Skleněný les

Skleněný les
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394609/bmid_skleneny-les-Atu-394609.jpg 4 139 139

Nejprodávanější autorka dle New York Times přichází s napínavým románem o velmi problematické rodině a třech ženách, které odhalí své temné pravdy. Na podzim roku 1960 žije Angie Glassová idylický život ve svém rodném městě Wisconsin. V jednadvaceti se vdala za okouzlujícího, hezkého Paula, a právě porodila chlapečka. Ale jeden telefonát jí navždy změní život. Když Ruby informuje Angie a Paula o tom, že její otec spáchal sebevraždu a matka je nezvěstná, všeho nechají a letí do malého města Stonekill v New Yorku, aby Ruby podpořili. Angie si myslí, že pomůžou nešťastné mladé neteři nést zármutek, ale Ruby je složitá a záhadná sedmnáctiletá žena, která odmítá jakoukoliv péči. Angie zůstává v Henryho a Siljiině úžasném a ultramoderním domě na okraji lesa. Čím více se dozvídá o komplikované rodině Skleněných, tak začíná zpochybňovat samotnou strukturu svého vlastního manželství. Kniha provádí čtenáře Siljinými vzpomínkami, díky kterým objevuje Angie pravdu. Ruby strategicky rozebírá poměr svých rodičů, odhaluje příběh o lásce, tajemství a konečné zradě.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Vendeta

The Glass Forest , 2018

veronika3141
28.04.2020 4 z 5

I kdyz me trochu odrazovalo hodnoceni ,tak si nemyslim ,ze by kniha byla nejak spantna za me cetla jsem knihy ,ktere jsem pulce vzdala a tuhle jsem precetla .

TerezaJágrová
22.04.2020 2 z 5

Kniha mě nijak nezaujala, znám lepší knihy.

Dresia
16.04.2020 4 z 5

Ze začátku jsem se nemohla začíst, vadily mi neustálé narážky na politiku a rozvláčný styl. Ale nakonec to bylo překvapivě dobré.

PetK
09.04.2020 3 z 5

Beru to jako karanténní výlet mimo můj obvyklý žánr. Neměla jsem vyloženě chuť to odložit (taky díky tomu, že to bylo docela krátké), ale že bych si to užívala, to se taky říct nedá.
Myslím, že spádu knížky pomohlo střídání postav. Angie mi teda pěkně lezla na nervy, nevím, jestli měla být taková blbá husička záměrně, nebo omylem. Ostatní dvě ústřední postavy byly mnohem zajímavější.
Celkově mně to připadalo na jednu stranu jednoduché ve smyslu, že to po čtenáři nevyžaduje vůbec žádnou námahu, na stranu druhou už byl příběh na konci tak zapletený, že si nejsem jistá, jestli jsem pobrala všechny souvislosti.
Dávám tři hvězdy, protože jsem to dočetla. Ale není to můj šálek kafe.

oranginka
06.04.2020 1 z 5

Za mě slabota. Thriller rozhodně ne, spíše rodinné drama. Přijde mi, jako když si autorka v půlce knihy uvědomila, že je děj vcelku průhledný a přidala další "zápletku". Jediné plus je, že se kniha snadno četla i s přeskakováním z postavy na postavu.

orinka3
03.03.2020 5 z 5

Napínavé psychologické drama. Odvíjí se příběh, který začíná šťastně, ale telefonát, oznamující smrt švagra, všechno mění. Původně harmonická rodina důvěřivé a zamilované Angie dostává trhlinky a pak už se nedá nic zastavit. Návraty do minulosti odhalují příčiny. Rodinná zátěž, těžké zranění z války, to všechno utváří patologické myšlení mužských postav knihy. Nejvíc mi bylo líto Silji. Jen pár dnů vdaná, a vrátil se jí cizí člověk - uzurpátor - od kterého nesměla odejít. Sotva poznala nové štěstí, zaplatila daň nejvyšší. Mlčenlivá Ruby se pod tíhou událostí odhodlává k těžkému řešení a prokazuje mimořádnou chladnokrevnost a odvahu. Kniha je velmi čtivá, spíše pro ženy, ale tím nechci říct, že je to laciná limonáda.

eva3992
01.03.2020 4 z 5

Příběh, který se odehrává v šedesátých letech minulého století. Mladá Angie si žije idylický život v malém městečku se svým manželem a synem až do dne, kdy ji jeden telefonát navždy změní život.

Když se od neteře dozví, že se její matka pohřešuje a otec spáchal sebevraždu, letí Angie i s manželem do malého města Stonekill v New Yorku, aby pomohli sedmnáctileté Ruby vypořádat se se ztrátou rodičů.

