Smrtící vzdělání

Smrtící vzdělání https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476616/bmid_smrtici-vzdelani-1v0-476616.jpg 4 307 79

Scholomance série

Škola magie jako žádná jiná Do téhle čarodějné střední byste chodit nechtěli: místo profesorů zde vyučuje drsnými metodami sama škola a na každém kroku číhá zlý tvor, takže jediná vteřina nepozornosti vás může stát život. A tam se ti dva potkají: Galadriel, kterou škola systematicky připravuje na dráhu nejděsivější černé čarodějky světa, jak to prorokovala její prababička, a Orion, syn jedné z nejvlivnějších kouzelnických rodin, školní hrdina a ochránce slabých. Jenže ona se ze všech sil snaží, aby se proroctví nenaplnilo, a on jí ani trochu nevěří. Dokážou ti dva změnit dávné řády školy — nebo aspoň vlastní život?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

A Deadly Education , 2020

6493
31.05.2023 5 z 5

Jedna z nejlepších fantasy knih, kerou jsem kdy četla. Rozhodně se nedá než zatleskat celému originálnímu nápadu, ať už se budeme bavit o magii, postavách nebo i celé té strašné škole, která je vražednější, než Bradavice (a to je silná konkurence!). Čte se to samo, tajíte dech a radujete se z každého úspěchu hlavní hrdinky. Ta je klasický outsider a sledovat její vývoj vás určitě bude bavit.

sArKa236
21.05.2023 4 z 5

Zajímavý námět a postavy, magický systém se mi taky líbil, a děj mě zaujal. Atmosféra knihy je temnější, ale postavy někdy až komické.
Doporučuji.

blackdarkness
17.05.2023 3 z 5

Nemůžu říct, že by mě kniha uchvátila, ale zároveň nemůžu říct, že si nepůjdu přečíst 2. díl. Styl psaní mi moc nesedí, hrozně moc informací okolo (co kde a jak funguje apod.), které dělají vsuvky v hlavním ději, který však včetně nápadu na knihu je dobrý, to co člověk prpstě hledá na přesyceném trhu, jednoduše něco nového, neosahaného.

Nelly
01.05.2023 4 z 5

Kniha nebude pro každého (je rozhodně pro náročnějšího čtenáře, který se dokáže u čtení soustředit) - prvních cca 100 stran si budete připadat jak v bubnu pračky - příliš mnoho informací z poměrně složitého světa školy. Postupně do něj ale proniknete a i když informací se na Vás bude stále valit dost (někdy na úkor děje), začnete si to užívat. Hlavní hrdinka Vám možná bude chvílemi připadat "na pěst", ale stejně se Vám zadře pod kůži (a ostatní také). Takže nakonec se budete těšit na další díl.

jjanca
14.04.2023

Podľa recenzií budem asi jediná na svete, ale mňa to nebavilo tak, že knihu odkladám po 80 stranách. Absolútne mi nesadla forma, ktorou je kniha napísaná - Ich forma + málo dialógov, v podstate je to jeden dlhý monológ, dllllllllhé kapitoly a žiadny dej. Aj tých 80 strán mi dalo zabrať.

baru_lienka
11.04.2023 4 z 5

Dobrou třetinu knihy mi trvalo, než jsem se začetla a nemoha jsem přijít na to, co mi na příběhu tak vadí. Pak jsem došla ke třem závěrům:
1) už dlouho jsem nečetla příběh v ich-formě,
2) kniha nemá žádný přesný cíl, jak jsem u YA příběhů zvyklá (nakopat zadek princi, vrátit světu řád a stát se vládkyní všehomíra), respektive: přežít školu až do promoce je pro mě celkem vágní směr příběhu,
3) že se mi to vlastně líbí.

Největším lákadlem na další díl je pro mě charakter Galadriel. Je to velice svérázná hrdinka, která se vymyká očekáváním společnosti a to mě na ni celkem bavilo. Zároveň je mezi ní a Orionem zajímavá chemie a jsem zvědavá, kam se příběh bude vyvíjet dál.

