Sídelní kaše

Sídelní kaše https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143878/sidelni-kase-143878.jpg 5 31 7

Prostorové rozpínání měst je dnes již reálnou skutečností a tento trend dále pokračuje téměř ve všech evropských městech. Budeme-li hledat výraz, který by výstižně vyjádřil podstatu tohoto jevu, jenž přináší významnou změnu lidských sídel posledních desetiletí, narazíme v literatuře nejčastěji na sousloví urban sprawl. V angličtině má slovo sprawl význam roztažení, rozlézání či natahování a ve spojení se slovem urban — městský — přesně vystihuje probíhající rozlézání a s ním spojené řídnutí dnešních měst. Exodus na předměstí a vylidňování center měst vede k extenzivnímu využívání okolní krajiny, které není ničím jiným než jejím novodobým drancováním. Pojem urban sprawl odkazuje ale také na prostředí bez tradičních městských veřejných prostor a na ztrátu městskosti. Nejvýstižnějším novým českým termínem pro urban sprawl je výraz sídelní kaše, který trefně pojmenovává neuspořádanou skrumáž předměstských staveb. Po úspěchu prvního vydání vychází nyní druhé, doplněné vydání knihy Sídelní kaše: Otázky k suburbánní výstavbě kolonií rodinných domů. Studie architekta Pavla Hniličky je určena nejen odborníkům, projektantům a architektům, ale také představitelům obcí a měst, kteří mohou rozvoj sídelní kaše na svém území ovlivnit, a všem těm, kterým není budoucnost okolní krajiny lhostejná.... celý text

Přidat komentář

Dejf_ano
30.06.2023 5 z 5

Naprosto geniální práce Pavla Hniličky. Knihu jsem si přečetl na doporučení Adama Gebriana a bylo to zatraceně dobré doporučení.

Tato kniha by měla patřit do knihovny každého projektanta, urbanisty, ale i každého komunálního politika. Pokud nezačneme více reflektovat fakta v architektuře máme velký problém.

martin9666
07.11.2021 5 z 5

Kniha o sídlištích naležato, která ukazuje jak nefungují ale i příklady, kdy mohou fungovat. Perfektní krátké čtení, graficky jednoduché.


Percabethka
13.03.2021 5 z 5

Výborná kniha! Ačkoli je poměrně tenká, autor v ní komplexně rozebírá téma suburbií a sídelní kaše a poukazuje na všechny problémy s tím spojené.

David V
11.11.2015 5 z 5

Již před dvaceti lety jsem se divil, proč v zemi s tak výraznou tradicí kvalitní architektury došlo k nekritickému převzetí konceptu suburbií. Na západ od našich hranic se o nechtěných negativech tohoto přístupu mluvilo tou dobou už alespoň dvacet let. Ostatně i autor zmiňuje knihu Jiřího Hrůzy "Hledání soudobého města", ve které je téměř prorocky pojednáno o nebezpečí rozrůstání osobní dopravy. Předkládaná kniha se vyjadřuje k problému sídelní kaše z pohledu architekta a plánovače města. Největším přínosem není kritika samotná ale poukázání na snahy nastavší problémy řešit. Je uváděno mnoho příkladů ze zahraničí a některé i z domova. Zmiňovaná cesta směrem ke zvyšování hustoty osídlení v předměstích je asi tím nejrozumnějším, co lze udělat ve chvíli, kdy tento problém tady již máme a jen tak brzo nezmizí. Bylo by zajímavé, kdyby se někdo povolaný zamyslel nad tím, zda hlavním důvodem vzniku sídelní kaše u nás nebyla hlavně nekritická podpora osobního bydlení ze strany státu a bank. A to vše za neuvěřitelného stavu dvaceti let existence regulovaného nájemného. Navíc se města dodnes příliš nehrnou do stavby městských bytů. Tímto tady vznikl ideální prostor pro developery a banky, kteří často byly jedinou možností, jak si pořídit lepší bydlení. Je otázkou, zda se toto v blízké budoucnosti změní.

Elhzar
02.02.2015 4 z 5

Ano, ten problém tu je a autor nám připomíná, že bychom měli více hledět na hustotu osídlení. Zároveň se ale v knížce vyskytla myšlenka, že dnes je touha po samostatném bydlení tak velká, že nám nezbývá nic jiného, než s ní pracovat.

jarmik
09.09.2014 4 z 5

Když bych řekl svůj dojem z četby, není mi samozřejmě příjemné číst kritiku satelitů. Kdo by si rád četl o tom, že co sám léta pracně podnikal, bylo hloupé, nedomyšlené a neužitečné. Beru si však ke cti alespoň to, že naši satelitní kapitolu jsme si vyhodnotili jako omyl sami a - byť bolestně - jsme se s ní rozloučili.

Tripedalia
23.10.2013 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, která nutí člověka odpovídat si na otázky ohledně současného trendu bydlení. Rozhodně by si ji každý měl přečíst nebo alespoň ti, kteří uvažují o stavbě vlastního rodinného domu..