Knihu popisují tři odlišné ženy. Mladičká Angie, která se po příjezdu do Stonekillu ocitne v úplně jiném světě. Její švagrová Silja, která si svůj život představovala úplně jinak a Ruby, její dcera a neteř Angie, která postupně dává příběhu rozuzlení.

Příběh Vás vtáhne okamžitě do děje, postupně se seznamujete s jednotlivými ženami a jejich osudy a pomalu začínáte rozplétat různá tajemství. Kniha je napínavá a rozuzlení jsou Vám dávkována postupně. Vyprávění mě moc bavilo, jen bych asi snesla trošku akčnější závěr, „něco“ mi tam chybělo.

Ale jinak moc pěkná kniha. Bavily mě zmínky o aktuálních filmových a knižních novinkách té doby. Mladá Ruby třeba milovala mou oblíbenou knihu Jako zabít ptáčka, která v té době právě vyšla. Kniha upozorňuje i na různá postavení žen v tehdejší společnosti.

Rozhodně to není thriller, jak se na knize uvádí. Při čtení se nebude bát, ale budete příjemně napjatí.

Julinka679
23.02.2020 4 z 5

Obsahuje SPOILERY!
Příběh z pohledu 3 žen (Siljy, Angie a Ruby) se četl dobře ale není to thriller u kterého by mi přeběhl mráz po zádech.
Skleněný les je výpověď z komplikovaného života rodiny Glassových, kterým nás provedou 3 nejdůležitější ženy této rodiny.
Při čtení jsem se Siljou celkem sympatizovala, přišla mi jako dobře vystavěná postava a hodně mě zamrzelo jak se k ní Henry choval, což vedlo až k její vraždě, Angie byla taková milá mladá osůbka, kterou jsem si také oblíbila, ovšem Ruby se mi začala zamlouvat až na úplném konci.
Henryho ani Paula jsem si tedy vůbec neoblíbila ale to pravděpodobně autorka zamýšlela. Proto jsem i pravděpodobně byla ráda když Ruby zabila oba bratry Glassovy, vlastně mi to tak přišlo v rámci příběhu naprosto v pořádku.
Konec mi přišel trochu rychlý, možná bych jej trochu víc popsala a vystavěla ale to je jen malé mínus.
Za mě rozhodně dobrý příběh, který si zaslouží 4* a knihu vřele doporučuji :-)

Hanaluna
31.01.2020 4 z 5

Kniha je povedená, čtivá, není to úplně thriller u kterého trnete hrůzou, ale zápletka, napětí to má tak akorát. Líbí se mi i vykreslený obraz doby.

playada
17.12.2019 4 z 5

Čtivé. Závěr překvapivý. Celkově spíše povedené.

dawson321
20.11.2019 4 z 5

Kniha, ačkoli je poměrně obsáhlá, se četla velmi rychle. Příběh se mi líbil (ačkoli to nebyl thriller v pravém slova smyslu) a dokázal slušně budovat napětí. Závěr knihy byl rovněž povedený. Obdivuji autorku, jak dokázala vykreslit všechny muže jako bezpáteřní zloduchy a ženy jako odvážné bojovnice (že by závan feminismu?). Když pominu toto, knihu můžu doporučit, ale na plný počet bodů to úplně není.

invocation11
28.10.2019 2 z 5

Nemůžu si pomoct, ale prvních 150 stran jsem měla pocit, že čtu nějakou červenou knihovnu, a to ještě z konce 19. století... Ženušky, nadšený, že klofly svýho vysněnýho chlapa, jen řeší, jak se jím nechat obšťastnit, kolik budou mít dětiček a další happily ever after stuff (smajlík, co chytá za hlavu). Pak stačí jeden dopis a jé... hlavní hrdinka je rázem osvícená, co že to ten její fuj mužíček ale je za neřáda. Postavy pro mě nesympatické, ploché a "bez života", konec - co nejrychleji už to zabalit a příběh ukončit. Za mě prostě slabé, bohužel.

VendyBW
27.06.2019 3 z 5

Po knize jsem sáhla v knihovně. Velmi dobře a rychle se četla, byla napínavá, vtáhla mě velmi brzy do děje. Trošku zklamáním je pro mne závěr. Byl na mě příliš rychlý. Jako thriller ji neberu, zažila jsem kvalitnější thrillery. Ale stojí za přečtení. Moc pěkně napsané, chytlavé a i napínavé.

monci6485
13.06.2019 3 z 5

Jako román docela fajn, jako triller o ničem..

bookcase
14.05.2019 5 z 5

Super! Mrazivé, tajemné, napůl rodinný příběh, napůl psychologický. Thriller určitě ne. Četlo se hodně dobře.