Všeobecně bych řekla, že vše, co mě na příběhu původně štvalo, se mi nakonec líbilo (pokud se chceme bavit konkrétně, tak jsem prvních sto stran vždycky převracela očima, když se od někud vynořila příšera, ale pak jsem se v těch soubojích dost vyžívala).

SBH
11.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Nenápaditá obálka by mě ke koupi rozhodně nenalákala. Anotace taky ne, ještě ke všemu vynechala to podstatné a sklouzla jenom po povrchu příběhu, ale budiž, to je asi údělem upoutávky. Ovšem kdybych nebyla nadšená z předchozích knih, po této bych na první dobrou nesáhla.
Autorka vytvořila úchvatný svět, který zaplnila báječnými, plastickými postavami. S Galadriel jsem se dokázala v něčem ztotožnit, jinde jsem ji chápala nebo mě dokázala přesvědčit. Její osobní konflikt mezi předurčením, které všichni až na maminku tak horlivě podporují, a jejím vlastním svědomím a nastavením hodnotového žebříčku představoval hlavní tažnou sílu. Nějaký romantický nebo vůbec jakýkoli vztah vůči gerojovi Orionovi hrál vyloženě druhé housle. Až na to, že díky této linii se vyprofiloval i tento zdánlivě hrdinný rytíř, ve skutečnosti těžký autista a podivín. A pak následovala plejáda figur a figurek, přičemž i ta nejokrajovější dýchala a žila. V tomto směru za jedna s pochvalou.
Druhou významnou složkou byla vlastní škola. Autorka projevila bohatý oceán nezřízené fantazie a popsala jej tak věrně, že jsem měla potíže se z příběhu vracet do reality. Sotva jsem otevřela stránky, octla se na temných chodbách a zpoza každého průduchu na mě útočily odporné příšery. Temnota a beznaděj působila přesně tak, jak měla, vyloženě skličujícím dojmem. Jaké by to bylo, čtyři roky nevidět oblohu? Nic moc.
Samotný děj nestál za nic, většinu textu zabraly hrdinčiny úvahy a popisy a vysvětlování. Takhle napsané to zní děsně, ještě že je Galadriel tak upřímná vůči sobě (i okolí, to je problém) a její sarkasmus tomu dodává nezbytnou šťávu. Nicméně tohle je důvod odebrání jedné hvězdy.
Co na Novikové knihách oceňuji nejvíc a ani tato nezklamala, je fakt, že jsou chytré. Důvtipné a domyšlené, dokážou mě překvapit, nenacházím logické nesrovnalosti. Vlastně pozor, tady jedna je, ale došla mi se zpožděním. Ano, Orion zachránil 600 životů, tudíž hladové příšery jsou zoufalé a dobývají se i do míst, kde nemají co dělat. Zní to logicky, jenže... Vždyť on ve skutečnosti mnohem víc příšer zabil, ne? Nemělo by jich být vlastně taky mnohem méně? Copak lidstvo dokáže vyvraždit jenom velryby, na populaci příšer nemá intenzivní likvidace vliv? Tyhle neomezené zdroje padouchů a naopak nouze na straně hrdinů mi trochu vadí.

TaLu
11.04.2023 5 z 5

Moje první setkání s autorkou a žasnu! V dobrém. V rámci fantazy žánru jedna z nejlepších knih.
Určitě si budu po přečtení více vážit našeho školství, alespoň tam naše děti nechce něco každý den sežrat.
Děj mě nesl na stále stejně napjaté vlně. Připadala jsem si , že mě spolu s hrdiny škola pohltila a než jsem se rozkoukala, už mě chtělo na každé stránce něco spolknout. K tomu věčný hlad, nedostatek snad všeho, a celé čtyři roky ve střehu. Být na vše sám a nedovolit si ani to, že by mi na něčem, nebo někom, mohlo začít záležet, protože při zakolísání ze ztráty, bude vždy v ohrožení i má existence.
Několik výrazněji popsaných charakterů umožňuje čtenáři, aby vnímal důležitost přátelství a vztahů jako takových. Galadriel a Orion si mě opravdu získali. Jejich známí také. A jako zlatá nit se příběhem vine ironický vtipný komentář hlavní hrdinky.
Obálka knihy by mohla být nějak poutavější a v pevné vazbě. To jediné bych změnila.

