Poslední absolvent

Poslední absolvent https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499030/bmid_posledni-absolvent-Nte-499030.jpeg 4 179 179

Scholomance série

Jste připraveni na druhou lekci ve Scholomancii? Mladá čarodějka Galadriel má před sebou poslední rok ve Scholomancii, drsné kouzelnické střední škole. Jenže právě tento ročník je ze všech nejnáročnější, a co hůř — na jeho konci na studenty čeká děsivý přízrak v podobě závěrečné zkoušky, ze které zdaleka ne všichni vyjdou živí. Galadriel si v minulém roce ověřila, kam až sahají její magické schopnosti, a získala i několik důležitých spojenců. Začíná doufat, že by mohla u zkoušky uspět. Jenže škola to zjevně ví také — a snaží se jí v tom všemi prostředky zabránit nebo ji alespoň donutit, aby konečně naplnila dávné proroctví a stala se nejstrašnější černou čarodějkou všech dob. Pokud si má Galadriel zachránit holý život, bude muset zatnout zuby, napnout všechny síly — a taky porušit pár pravidel. A možná ani to nemusí stačit…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

The Last Graduate , 2021

Sixtinka144
11.05.2023 4 z 5

Jsem ráda, že jsem se díky knižní štafetě mohla vrátit do tohoto úžasného a děsivého světa od Naomi Novik. Vzhledem k tomu, že jsem první díl četla už před rokem, jsem na nějaké detaily (možná i větší detaily) zapomněla, ale docela rychle jsem se zase chytla. Kniha je opravdu čtivá, bavilo mě objevovat stále nové maly a nebezpečí, kterým se musí naše hlavní hrdinka vyhýbat. Co mě zklamalo bylo, že se autorka rozhodla udělat z naší sakrastické, drsné a nemilosrdné El "slušňačku" a superhrdinku, která se snaží zachránit celý svět. Další věc, co se mi moc nelíbila je vztah dvou hlavních hrdinů, kteří spolu skoro nemluví, ale pak jsou vlastně hrozně zamilovaní. Taky jsem čekala jiný konec, na který jsem se upřímně těšila celou knihu a nedostala jsem ho, z čehož jsem byla asi nejvíce smutná. Přijde mi, že nám autorka trochu vyměkla. Snad v posledním díle zase přitvrdí a bude to větší jízda. Jinak jsem si knihu ale užila, svět je opravdu originální, stránky mi mizely pod rukama a vedlejší postavy taky nemají chybu. Už se těším na třetí díl.

VeruFreckles
13.04.2023 4 z 5

Ten konec byl epický!
A kdyby v průběhu dílu nebylo tolik keců o různých enklávách, jejich vzniku, historii a vzájemných vztazích, tak bych tomu klidně dala i pětihvězdu.
Těším se na třetí díl. Autorka si to rozehrála moc hezky.

SBH
13.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Za mě velký dobrý, na druhou stranu pořád jenom za čtyři. Jsem tedy zvědavá, jak v dalším díle autorka závěrečnou podpásovku ukormidluje, nicméně docela jí věřím.
Není vlastně moc co dodat k hodnocení prvního dílu. Druhý plynule navazuje, všechny klady (i zápory) zůstaly zachovány. Temná, naprosto pohlcující atmosféra (fakt jsem se ze stránek vynořovala jako z oceánu), skvělá sarkastická hrdinka s žebříčkem hodnot srovnaným podle mého gusta. I ta nevtíravá milostná linka dostala trochu šťávu, ovšem bez ní by zase nevyzněla závěrečná scéna. A opět dlouhatánské úvahy a vysvětlující pasáže, které se sice četly dobře, ale děj prakticky zmrazily.
Už podle názvu bylo zřejmé, že se něco totálně pokazí. Nicméně ještě v půli při denním probíhání překážkové dráhy jsem si říkala, o čem že to vlastně čtu. Naštěstí pak se to překvapivě rozjelo a autorka vymyslela další svůj oslnivý úhybný manévr, které naprosto zbožňuju. Upřímně, tohle by mě nenapadlo, takže opět palec nahoru.
Opět velká pochvala za autorčinu nezřízenou fantazii, s tím souvisí poděkování za malebný překlad včetně slušné korektorské práce nakladatelství. Teď akorát aby rychle vyšla trojka.
A teď poznámka k zaklínadlům zdejších uživatelů. Může mi někdo vysvětlit podstatu pojmu vycpávkový druhý díl? Já bych si představila, že to je kniha, která kdyby nebyla napsána, příběh to nepocítí. Takže všem, kteří takto označili Posledního absolventa, vzkazuji, aby si přečetli první a potom třetí díl a prohlásili, že jim ten úžasný zvrat z dvojky vůbec nechyběl. BTW lhát se nemá.

