Sfinga 1 - Záhady historie

Sfinga 1 - Záhady historie https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58280/bmid_sfinga-1-zahady-historie-Toh-58280.jpg 4 24 4

Sfinga série

Říše krále Mínóa Hanibal, postrach Řím Kleopatra - poslední úsměv faraonů Hunové útočí na Evropu Honba za Jantarovou komnatou

Literatura světová Literatura faktu
Vydáno: , Ikar (ČR)

Sphings 1 , 1994

Kulhajs
13.09.2019 3 z 5

Kniha asi ani nemusela být součástí Edice Záhady, nic moc záhadného jsem v ní nenašel a je to spíš takový "Dějepis+", tedy něco navíc k základnímu učivu dějepisu. Nebo ještě lépe "Díry v dějinách", protože prostě se nedochovaly historické záznamy. Tedy nic záhadného. Nejzajímavější tak byla poslední kapitola zabývající se Jantarovou komnatou, k čemuž si nejspíš dohledám něco novějšího. Celkově se to ale četlo docela dobře, ale pořízení dalších dílů v antikvariátech ještě zvážím.

Atanone
27.05.2017 4 z 5

Pro mě kniha hesel,ze kterých jsem si heslovitě udělala poznámky cože to mám dál hledat. Ale myslím,že to je její účel,takže-u mě dobrý

braunerova
22.03.2017 3 z 5

Publikace má pevnou vazbu a křídový papír, obsah ale patří do časopisu pro popularizaci historie. Pokud si Hannibala pamatujete z hodin dějepisu a Kleopatru ze stejnojmenného filmu s Liz Taylor, tak je tato kniha pro vás. Pokud už máte o této době něco načteno, je to ztráta času. Nejvíce mě naštval ten podtitul - Záhady historie. Kvůli němu jsem si knihu koupil. Bohužel v životopisech Hannibala, Kleopatry a Attily jsem nic záhadného ani nového nenašel. Naopak jsem občas narazil na úplné hlouposti, například že Caesar byl "egoistický potentát toužící po penězích a moci, kterého nezajímaly starosti římského lidu". Nebo tvrzení, že Hunové ovládali řemesla. Je pravda, že si šili kazajky z krysích kůží, ale jinak výrobky buď kradli nebo jim je vyráběli otroci. Zajímavé byly jen informace o archeologických vykopávkách a zážitky autorů, kteří popisovaná místa sami procestovali.

"Na jednom z Baleárských ostrovů Menorce je po Magovi pojmenováno město Mahón. O mnoho generací později se město proslaví jako patron spojení žloutku, oleje, citronové šťávy a hořčice - salsa mahonésa - u nás spojení známé pod názvem majonéza. Dějiny zanechaly i zde své stopy."

Wolf_1
06.01.2012 4 z 5

Zajímavá fakta z historie, doplní některé mezery ve vzdělání ;-)