Bryel
06.04.2023 4 z 5

"Jsi v pořádku - Gal, viď?" přisypal ještě sůl do rány. Už tři roky jsme chodili na stejné laborky.
"Jsem, ale rozhodně ne díky tobě a tvé bezmezné fascinaci každou temnou potvorou, která se tímhle místem plíží," odsekla jsem ledově. "A nejsem Gal, nikdy jsem nebyla Gal. Jmenuju se Galadriel a jestli to je na tebe moc dlouhé a nezvládneš to najednou, tak stačí El."

Originální a skvěle propracovaný svět z prostředí školy kouzel. Rozhodně nečekejte nic ve stylu Harryho Pottera. Tento svět má svérázná pravidla. Smrtící vzdělání je kniha plná nestvůr, příšer a studenti Scholomancie svádí nikdy nekončící boj o přežití. Přesto si kniha zachovává nadhled a pořádnou porci ironického humoru. Hlavní hrdinové El a Orion mě oba moc bavili a jejich slovní přestřelky byly skvělé.

kuruteku
20.03.2023 4 z 5

Nepřesné přirovnávání k Harrymu Potterovi mne chvilku vedlo k nepříjemným pocitům, že autorka je mimo. Ale čím víc jsem se dozvídal o fungování scholomancie (jak se "Bradavice" bez učitelů, kolejí a toho, jehož jméno se nesmí vyslovovat), čím víc hrdinka chápala, že lidé kolem ní nejsou lhostejní a zlí, tím víc se mi kniha líbila. Až do samotného závěru, který slibuje, že pokračování nemusí být marné. Na druhou stranu - veškerá ta omáčka s maly, se studiem, s enklávami by se dala velmi dobře nahradit reálným prostředím středních či vysokých škol, kolejí a internátů, chudých a bohatých. Jen by to možná některé víc bolelo.

puczmeloun
02.03.2023 4 z 5

Parádní zábava. Je to drzé, strašlivě nadsazené a plné černého humoru. Neustále se něco děje a čtenář nemá chvíli klid. A o to víc jsem se bavil...

První mnou čtená autorčina kniha - Ve stínu Hvozdu - se bere strašně vážně (nebo tak na mě minimálně působila). Nereálnou až exponenciální eskalací děje (nejen v rámci žánru, ale i dle vlastních definic fungování světa přímo v knize) je sice velmi podobná Smrtícímu vzdělání, výsledek je ale zásadně odlišný. Co mě na Hvozdu iritovalo, to do Vzdělání parádně zapadlo. Když je boj o holý život každodenní součástí cesty na záchod nebo výběru jídla u snídaňového bufetu a vlohy hlavní hrdinky k tomu být masově vraždící tyranskou temnou čarodějnicí kazí i její snahy o základní úklid pokoje, je přemrštěná nadsázka nejenže součástí hry, ale bez ní by to ani nebylo ono*. Přitom vše doprovází i snaha o práci s postavami, jejich prokreslením, historií, vztahy, zvraty, rozpracování zákonitostí zde používané magie... A závěrečná bitva nakonec ani není nějak šíleně přestřelená, i vzhledem k budovaným schopnostem hlavní hrdinky (překvapení jsme ostatně dostali už v polovině knihy s Chřtánem). Jasně, nejsem úplně cílovou skupinou a zároveň to není kniha, ke které by se člověk pravidelně vracel a opakovaně hledal různé skryté odkazy, ale parádně jsem si to užil.