TaLu
11.04.2023 5 z 5

Kouzla nechávám přísně na stranách fantazy příběhů, kde mi nevadí. Ve druhém pokračování je trochu moc popisů právě kouzel, jejich postupů, lektvarů, strategií a plánování. Na druhou stranu se není co divit, když se hrstka lidí rozhodne, že vyjde ze své ulity, kam je zahnaly tři roky snahy o zachování vlastní existence, a hledá se způsob záchrany. Galadriel nepolevuje ve vtipném, mnohdy velmi černém humoru, brání se sílícím emocím spojeným s Orionem a s přáteli, protože si uvědomuje, že s prohlubujícími se vztahy se snižují její šance na přežití toho všeho, co si pro ní škola připravila!
Nebo je to vše jinak? Přijde včas na to, co se jí budova pokouší říci?
Množství osudů, spousty jmen. A za každým jménem příběh.
Strhující finále nedává čtenáři vydechnout a emoce vybuchují ve vlnách.

Pořekadlo "já tě prostě žeru" je v této sérii naprosto reálné!

Bryel
09.04.2023 4 z 5

"Jestli to fakt bude fungovat, tak se na tebe vrhne asi tak miliarda malů."
"A co kdybych je prostě pobíjel, jak budou chodit?" navrhl Orion, který v nejmenším nepochyboval o svých schopnostech zabít miliardu malů.
"Sklapni, Lakeu," řekla jsem, protože já jsem o jeho schopnostech zabít miliardu malů pochybovala značně.

Zatraceně! Tohle mělo grády!
Skvělá čtivá kniha! Neotřelý námět, spousta akce a napětí, nadhled a humorné hlášky, skvělé hlavní postavy a jejich vývoj. Od minulého dílu se nám Galadriel i Orion otevírají, vyzrávají a stojí to rozhodně za to.
Jediné, co bych knize vytkla, je prokládání obecného kontextu nebo retrospektivy do spousty scén, kam se to podle mě úplně nehodí. Ale obecně mě množství detailů těší, parádně dokreslují děj.
Poslední absolvent mě moc bavil a po infarktovém konci budu nedočkavě vyhlížet pokračování :)

puczmeloun
21.03.2023 4 z 5

Adrenalinová popcornovka, jízda od začátku do konce a zároveň pěkně sentimentální doják. Ani druhý díl Scholomancie za tím prvním nijak nezaostává. Snad jen v počtu smrtí. Nahrazuje to ale jinými přednostmi.

Ne, že by se jako dřív překračovala pravidla. Tentokrát jsou totiž ohýbána až za hranici možného "na míru" hlavní hrdinky. A to opakovaně. Je to trochu na sílu, klade to zpětně spousty otázek na předchozí děj, ale dočkáme se díky tomu mnoha epických scén a nabušeného závěru.

Než se série dočká zfilmování, k čemuž má očividně opravdu dojít, jsem rád, že jsem si ten nepředstavitelný nářez mohl sám představovat. Šílené, plné akce, napětí, nápadů...

A ano, stejně jako u prvního dílu mi některé scény jasně a intenzivně připomínají, že nejsem cílová skupina čtenářů young adult knih. Autorka mě taky pěkně štve tím, že jeden cliffhanger z prvního dílu přeměnila v MacGuffin druhého. Takhle se nechat nachyt(áv)at. Vrrr.

