Sběratelka sirotků

Sběratelka sirotků https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436442/bmid_sberatelka-sirotku-tzw-436442.jpg 4 462 462

Zatímco svět oslavuje konec Velké války, blíží se další hrozba – španělská chřipka. Nová hrůza dolehne i na Filadelfii, kde žije třináctiletá německá imigrantka Pia, jejíž otec narukoval do americké armády, ale stále se ještě nevrátil domů. Město se ocitá v karanténě, objevují se znamení nákazy a lidé nosí masku, za níž skrývají nejen strach z nákazy, ale temnější úmysly… Jak Pia zjistí, když musí zanechat brášku samotného a shánět potraviny. Bernice Grovesová zešílela z žalu, když ztratila kvůli chřipce vlastní dítě. A rozhodne se pro něco strašlivého: rozervat rodiny v jejich nejzranitelnější chvíli a vytvořit nové, dokonalé Američany…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Orphan Collector , 2020

petrarka72
04.10.2022 4 z 5

Pravda, velmi nekomfortní čtení, stejně jako Willard a Pro tvoje dobro. Na to, že bývá Wiseman označována za autorku knih pro ženy, má nadstandardní smysl pro vystižení drsných až drásavých skutečností a pro kruté detaily... Myslela jsem, že na mne budou nejvíce působit fakta o epidemii španělské chřipky, která v roce 1918 trvala v zámoří, konkrétně ve Filadelfii, jen necelý rok, přesto změnila chápání světa, jak ho všichni znali a uvrhla ho do chaosu a hrůzy. Válka se postarala o ledacos, ale tak bezprostředně smrt mezi civilním obyvatelstvem neúřadovala nikdy... Ale ač bezdětnou, drtily mě osudy dětí - a daleko nejděsivější pro mne byla ne životní nejistota a beznaděj u Pii, ale bytostná bigotnost a xenofobie u Bernice. Tak konkrétní a srozumitelný popis následků nenávisti vůči všemu, co neznám, co mne podle mých představ ohrožuje a co nepovažuji za sobě rovné či alespoň srozumitelné, a tak to eliminuji, převychovávám, předělávám k obrazu svému, si člověk hned tak nepřečte. Navíc zde emoce stříkají z každého řádku, i když popis faktů je víceméně věcný. A spousta věcí mi docházela a dochází postupně...

Noisette73
01.10.2022 2 z 5

(SPOILER) Toto na mě byla až moc velká temnota, u čtení jsem se necítila dobře, ale je tam mnoho úmrtí dětí a moc únosů opět dětí... Beznaděj, děti vržené do neznáma. Bernice byla šílená, ale chápala jsem ji, přišla o dítě a špatně to uchopila, ale je to šílené, tudíž chápu, že zešílela, o dítě jsem také přišla a bolest je to nezměrná, sice jsem ji nesnášela, ale chápala. U čtení jsem neměla vůbec dobrý pocit a rozhodně knížku nebudu už číst znovu. Navíc v době, kdy nad námi stále visí Covid to působilo ještě hůř.

Jajunka45
30.09.2022 4 z 5

Když pominu, jak to bylo se španělskou chřipkou, tak příběh pěkný, zároveň smutný.

JJJ007
29.09.2022 5 z 5

Téměř neodložitelná kniha. Příběh u jehož čtení jsem se místy cítila fyzicky dost zle. Určitě stojí za přečtení!! Autorka píše poutavě, rychle. Síla, odhodlání mladinké Pii je obdivuhodná.

Yanny
17.09.2022 3 z 5

Stává se vám také, že si někdy o nějaké knize uděláte dopředu určitou představu, tak nějak podle názvu a anotace vydedukujete o čem bude a pak nemůžete vyjít z údivu, když se do ní začtete a uvědomíte si, že jste to úplně špatně pochopili a je to úplně o něčem jiném? Mně se tohle stalo u Sběratelky sirotků.
Myslela jsem si, že je příběh o dívce, která sjednocuje sirotky, kteří přežili španělskou chřipku a zachraňuje je… nemohla jsem se víc mýlit.
A z tohoto důvodu pro mě tato knížka byla jistým zklamáním. Byla totiž úplně o něčem jiném a já jenom kulila oči.
Bylo hodně zajímavé číst o epidemii španělské chřipky. Jak moc se to podobalo naší pandemii koronaviru, to bylo až děsivé. Není tedy divu, že kniha u nás vyšla v této době.
Možná, kdybych si tuhle knížku také přečetla ještě v čas, kdy to u nás bylo tolik aktuální, tak bych na to také pohlížela jinak…
Ale mně se hodně příčilo, jaké je vlastně bylo hlavní téma knihy a jedna hlavní postava mě doslova vytáčela do běla.
Přesto jsem knihu hltala a hltala a potřebovala jsem vědět, jak to skončí. A zároveň jsem si už moc přála, aby všechno to utrpení skončilo.
Byla jsem po celou dobu čtení v takové jakési depce a bylo mi fakt špatně. Asi se hodí i upozornit, že co se týče dětského utrpení, tak to může pro některé být fakt silná káva…
Přesto jsem moc ráda, že jsem si knížku konečně přečetla, protože jsem se na ni chystala víc než rok. A rozhodně můžu prohlásit, že na ni nikdy nezapomenu. Natolik byla silná.
Přesto jí hodnotím 3,5 hvězdičkami a mrazí mě z ní ještě teď…

eva3992
04.09.2022 4 z 5

V příběhu se ocitáme ve Filadelfii, kde se po konci první světové války objevila velká hrozba – španělská chřipka. Sledujeme zde Piu, která zůstane sama. Musí se postarat o malé brášky, ale v této době je to opravdu těžký úkol. Pak tu potkáme Bernice, která přišla o svého malého chlapečka a ze žalu se rozhodne pro hrůzné činy.

