Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117797/bmid_sirotcinec-slecny-peregrinove-pro-podivne-deti-117797.jpg 4 6064 6064

Tajemný ostrov. Opuštěný sirotčinec. Zvláštní sbírka velice podivných fotografií. To vše čeká na odhalení v knize Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, nezapomenutelném románu, kde děj a děsivé fotografie přináší jedinečný čtenářský zážitek. Náš příběh začíná strašnou rodinnou tragédií, která přivede šestnáctiletého Jacoba k cestě na vzdálený ostrov u břehů Walesu, kde objevuje rozpadající se trosky sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti. Když Jacob bloumá jeho opuštěnými ložnicemi a chodbami, ukazuje se postupně, že děti slečny Peregrinové byly víc než podivné. Byly možná nebezpečné. Možná byly na opuštěném ostrově drženy v jakési karanténě z velmi dobrých důvodů. A nějak – i když to zní jako něco nemožného – jsou možná stále naživu. Fantasy doprovázená strašidelnými starými dobovými fotografiemi, při které běží mráz po zádech. Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti zaujme dospělé, teenagery a všechny, kdo mají rádi temná dobrodružství.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Jota

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children , 2012

ladyxx
16.07.2020 4 z 5

Fantasy, ve které nechybí pátrání v minulosti na základě písemností předka hlavního hrdiny, časová smyčka do doby 2. sv. války, děti s nadpřirozenými schopnostmi, a netvoři. Osobně mi vadilo rozvinutí milostného vztahu mezi Jacobem a danou dívkou, víc by se mi líbilo důvěrné přátelství. Kniha je cílená spíše na teen čtenáře, mám však ráda cestování časem, proto si plánuji přečíst i zbylé díly podivné ságy. Mohu vyzdvihnout unikátní dobové fotografie, které knihu pěkně doplňují.

NikolSeven
29.06.2020 3 z 5

Sirotčinec jsem si už nějaký ten pátek chtěla přečíst. „Donutila” mě k tomu až teď kamarádka, jelikož se jedná o její oblíbenou sérii.
U mě to ale tolik neuspělo (další díly číst neplánuji).
Anotaci jsem si nečetla, takže jsem vůbec netušila, do čeho jdu. Prvních několik stránek znělo opravdu zajímavě, pak mě ale trochu unavil pomalý rozjezd. A když se konečně začalo něco dít, došlo mi, že tohle není můj šálek kávy. Je to taková pohádka s občasnými prvky hororu. Současně to ale není něco, co bych potřebovala číst znovu. Zkrátka jsem čekala něco úplně jiného. Navíc jsem ani nedošla žádného „souznění” s nějakou postavou.
Fantasy holt není pro mě.

janyska13
20.06.2020 odpad!

Nedočetla jsem. Bohužel mě to nezaujalo. Možná je to tím, že už jsem dávno viděla film.

kamca4151
19.06.2020 4 z 5

Neodvážila jsem se kouknout na film, protože knížka byla pohlcující, skvělá, napínavá, místy děsivá!

Smonca
19.06.2020 5 z 5

Moc lituji jediné věci... Že jsem nejdříve viděla film a knihu četla až pak. Film se mi líbil, knížka ještě více, ale obrácené pořadí mne připravilo o to obrovské překvapení, které Jacob zažije při své návštěvě sirotčince. Naprosto neotřelý příběh, úžasně čtivé. A ani bych neřekla, že je pro děti, je tam tam spousta věcí k zamyšlení, třeba vztah společnosti k jinakosti.

mataaskorice
18.06.2020 5 z 5

Knihu jsem měla přečtenou za tři večery. Je tu zmiňován pomalý rozjezd - nevím, nijak jsem ho nezaznamenala nebo mi nevadil. Prostě jestliže má být patrný kontrast mezi Jacobovým životem Před a Po, je jisté provedení jeho původním nezajímavým životem potřeba. Ale ani tohle mi nepřišlo nuda, styl psaní se mi líbil a strhl mě prakticky hned na prvních stránkách. Ze stránek zavání místy hororová atmosféra. Člověk zpočátku neví, co si o podivných dětech myslet, ale ty brzy získají jeho sympatie. Přirovnání k superhrdinům se úplně nepřikláním, taková přirovnání bychom mohli aplikovat klidně už na staré řecké báje. Víc mě možná zaujala paralela fantastična (boje s netvory) a reálna (druhá světová válka), které na sebe narážejí nebo se i prolínají. Akce, trocha hororu včetně detailního popisu zohavených těl, ale i fantasy prvky se v knížce prolnou (cestování časem prostřednictví smyček). Zajímavá je i myšlenka neobvykla nebo paranormálna, případně pokud se člověk jakkoli jinak odchyluje od standardní většiny společnosti a jisté vyčlenění nebo nepochopení ostatními. Mnohokrát zmíněné tu byly fotografie, které publikaci povznesou a prožitek textu umocní. Prima knížka.

Johana
18.06.2020 3 z 5

Pro mne byl daleko lepší film - ovšem viděla jsem ho dříve, nežli mi padla do ruky kniha. Od které jsem proto čekala něco jiného, nežli jsem dostala, bohužel mne do děje vůbec nevtáhly ani ilustrační fotografie a celkově mne knížka zklamala, nicméně: příběh a postavy jsem si tak oblíbila ve filmu, že za ně autorovi děkuji!