Jako fanouška žánru mě pak baví přemýšlet nad propojením světa Smrtícího vzdělání s těmi dalšími (a jasně, vím, je to nesmysl). Třeba jak by tady vypadalo fungování Bradavic a kolik dní by asi nemotorný Harry přežil (resp. zda nejsou Bradavice právě výsledek "závěru knihy"). A jak to byl právě "výsledek finálního dění", který se spojil se světem Zaklínače a přinesl všechny tamější nestvůry...

Wajny
21.03.2023 5 z 5

Poslední absolvent je druhým dílem série Scholomancie. Já první díl Smrtící vzdělání četla loni na jaře a úplně jsem se do něj zamilovala, takže už se nemůžu dočkat až vyjde třetí závěrečný díl, naštěstí by to mělo být někdy letos!

Tato knižní série má snad vše! Neskutečně vymyšlený systém světa, originální školu (v ní by se zapotil i Harry Potter) a perfektní postavy! V knize nechybí dobrodružství, postupná přátelství, intriky a ani romantika, která je zde popsána přesně ve stylu Galadriel, to znamená neromanticky a opravdu jinak. Jako v prvním díle byl geniálně a velmi originálně zpracován první polibek, tak tady se nebojte dostanete toho ještě více... a ještě více ujetějšího.

Já si zamilovala autorčin styl psaní, který je hodně roztahaný, je zaměřen na detaily a autorka přeskakuje sem tam. Běžně nemám ráda tyhle roztahané knihy a většinou mě hodně nudí, tady ale autorka dokázala vytvořit úžasnou atmosféru, která vás nedonutí knihu odložit. A Eliny monology jsou bezkonkurenční, takže vám ani nevadí, když najednou El v bojové scéně začne přemýšlet o tom, proč je taková jaká je.

Galadriel je sarkastická, vtipná a líbí se mi, jak se postupně otevírá a o co se snaží je úžasné. Trochu mi vadilo, že zde bylo málo Oriona, určitě by si tenhle zlatý chlapec zasloužil více (snad v dalším díle).

Rozhodně tato kniha není pro každého, ale pokud se do ní začtete, tak si ji určitě zamilujete. Není totiž nic mezi tím, buď ji milujete nebo ne. A velký podíl má na tom Galadriel, kterou já, jak vyplývá z recenze, miluju a tajně obdivuju!

Miluju to! Po poslední větě se nemůžu dočkat třetího dílu!

Instagram: Nikmakbooks

Vixiene
18.03.2023 3 z 5

Po prvním dílu, který se mi opravdu hooodně líbil jsem citelně zklamaná z tohoto. Ne že by mě vyloženě nebavil, ale trvalo mi to prolouskat, nehledě na to, že je učebnicovým příkladem vycpávkového dílu :D

Asi nemá moc cenu se vyjadřovat k ději jako takovému, pokud jste nečetli první díl. Avšak většina tohoto dílu je o tréninku na závěrečnou zkoušku, o tom jak se hlavní postava z pozice vyvrhele zčistajasna stává globální hrdinkou a o neuvěřitelné repetetivnosti děje. Ani ta chemie mezi hlavní hrdinkou a její "chci-být-víc-než-kámoš" polovičkou mi už nepřijde tak fajnová. Nebýt cliffhangeru na konci, tak snad i uvažuji, že další díl už ne-e, avšak s odstupem díl hodnotím průměrně a ráda se k sérii vrátím, moje očekávání už však budou mnohem nižší, než po prvním dílu.

TeaS2015
16.03.2023 5 z 5

Naomi je zkrátka miláček. Zatím jsem od ní snad nečetla něco, co by nudilo.
Orion a El jsou prostě magické zbraně, které by neměly být bez dozoru, ale přesto jsou uvnitř hluboce lidští, což se ukazuje s každou kapitolou víc a víc.
Musíte jim fandit, i když předem tušíte, že mezi neustálými bitkami s maly (různorodé hnusné magické potvory) nemůže být šance, aby pro ně příběh měl šťastný konec. Zachrání skoro všechny spolužáky, až na jednoho.
Otevřené konce jsou k vzteku, ale! Jsou nadějí na další pokračování, na které se osobně velmi těším.