Jaruš7
11.05.2019 4 z 5

Skleněný les - jde o ty střepiny, které místo obyčejných třísek
v zraněné duši napáchají nevyhojitelné šrámy.
Kapku zdlouhavější, díky rozvolněné rodičovské péči ; věkový rozdíl manželů, má vždy nepředvídatelné následky z překvapení z minulosti, a tom to je.
Citace, té v tomto "thrilleru" jaksi "zklidňující" : Pomocí židle z jídelny, telefonního seznamu a utěrky, kterou jsem našemu děťátku utáhla kolem pasu, jsem pro PJ vyrobila provizorní židličku. Naklonila jsem se k němu a krmila ho chlebovými kousky svého sendviče, které spokojeně žvýkal dásněmi bez zoubků. ...Všimla jsem si, že (ona) pozoruje našeho chlapečka, aby v zápětí uhnula pohledem, jako kdyby nechtěla, abych si všimla, že se dívá na mé dítě."
Jo, mladá prvorodička rovnou v thrilleru, se všemi zvraty, které vrhnou její čerstvé manželství do víru rodinné zkázy.
Od mladé autorky, napětí v mladém duchu.

soukroma
23.04.2019 5 z 5

Velmi jsem si užila opravdu dobře napsaný napínavý dvougenerační román výtečně zobrazující dění v Americe v období 1943-1962. Právě v omezeních a podmínkách téhle doby tkví do značné míry zárodky neblahých událostí v rodině hlavní postavy.
Vše je nadmíru dobře poskládané, dostatečně tajemné a posléze uvěřitelné, jakkoli nečekané. A i když s hlavními ženskými hrdinkami zrovna nemusíme sympatizovat (Ruby - tajemná, mladá, nemluvná, ale poradila si; Angie - mladinká maminka s miminkem, naprosto neznalá světa mimo své rodiště, naivně zamilovaná, přesto tvrdohlavá šmejdilka a schopná udělat čáru za minulostí; Silja - zdatná, cílevědomá, milující, ovšem drcená vývojem svého manželství bez výhledu), protože žádná není bez hříchu, lze v každém kroku přijmout a pochopit jejich činy. Ovšem mužští hrdinové byli ještě tajuplnější a odtažitější, vybarvovali se velmi pomalu a poněkud nečekaně.
Často si stěžuji za dlouhé knihy, ale v tomhle případě nikoli: jakkoli nebyla nejkratší, rozhodně nebyla zdlouhavá a nedalo by se nic pokrátit bez újmy na čtenářském vjemu.
Potěšilo mě také představení jedné odlehlé končiny Wisconsinu, na břehu Michiganského jezera, okres Door. Ostatně i další místo děje bylo zajímavé, v dojezdové vzdálenosti od New Yorku (tj. 80 km), satelitní městečko, také s trochou divočiny.

Pozn.: Plynulost čtení mi občas narušily drobné podivné prohřešky v překladu, nad nimiž jsem se musela zastavit a (zbytečně) přemýšlet - pořadí slov, slunce "zachází" aj.; ještě horší - ale za to už překladatel nemůže - bylo použití zkratkového oslovení pro miminko, PJ (teprve v závěru se vyjasní, z čeho ta zkratka vlastně je), v češtině na to jednak nejsme zvyklí a jednak to prostě nejde skloňovat ani správně česky "číst", chudák miminko...

P.S. Po skvělé zkušenosti s tímto románem jsem později zkusila Knihkupkyni - ale to opravdu nešlo, autorčin styl jsem nepoznávala.

petaSk
14.04.2019 4 z 5

Kniha se rozvíjela pomalu. Nejedná se o intenzivní thriller, ale o výpověď o jedné komplikované rodině a době, kdy dobří američané pořádali demonstrace proti komunistům a báli se, že na ně Rusové shodhí bombu. Ženy se převážně staraly o rodinu a velká rozhodnutí nechávaly na mužích.
Líbily se mi postavy, které se v knize rozvíjely a posouvaly, a já odhalovala jejich motivy (ačkoliv o tom Paulově bych ráda věděla víc), líbilo se mi vykreslení zla, které se v některých lidech rozvinulo, a které zůstalo nepovšimnuto. Tempo vyprávění bylo pomalé, přesto napětí gradovalo.

plamínek21
13.04.2019 4 z 5

Thriller určitě ne (nevím kdo je posedlý distribucí této nálepky). Je to taková hodně popisná rodinná freska, čte se dobře, čtenář je ukolébáván poklidným rytmem, aby v závěru byl vyburcován poměrně překvapivou tečkou.

Jane333
10.04.2019 3 z 5

Hodnotím jako mírně lepší průměr. Ze začátku slabší, ale pak jsem se začetla a celkem mě to bavilo.

detektivní a krimi romány thrillery americké romány

Cynthia Swanson
americká, 1965