Sběratelka sirotků

Sběratelka sirotků https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436442/bmid_sberatelka-sirotku-tzw-436442.jpg 4 462 462

Zatímco svět oslavuje konec Velké války, blíží se další hrozba – španělská chřipka. Nová hrůza dolehne i na Filadelfii, kde žije třináctiletá německá imigrantka Pia, jejíž otec narukoval do americké armády, ale stále se ještě nevrátil domů. Město se ocitá v karanténě, objevují se znamení nákazy a lidé nosí masku, za níž skrývají nejen strach z nákazy, ale temnější úmysly… Jak Pia zjistí, když musí zanechat brášku samotného a shánět potraviny. Bernice Grovesová zešílela z žalu, když ztratila kvůli chřipce vlastní dítě. A rozhodne se pro něco strašlivého: rozervat rodiny v jejich nejzranitelnější chvíli a vytvořit nové, dokonalé Američany…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Orphan Collector , 2020

mimi55
06.05.2021 5 z 5

Vůbec jsem nevěděla, co mě čeká. Úžasně jsem si početla.

zandu
06.05.2021 4 z 5

Další skvělá kniha této autorky :-)

Sesulka72
02.05.2021 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Velmi čtivá kniha.

sgjoli
01.05.2021 3 z 5

Tahle kniha mi dala popravdě trochu zabrat, ale za to si nejspíš mohu sama. Asi nebylo nejchytřejší za současné pandemie číst knihu, která se dějově točí kolem epidemie španělské chřipky. Ono stačí v jedné pandemii žít - číst si o pandemii ještě v knize mi na náladě rozhodně nepřidalo.
Popravdě já po této knize sáhla automaticky kvůli autorce, která pro mne dosud byla zárukou silného a dobře napsaného příběhu a anotaci knihy jsem si příliš nestudovala. No, můj problém.
Každopádně autorce musím přiznat, že se jí opět podařilo velmi realisticky popsat atmosféru doby, prostředí, chřipku samotnou. Atmosféra knihy je dost napjatá a hutná, což bylo dáno jednak tématem španělské chřipky a také tím, že se ocitáme v sirotčinci - život v něm autorka pojímá jako něco hodně nepříjemného až strašidelného. Celé to téma chřipky a také prostředí sirotčince autorka vykreslila hodně sugestivně - kniha tak působila dost krušně, napjatě, neutěšeně a tyto negativně laděné emoce se na mne dost přenášely.
Postavy se zde potýkají s řadou překážek a musí dělat mnohdy těžká rozhodnutí, aby přežily. Přesto mi ne všechny postavy přirostly k srdci. Zároveň jsem měla trochu pocit, že by si postavy možná zasloužily propracovat trochu více. Mám pocit, že jsem se k těm postavám neměla moc šanci dostat, že je znám dost povrchně. Něco mi tu prostě chybělo. Nicméně to může být čistě jen můj subjektivní dojem.
Celkově mi kniha přišla tématem hodně silná, místy syrová, námětem i atmosférou hodně neutěšená. A v některých místech jako bych nacházela paralelu se současnou situací.
Nakonec lepší 3 hvězdy. Ale je to do značné míry ovlivněné tím, že jsem knihu asi nečetla v úplně ideální čas. Za jiných okolností bych asi hodnotila lépe.

boeink
29.04.2021 5 z 5

Přiznám se, že o epidemii španělské chřipky jsem dosud věděla jen to, že byla. Musela to být strašná doba a autorka ji skvěle vystihla. Jak na zavěr píše, vycházela z pravdivých událostí, sestry v záloze byly skutečné, ovšem sestra Wallisová, ta byla dobře vyšinutá. Pia byla statečná holka.

PéEm
26.04.2021 4 z 5

Dobře napsáno, skvěle vylíčené prostředí, atmosféra. Přesto mi něco chybělo, nevím přesně, co. Tmavé stěny Willardu pro mě tahle knížka nepřekonala.

zulvisek
26.04.2021 5 z 5

Od knihy jsem se nemohla odtrhnout.Skvěle napsaný příběh.
Mnohdy mi běhal mráz po zádech a jindy tekly slzy,pak jsem zase četla bez dechu....
Jak já tu babu nesnášela a Pie fandila
Mé první dílo od autorky a jsem opravdu nadšená.

Prateri
23.04.2021 5 z 5

To je něco tak hrozného, tak krásně napsané. Se silnými obavami jsem začínala číst každou kapitolu s názvem Bernice. Dočetla jsem před několika dny, ale smutek nad osudem sirotků, jejich rodičů, jejichž život ukončila světová válka a následně pandemie španělské chřipky, se mě drží stále. V předchozím komentáři agatha2 moc pěkně vystihla celou knihu.

Knižní střípky
18.04.2021 5 z 5

Tato kniha se odehrává v období španělské chřipky v americké Filadelfii. Jak tvrdě tato nákaza udeřila, zjišťujeme hned od prvních stránek, kdy jsme vtaženi do dechberoucího a srdceryvného příběhu naší hlavní hrdinky. Pia byla úžasná dívenka, která si prošla peklem, ale nevzdala se a až do samotného konce bojovala. To, co dělala Bernice bylo neodpustitelné a v mých očích ničím neobhajitelné. Úžasná kniha, kterou Vás ovšem bude bolet číst. Na závěr bych ještě ráda upozornila, že autorka popisuje vše velice naturalisticky, nedělá-li vám toto dobře, čtení raději zvažte.

LucinkaB.
17.04.2021 5 z 5

Mam precteno a opět pomyslne tleskám autorce! Jenom ona dokáže vystihnout tu tíživou atmosféru sirotcincu (blazincu a dalsim špatných mist). Az jsem si říkala, jestli to mam za potřebu číst. Na zacatku pribehu se vsechno az podezrele podobalo dnešní době.. ted po přečtení si říkám, že to nemuselo az tak dobře dopadnout.. ale při čtení jsem si to strasne prala, at uz se neco stane a ma Pia štěstí :-) moc doporucuju přečíst.

LéňaM
13.04.2021 5 z 5

Na knihu jsem se dlouho těšila, když vyšla a držela jsem ji v ruce, tak si říkám "přece nebudeš číst v této době tuto knihu "
Jelikož předchozí dvě knihy této autorky mě uchvátily, tak i v době pandemie jsem se do čtení knihy z doby kdy řádila španělská chřipka pustila.
Autorka nezklamala a z knihy jsem opět opravdu nadšená.
Je to opravdu silný příběh skvěle napsaný.
Jen škoda že nebyl delší

alexis818
11.04.2021 5 z 5

Vynikající dílo mě oblíbené autorky. Hodně síly příběh z období španělské chřipky ve Filadelfii. Scény jsou tak dobře vyobrazen, že vám to až bere dech. Velmi doporučuji.