* Nemáte kouzlo na práci s roztaveným kovem? Jsou vaše vlohy spojené s hromadným vražděním, které sice nepraktikujete, ale škola vám neustále podstrkuje, jak na to? Nu, řešení se vždy najde: "Místo toho jsem tedy hodlala problém řešit silou - konkrétně kouzlem, které vymyslel nějaký římský malefik k rozdrcení plné jámy živých obětí na kaši. Zřejmě se mu životní síla z lidí tahala hůř než mně. Neobjevila jsem lepší kouzlo, kterým by se dalo vytvořit něco jako přetlaková komora." Není to humor pro všechny, ale u mě se autorka trefila...

eva-lupen
15.02.2023 5 z 5

Další autorčin super příběh. Všechny její knihy jsem si zamilovala a obdivuji její, opravdu bujnou, fantazii. V žádném ději se neztrácím, vše mi přijde logické. Těším se na pokračování.

Meg1
15.02.2023 4 z 5

Kniha mě bavila, nicméně pár mínusů bych našla.Trochu mi vadilo že informace o magickém světě ve škole byly podávány jen tak mimochodem, takže jsem občas něčemu nerozuměla. Koncem už mě pěkně štvala Galadriel, tím neustálým odmítáním ostatních lidí, ale celkově se mi její povaha dost líbila. Co mě hodně nadchlo byl konec prvního dílu, který mou zvědavost co bude dál nastartoval na maximum.... A tak už hltam druhý díl

Miladad
11.02.2023 5 z 5

Čtivá knížka a zajímavý nápad se školou kde nejsou žádní učitelé. Rozdělení moci ve světe i ve škole se nápadně podobá našemu světu... Jsem zvědavá jak to bude pokračovat.

Deia
09.02.2023 4 z 5

Knihy od Naomi Novik ma bavia a ani táto nie je výnimkou. Síce spočiatku som mala menší problém s Galadriel (ale jej meno je vážne skvelé), pretože mi prišlo, že až príliš od seba odstrkuje ľudí a že sa vyžíva v tom, že ju nikto nemá rád. Ale od začiatku som obdivovala jej húževnatosť a praktickosť. V tej škole jej to aj veru treba, príšery sú naozaj skoro na každom rohu (a každej strane). Celá škola sa mi páčila, aj keď študovať by som v nej veru nechcela, ale popísaná je naozaj skvelo, tie popisy ma hneď vtiahli do deja. O magickom systéme ani nehovorím. Aj vedľajšie postavy sú fajn, dajú sa ľahko obľúbiť (alebo aj nie). Len občas mi to prišlo príliš rozťahané, Eline myšlienkové pochody boli niekedy naozaj dlhé a mierne nezáživné, respektíve občas som sa v nich dosť strácala. Ale ináč sa kniha čítala ľahko, bola vtipná, netrebalo pri nej veľmi rozmýšľať, čiže skvelá oddychovka. Len ten záver! Ako nemám mu čo vytknúť, len to, že teraz nutne potrebujem ďalšiu čast...

denoush
09.02.2023 5 z 5

Velice originální nápad a jeho zpracování je moc povedené. Kniha je místy vtipná, což velice oceňuji. Jinak děj je napínavý a rád jsem se ke knize vracel, abych si přečetl, co bude dál.

Wajny
08.02.2023 5 z 5

Když jsem začala číst Smrtící vzdělání vůbec jsem nevěděla, co čekat a trochu jsem doufala, že se to bude podobat Harrymu Potterovi, ale ono vůbec....tohle je spíš takové Hunger games v internátní škole.

Ze začátku jsem se v příběhu ztrácela - je zde přemíra informací o magickém fungování světa - kde se bere magie, jak fungují kouzla a přehlídka všemožných příšer. Vše je dávkováno postupně, takže nejste zahlceny. Hodně často je to během akce - jen taková mini vsuvka od Galadriel (miluju to jméno). Teda ta minivsuvka je spíš monolog na stránku, ale i tak ty její kecy miluju, takže mi vůbec nevadilo, že trochu narušovali spád příběhu.

