Sibiřská výchova

Sibiřská výchova https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89782/bmid_sibirska-vychova-89782.jpg 4 230 46

Sibiřská výchova série

Autobiografický příběh Nicolaie Lilina je fascinujícím portrétem podněsterské komunity Urků, jež byla ve třicátých letech minulého století násilně přesídlena do oblasti dnešního Moldavska, svými kořeny však dodnes tkví v sibiřském prostředí a tamním způsobu života. Lilinovo vyprávění, rámované popisem autorovy vojenské služby v Čečensku, tvoří spontánní sled epizod z doby vlastního dětství a dospívání v podněsterském Benderu a čtenáře postupně zasvěcuje zejména do zákonů a zvyků místní sibiřské zločinecké enklávy. Ve vzpomínkách na to, jak dostal svůj první nůž, byl poprvé uvězněn nebo se zúčastnil skutečného boje, nás tak autor postupně zasvěcuje do zvláštní soustavy hodnot urcké komunity, jež navzdory zločinnému životnímu stylu vyznává nemalý počet originálních mravních zásad...... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Paseka

Educazione siberiana , 2009

Finskej
13.10.2014 5 z 5

Neuvěřitelné. Co autor popisuje, je prostě jiný svět. Jak málo toho o dění na území býv. SSSR víme...

rabor
25.06.2014 5 z 5

Zajímavé, děsivé, zábavné, autentické (byť možná lehce přibarvené, ale tím správným směrem) nahlédnutí na jiný svět, jiné zákony a jiný žebříček hodnot o kterém budete dlouho přemýšlet.
Kniha, po jejímž přečtení dostává úsloví "jiný kraj, jiný mrav" úplně nový rozměr :)

Pa3k
02.04.2014 5 z 5

Kniha nabízí zajímavý pohled do podsvětí východní kultury. Je i celkem vtipně napsaná, dobře se čte a čtenáře pohltí. Mám rád knihy, který vás donutí googlovat a hledat informace a tady jsem je hledal. Rozdíl mezi dobrem a zlem nemá smysl zde moc hledat. Dávám plný počet.

vekune
25.03.2014 5 z 5

Skvělý. Strhující. Styl sice trochu zvláštní, ne moc literární,,ale kniha prostě pohltí a člověk by hned fandil všem urkům.Doporučju všem, a jdu na druhej díl.

dadako
27.02.2014 5 z 5

Kamrád viděl film a doporučil mi ho. Jelikož se snažím pokud je to jen trošičku možné nedívat se na film před přečtením knihy, čekal jsem s filmem než si ji přečtu. Teď když jí mám za sebou se na film stejně nepodívám, protože jsem do ruky hned vzal Volný pád.
Sibiřská výchova je jednoduše neuvěřitelná. Chvílemi brutální, chvílemi vtipná, chvílemi milá, hlavně ale je neuvěřitelná. Ne že bych nevěřil autorovi, ale neuvěřitelné je, že takové věci se děli ještě v nedávné minulosti (skoro současnosti) v Benderu jen cca 850 km vzdušnou čarou od našich hranic. Lilinovo vyprávění o urckých tradicích, mentalitě, pravidlech chování, tetování a všeho kolem je fascinující.
Knížka mě naprosto dostala a nemohl jsem se od ní odtrhnout. Vlastně se od ní nemohu odtrhnout nadále, jelikož jsem plynule navázal Volným pádem. Rozhodně můžu s klidným svědomím knížku doporučit.

Pomko
07.10.2013 5 z 5

Čistá hrůza a zároveň nádhera. Autor popisuje naprosto odlišný svět od toho, který známe. Svatí vrazi. Po přečtení jí nelze vytěsnit z mysli, podstrkáváte jí známým, aby si jí přečetli, aby jste na tento zážitek nebyli sami a měli si s kým o knize popovídat. Nádhera,nádhera,nádhera