Skleněný trůn

Skleněný trůn
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474827/bmid_skleneny-trun-i55-474827.jpg 4 4592 4592

Srdce z ledu. Vůle z oceli. Nelítostný boj začíná. Je jí 18 let a jmenuje se Celaena. Od dětství byla trénovaná k jedinému úkolu – stát se tím nejlepším zabijákem v Endovieru. Je však chycena a odsouzena k doživotnímu vězení. Aby získala zpět svoji svobodu, musí v turnaji na život a na smrt porazit ty nejobávanější zločince. Její soupeře ale ohrožuje něco tajemného a děsivého. Nelítostný boj na život a na smrt začíná…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Throne of Glass , 2012

itskyleus
13.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Upřímně jsem netušil, co od knížky očekávat a spontánně jsem si ji v knihovně vypůjčil spolu s druhým dílem, který mám rozečtený.
Celaena je fantasticky stvořená hlavní hrdinka, která si za tak mladý život prošla peklem. Byla vycvičená jako nájemný vrah, který je jedním z nejznámějších v tamním světě a byla zavřená na doživotí do nejtěžšího vězení v solných dolech Endovieru.
Dostává jednoho dne od korunního prince Doriana nabídku ohledně klání, které když vyhraje, stane se královo bojovníci po dobu čtyř let a následně ji bude svobodná.
Upřímně jsem si tímto dílem říkal, že Chaol asi nebude příliš fajn postava, ale konec knihy mě ujistil o opaku.
Kdežto Dorian mi byl od začátku sympatický, ale ke konci jsem si spíše myslel, že je stále mladý kluk, než pořádný muž. Jistě věřím, že se dalšími díly vybarví a vzmuží se.
Kniha byla pro mě jiná v tom, že je napsána Er formou a já jsem tak lehce zvyknutej u fantasy na Ich formu, ale rozhodně mi to nedělalo větší problémy.
Příběh se krásně rozjížděl a bylo dosti zajímavé, kdo stojí za vraždami ostatních účastníků klání. Taková detektivní zápletka nebyla na škodu.
Jediný, kdo mě neskutečně vytáčel byla Kaltain a vévoda P., ty dva nedokážu cítit.
Kdežto Nehemia je úžasná a jsem rád, že navázala přátelství s Celaenou. Ty dvě jsou úžasná dvojka!
A co se týče románku Celaeny s Dorianem.. já jsem byl z toho rád, ale na konci knihy mi utkvělo v hlavě, že Dorian se nejspíše tolik k Celaeně nehodí.. takže asi jsem oficiálně tým Chaol! I když jsem si díky internetu vyspoileroval, že její soulmate je někdo úplně jinej.
Těším se na další zbývající díly, protože toto je skvělý svět, který vás pohltí a nepustí.

slepÝVoko
10.09.2023 5 z 5

Knihu jsem četla po pár letech znovu a prvotní čtení mi nějakým způsobem nesedlo, takže jsem po prvním díle v sérii nepokračovala. Kdežto teď jsem se do příběhu začetla a jelo to rychlým svižným tempem. Dala jsem knize moc ráda druhou šanci a hltám příběh dál a dál. Maasová prostě umí! :)

annora_cte
26.08.2023 5 z 5

Cealena je rázná, sem tam i drzá a s pusou plnou těch nejlepších hlášek, kterými uzemnila nejednoho muže. Ale má obrovské srdce bojovníka a pro své nejbližší by udělala cokoliv. A já ji za to miluju. (Upozorňuji, že recenzi píšu v moment, kdy už mám přečtenou celou sérii, takže se možná nechávám trochu unést).
První díl série byl sakra dobrý. Tolikrát jsem si položila otázky typu: Co za tím je? Proč se to děje? Jak to teda je? S kým nakonec bude?
Ta poslední otázka mě hlodala v mysli snad nejintenzivněji, protože napětí mezi Celaenou a Chaolem a Celaenou a Dorianem bylo šílený. Fandila jsem Celaeně a Chaolovi.
Posledních sto stran jsem byla jako na trní. Maasová umí dle mého názoru napsat ty nejlepší a nejsilnější scény, které vám rozhodí srdeční tep a možná jej i na okamžik zastaví.
Nedýchala jsem, dýchala jsem až moc a brečela jsem. Ačkoli mě z toho breku kolikrát bolí hlava, pro mě je to znamení dobrého čtení.

