Skafandr a motýl

Skafandr a motýl https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27915/bmid_skafandr-a-motyl-mL9-27915.jpg 4 215 40

Jean-Dominique Bauby byl dynamický a úspěšný čtyřicetiletý muž, který měl krásnou manželku, ještě hezčí milenku, dvě malé děti a prestižní zaměstnání jako šéfredaktor magazínu Elle. Jednoho dne nevstal z místa řidiče svého luxusního kabrioletu a nevrátil se zpátky do svého života. Vlivem mozkové příhody kompletně ochrnul a oněměl, postihl ho tzv. syndrom uzamčení. Jediné, co spojovalo jeho nezasaženou mysl s okolním světem, bylo levé oko. Díky terapeutce a rafinovanému systému dorozumívání, který pro něj vytvořila, Jean-Dominique doslova „namrkal“ svou knihu, neobyčejně silné a dojemné poselství o triumfu lidské duše nad smrtelným tělem.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Jota

Le Scaphandre et le papillon , 1997

negramota
18.04.2017 5 z 5

Poprvé mě knížka dojala k slzám. Má oblíbená. Značně ošoupanou nejen od častého používání, ale i od půjčování známým, jsem ji kdysi z vděku za pomoc věnoval kamarádovi. Docela toho lituju.

LordSnape
15.01.2017 3 z 5

Viděl jsem film a dostal mě. Ke knize mě přivedla zvědavost. Je veliká škoda, že Bauby nerekapituluje svůj život, protože by to bylo určitě zajímavější, když se všeobecně vědělo, že má rodinu a zároveň i milenku. Ve stavu, v jakém ho osud zanechal, by nikdo z nás nechtěl skončit a tak je úctyhodné, že vůbec kniha vznikla. Ale to jeho hraní si na tátu od rodiny, co najednou těžce miluje svou ženu a nezáleží mu ničem jiném jsem mu tak nějak nevěřil. Jeho život určitě ovlivňovaly peníze a postavení, to rázem ztratil a tak se upnul na to, co mu zbylo. Obdivuji jeho manželku, že to zvládla a lituji jeho děti. Nicméně kniha je to zajímavá, ale ne tak silná jako film. Určitě ale o něčem vypovídá. Na to si ale čtenář musí přijít v průběhu čtení sám.

triatlet

ESARINTULOMDPCFBV
E

monika3575
06.09.2016 4 z 5

Velice dojemná kniha, jelikož čtenář ví, co je v pozadí. Že tahle hrůza není výmysl, ale skutečné utrpení několika nešťastníků. Nedovedu si vůbec reálně představit, jaké to je. Čeho se člověk násilně musí vzdát, s čím vším se musí smířit, co málo mu najednou stačí ke "štěstí". Ale kniha jako taková mě bohužel tolik nezaujala. Také jsem vlastně čekala "něco víc" a TO je mi líto.

Lucissia
05.09.2016 4 z 5

Tak nevím, asi jsem čekala něco víc. Věty mi přišly dost šroubované, leckdy jsem se už ztrácela a marně hledala jejich smysl. Nicméně hodnotím čtyřmi hvězdami, nelituju, že jsem ji přečetla. Jen se k ní už asi nevrátím. Ovšem, kdo si na takový styl psaní potrpí, bude spokojen. :-)

dulenka
02.05.2015 4 z 5

Obdivuji Jeana, jak i v tak šíleném stavu dokázal dát světu najevo, že se nevzdává*** a hlavně i jeho terapeutku, která nezlomila hůl a trpělivě se snažila dorozumět s motýlem uvězněným ve skafandru ***** Kéž by takových empatických lidiček bylo víc****

aannyy
18.03.2015 4 z 5

Zajimava kniha, ktera cloveka donuti zamyslet se nad vlastnim zivotem a je vdecny za to, ze muze chodit, mluvit a zit.

BarčaK
10.03.2015 5 z 5

Tuto knihu nelze hodnotit tak jako jiné knihy - alespoň já to nedovedu, protože je to úplně něco jiného... Knihu si určitě schovám do knihovničky a tam taky zůstane. Něco ve mě zanechala...

VladkaBU
08.07.2014 3 z 5

... příběh, u kterého je člověk rád, že chodí, může komunikovat, prostě žije. Stojí to za zamyšlení, zdravého života je třeba si vážit

Karcoolka2210
21.03.2014 2 z 5

Neviem čím to bolo, ale táto kniha ma nejako nezaujala. Čítala som slovo za slovom, stranu za stranou, ale vôbec som netušila o čom čítam. Možno za to mohol fakt, že som to čítala v angličtine. Vlastne nie, síce som knihu prečítala, ale pri čítaní som vždy bola myšlienkami niekde inde. Takže nezaujala. AJ

Darabaka
28.11.2013

Od tohoto autora jsem stále sháněla titul Motýl a potépějící se zvon (s tímto názvem jsem ji našla v jiné knize jako doporučenou...), ale asi je to tato Skafandr a motýl...

aluskacz
22.10.2013 5 z 5

Ke knize mě přivedl zdravotnický seminář. Autora a jeho "vymrkanou" knihu obdivuji. Po přečtení vás to donutí se zamyslet nad životem a jak je důležité být zdravý..

Ruxandra
21.08.2013 5 z 5

Velmi zajímavý a smutný příběh a rozhodně nezáviděníhodný osud...
Doporučuji přečíst, mě to donutilo se nad ledasčím zamyslet. Docela by mě zajímalo filmové zpracování.

Lucisatko
29.07.2012 4 z 5

Velmi silný příběh o osudu jednoho muže.

marataheja
24.06.2012 4 z 5

Knihu jsem vyhledala po shlednuti filmu a muzu rict jen jedno - stoji to za precteni (film je uzasny a hodne realisticky natocen, take vrele doporucuji).

st.me
28.03.2012 4 z 5

Bylo mi řečeno, že u téhle knížky si pobrečím. Fajn, řekla jsem si a pustila se do čtení. Slzy ale nepřicházely, jejich místo obsadil úžas a občas i úsměv. Nemohla jsem se ubránit tomu, obdivovat autorovu smyslu pro humoru, ironii a sarkasmu, které si zachoval v takové situaci. Často se mi stalo, že po přečtení kapitoly, jsem se zamyslela nad tím, co mám.

Původně jsem chtěla dát hvězdy 3, protože kniha mi byla docela vychválena a já čekala víc, ale za způsob jakým byla "napsána" si zaslouží 4!

RADOST
24.02.2012 4 z 5

Hrozná nemoc a obrovská životní síla byly příčinou napsání této knihy, sdělující pocity paralyzovaného autora.
Cituji jeden z nich: "Nic mi nechybělo. Kromě mě. Já jsem byl jinde."

Ikkju
02.01.2012 3 z 5

Přiznám se že mě to moc nezaujalo, ikdyž samozřejmě okolnosti vzniku románu jsou hodně husté...

zuzulique
30.12.2011 3 z 5

Musím priznať, že v tomto prípade ma viac zaujal film. Videla som ho prvý a myslela som si, že kniha musí byť bombastická...ale zrejme k tomuto príbehu je lepší vizuál...

ŽabákDokvákal
28.02.2011 5 z 5

Neskutečně dojemný příběh podle skutečné události! Sice je to velmi smutný příběh, ale po jeho přečtení máte chuť jit a prostě...ŽÍT a užívat si každou chvíli Vašeho života.
Podle života autora byl natočený stejnomenný film, který mě k této knize přivedl. Rozhodně doporučuji každému jak knihu, tak i film!