Adris
05.03.2023

Druhý díl fantasy série o škole, která nenechává své studenty v klidu. Řekla bych, že je to přesně to, co by kdysi Harry aspol. potřebovali, aby se naučili bojová kouzla :D. Tady se totiž na žáky útočí denně a těm nezbývá, než se rychle naučit přežít. Vyjdou tedy do světa "zoceleni". Totiž, když přežijí.

El, Orion a jejich přátelé dokončují aliance a připravují se na poslední zkoušku, než odejdou konečně domů. Jenže škola se zbláznila - zasypává El čímdál náročnějšími úkoly a útoky. Nakonec se musí zeptat - co po ní škola chce?

"Vycpávkový" díl si udržel tempo, i když se tam toho tolik nedělo, čtivost nechyběla. V tomto díle jde hlavně o sílu přátelství a spolupráce. Nudit se nikdo nebude. Co mi však bilo do očí - Orion dostal minimum prostoru, zato myšlenky El až moc. Autorka má fascinující představivost a tak nějak se nám snaží rychle vylíčit, co a jak funguje, což mi třeba v akčních momentech připadalo dost rušivé. Ale jinak jí tleskám. Knihy by klidně mohly být obsáhlejší a snesla bych Almanach Malů :D.

Alíša236
04.03.2023 5 z 5

Hodně, hodně mě toto baví. Vytkla bych snad jen, jak často je děj přerušován vysvětlováním okolností, ale člověk si na tento styl zvykne. Ach a teď zase čekat na trojku...

Meg1
20.02.2023 4 z 5

Druhý díl série, je stejně dobrý jako ten první. Na konci ovšem zažijete trauma v podobě otevřeného konce, který vzhledem k tomu, že ještě není díl třetí, hodně zabolí.

AniDi
17.02.2023 5 z 5

Úžasné dobrodružství! První díl byl skvělý a druhý nebyl rozhodně pouze "výplní". Za dva dny, přečtené oba díly, nemohla jsem přestat číst. Příběh je tak poutavě napsaný a plný dobrodružství. Už se nemůžu dočkat dalšího dílu. Doufám, že vyjde co nejdříve. Už jen pro ten konec ...

parvitas
14.02.2023 5 z 5

CH! MÔJ! BOŽE!
Toto nemohlo takto skončiť, nemohlo!!!
Takže, ukľudním sa... a zase sa mi to vráti! Tá posledná veta, ktorá mi rozbije srdce...

Čo tomu predchádzalo? Nech to pôsobí akokoľvek divne, El má priateľov a prekvapivo, môže sa na nich spoľahnúť. Držia sa jej aj napriek jej pokusom udržať si ich od tela, majú ju radi a rešpektujú ju a občas aj nezištne pomôžu. Lebo to kamaráti robia. Pomáhajú si. A aj ona, predurčená na zničenie sveta, zachraňuje životy nových študentov. Udržať nažive toľko detí je však neskutočná drina... Stále je tu množstvo malov, príšer a démonov, ktorí útočia na kohokoľvek, popritom sa treba venovať aj učeniu a nie je ho ľahké. Ak neuspeješ na skúškach, škola ti to dá vyžrať. Neustále byť v strehu je na tínejdžerov veľa a vôbec nečudujem, že to už nechcú prežívať zas a znovu... A navyše je tu drsná taktika školy, ktorá tiež vyzerá, že študentov zabíja...