Autorčina předchozí kniha Pro tvoje dobro mě naprosto okouzlila, proto jsem se rozhodla i pro další její knížku. Možná to bylo vysokým očekáváním, ale kniha mě lehce zklamala. I přesto byla zajímavá, a proto hodnotím vysoko.

V dnešní době nejde neporovnat covidovou situaci se situací před sto lety v době španělské chřipky. Je tu tolik podobných scénářů, že se na Vás okamžitě přenese smutek. Navíc kniha připomněla i nelehkou situaci kolem uprchlíků. Ač to autorka při psaní rozhodně nezamýšlela, kniha tak reaguje na spoustu současných problémů.

V knize se hodně často opakovaly stejné myšlenky a pocity, díky tomu byla kniha pomalejší. Ale i přesto jsem potřebovala číst dál, abych věděla, jak to s Piou dopadne. Ve druhé polovině knihy mi vývoj příběhu připadal bohužel až moc pohádkový.

I přesto to byla zajímavá kniha o smutných tématech, jsem ráda, že jsem si ji přečetla a rozhodně ji můžu doporučit i vám.

Gabusza
26.08.2022 5 z 5

Silný a smutný příběh, na který nemám ani slov. Přečtěte sami a posuďte sami.

Clijsters
14.08.2022 5 z 5

Nádherná kniha, dlouho se mí nestalo,abych brečela.Velmi silný příběh.Rozhodné doporučuji.

smejkalova.m
09.08.2022 5 z 5

Něco málo jsme se dozvěděli o španělské chřipce, která byla spíše okrajovým tématem. Bernice mi byla více než nesympatická.. Každopádně můžu doporučit, kniha se četla dobře.

Ivanule
08.08.2022 5 z 5

Amerika, španělská chřipka,jedna rodina, která přišla díky této nemoci o matku,sama se musela postarat o své dva několikaměsíční dvojčata brášky,bohužel to ne vždy tomu osud chce,aby vše šlo lehce, bohužel je některé okolnosti nakonec rozdělí, a jak to nakonec dopadne,to si přečtěte v této krásné knížce

Petra00
05.08.2022 4 z 5

Skvělá knížka, sice velmi smutná, ale rozhodně mohu doporučit. Hvězdu strhávám za poněkud pomalejší rozjezd, prvních 100 stran jsem se nemohla moc zacist. A také mi nějaké události přišly až moc velká náhoda a trochu nereálné. Plus dávám za originální námět i období, který jsem ještě v žádné knize neviděla.

rajen
02.08.2022 5 z 5

Skvělá kniha, ačkoli s drsným obsahem. Silný příběh zasazený do období epidemie španělské chřipky, což je samo o sobě zajímavé a aktuální v dnešní době. Čtenářský zážitek, opravdu!

MiraRunaway
15.07.2022 4 z 5

Krásná kniha. Je fascinující, že autorka dopsala knihu o epidemii španělské chřipky a pak přišel Covid. Je to pro nás zajímavé srovnání - kvalita života nyní a v roce 1918 ve Filadelfii. Hlavní hrdinka Pia je silná osobnost, které musí držet palce každý čtenář. Příběh Bernice je také strhující, až mrazivý a burcující. Víc už prozrazovat nechci. Kvalitní knížka. Čtyři hvězdičky proto, že Willard a pro Tvoje dobro se mi líbily ještě více, jinak je to na hodnocení plné.

gossipavlina
09.07.2022 4 z 5

Ke knížce jsem se dostala, protože jsem hledala cokoliv o španělské chřipce. Ta ale nakonec nebyla tím pravým ústředním tématem. Spíš jen byla použita jako pozadí pro životy Pii a Bernice.
Ale i přes to jsem zklamaná nebyla. Kniha byla napínavá, celkově čtivá. Bernice mě svým postojem a myšlením dost iritovala. Pie jsem držela palce. Snad jen bych vytkla autorce to zakončení. To mi přišlo až přehnaně americké.
Doporučuji k přečtení.

AndreaP.
14.06.2022 5 z 5

Dojemný a těžký příběh statečné Pii, která se pere s osudem. Zajímavé téma knihy, které vás nutí číst dál a dál.

clarkens
27.05.2022 3 z 5

Zajímavé, jiné, ale možná jsem dle recenzí čekala něco víc. Za přečtení ale rozhodně stojí!

knihovnička007
12.05.2022 5 z 5

Tak toto bylo úžasné dílo, příběh chytl a nepustil a my se tak ocitáme v pekle... tedy ve Filadelfii po vypuknutí španělské chřipky, kdy se trhaly rodiny a přátele se už nikdy neměli vidět...
Více v recenzích nebo na FB Tučňákův knižní svět

sfaticata
11.05.2022 5 z 5

Tato kniha mě nadchla. Je to opravdu doják. Jako velká milovnice dětí jsem celou knihu defakto obrečela, což nedělám často. Je čtivá, napínavá, ale opravdu to není pro citlivky. :-D Šílená doba a spousta dětské smrti a neštěstí. Přesto velice doporučuji.

Rosana
02.05.2022 5 z 5

Nádherná, a jak už to u této autorky bývá, velice smutná kniha a také neskutečně čtivá kniha. Byla jsem ráda za happyend v podobě shledání Pii se sourozenci a s Finnem. Už se moc těším na další autorčiny knihy.

LucieT
29.04.2022 5 z 5

Wow, jsem nadšená. Velmi čtivé, napínavé a ačkoliv je konec svým způsobem předvídatelný, vůbec to tomu na dramatičnosti neubírá. Hned jdu číst další titul od autorky a budu doufat, že i ten bude taková jízda:-)