Annelies
17.06.2020 5 z 5

Za mě skvělé. Skvělá zápletka, krásný pohádkový příběh. Vím, že se jedná o young adult literaturu, ale stejně jako příběhy od R. Dalha je tento první díl skvělý. Čte se skoro sám, děj rychle ubíhá. Jen začátek je trošku pomalejší, ale to se velmi rychle změní. Knihu jsem četla už několikrát a strašně ráda se k ní vracím, stejně jako k některým filmům :)

Maara320
14.06.2020 5 z 5

Bavilo mě to a baví. Čtu již podruhé. Celá parta podivných mě baví. Kniha je skvěle doplněná fotografiemi, takže fantazie může pracovat na plné obrátky.
A teď vzhůru na Podivné město a Knihovnu duší.

AlbionFoxyFox
20.05.2020 4 z 5

Až na závěrečnou scénu s netvorem to bylo úžasné. Fotografie příběh výborně dokreslily, dodaly tomu šťávu a navíc knížka díky nim ubíhala. Jsem zvědavá na další díly.

wiix
14.05.2020 2 z 5

Ja mám rada teenage literatúru! Ale toto bolo dosť detské, na druhej strane by tomu deti nepochopili. Zápletka bola primitvna a kým sa nejaká akcia rozbehla, už som sa nudila. Ani nejdem čítať pokračovania.

PolarBee
10.05.2020 4 z 5

Tuhle knížku jsem se snažil šetřit, protože se čte sama a díky fotkám mi nepříjde ani moc dlouhá. Fotky skvěle dokreslují fantazii, hodně mě překvapilo, že jsou autentické. Zápletka je zajímavá a bavila mě. Zvláštní děti ve mě trochu evokují novodobé superhrdiny, kterým opravdu neholduji, nicméně, jejich superschopnosti mi spíše připomínají dětské tužby, než hollywoodské scifi. Jsem zvědavý na film :)

Artinka
10.05.2020 4 z 5

Je to vlastně nový pohled na YA žánr. Tedy alespoň jsem na něco podobného ještě nenarazila. Originální koncept časových smyček, podivných dětí i zasazení do minulosti mě baví. Ale co oceňuji nejvíc je umělecké pojetí celé série. Knihy jsou překrásné z vizuální stránky, bohatě doplněné starodávnými fotografiemi. Neskutečně oceňuji fakt, že je autor sám vybíral v antikvariátech, bleších trzích a sbírkách. Dávají příběhu úplně jiný rozměr, nádech tajemna, podtrhují mrazivé vyprávění.

jirka9453
09.05.2020 4 z 5

O knize jsem věděl už dříve, než se mi dostala do rukou. Byl jsem trochu rozpačitý, jestli se do ní vůbec pouštět... asi i proto, že v hodně komentářích byly názory rozporuplné a navíc mě mátlo, že někde se knížka řadila k dětské literatuře a naše knihkupectví třeba jí řadilo k dospělé.

Nakonec jsem jí šanci dal. Začátek krásně navodil atmosféru tísnivosti, ale celkově rozjezd i na můj vkus docela trval, jak už tady zaznělo i od jiných. Za to jsem se rozhodl dát hvězdu dolů. Jakmile ale přešel rozpačitý a zdlouhavý start, svět mě vtáhl s neotřelý nápad knihy proložené starými fotkami, zapadající mozaika obrazu a děje a i jednotlivé postavy. Aktuálně už pomalu finišuji dvojku, která má grády od startu - a jednička je důstojým základem, bez kterého by moje knihovna nebyla kompletní

Julinka679
08.05.2020 2 z 5

Z mého pohledu je film bohužel lepší než kniha (a to jsem většinou zastáncem knižních předloh).
Začátek knihy celkem zajímavý, zaujalo mě jak hlavní hrdina zkoumá smyčku, sirotčinec a děti v něm. "Podivné" fotografie doplňující knihu jsou také plusem a charakteristika některých postav mne taky zaujala, tím ale vše zajímavé pro mne skončilo. Než se v příběhu konečně "něco" začalo dít tak byl téměř konec, hlavní hrdina celkem nijaký, nedokázala jsem si k němu propracovat cestu, takže mi vlastně bylo téměř jedno jestli tu dětskou "kočkovačku" s netvorem vyhraje anebo ne.
Doufala jsem, že se celou dobu autor bude držet té temné, napjaté atmosféry, kterou nám ukázal na začátku ale ta nevydržela a spíše vyprchala.
Za mě tedy 2* a další díly pravděpodobně již nepřečtu.

ctenarka881
07.05.2020 4 z 5

Kniha me strasne zaujala na prvni pohled. Strasne me pritahovala a ty fotografie me strasily.. vubec jsem nevedela, jak si ten svet jakoby predstavit:-D.. kazdopadne je to zajimave cteni..

marketa9252
25.04.2020 5 z 5

Kniha se čte velmi dobře a díky filmu si i představím pěkně děj :-)

Medicka19
21.04.2020 2 z 5

Byla jsem úvodem knihy i fotografiemi naprosto fascinována. Kniha je překvapivě plná a vhodná i pro dospělého čtenáře....Hloubká a dekadentní hrůza první poloviny mě moc bavila....
Jak je možné, že takovýto šedévr se v polovině propadne do béčkové honičky z netvorem? Nechápu...takhle zahodit temnou a dokonalou atmosféru ve stylu E.A. Poe. Mrzí mě to....cílovka je asi mladý američan příliš hrající PC hry....škoda muzy pláčou...

greenie05
01.04.2020 5 z 5

Ani nevím, co k tomu moc napsat, je to asi nejlepší kniha, jakou jsem kdy četla, nemám co vytknout :D Postavy úžasné, děj napínavý a ty fotografie tomu dodávaly tajemnou atmosféru

kamila5406
31.03.2020 5 z 5

Viděla jsem film i jsem četla knihu za mě super

přátelství prvotina tajemno zfilmováno cestování časem obrazové publikace fotografie příšery, monstra sirotci

Ransom Riggs
americká, 1979