilo, že jsem narazil na Školu dobra a zla, netuším, a jsem si jistý, že obálka v tom nehrála roli. Na chlapce mé věkové skupiny obvykle míří méně oděné krasavice.

Přesto jsem se nezalekl, knihu prolistoval a slavnostně přinesl dceři domů, abych sklidil naprostý nezájem.

Nu což, ať si trhne, ta nádhera! Tatík vybral a tatík přečte. Tak se také stalo.

A povím vám, že to nebylo špatné. Jeden příjemně strávený večer v Bradavicích (ne zcela, tak silný zážitek to bohužel nezanechalo) mne přesvědčil, že bych mohl sáhnout (a také jsem sáhl) i po dalším dílu.

Kdybych měl srovnávat s jinou autorkou, kterou jsem nedávno četl, totiž s Naomi Novikovou a jejím Smrtícím vzděláním, pak by Soman Chainani zvítězil na plné čáře. Možná nemá takový tah na branku, jako čtenářsky líbivá Noviková, ale jeho postavy jsou o dost přesvědčivější, stejně jako děj.

Knihomollla
20.11.2021 5 z 5

Tato knížka si mě na první dobrou nezískala. Asi před rokem jsem si totiž tuto knížku půjčila z knihovny a po první kapitole ji vrátila zpět s tím, že mě nebaví. Nedávno jsem ji však dala mou oblíbenou druhou šanci a jsem moc ráda, že jsem to udělala.

Kniha měla takový slabší rozjezd (což u fantasy není nic nezvyklého), ale později, když už se příběh rozjel jsem se od ní nemohla odtrhnout. Oblíbila jsem si jak Sophii, tak Agátu a taky se mi líbila myšlenka s kterou si autor pohrával. O to více se mi líbil konec, z kterého plyne i krásné poučení o tom, že i zlo může být dobré a naopak.

Jediné co bych mohla vytknout, byl Tedros. Protože tento týpek byl pro mě absolutně nesympatický. Je to sobecký, namyšlený a rozmazlený fracek, který prostě nedělá nic jiného než že pláče sám nad sebou jak nemůže najít svou princeznu, kterou si ani nezaslouží.

Takže asi tak, nebýt Tedrose, nemám co vytknout a určitě se v brzké době pustím do dalšího dílu.

zofi1315
03.10.2021 5 z 5

Prostě B-O-Ž-Í je to krásně napsána knížka která zaujme čtenáře a vtáhne ho do svého příběhu (pokud s touhle ságou začneš dá se přestat po prvním díle ale pak už ne ) každopádně v téhle knížce najdete velké množství zvratů-NAPROSTO nečekaných…

dávám ji 5 z 5 ⭐️
Moje snad nejoblíbenější kniha

ElenaPierce
06.09.2021 5 z 5

Zamilovala jsem si to! Super příběh, vtipný a skvěle zakomponované pohádky. Musím říct, že víc fandím teda Sofii, Agáta je podle mě nudná až to bolí. Jo a to grafické zpracování je dechberoucí. Do detailů vymazlené. Těším se na filmovou adaptaci!

Turante
01.08.2021 4 z 5

Moc pěkně napsaný příběh o tom, jak vznikají pohádky, o síle přátelství i o tom, že někdy zlo či dobro není to, co si myslíme. Spíše pro mladší čtenáře, ale i tak se mi to moc líbilo a určitě se pustím do dalšího dílu :)

Anett525
21.07.2021 5 z 5

Mně se to moc líbilo,dostala jsem přesně to,co jsem od knížky očekávala (a to už nejsem nejmladší). Svět vymyšlený do detailů, pořád nějaká akce. Takže jsem spokojená. Jdu hned na další díl. :)

jajsemenyk
16.07.2021 4 z 5

Zajímavý příběh, líbilo se mi zapojení pohádek. Bohužel mi přijde, že poslední dobou se ve většině fantasy knih objevuje stejný motiv, chození do školy. :(