Galadriel mi hrozně sedla - sarkastická, neústupná a její taktizování je perfektní. Ono ji tedy nic jiného nezbývá jestli chce přežít.
U Oriona pořád nevím, co si o něm myslet...někdy mi totiž přišlo, jako když neumí do pěti počítat.
V knize není žádná výrazná romantická linka, což mi nevadilo (poslední dobou čtu hodně knih bez nich), ale i tak tu nechybí skvělý polibek, který se přesně hodí k povaze Galadriel.

Nejlepší z celé knihy je škola a její fungování. Ani po přečtení si nejsem úplně jistá, jestli to vše chápu správně, ale co i tak to bylo skvělé, protože nic tak originálního jsem zatím nečetla. Líbí se mi, že je učí sama (hodně brutálním způsobem - smrt sem, smrt tam - taková normálka), nejsou tu žádné autority a vše záleží na studentech. Studentů je tu velká spoustu, líbí se mi jak jsou různorodí a opět je zde problém elity.

Knihu můžu jenom doporučit.... a opravdu vím, o čem mluvím, protože jsem ji četla už podruhé a miluju ji úplně stejně jako poprvé!

Instagram: Nikmakbooks

veriszv
27.01.2023 5 z 5

Magická škola, kde byste studovat opravdu nechtěli.
Na každém rohu číhá nějaká nestvůra, v roli učitele je tu škola sama a spolužáci taky nejsou zrovna sympaťáci.
Jó a bez many toho moc nevyčarujete.
Celou dobu jsme v hlavě hlavní hrdinky Galadriel, takže vše sledujeme jejím pohledem.
A ona je… skvělá!
Koncept vyvolené trochu obrácený naruby, mluví plynule sarkasticky a zároveň všechno, co udělala mi dávalo smysl.
Vyprávění z pohledu hlavní postavy k sobě ale váže specifický styl vyprávění, na který jsem si musela nějakou dobu zvykat. V kombinaci s poměrně složitým světem to bylo náročnější na začtení, ale až to všechno zapadlo, byl to skvělý zážitek.
Líbilo se mi, jak autorka vyzdvihla váhu slov, na kterých je kouzlení postavené.
Bavily mě postavy a neskutečně jsem obdivovala systém, který autorka vymyslela!
Jediné, co působilo trochu jako pěst na oko, bylo podle mě trošku nešťastné pojmenování pro nekouzelnické osoby - všedník. Ale to je čistě subjektivní dojem.
Určitě to nesedne každému, je to totiž opravdu náročné na představivost čtenáře. Navíc je tu fakt obrovský prostor věnovaný magickému systému, což prostě v třísetstránkové knize musí být na úkor děje.
Pokud se toho ale nebojíte a máte náladu na temnou young adult fantasy, čeká vás zážitek!

Veju007
11.01.2023 4 z 5

Smrtící vzdělání o škole, která nemá žádné učitele, za to spoustu nestvůr zvaných malefikálie, je více než o ději hlavně o úžasné atmosféře téhle záhadné školy. Kam se hrabou Bradavice s tajemnými chodbami a hýbajícími se schody.

Hlavní postavou je El, celým jménem Galadriel, protože její máma zbožňuje Pána prstenů. A je to skvěle napsaná postava, takhle správně ironickou a vtipnou hrdinku, která ale není trapná, to je skvost a co věta, to perla.
Postav je tu spoustu a měla jsem v nich lehce zmatek, ale ty důležité si zapamatujete. Například Oriona, školního hrdinu. Velmi zajímavý je ovšem i celý koncept magie.

Finiš je pak naprosto skvostný a já chci VELMI brzy číst druhý díl!

Bellsinka
28.11.2022 5 z 5

Na knihu jsem narazila úplnou náhodou a jsem za to vážně ráda! Fantasy moc nečtu vlastně naposledy asi když mi bylo 9 let a o to více jsem byla překvapená jak moc super kniha to je! A nebudu lhát už se těším na pokračování.