AnnoraNesta
25.08.2023 5 z 5

V průběhu děje se ukáže princezna Nehemia, ke které jsem byla zprvu nedůvěřivá, ale se Celaenou tvořily perfektní duo. A já tak moc naší proslulé vražedkyni přála přítelkyni.
Nemůžu dodat nic jiného než:
Skvělá kniha!

StarDust85
09.08.2023 5 z 5

Přečteno za jeden den! Super, bavilo mě to a jsem ráda, že to má tolik dílů! :D

blazejmartin
06.08.2023 5 z 5

Epické dílo. Tohle bych chtěl vidět jako seriál mnohem raději než Witchera. Možná časem.

knidopel
28.07.2023 3 z 5

Na tuto sérii jsem se chystala pěkně dlouho. Všude jsem slyšela chválu, ale musím říct, že jsem knížku četla celkem dlouho a měla jsem chvílemi problém se začíst. Děj je skvělý a příběhy některých postav mě opravdu bavily. Problém jsem však měla se stylem, jak byla kniha napsaná. Něco mi na tom prostě vadilo. Obecně nemám příliš v lásce knížky, ve kterých se neustále střídají vyprávění z pohledů různých postav a zde bylo střídání dost časté a vadilo mi neustále přeskakovat z postavy na postavu, obzvlášť, když mě některé postavy tolik nezaujaly. Pak se stávalo, že když skončila kapitola z pohledu mé oblíbené postavy a měla začít kapitola z pohledu (pro mě) ne až tak zajímavé postavy, knihu jsem raději odložila. Problém jsme pak viděla také v tom, že se na můj vkus děj až moc táhl a chvílemi jsem se prostě nudila a čekala, kdy se začne konečně zase něco dít. Pořád však neztrácím naději a plánuji se vrhnout na další díly. Přece jen... Skleněný trůn by měla být něco jako YA klasika, nebo ne?

Loire
24.07.2023 5 z 5

Knihu jsem četla na doporučení. Nebyl to úplně velký odvar tak jako Dvůr trnů a růží, ale je to teprve začátek a jsem zvědavá, jak se kniha rozjede. Já doufám, že pořádně, ať si to užiju stejně jak Dvůr.

adrianna
13.06.2023 3 z 5

+ čtivost
+ milostná linka
- naivita postav
- předvídatelnost

Přišla jsem krátce po dočtení s hlavou v oblacích a srdcem poskočeným a pak si tu přečetla některé negativní komentáře a jo... máte pravdu, stáhli jste mě zpátky na zem. Opravdu je to celé velmi naivní a prakticky to staví pouze na milostném trojúhelníku, protože to ostatní, klání, magie atd., by mohlo být využito lépe. Ale třeba to teprve přijde v dalších dílech :D Také je příběh samozřejmě předvídatelný hned od samého počátku.

Na druhou stranu je to young adult pro holky, proto hodnotit knížku jako slabší za to, že zapadá a naplňuje svoji kategorii mi nedává smysl.

Za sebe bych teda knížku doporučila, byla velmi čtivá a jsem zvědavá, co se dozvím dál.

Hodnocení: 70 %

Alixon
04.06.2023 3 z 5

Tak jsem se jednou nechal nachytat na procenta. Kniha čtivá je, což o to. Ovšem je to taková červená knihovna pro náctileté. A pokud jste dospělí je to ideální chlastaci kniha. Pokaždé, když přečtete slovo zabiják, tak si dejte panáka a do konce knihy zjistíte, že padla i ta poslední flaška šnapsu, kterou léta nechtěl nikdo pít. Třešničkou na dortu je, když pokaždé nejlepšího zabijáka vesmíru někdo překvapí tím, že mu vleze do pokoje a on se lekne. To tak nejlepší zabijáci normálně mají. Já ji vlastně nechci hejtit. Autorka ji psala mladá, číst se to dá v pohodě. Dokonce i mnohdy otravné popisy okolí jsou zde v pohodě.. Ovšem tohle není kniha pro lidi, kteří mají v oblibě temnější čtení. Raději sáhněte po Píseň krve.