Chcela som knihu pôvodne hodnotiť o hviezdičku menej, lebo príbeh sa spočiatku vlečie (aj napriek kvantu akcií). Jednoducho, hlavná hrdinka nie je milá a nesnaží sa zapôsobiť. Jej postrehy sú však vtipné a postupne som si ju obľúbila.
Čo sa týka školy samotnej, blížia sa záverečné skúšky a začne črtať plán a odvtedy ma príbeh vtiahol do deja tak, že som ani nedýchala.
Romantická línia je taká, že... som si hovorila, no dobre, keď musí byť, nech je na 100% gýčová. A na pozadí vraždiaceho prostredia bola dokonalá. :)

Petass
13.02.2023 4 z 5

Zhltla jsem ji na jeden zátah jako Chřtán svou oběť. Hlavní hrdinka se nám trošku obrousila, na můj vkus to bylo v Scholomancii tenhle ročník až moc lážo plážo, ale konec to dohnal. Hezky to autorka vymyslela, bavilo mě to. Červenou knihovnu jí odpouštím, přece jen být v osmnácti zavřený 4 roky v šílené škole,no kdo by se divil. A navíc,co by byla JA série bez tohohle motivu :) Body navíc za obálku a plánky školy v klopách! Host tyhle série umí! Krása! Doporučuji a nemůžu se dočkat závěrečného dílu.

šneki
11.02.2023 4 z 5

Opět skvělé jako první díl, ale už proklínám autorku za ten cliffhanger na konci.

denoush
09.02.2023 5 z 5

Sice už je to chvíle, co jsem četl první díl, ale tak nějak jsem si na něj při čtení rozpomněl. Začátek knihy mě moc nechytil avšak postupně si mě získala a měl jsem velké problémy knihu na chvíli odložit. Rozhodně se jedná o skvělé pokračování. Jediné, co mi trochu vadilo, byly na můj vkus až příliš dlouhé kapitoly, ale to je jen drobnost. Rozhodně doporučuji a už se těším na další díl.

veriszv
27.01.2023 4 z 5

Návrat do školy pro čaroděje, která je sama učitelem mě opět moc bavil.
Tohle není jen tak obyčejná škola, tohle je škola, kde je každý den boj o přežití. A na konci čtvrtého ročníku se z ní musíte probojovat. Doslova!
Naomi Novik napsala skutečně osvěžující young adult fantasy, která je jiná než všechno, co jsem kdy četla.
Nesmírně mě baví propracovaný systém, baví mě hlavní postavy i důraz, který je kladen na slova a jejich významy.
Asi to nesedne každému, protože je to opravdu složitý systém fungování a styl vyprávění je takový pomalejší, ale pokud vám to sedne, tak si to zamilujete.
Tento díl je trochu méně akční než ten první, ale posledních sto stran je taková smršť, že je vše vynahrazeno.
Navíc ten konec? Co to bylo? A co mám teď dělat se životem než vyjde třetí díl?

Kaduri
22.01.2023 4 z 5

Vskutku napínavé, rovnako ako prvý diel.
Išla som do toho trošku s obavou, či si spomeniem na detaily príbehu prvej knižky.
Zbytočne, El a Orion má rýchlo vtiahli do deja.
El je stále príjemne sarkastická hlavná hrdinka, ktorá neberie vážne nikoho a najmenej samu seba. Ja moc "nemusím" hrdinov s mesiášskym komplexom, ale El to odpustím. Čo má chuderka s toľkými smrtiacimi kúzlami robiť, všakže:)?
Na to, že sa jedná o YA literatúru, priamej reči je v príbehu poskromne. Máme tu vnútorné myšlienkové pochody hlavnej hrdinky a rôzne odbočky od hlavného deja, ktoré však neuberajú na svižnosti knižky.
A autorka ma veľmi prekvapila, ako vymyslela záver. Aj mi bolo Scholomancie trošku ľúto.
Som zvedavá, čo si pre nás čitateľov pripraví nabudúce:).

Petra-1
16.01.2023 5 z 5

Knihy od téhle autorky mě vážně baví. El je zase skvěle sarkastická a vtipná. Musím říct, že jsem vůbec nečekala, jak mě některé věci dojmou. Zvlášť když k tomu sama hlavní hrdinka přistupuje velmi pragmaticky.