PajusenkaB
03.06.2023 5 z 5

Přečetla jsem jedním dechem. Úžasně napsané, doporučuji pro ty, kteří milují fantasy :)

pametnik90
12.05.2023 1 z 5

(SPOILER) Tato kniha mi přijde parodií na fantasy, osmnáctiletá dívka je nejlepší zabiják na světě a výměnou za souhlas s účastí na soutěži se dostane z vězení. A začíná milostný trojúhelník mezi ní, princem a jeho velitelem stráže. Nuda a šeď, zajímavé možná pro -náctileté dívky, které vzdychají nad svým "princem" .

eva-lupen
03.05.2023 4 z 5

Opět jedna pěkná fantasy, i když trochu nevěrohodná, ale jako oddychovka super. Určitě si přečtu i další díly.
P. S. Mám za sebou celou sérii a tak musím připsat: Pokud Vás děj nijak zvlášť nenadchl, NEVZDÁVEJTE TO! Všechno je jinak a rozjede se to až v dalších dílech.

martinkaLLL
28.04.2023 5 z 5

Dobrý to bylo. Člověk vypne a jen se nechá vést příběhem, který má v sobě od všeho trochu (romantika, krvák, detektivka atd.) Proč ne? Občas ráda vypnu logiku a beru to jen tak jak je psáno, když to stojí za to.

VA_Krtek
19.04.2023 3 z 5

Je to taková fantasy oddechovka, ze které je cítit, že cílová skupina jsou mladiství. Nicméně námět zajímavý a v některých pasažích jsem se celkem obstojně bavil.

Ivushaak
11.04.2023 3 z 5

Kniha nebyla vysloveně špatné, ale ve srovnání s ostatními knihami od autorky byla spíše slabší.

scarletblue
07.04.2023 5 z 5

Miluju tuto sérii, ale nemůžu si pomoct a pslední dva díly jsem četla jen proto, že jsem chtěla znát konec celé série a mít ji uzavřenou. Nějak to počáteční nadšení ze mě vyprchávalo. Úplně jsem se nedokázala sžít s tím, jak Maas neustále měnila vypravěče. Nejhůř jsem snášela Chaolovu knihu. Mám jeho příběh ráda, ale prostě to bylo moc Chaola. Navíc mi přišlo, jako by až do 3. dílu autorka nevěděla, jak se příběh vyvine. Přesto pro milovníky fantasy skvělé dílo a děkuji za to. Navždy zůstane v mém srdci, jen se k ní už nevrátím narozdíl od Dvoru trnů a růží.

Stanislava27
04.04.2023 5 z 5

Tak toto bola bomba. Jeden skvelý príbeh, rozhodne pokračujem s ďalším príbehom. Autorku som si velmi obľúbila, jej knihy sa čítajú samé

gabca2003
03.04.2023 4 z 5

Se čtením této série jsem docela váhala. Věděla jsem, že knihu autorka začala psát, když jí bylo 16 let. Ze začátku knihy bylo znát, že to je autorky první knížka. Postupně jsem si na to zvykla a řekla bych, že v průběhu knihy se styl vypravování zlepšil (zejména v popisech bojů a vražd). Hlavní hrdinka mi byla sympatická, stejně jako většina postav. Jediné, co bych knížce vyloženě vytkla, byly občas hodně krátké kapitoly.

klarka41711
02.04.2023 4 z 5

(SPOILER) První knížka od Maasové a musím říct, že rozhodně ne jediná. To co jsem přečetla, jako wow. Chytlo mě to od začátku až dokonce a nemohla jsem přestat číst.
Bavilo mě vidět jak se Celaena postupem času zbližovala s Dorianem a Chaolem. Musím přiznat, že jsem byla tým Celaena a Dorian, přestože mám Chaola také moc ráda. Musím ale říct, že ten poslední boj se na mě nějak moc vlekl a říkala jsem si ať už to prostě skončí. Jinak moc hezká knížka a rozhodne doporučuji!